SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Grönt ljus för Greco när ansiktet bara är svagt gult – heta kedjan återförenad

► Spännande detalj när Frölunda tar sig an Luleå på tisdagskvällen: Anthony Greco är tillbaka.
► Är kemin i kedjan kvar?

Anthony Greco gör comeback för Frölunda mot Luleå. Till vänster centern Jan Mursak.

Delar av Anthony Grecos ansikte var svart och blått ett tag.
Nu är området runt ögat mest lite gult.
Således: grönt ljus för spel.
Frölunda bör växa när succékedjan är återförenad.

EFTER MÅNDAGSTRÄNINGEN VISADE Anthony Greco hur hans ansikte såg ut efter den tuffa smällen han råkade ut för nere i Straubing för en vecka sedan.

– Det var rätt illa de första dagarna, alldeles svart och blått, men det läkte fort. Nu är det bara lite gult, ett gott tecken, log amerikanen som ni kan se blev sydd med några stygn i ögontrakten.

Greco hade en jobbig match mot Straubing, utöver att han tog emot en tysk arm och kraschade in i plexit/ner i isen så klämde han tummen i samband med en närkamp i första perioden. Röntgen visade dock att det inte hand-lade om en fraktur; huvudet tycktes inte heller ta någon allvarlig skada.

– Jag mår bra, sa Greco efter måndagspasset och berättade glatt:

– Jag åkte lite skridskor för mig själv i lördags, det kändes bra, nu tog jag nästa steg. Little by little.

Frölunda agerade försiktigt med Greco, ville inte kasta in honom för snabbt i spel, finns som bekant risker med två smällar mot huvudet på kort tid. Greco lät tacksam för det och såg fram emot att återförenas med kedjekamraterna Jan Mursak och Jere Innala.

De här tre gav ju Frölunda hopp om goda tider när Roger Rönnberg och tränarstaben till slut separerade Innala och Ryan Lasch och lät finländaren bära en egen kedja.

Känslan: både Innala och Greco växte under Mursaks trygga ledning, synligt inte minst när trion kombinationsspelade sig fram till det där snygga 2–0-målet (Greco–Innala–Mursak) mot Leksand.

– Vi kan alla åka skridskor, make plays, vi tar fram det bästa av varandra. Tyvärr fick vi bara två matcher, men vi hade bra kemi direkt, förhoppningsvis kan vi ta vid där vi slutade, resonerade Greco inför Frölundas tuffa tisdagsmatch uppe mot Luleå.

En annan intressant detalj:

Med Frölundas nygamla sätt att spela hockey, bättre defensivt fokus, mer samlat uppträdande, så har man ju också skaffat sig ett omställningsspel värt namnet. Vi har på slutet sett snabbare uppspel, även ett okej att chippa ut puckar via sargen/glaset och låta det bli ett anfallsvapen när forwards ligger på rulle redo att gå till attack.

Få gör det så snabbt och bra som Connor McDavid-snabbe Greco:

– Det var väl lite tanken med det, att jag skulle kunna dra fördel av det.

***

På måndagen tränade inte krasslige Max Friberg, det verkade ändå som han skulle med på bortatrippen, i så fall startar Frölunda så här på anfallssidan mot Luleå:

Carlsson–Lundqvist–Friberg
Innala–Mursak–Greco
Eriksson–Nässén–Lasch
Nilsson–Lasu–Rosseli Olsen
Born

Behöver Friberg vila och är spelbar först mot Timrå torsdag, då går Isac Born in i Joel Lundqvists kedja.

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter av rakapuckar.com:
Tio procents rabatt på notan.
Alla dagar i veckan.
Ny kod: KALLIOS KLUBBA.
Vill ni se Frölundas bortamatcher ute på lokal tillsammans med andra supportrar är Glenn Ullevi stället att besöka.
–––––

Anders Grönlund ersätter avstängde Andreas Borgman, backsidan därmed så här:

Grönlund–Folin
Lindbohm–F Johansson
P Johansson–Nilsson
Hasa

Återstår att se om det blir Lasse Johansson eller Frederik Dichow som vaktar målet. Snart läge för dansken kan tyckas.

***

Ni vet förstås att Andreas Borgman har överklagat sin fyra matcher långa avstängning till Riksidrottsnämnden.

Texter i ämnet finns här om ni missat.

***

Luleå har fyllt på sin lite tunna, även lätt skadedrabbade, forwardssida: SHL-bekantingen Tomi Sallinen (närmast Brno, Tjeckien) är klar för spel.

Än mer intressant: Expressen avslöjade i går att Luleå vann dragkampen om Mario Kempe. Blev officiellt vid lunchtid på tisdagen.

***

Efter mötet med Luleå flyger Frölunda till Sundsvall, tar sig an Timrå på torsdagen. Buss därifrån till Gävle, match mot Brynäs på lördagseftermiddagen, sedan en lång bussresa hem till Göteborg på kvällen/natten.

Joel Lundqvist blir meste SHL-spelare i kväll, gör match 1048.

 

39 Kommentarer

  1. Tror lase står luleå så står dishow mot timrå och brynäs sen lasse mot skelefteå på tisdag i chl

    • Tror du är lite fel ute, tror Lasse ikväll, dansk mot Timrå och sedan två raka Lasse igen.

      Ditt tänk där är 50/50, och det har dom med målvakt lämnat denna säsongen. Om Lasse känner sig ok, så är det inte omöjligt att han står alla om det är vad som är bäst för laget.

    • Nej. Det skrev jag om i går, Borgman/Frölunda har inte begärt så kallad inhibition. Avstängningen gäller. Du såg kanske den troliga laguppställningen jag hade i texten, där var AB inte med. 🙂

      • Alright, tråkigt om det skulle visa sig att RIN friar helt och Borgman har fått avstå matcher i så fall? 🙂

        • Nja, det kan jag närmast garantera dig att så kommer fallet inte bli. Svårt se Rin agera, möjligen, mööööjligen – om Borgman/Frölunda hittat bra exempel på andra knätacklingar – ta ner straffet från fyra till tre. Min känsla.

  2. Skönt vi inte gick på Kempe.
    34 år, skadedrabbad, ovan vid SHL och brukar ta lång tid när man kommer från KHL eller för den delen Nordamerika.
    Krävde drygt 200´i månaden enligt mediauppgifter, och treårsavtal. Nu blev det bara en säsong till i Luleå, kanske fick de ner lönekravet också.
    Men känns som en chansning.
    Det kan bli riktigt bra, är väl i grunden en klasscenter – men inte läge att chansa, kan komma mer intressanta namn på marknaden när det öppnar upp i Nordamerika i december.

  3. Skall bli intressant att se om Luleå kommer att uppmärksamma Joel ikväll, skulle vara riktigt snyggt av dom då dessutom Joel gjorde sin första match i Delfinen och att Janne Sandström innehar rekordet idag

  4. Kul att Greco är på G igen, rent fysiskt. Spelmässigt går han från klarhet till klarhet. Så djäkla kul att se hans speed, handleder, speluppfattning och lusten att gå på mål. Stack verkligen ut på träningen igår, liksom unge Hasa. Bra kapital att ha nu när det går som vanligt när vi lånar ut backar, dvs avstängningar eller skador….

  5. Liten kul grej, Så bor Frölunda när de är bortresta. Därför Mursak & Greco har så bra kemi?

    Joel Lundqvist – Nicklas Lasu.
    Petteri Lindbohm – Jere Innala.
    Christian Folin – Andreas Borgman.
    Lars Johansson – Patrik Carlsson.
    Pontus Johansson – Filip Hasa.
    Anders Grönlund – Jacob Nilsson.
    Filip Johansson – Linus Nässén.
    Tom Nilsson – Loui Eriksson.
    Jan Muršak – Anthony Greco.
    Mats Rosseli Olsen – Max Friberg.
    Ryan Lasch – singelrum.
    Frederik Dichow – Isac Born.

    • Ibland undrar jag om Lasch särbehandlas lite för mycket? Träna när han känner för det, enda spelaren med singelrum och säkert en del andra unika privilegier. Det gäller att han levererar för annars finns det nog risk för en del gnissel inom gruppen.

      • Såg inte att du kommenterat, men tänker lite likadant. Som du säger, det finns mer grejer. Som Frölundas fysprofil, som man skall klara. Där finns moment Lash inte grejar, men det är ok ändå. Som sagt, upplagt för gnissel.

        • Det är verkligen nödvändigt för såväl Lasch som laget att han levererar när han åtnjuter sådan särbehandling.

    • Frågan är om det bara slumpade sig att det blir/blev ”en kort” och att det föll på Lasch, eller om han vill bo allena, vilket inte hade förvånat.

      • pupule: Kanske därför inte han har de trycket i sin åkning längre, att han står över endel träningar?

        • Jo, men det är säkert anpassat efter hans ”bästa”, eller efter egna önskemål. Jag är mer tveksam till hur det fungerar på det stora hela – när vissa särbehandlas. Det brukar inte vara det bästa smörjmedlet när det gäller att få/ha en grupp i harmoni.

    • Svårt se honom inte välja Växjö, måste jag säga. Rätt starka band. Men vem vet … Dock brukar inte Frölunda vara så suget på att gå med i den här typen av lönerejs.

      • Det skulle väl vara om Rögle startar sedelpressen. Med tanke på skadeläget och hur det går i serien så skulle nog de vara beredda, och har möjlighet, att slanta upp ordentligt.

    • Tycker ju ändå Frölunda ska vara med och buda, antingen får man en bra spelare annars gör en av mina klubb av med mer pengar än dom annars skulle göra!

  6. Man är ju i stort behov av en ledande center, med bra storlek dessutom, så det vore tjänstefel om man inte gör sitt yttersta här.

  7. Greco inte med i matchtruppen? Sparas han till torsdag tro kanske. Born tar plats i importlinan

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Brynäs med 90 miljoner i partner- och sponsorintäkter - nästan dubbelt mot Frölunda.

Av HenrikM
2026-06-18 16:12

Undrar vad Djurgården betalar i hyra för Hovet? Gissar långt under Got Events pris

Av HenrikM
2026-06-18 15:21

Trevlig midsommar, en skön sommar och semester önskas herr redaktör……. 🌞🍦⛱️😃

Av Kjelle
2026-06-18 00:44

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35