SMÅTT OCH GOTT

Listan (26) – Frölundas bästa spelare den gångna veckan

► Listan: Frölundas fem bästa spelare i veckan som gick.
► Det är måndag igen – nu laddar vi för semifinal 6 mot Skellefteå.

Hela fyra matcher den gångna veckan, baserat på dessa – här mina fem bästa Frölundaspelare.
Läs och tyck.

HAR NI HÄMTAT er från rysaren uppe i Skellefteå på söndagskvällen? Frölunda tappade alltså 3–0 till 3–3 men avgjorde i förlängningen (Linus Högberg). Därmed lever semifinalserien, vi får en match 6 på tisdag i Scandinavium.

Ni vet vilka fester den arenan bjöd på onsdag/fredag. Tänk om det blir något liknande nu. Wow!

I dag är det måndag, Frölunda är på is i Scandinavium runt lunch, kanske får vi i alla fall en antydan till besked om hur illa det är eller inte är med Mikael Ruohomaa.

Har ni inte läst min krönika om 4–3-matchen på söndagen, passa gärna på, klicka nedan.

Nå, nu till måndagstraditionen, och jag vill poängtera följande – så här svårt har jag nog aldrig haft att ta ut en fem i topp-lista. Kanske för att det var hela fyra matcher, kanske för att många spelare utmärkte sig.

Viktigt att minnas: det handlar om att vara bra i om inte alla så i alla fall majoriteten av matcherna. Detta premieras mer än en enastående insats en enstaka kväll.

Här matcherna det handlar om.

Skellefteå (b) 2–3 (förlängning)
Skellefteå (h) 2–0
Skellefteå (h) 6–7 (förlängning)
Skellefteå (b) 4–3 (förlängning)

Då kör vi, som alltid bakifrån.

5. Malte Strömwall
Hela tiden ett hot, har inte nätat sedan semifinal 2 men skapar och spelar fram. Viktig, dynamisk.

4. Lasse Johansson
Enastående i match 3, mycket bra i match 5 där han höll Frölunda vid liv i förlängningen. Inte alls dålig i match 4, sju mål var inte hans fel.

3. Tom Nilsson
Missade söndagsfajten, tar lätt plats ändå. Spelar kanske sin livs hockey, stark bakåt, hotar framåt.

2. Linus Högberg
Fortsätter vara bärande back, så viktig med sitt spelsinne, förmåga att slå pressen, sätta bra urspel eller driva upp pucken. Gjorde visst ett mål i semifinal 5 också …

1. Jere Innala
Gör mål, spelar fram, driver offensiv, agerar rent allmänt med stort självförtroende. Toppar slutspelets poängliga, 9+4 på tolv matcher.

Topp tio-listan i SHL-slutspelet.

Bubblare? Jodå, sådana fanns. Utan individuell ranking var Henrik Tömmernes, Albin Sundin, Mikael Ruohomaa och David Edstrom nog de främsta utanför listan.

***

Den här texten är öppen så att alla kan vara med. Men – för att inte missa något om Frölunda, gå gärna in här och prenumerera, ni som inte redan gör det. Kostar bara 69 kronor/månad.

***

Lustigkurren Roger Rönnberg – eller hur reagerar ni?

***

Okej, det får räcka för stunden, men som det hette på TV under 90-talet – det kommer mera …

 

43 Kommentarer

  1. Bra val för listan tycker jag, Innala är utan konkurrens nr 1!

    Gillar Rönnbergs svar på journalisternas envisa frågor som de vet de inte kommer få nåt ärligt svar på ändå! Tidigare i slutspelet var det ju Tom som skulle hem och måla påskägg! 🙂

  2. Att Lasse är på listan är lite, lite märkligt ändå. Att skriva att de sju insläppta målen inte är hans fel…nja, flera av dessa kunde han nog tagit. Att släppa in sju mål i en tät slutspelsmacth är ju knappast lysande, även om allt inte var hans fel såklart. Känns som att han lever lite på några enstaka toppmatcher sedan tidigare och därför är med på listan.

    • Varje match lever sitt eget liv, varken Lindvall eller Johansson är några dåliga målvakter och ändå släppte de in 13 mål tillsammans på en kväll! När det blir en match med öppna spjäll åt båda håll som det var i fredags så kan det bannemig inte vara lätt att vara målis!

      Man kan inte lasta Lasse för torsken i fredags, men en sämre målvakt hade man inte ens tagit det till förlängning! Det var det s.k. försvarsspelet som brast, Lasse var utelämnad.

    • Går inte att klaga på Lasses spel, alls. När det var öppna spjäll i fredags är det ännu svårare, då det dyker upp lägen som normalt sett kanske inte dyker upp.

      Sedan har Skellefteå mycket medstuds, hade det i match 4 och även igår i match 5.

  3. * ”- det kommer mera …”
    Mycket glad för att komma få se en ytterligare match till med Frölunda för denna säsong.
    Tror t.o.m. på en sista flygresa upp till Skellefteå igen på torsdag.
    Alltjämt har SAIK ännu inte lyckats med att slå i sista spiken i kistan. Hoppas innerligen att de inte heller klarar av det – träffa huvudet på ”kistespiken”. 😉

  4. Tvivelsutan gjorde Frölunda en mycket bra match. Att sedan SAIK rider på energivågen via tidigt mål i tredje och två pp-mål är inget att säga om. Efter fem raka sudden-segrar var det hög tid för Skellefteå att förlora den slantsingling som sudden innebär.

    • I tre kvartsfinaler tappade Skellefteå 3-0 ledning till 3-3 mot Linköping. Avgjorde alla tre OT på PP. Så så säkra är dom inte lever på ett ruskigt bra PP…..

  5. Nu när man kollar igenom highlights så ser man ju tydligt att utvisningen på Borg som jag tycker är ganska matchavgörande är totalt felaktig, det är ju skellefteåspelaren som greppar hans klubba och håller i så att han till slut släpper den sen så faller han jävligt lätt, det borde om något blivit utvisning åt andra hållet.
    Även utvisningen som Folin åker på är ju rätt billig.
    I gengäld så släpper dom en hel mängd tillfällen när skellefteå skulle ha åkt på utvisning, bland annat var dom ju 7 man på isen i slutet av 3:e.
    Man får ju lite osökt känslan att vi har domarna mot oss, kan ju hoppas att även det vänder och att vi får lite mer Göteborgsvänliga domare i nästa match om nu några sådana finns.

    • Beklämmande att saik i nästan varje match har fått domsluten med sig. Man tror ju att det borde jämna ut sig mellan matcherna i en sådan här serie.
      Om domarna inte gynnar något lag på tisdag har vi fördel. Tyvärr saknar domarna helt spelförståelse och köper alltid saiks filmningar och strategin att hålla fast vår klubba. Igår fick de med sig två sådana felaktiga på. Frölunda måste agera här och klargöra för domarna vad saik håller på med.

      • Har ej sett borgs utvisning igen men den Innala åkte på tidigt i matchen var ju galen. Där tar per Lindholm tag i klubban och lyfter den upp mot bröstet och ramlar. Utvisningarna som domarna tar är väl inget att säga om, förutom Innalad då men det jag är irriterad på är dom som domarna inte tar. Det var ju några situationer där jag tänkte att nu blir det en utvisning för saik men ingen arm kom upp.

        • Kolla även Högbergs och Borgs. Exakt samma strategi. De håller vår klubb, filmar därefter. Inget annat än en rejäl skandal att domarna köper det!!! Tre gånger i samma match!!!

    • Bra påpekanden, Markzman74! Som äkta sportslig idrottsman, så kan det väl egentligen inte i grund och botten vara helt jättetillfredsställande längst inne i hjärteroten – om man ständigt är återkommande och bidragande med eget mygel för att kunna vinna till varje pris.
      Visst, i stridens hetta händer mycket – men samvetslöst fusk är mycket sorglig när man som spelare kan lyckas ändock med att ta favör utav något sådant emellanåt.

  6. Fokus på fel saker. Låter som att ni av mystiska skäl att tror att domarna ger Skellefteå favörer. Fråga fans till Skellefteå och de kommer tycka tvärtom. Ganska så tjatigt med onyanserade kommentarer.

    • Vad skälet är spelar ingen roll. Kolla utvisningarna vi råkade ut för igår. Jämför de med överfallet på T.o.m.

  7. Klubba i ansiktet på Malte som faller och ligger på isen en kort stund
    Ligger dpelare på isen brukar ju domarna blåsa av. Malte sen i backchekningen efter detta. I situation strax after gör Skellefteå sitt första mål. Momentum med god hjälp av domarna. Är uppenbart domarna hjälper Skellefteå så mycket dom kan

    • Underbart med dina ständiga konspirationsteorier. Varfor skulle domarna gynna just Skellefteå?
      Enögda fans är i viss mån underhållande men blir i förlängningen patetiskt.

  8. Är ju underhållande matcher men det spelar Rögle rakt i händerna. Dom här lagen kommer suga musten ur varandra och går det till sju så blir det bara två dar till finalerna drar igång.
    Det är nog Rögles år detta.

    • Verkar gynna Frölunda att spela mkt för man blir bättre varje match. Frölunda spelade game 7 i kvarten.

    • Eller så ger det mer energi och matchtempo. Tycker du Frölunda ser möra ut efter tolv matcher mot Leksand och Skellefteå? Ruggigt pigga och urstark skridskoåkning över hela banan igår.

    • Det är jag inte helt säker på, så länge så många som möjligt håller sig hyfsat skadefria så bör dom vara så bra tränade att man skall kunna klara av 7 matcher per serie.
      Rögle bör ju i vilket fall som helst vara helt kalla i dom första matcherna och då spelar ju Frölunda/Skellefteå hemmamatcher så jag tror inte det blir så enkelt men jag håller med att det troligast blir Rögle som får ta sitt första guld i år till slut, men det hade ju varit kul om även den serien hade gått till 7 matcher.
      Nu skall ju Frölunda ta detta till 7 matcher först och det tror jag dom gör.

  9. Någon gång måste orken ta slut, rimligen kommer Rögle att ha en fördel i finalen, oavsett motståndare. Men särskilt om det blir Frölunda, som då spelat 14 matcher, mot Rögles 10 och de har dessutom haft lång viloperiod innan finalen.

  10. Finns det inte extremt många likheter med Frölundas slutspel föregående säsong? Först en stenhård och energikrävande kvartsfinal som avgörs i match 7, för att sedan bli tidigt uträknade i semifinalen, vända hem serien till Scandinavium i match 6 utan sin tänkta toppcenter (då #20, nu kanske #39…

  11. Det är fel att klaga på domarna. Det är väl SHL spelarna som måste sluta fuska. Det börjar likna fotbollen mer och mer. Man väljer att ramla, förstärker och överdriver för att vinna fördelar. Det blir värre för varje säsong som går. Det gäller samtliga lag men just i denna serie tycker jag Saik är värre (Dom vet att dom har ett bra PP). Kanske är det också en konsekvens av att SHL inte blåser av för fasthållning och hakning?

    • Situationerna borde regelmässigt granskas i efterhand och ser man då förstärkningar/filmning borde det ge 2-3 matchers avstängning direkt. (då skulle ju iofs SAik knappt haft fullt lag men det är vägen fram tror jag)

      • Håller med. Om en spelare fuskar till sig en utvisning borde det bli en match avstängning. Svårare än så är det inte. Om man vill kan man lösa problemet.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Göteborgaren är assisterande GM i Oilers – har ni koll på honom?

► Jag träffade hockeyvärldens mäktigaste (?) göteborgare i lördags. ► Har ni koll på killen från Frölunda?   Kalle...

Morning Mailbag 260810 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens första frågestund, vi kör på med Morning Mailbag även vinter 26/27. ► Fråga och/eller tyck till....

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...
Senast kommenterat

Du var helt rätt ute. :) Jag hade missat detta. Sorry.

Av Henrik Leman
2026-08-10 20:14

Attans!!!!!

Av Grundin
2026-08-10 20:02

Förmodligen. Det var det som var min starka misstanke i min första fråga längre upp.

Av Totte
2026-08-10 20:02

Det var det jag syftade på, att TV4 kanske fått matchen flyttad till 15.15 för att kunna göra mer av "Joelmatchen."

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:56

De sänder två matcher på lördagar, men 15:15 går på vanliga TV4 så att säga. Linjärt.

Av Jojje
2026-08-10 19:55

(På bilden)

Av Björn
2026-08-10 19:52

Japp. Ändrades häromdagen såg jag på SHL:s hemsida precis.

Av Totte
2026-08-10 19:51

Grundin, de är gammal tweet haha :) Om du kollar datumet.

Av Björn
2026-08-10 19:50

+1 på den

Av Claes Olsson
2026-08-10 19:46

Ingen spelare vi behöver direkt. Ingen första eller andrakedja, snarare tredje eller fjärde för honom.

Av Jojje
2026-08-10 19:29

Skumt, då måste jag läst det någonstans. Kan Frölunda ha skrivit det í sin första text? Måste ju ha fått 18 någonstans ifrån. Kanske har det ändrats.
Nå, nu ser jag att det står 15.15 på såväl Frölundas som SHL:s sajt. TV4 kanske ändrade om, ville ha Joel-matchen som huvudmatch?

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:28

Aha. Okej, alltid säkrast att gå direkt till källan, shl.se. Eller Frölundas sajt. Men om Frölunda även har en app, visst borde den visa rätt.

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:25

Har du tagit en paus under sommaren? Ibland, har jag fått till mig, kan det strula då. Testa detta:
1. Gå in på https://sub.unseald.com/portal/subscriptions och logga in.
2. Logga ur.
3. Gå in på rakapuckar.com, om du är inloggad - logga ut.
4. Logga sedan in igen på rakapuckar.
Skulle detta inte hj...

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:24

Frölundaappen i fliken ”matcher”.

Av Totte
2026-08-10 19:24

Henrik
Jag står som inloggad men kan inte läsa artikeln

Av Varberg23
2026-08-10 19:09

Är säkert hans bror, Joonas Nättinen som spelat i HV innan.
Den värvningen hade jag helst inte sett Frölunda göra....

Av Christian
2026-08-10 18:58

Håller med STM.

Av hlundgr
2026-08-10 18:56

Ja det vore kul om du fick till en intervju med honom i höst.

Av STM
2026-08-10 18:25

Vet inte hur man får de där bilderna till en spelare alls, men det kan förstås vara jag som har bristande fantasi.

Av Henrik Leman
2026-08-10 18:07