SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Tio tankar, bland annat om mental skärpa, ”hela hallen” och galet spelschema

► Tio tankar, söndagen då Frölunda behöver besegra Växjö för att inte hamna i ett väldigt prekärt läge i semifinalen.
► Om detta handlar krönikan. Och  det galna spelschemat. Välkomna.

Får vi se Tom Nilsson spela för Frölunda i dagens semifinal 2 mot Växjö? Det hade varit värdefullt. Och blir det bra tryck i Scandinavium? Också viktigt.

En del av mig känner: Frölunda har en riktigt bra finalchans.
En annan: Det är som vanligt, Växjö imponerar inte förrän man tittar på resultatet och ser att laget vunnit – igen.
I väntan på nedsläpp, här veckans söndagskrönika.

(den här texten är upplåst en stund för att icke-prenumeranter ska få chansen att provläsa; klicka sedan här för att inte missa något om Frölunda)

DET FANNS ETT hundratal biljetter kvar på lördagen, sådana som inte utnyttjats av säsongskortsinnehavare/partners. Räkna med att plåtarna köptes i går – eller köps i dag.

Frölunda behöver vinna match 2 mot Växjö. Inte kört annars, men … 0–2, det är en riktig tung uppförsbacke.

Jag är på ditt och datt i veckans söndagskrönika, som vanligt i form av tio tankar.

 

1. Bra läge trots allt.

Jag vidhåller att Frölunda verkligen har en god, fullt realistisk chans att slå ut Växjö – som i fredags (6–2) fick lite hjälp av att motståndarna drog på sig för många utvisningar. En del lite oturliga, men lik förbaskat spelade de stor roll.

Allt spel i box play kostade kraft, fysisk sådan – men kanske än mer mental. Vi såg det i tredje perioden, tappat tålamod, en del dumma beslut – i en match jag kände Frölunda verkligen kunde ha vunnit.

Man har drivet i spelet just nu, man har självförtroendet, man har en trygghet i sättet att agera – men det krävs konstant mental skärpa. Forechecka i rätt lägen, inte bli övermodig, hålla ihop laget, komma hem på rätt sätt, fatta så många kloka beslut det bara går. Som i stora delar av matcherna mot Färjestad.

Det där är tufft att alltid orka med. Mot Växjö såg vi vad som händer när man inte gör det.

– Det är misstag som vi inte gör när vi är skarpa, sa tränaren Roger Rönnberg om en del saker han såg nere i Växjö.

Om lördagen på bästa sätt ägnades åt att tanka energi, om natten till söndagen innehöll massor med sömn, då tror jag vi får se ett betydligt skarpare Frölunda i dag, för att nu använda det där modeordet.

Om det räcker till seger? Det är nog bäst det, för … jag vill inte säga det är nödvändigt, men … jo, låt oss vara ärliga – det känns nästan så. 0–2 är sannolikt en för jobbig uppförsbacke.

 

2. Läckre Lukas.

Jag vet att många av hejar på Frölunda först och främst, hockeyunderhållningen är sekundär, men jag vill ändå ånyo tipsa:

Passa på att njuta av Lukas Bengtsson, hans skridskoåkning med låg tyngdpunkt, hans höftöppningar, hans spelsinne, hans skott.

Det finns få sådana spelare på europeiska isar.

Det finns absolut ingen i Frölunda.

Nästa säsong, då är förresten Lukas i NLA-klubben Zug.

 

3. Saving Ryan.

Behöver han räddas, Ryan Lasch? Mja, kanske inte, kritiken mot amerikanen blir överdriven ibland, trots allt har han i de senaste matcherna haft ett antal riktigt fina passningar, jag tycker han hotar igen, det ser i alla fall ut som att det kan hända saker, även om det inte alltid gör det. Dock är det ju ett problem att han är för svag på pucken, förlorar alldeles för många dueller, blir lätt att plocka bort. Sannolikt en självförtroendefråga.

Det för mig in på följande:

När Ryan var som bäst just efter comebacken, då spelade han med Joel Lundqvist och Patrik Carlsson. Undrar om det inte hade varit en tanke att sätta ihop den trion igen, detta för att i alla fall försöka få ut max av Ryan. Just Max, alltså Friberg, tror jag hade fungerat bra med Loui Eriksson och Jacob Nilsson, Isac Born kunde ta Laschs plats med Erik Borg och Linus NässénJan Mursaks enhet förstås ograverad (Anthony Grecos fart och oberäknelighet sårar verkligen just nu).

Jag talar delvis emot mig själv här, anser ju att man inte ska röra om för mycket när laget fungerar bra, men kanske kan en snäppet bättre Lasch vara vad som krävs för att Frölunda ska gå till final?

Nå, mest fria funderingar i min hjärna. Tror inte alls Roger Rönnberg vill splittra Carlsson–Lundqvist–Friberg – och kanske är det rätt. Men det är tillåtet att tänka brett.

 

4. Det reser frågan – varför fattar bara Rögle?

Jag har länge hävdat att slutspelsserierna borde ha samma schema som i NHL, alltså så här med bäst placerade lag först: hemma–hemma–borta–borta, sedan hemma–borta–hemma om det behövs.

Ekonomiskt sundare, inte så mycket resande/flängande fram och tillbaka, därmed även bättre för klimatet – och lugnare för spelare (och media).

Ta den andra semifinalserien, till exempel. Tänk om Örebro fått ligga kvar i norra Västerbotten, komma i säng tidigt, ha söndagen på sig att träna lite, sedan matcha måndag och flyga hem till Örebro. För Skellefteå – samma sak onsdag/fredag.

Förstår faktiskt inte varför Rögle verkar ha så svårt att få stöd i  SHL för detta.

 

5. Blåst i Karlstad.

Varje dag går jag och trallar på Sven-Ingvars blåsande trän, vaknar och somnar med Färjestadslåten i skallen. Tydligen blåste det så mycket i verkliga livet i Karlstad att jag tog med en förbaskad förkylning hem.

Skulle gärna bli av med både den och träblåsartrudelutten.

 

6. Blåst av Växjö?

För att gå tillbaka till punkt 1, det kan förstås vara så att jag – som så många andra som ser Växjö gör – lurar mig själv. Växjö Lakers är ju ett hockeylag som sällan sprakar, motståndaren ser gärna bättre ut, ”flashigare ut”, men när matchen närmar sig sitt slut, när den tar slut – lik förbaskat är det ändå (oftast) Växjö som leder och vinner.

Här finns en grundtrygghet i gruppen, här finns struktur, här finns skicklighet. Det kan se rätt segt ut, men helt plötsligt … en, två, tre skickliga manövrar – och så har Växjö gjort mål.

Det där är klass, låt oss vara klara över det.

 

7. Hela hallen?

Frölunda skulle behöva ett massivt publiktryck i eftermiddag, alltså att hela arenan hakar på den energiska supporterkurvan, inte bara när det går bra utan – än viktigare – när det går emot eller om matchen står och väger. En högljudd hemmapublik ger energi. Lite för ofta är det halvdött i Scandinavium (tyck vad ni vill, men det var mer livat på klappornas tid; detta är ett faktum, ingen åsikt), men nu är det verkligen dags för varje sittande åskådare att göra sitt om hon eller han vill se Frölunda göra ett långt slutspel, därmed förlänga Joel Lundqvists karriär.

”En för alla, alla för Joel” – nog borde väl den ramsan kunna framkalla ”hela hallen”-stämning? Om nu inte tiden för sådan är förbi.

 

8. Tom kan vara en huvudfigur.

Christian Folin var förstås rätt ute i den där C More-intervjun i fredags, Frölunda hade just klarat tre box play utan skadade specialisterna Tom Nilsson, Nicklas Lasu och Mats Rosseli Olsen – så varför skulle han behöva svara på hur mycket trion saknades?

Detta sagt, det är viktigt för Frölunda att ha den typen av spelare på isen i heta slutspelsmatcher. Om så bara Tom Nilsson är spelbar på söndagen betyder det mycket. Huvudet fick sig en smäll när pucken träffade ansiktet i match 6, men den viktige backen tränade på lördagen, så hoppet finns. Vore enormt värdefullt, så bra som nummer 43 varit i slutspelet. Mer tveksamt (men inte omöjligt) vad gäller Lasu, än mer så med Rosseli Olsen.

 

9. Leos lekland.

Först gjorde han så här, Örebros värmländske supertalang Leo Carlsson.

Sedan så här.

Drivet i skridskoåkningen, självförtroendet, spelsinnet – och killen är rätt nyss fyllda 18. Man saknar ord.

Målet i sig kan vara ett av SHL-säsongens allra vackraste, klapp-klapp-hockey, vaket av Milton Oscarsson som hittade blivande Frölundaspelaren Linus Öberg för matchvinnarmålet mot Skellefteå.

Intressant start på den här semifinalserien.

 

10. Guten tag.

Gillar ni Gotland? Det gör Frölunda också. Även sommaren 2023 drar man till ön med Sveriges vackraste dialekt för att spela träningshockey. Djurgården och Visby Roma står för motståndet precis som i fjol, men den här gången är även HV71 med. Ett önskemål från Frölunda och Djurgården att få med ytterligare en klubb.

Exakta datum finns inte att få än. Andra halvan av augusti är det enda som kommunicerats.

Svenska Spel Trophy, så heter turneringen, det minns ni säkert.

***

Tack för att ni läste. Tack för att ni prenumererar. Ni som inte gör det, ni som läser medan texten är upplåst – klicka här för att inte missa något om Frölunda. Det kostar inte mer än en fika eller en öl/ett glas vin på stan.

 

50 Kommentarer

  1. Det är så det ser ut mot Växjö för alla lag man tror man har övertaget men vips på slutet har Växjö vunnit ändå ! Var själv nere i Växjö för ett par år sen och såg en mot Frölunda som totaldominerar i stora delar av matchen slutresultat 4-1 till Växjö . Växjö tog givetvis Guld det året .

  2. Tycker inte årets växjölag har ett riktigt bra försvarsspel eller ett bra anfallsspel. Vad de har är ett extremt rörligt anfallsspel från backplan. Men de kan inte stänga ner en match med sitt försvarsspel och inte heller trycka ner motstondarna med tyngd. Skulle Växjö vinna guld så skulle det vara sensationellt.

    • Växjös största styrka just nu är ju ändå deras självförtroende. Dom lyckas vinna matcher dr dom inte är det bästa laget på isen, det är en trygghet många andra lag saknat i år. Just att spelarna vågar göra det dr lilla extra med individuella prestationen.

  3. Jag anser att klacken sjunger helt fel ramsor, dvs texter övrig publik inte hakar på. Hakar inte övrig publik på, nej då är det halvdött i arenan.

    • När det var riktigt tryck i Frölundaborg och Scandinavium var hejaramsan;
      FRÖLUNDA-KLAPP-KLAPP-KLAPP…… Det var även en som åkte runt på isen och fick igång hela arenan. Klacken kör sitt eget race och det blir inte det trycket som förr. Men man kan ju alltid hoppas att de ska lyssna till erfarenheten……..

      • Precis min åsikt. Räcker med den ramsan du skrev, den hakar alla på. Vissa ramsor de sjunger, hör vi som sitter högt uppe knappt vad de sjunger. Inte bra

        • Instämmer!
          Räcker med de två ramsorna! Kunde ge ett grymt tryck förr. Man kan klappa, utan klappa.
          Varit med om när det långa Frö-lun-da ekat och studsat i arenan, skrämt slag på motståndarna och gjort hemmaspelarna vilda.

        • Nu för tiden räcker inte det för att vara ”cool”. Nu skall det vara sånger som på fotbollsmatcher. Detta gör att övriga publiken inte kan/vill delta. Enkelt och taktfast funkar för hela hallen.

          • Tycker klacken har en del bra ramsor där man får med sig sittplats. Frölunda klapp klapp, ge oss ett f, h, c, vad blir det? Fhc, en gång till. Fhc. Kommunen VF, så svarat sittplats, kom igen VF. Nu missade jag dessa ” tecken men hoppas ni förstår vad jag menar.

    • Precis. Dels vet man inte hur ramsan går och sen hörs det ändå inte vad de sjunger, för allt fastnar i ett dovt mummel.
      Vill GG och S84 nu köra långrandiga ramsor OCH dessutom få med övriga publik, kan de ju tex dela med sig av ramsorna via sociala medier så den övriga publiken kan lära sig dom. En väldigt enkel sak….

  4. Eftersom Luleå lyckades vinna tre matcher mot Växjö känns det inte helt omöjligt och slå ut Växjö. Frölunda har väl förmodligen specialstuderat dessa och där finns förmodligen lösningen.

  5. Match 4 och 5 fick spelades på hemmaplan av bäst placerade lag för några år sedan så man skulle slippa pressen att ha första matchen hemma.
    Vet inte om det föll så väl ut med dubbla matcher hemma. Vet inte varför det ändrades till varannan. Det var hursomhelst alltid skitsvårt att vinna båda dessa dubbelmatcher.
    Så jag kan nog tänka mig att fortsätta som det är nu.
    I NHL spelar man i en hel världsdel. Det skulle inte fungera något vidare bra med varannan där.

  6. Känns som Lasch är mer ett sänke för laget nu. Blir det spel i egen zon är man ju alltid i numerärt underläge. Jag undrar om att spela Lasch verkligen är så hälsosamt för laget?!
    Man kan ju hoppas att han motbevisar mig å stänker in ett å spelar fram till 3…..
    Hade det inte vart en idé att låta honom ENDAST spela pp.?

    • Har inte djupdykt i frågan där men det är väl inga lag som knorrar över detta eller?

  7. Viktigt att få en bra start idag. Växjö är klart bäst i ligan på att stänga mittzonen och spela på ledning. Väldigt bra PP också. Frölunda behöver minimera misstagen, PK, samt att spela extremt fysiskt. Rosén grinade lite illa igår efter en tackling. Han ska känna att det inte är så jävla roligt där ute så blir det bra.

    Extremt viktigt att få Tom i spel igen. Jag tillhör inte dom som sågar Grönlund stup i kvarten men han är svagaste länken just nu och backparet med Hasa fungerade inte bra i match 1. För övrigt måste Borgman spela med större marginaler. Han var riktigt dålig i match 1.

    Linus Öberg verkar göra ett väldigt fint slutspel, Leman?

  8. Om något helt annat. Något som skrämmer mig en del är ju att det finns stor risk att Lindbohm och Greco nästa säsong spelar i andra klubbar i SHL. Kanske även Mursak. Frölunda har säkert andra spelare på väg in, men jag tror att det är ett stort misstag att inte försöka förlänga med i alla fall Greko och Lindbohm.

    • Mm. Jag var tveksam till förlängning med Greco innan men under slutspelet har han höjt sig. Nu vet vi inte vilka spelare som är på väg in till nästa säsong men jag litar på att RR och FS gör rätt. Mursak däremot, han vill jag ha kvar ett år till.

  9. Vill fortsätta lyfta att trycket i scandinavium var bra I några av matcherna mot fbk men överlag är det tyst på sponsor sidorna. Det är mest sponsorer på långsidorna då biljetterna är för dyra. Jag och mpnga andra har testat sitta där och så fort man är högljud så får man tusen blickar mot en. Detta är frölundas egna misstag att ha tagit bort den trogna högljuda publiken pga ökade kostnader. Ska testa långsidan idag får se om jag har rätt.

    • Långsidan på avbytarbåssidan, där är det ju alltid halvtomt dessutom. För dåligt att företagen inte utnyttjar biljetterna på ett bättre sätt. 12044 ropar speakern ut, men fullsatt är det ju absolut inte

  10. Gick på alla hemmamatcherna nu när de mötte Färjestad och det är så tydligt att det behöver gå bra för laget, för att publiken skall tända till. Är ju rena ”biblioteket” på ljudnivån när matchen står och väger eller vi ligger under. Är INTE ngn fan av klappor men samtidigt är ju ”stämningen” i Scandinavium tämligen lam förutom när det för bra!

    Hur ser du på Linus Öberg värvningen Leman? Nu när du sett han lite i slutspelet också?

    • Frågan om klapporna är ju lite intressant. Hardcore fansen i GG och Sektion 84 protesterar mot dessa, och tycker att klappa med händerna räcker. Samtidigt har dom en stor trumma att banka på….. 😂😂😂

  11. Apropå ”Leos Lekland” (Bra den!) – så var det den lille pojken som blev tillfrågad av den vuxne om han visste vilka länder han hade besökt. Jodå, han rabblade upp vilka han mindes och där bl.a. Legoland i Danmark även var inkluderat bland dem.

    ”Guten Tag”, Gotland – gutarnas ö. Den var jag allt med på också. 😉

    ”Huvudfiguren Tom Nilsson” – kommer nog allt få fortsätta med galler framtill på sin huvud skyddshjälm.

  12. Kan någon svara på varför Frölunda fortsätter spela utan målvakt när Växjö gjort 5 – 2 ??

  13. Har Frölunda någon gång tjänat på att ta ut målvakten?
    Tycker alltid det blir ett mål i baken.
    För dåliga passningar vid bli linjen.

  14. Inte lika många som gör sig roliga över att det inte är slutsålt i Scandinavium.

  15. Om vi har ett helt skadefritt lag bör vi köra på:

    Carlsson – Lundqvist – Lasch
    Innala – Mursak – Greco
    Eriksson – Lasu – Rosseli Olsen
    Nässén – Borg – Friberg
    Born, Nilsson

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Två dominanter i svensk hockey – en blick tillbaka i tiden

► Två klubbar har dominerat SHL en lång tid. Till och med en ännu längre tid. Frölunda?...

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...
Senast kommenterat

Sant, de har väl det gamla storlaget Öster? Kanske ett innebandylag också.

Av Karl Forsberg
2026-06-11 00:32

Inte riktigt rätt spelartyp. Frölunda behöver någon med mer rydlig offensiv uppsida.

Av Henrik Leman
2026-06-10 21:17

Någon säger att SAIK o Växjö har bättre verksamhet. Det skulle jag vilja ha definierat. Inte för att skribenten har fel, för det vet jag ju inte. Om det är A-lagsverksamheten som menas är det ju en sak, om det är HELA verksamheten från U och uppåt, då TROR jag att Frölunda är bäst. Men, det är olika...

Av lgk
2026-06-10 20:32

Det bästa laget vinner alltid guld. Vi hade det klart bästa laget 2005 och 2016. Det var inte små marginaler som gjorde att vi vann.
Saik och Växjö är bättre på att få ihop riktigt bra lag som vinner de tajta matcherna. De har hårdhet med också riktigt spets.
Vi faller på att alla ska producera....

Av Sventon
2026-06-10 18:12

Han vill lira i finska ligan!

Av Frölundaminichian
2026-06-10 18:04

Det handlar ju om att vinna guld, där är inte Skelleftå så bra.

Av Frölundaminichian
2026-06-10 18:04

Varför gick inte Frölunda på puustinen?
Han kommer bli väldigt bra för Luleå tror jag

Av Hampus Olofsson
2026-06-10 17:32

Bra finska nyförvärv Luleå hittat.

Av nissejiteg
2026-06-10 16:32

Enig med dig, Claes. Vi har stagnerat litegrann, men tror fortfarande att vi är bäst på att utveckla osv. Det är Skellefteå, tyvärr. Spelar knappt något roll vilken spelare de värvar, spelaren blir bättre och inte bara lite bättre utan mycket bättre. Se bara på backen Grahn från Södertälje, som han ...

Av Jojje
2026-06-10 14:53

Karl Forsberg Växjö har defentivt konkurrens från fotbollen i sin region.

Av kilberg28
2026-06-10 14:17

Spontant kan man ju ändock säga att Frölunda HC är det bästa svenska ishockeylaget i CHL-sammanhanget.

Av EDWARD 51
2026-06-10 14:08

Uppföljningar här kan komma i sensommar/höst. Inte nu i sommar.

Av Henrik Leman
2026-06-10 14:01

Jag tycker Evertssons styrka är att få till lagbyggen som är anpassade efter Växjös spelmodell. Han värvar ju sällan de allra största namnen men lyckas ändå alltid få till en helhet som är extremt svårslagen och som i slutändan hittar ett sätt att vinna.

Av Kalle Kula
2026-06-10 13:50

Man kan se det på lite andra sätt också hur klubbar går in med lägre spelarbudget för att sedan spetsa till i slutet av serien och för ett slutspel samt föreningar som kämpar för att stanna kvar hur de värvar in spelare under året.

🏒 SHL – värvningar under säsong per lag (2013–2026)
Lag \ Säsong...

Av mike
2026-06-10 13:49

Intressant sammanställning som jag tycker visar att Frölunda över tid har en hög lägstanivå, men skulle behöva bli ytterligare något spetsigare för att nå en en högre högstanivå som gör att man på allvar kan utmana om SM-guldet.

Leman, om du träffar Sjöström så får du gärna fråga honom om vad han...

Av Kalle Kula
2026-06-10 13:47

Henrik Evertsson har förstås varit en avgörande person för Växjö. De har ju heller aldrig haft SAIK:s talangfabrik och fyllt på den vägen i någon större utsträckning.

Av HenrikM
2026-06-10 13:14

Intressant då Skellefteå eller för den delen Växjö aldrig har dyraste truppen. Ofta långt ifrån.
Duktiga tränare, bra och kloka lagbyggen.

Av HenrikM
2026-06-10 13:02

Bekräftar min bild över hur det ser ut.
Tyvärr har SAIK och Växjö en bättre verksamhet än vad Frölunda har.
Rögle och Luleå är där och nosar efter dem.
Frölunda är bra men inte bäst utan det blir en kvarts-/ semifinal.

Tror Frölunda måste lämna lite av det gamla bakom sig och våga testa n...

Av Claes Olsson
2026-06-10 12:17

Intressant, kul läsning , men ganska förväntat.

Det riktgt intressanta är vad Skellefteå och Växjö gör annorlunda, vilka är deras framgångsfaktorer?

Jag förstår att det inte är lika matematiskt enkelt att räkna ut. Men det skulle vara väldigt intressant läsning om du kunde gräva fram några fö...

Av Karl Forsberg
2026-06-10 11:56

Mer en som kan gnugga reklam...
Skämt å sido. Det motsatta är de ute efter.

Av Jojje
2026-06-10 10:45