fredag, 1 december, 2023
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • Tyck och tipsa
  • RSS-flöde
  • Logga in
  • Registrera

Inga produkter i varukorgen.

RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
Inga resultat
Visa alla resultat

Svårt för de utländska spelarna, kanske slutet för Putins ”hockeybaby”

av Henrik Leman
2 år sedan
A A
23

► I princip en hel värld står enad mot Vladimir Putins Ryssland.
► I det läget drar KHL igång sitt slutspel. Känns minst sagt absurt.
► Känslan: det här kan vara det sista vi ser av Putins ”hockeybaby.” Av Putin också, om man får drömma lite.

FÖR ATT SÄTTA  i sammanhang vad Rysslands  president Vladimir Putin lyckats med med sitt invasionskrig mot Ukraina:

Han har fått både IOK och Fifa emot sig. Till och med dessa rätt korrupta organisationer har i dag agerat. Då har det gått långt.

Skämt åsido, allt annat hade ju varit vansinne – men ändå. IOK och Fifa är kända för att blunda för rätt mycket.

IOK, den olympiska kommittén, uppmanar alla  idrottsorganisationer att stoppa ryska och belarusiska idrottare från internationella tävlingar.

Fifa, det internationella fotbollsförbundet, stänger av Ryssland (landslag och klubblag) från all internationell fotboll.

ANNONS

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

IIHF, det internationella ishockeyförbundet, har möte under måndagskvällen, och nu när Putins kompis René Fasel inte längre är ordförande finns inget annat att vänta än att hockeyn rättar in sig i ledet.

TILLAGT 21.30: Här det väntade beskedet:

The IIHF Council has suspended all Russian and Belarusian national and club teams from IIHF competitions until further notice and withdrew the hosting rights of the 2023 #WorldJuniors from Russia.

READ MORE: https://t.co/SpSMGTlZw1#hockey #icehockey #Ukraine #Russia #Belarus pic.twitter.com/YYb1JduvWE

— IIHF (@IIHFHockey) February 28, 2022

Mitt i allt detta drar KHL igång sitt slutspel.

Om det känns absurt? Klart att det gör.

## Hur tror ni det är för utländska spelare att medverka i den liga som sedan starten varit något av ryska regimens PR-vapen och Putins baby?

## Hur osäker är inte situationen givet att den ryska patriotismen (många ryssar tror på propagandan att Ukraina ska räddas från nazister och Nato) kan utvecklas till starka känslor och kraftig antipati gentemot spelare från Sverige och inte minst Nordamerika?

## Hur tänker de sex svenskarna i Dinamo Minsk när de Ryssland använder sin lydstat Belarus som attackplattform för sina väpnade styrkor?

ANNONS

Boka ett snabbare expressbud med PEX

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

Boka ett snabbare expressbud med PEX

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

Jag kastade ut några frågor till en del svenska KHL-spelare. Svaren uteblev. Föga förvånande. Det här är en minst sagt delikat situation där man helst är tyst. En skrev om ”väntan på beslut som ska fattas”, en svarade inte alls.

Lätt att sitta i Sverige och tycka spelarna borde strejka i protest mot Putin och kriget, men:

a) Spelarna är under kontrakt.

b) Om de skulle få för sig att strunta i pengarna och bara dra hem ... svårt, går inga flyg, så inte nog med att de ska arbetsvägra och fly, de ska via tåg ta sig till Polen eller Baltikum för att därifrån komma hem.

Fruktansvärd svår situation för spelare från väst, alla följer säkert nyheterna hemifrån, får därmed andra uppgifter än de som ryska propagandakanaler sprider, men Lucas Wallmark, Oscar Fantenberg med flera lever och verkar i Ryssland, är anställda och har ett jobb att göra.

ANNONS

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Kanske släpper de alla sportsliga ambitioner och hoppas deras lag snabbt åker ur slutspelet.

Deras nära och kära hemma i Sverige tänker nog i de banorna.

Under måndagskvällen kom rapporter från slovakisk media att i alla fall slovakerna i Dinamo Minsk vill hoppa av. Laget är i St. Petersburg, Libor Hudacek talade i den här texten om att kunna ta sig till Helsingfors eller Litauen.

– Vi är i en svår situation. Vi har många utländska spelare i laget, alla vill lämna, sa Hudacek som har sex svenska lagkamrater.

Nästa säsong, då? Finns det någon enda västerländsk hockeyspelare som kan tänka sig att återvända till Ryssland i sensommar även om inte Putin backat och dragit tillbaka sina trupper?

Svårt att tro det.

ANNONS

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Plus att den ryska ekonomin kommer ta rejält med stryk om kriget fortsätter, så länge sanktionerna ligger kvar (rubeln tappar kraftigt i värde). Lönenivån i KHL lär garanterat sjunka.

Känslan: slutspelet 21/22 är KHL:s dödsryckning, det är det sista vi ser av KHL som internationell liga med ambition att konkurrera med NHL.

För … om IIHF utestänger Ryssland (och Belarus) från all internationell hockey, då torde alla spelare med KHL-kontrakt efter den här säsongen betraktas som free agents av IIHF, alltså fria att teckna nya kontrakt.

Men – spelarna ger då upp stora pengar (om än inte lika stora som förr). En person med insyn i branschen sa till mig:

– Money talks.

Så länge inte IIHF eller det nationella förbundet förbjuder spelarna att åka till Ryssland (finns ens den juridiska rätten?) så … mm, pengar snackar – och inte luktar de heller. Vem vet. Någon lirare kanske tycker att Ryssland var illa redan före kriget, och då brydde sig ju ingen.

Finns ett annat intressant scenario:

Om nu hela idrottsvärlden vänder sig mot Putin och Ryssland – KHL kanske kastar ut alla utlänningar? För övrigt kanske klubbarna inte har råd.

Vi vet så lite. Och självfallet är detta sekundärt om vi tar in den stora bilden och det enorma mänskliga lidande i Ukraina, det som Putins regim ensam är ansvarig för.

Men går vi för ett ögonblick ner på den lilla hockeynivån är det ändå intressant att fundera:

Överlever KHL verkligen detta? Knappast, va? Det blir i alla fall inte "som förr."

Vad betyder det i så fall för SHL, för andra ligor i Europa?

Hej, besökare!
Det är viktigt att återkommande läsare betalar för sig.
Lättast är det med swish.
Tack för er förståelse.
RAKAPUCKAR.COM | SWISH

***

I väntan på IIHF:s beslut är Ryssland redan uteslutet från Euro Hockey Tour.

***

KHL-slutspelet inleds på tisdagen.

Väster.

SKA St. Petersburg–Dinamo Minsk
Svenskar, St. P:  Lasse Johansson, Oscar Fantenberg.
Minsk: Adam Almquist, Lukas Bengtsson, Anton Lindholm, Mario Kempe, Malte Strömwall, Mattias Tedenby.

CSKA Moskva–Lokomotiv Jaroslavl
Svenskar, CSKA: Adam Reideborn, Klas Dahlbeck, Joakim Nordström, Lucas Wallmark.

Dynamo Moskva–Severstal Tjerepovets
Svenskar, Dynamo: Oscar Lindberg, André Pettersson, Anton Wedin.
Severstal: Robin Press, Jakob Stenqvist

Spartak Moskva skulle ha mött Jokerit som dragit sig ut.
Svenskar, Spartak: Oscar Dansk, Tim Heed, Emil Pettersson

Öster:

Metallurg Magnitogorsk–Barys Nur-Sultan
Svenskar, Metallurg: Linus Hultström, Linus Videll.
Barys: Olle Alsing, Eric Martinsson, Jacob Berglund, Jakob Lilja,

Traktor Tjeljabinsk–Neftechimik Nizjnekamsk

Salavat Julajev–Sibir Novosibirsk

Ak Bars Kazan–Avangard Omsk
Svenskar, Ak Bars: Pär Lindholm (kvar i Sverige, gravid fru).
Omsk: Viktor Svedberg

 

Dela på FacebookDela på TwitterMejla
Nästa inlägg

Rönnberg orkar inte titta, inte jag heller, men av helt annan anledning

Kommentarer 23

  1. J1 says:
    2 år sedan

    Kan krylla av lediga forwards nästa säsong och Frölunda har knappt några lediga platser haha, då vi är fast med årets forwardsuppsätning

  2. Thomas says:
    2 år sedan

    Glöm inte at rubel halverats, trist med en lönesänkning på 50 %….

    • Henrik Leman says:
      2 år sedan

      Det är ju lite det jag menar med sanktioner och effekterna av dessa.

    • Herr Lakers says:
      2 år sedan

      Är du intresserad av de ekonomiska effekterna kan ni kolla på ekonomibyrån 22.00 SVT2.

  3. EDWARD 51 says:
    2 år sedan

    HL, läser Dina här i kväll synnerliga mycket tänkvärda rader med en samtidig stor vördnad till det ukrainska folket. :(

    • Henrik Leman says:
      2 år sedan

      Tack, Edward!

  4. Herr Lakers says:
    2 år sedan

    Har inget emot att spelare väljer att spela vidare om de vill det. Är alltid enskilda spelars val så kritiserar inga. Men kan ju förstå att få spelare vill spela i khl nästa säsong, inklusive endel ryssar.

  5. Frank says:
    2 år sedan

    Jag har alltid förundrats att inte en enda bloggare eller sportjournalist tagit upp frågan angående KHL. Ligan är ju från början finansierad till stor del av oligarker med täta band till Putin och den ryska statsapparaten. Lägg sedan till att Gazprom, som är majoritetsägd av ryska staten, är huvudfinansiär till ligan.

    Money talks såklart. Men att vara avlönad av maffialiknande företag och ryska staten är nog trots allt lite väl magstarkt….

  6. Henrik Leman says:
    2 år sedan

    La till i texten att det väntade beslutet från IIHF nu kommit.

  7. KHL says:
    2 år sedan

    Att man inte vågar uttala sig nu kan jag förstå. Att man måste spela klart säsongen. Men de icke-ryssar som framgent spelar i KHL kommer jag att betrakta som rena profitörer som sätter pengar över allt annat i världen. Det här är välbetalda proffs. De kan spela i ligor som inte är finansierade av oligarker och megalomaner och ändå bli förmögna. Förhoppningsvis innebär det här att fler toppspelare hamnar i SHL. Har aldrig varit intresserad av KHL så den ligan får gärna försvinna för min del.

    Fifa och IOK har insett att opinionen är för stor. I övrigt har dessa organisationer ingen kompetens eller samvete. Synd att SIF är så menlösa bara. Även FIS behöver rätta in sig i ledet. Inga ryssar ska få tävla just nu.

    • Herr Lakers says:
      2 år sedan

      En fråga som inte tas upp här är ju hur utlänningar behandlas efter restrektioner . Det kommer ju absolut bli motsättningar. Frpgan är hur stora.

      • Henrik Leman says:
        2 år sedan

        Inte tas upp? Jag skrev ju om det.
        ”Hur osäker är inte situationen givet att den ryska patriotismen (många ryssar tror på propagandan att Ukraina ska räddas från nazister och Nato) kan utvecklas till starka känslor och kraftig antipati gentemot spelare från Sverige och inte minst Nordamerika?”

  8. Martin H says:
    2 år sedan

    Hoppas våra svenska spelare kan hitta en säker och snar väg hem.

    • Stora Norrland says:
      2 år sedan

      Martin H: per Lindholm försökte avsluta kontraktet med akz barzan före det 15: e februari, men ryssarna vägrade!! Nu är han hemma pgr att hans tjej väntar barn och det varit lite problem med det( läst i norran) jag har inte citerat ordagrant ,men det var ungefär vad som stod i norran.

  9. tomas j says:
    2 år sedan

    Nu med sanktioner mot ryssland och från ryssland, verkar det ju även som att spelarna inte kan flytta pengarna ut ur landet heller, så hoppas dem har en ”buffert” utanför ryssland för deras bostäder m.m

  10. Per says:
    2 år sedan

    Om man väljer att bo och arbeta i en av världens värsta diktaturer där en ensam galning styr, ja då tar man en gigantisk risk.

  11. E23 says:
    2 år sedan

    Ska man drömma vore ju KHL-Fantenberg sagolik till nästa säsong. Lite Borgman-vibbar på honom, kanske inte lika aggressiv men pondus, spelsinne och lugn.

    • Jonas Å says:
      2 år sedan

      Det är ju fyra platser öppna.
      X – Folin
      Borgman – X
      X – Johansson
      Grönlund – X

      Varför inte fylla tre av dem med nämnde Fantenberg, Philip Larsen och Viktor Svedberg?

      • Kalle says:
        2 år sedan

        Johansson ifrån dif ska ju komma, hasa ifrån Modo jagar man så finns två platser!
        Men tänk om man fick fantenberg och Svedberg!

        • Jonas Å says:
          2 år sedan

          Då får vi bryta med Grönlund då :)

          • Kalle says:
            2 år sedan

            Säger inte emot det förslaget :)

      • Acke says:
        2 år sedan

        Wow. Tänk Fantenberg-Folin och Borgman-Larsen. Hade varit fullständigt magiskt!

  12. Stora Norrland says:
    2 år sedan

    Återigen får jag ge den sanny en personlig eloge !! Sanny har 100 % rätt om pk Larsson som ordförande!! Jag är ,nästan, lite rörd över sanny. Detta sagt eftersom jag ,verkligen inte,tidigare,haft så många puckar till övers för sanny!!
    Nu hoppas jag att mitt AIK ’s ledarteam har blå gula slipsar ikvällens match mot Växjö. Det är dags att stiga ur pk kostymen även för AIK Skellefteå. Det är något som jag verkligen inte är ensam om ,att här i norr, anse. Demokrati, lag och rätt är viktigare än tom hockey.

SENASTE NYTT

Hockey

Innala slog ifrån sig – och nu måste Rydahls lår undersökas ordentligt

1 december, 2023
Hockey

Det här behöver bli en läxa för Frölunda som kan mycket – när man spelar rätt

30 november, 2023
Hockey

Snabba analysen – så tyckte jag om Rögle–Frölunda 5–4

30 november, 2023
Hockey

Rögle–Frölunda 231130 – här kommenterar ni matchen

30 november, 2023
Frederik Dichow och Jayden Halbgewachs – spelare i fokus.
Hockey

HV71 för Dichow, spelklart för Halbgewachs – men hur ska det gå under JVM?

30 november, 2023

Social Media

  • 3 084 fans
  • 1 720 följare
  • 280 följare
  • 1 858 följare

RAKAPUCKAR.COM

Med fötterna i Göteborg – med näsa för hockey. Stort fokus på Frölunda, men mer därtill. Matchtexter, intervjuer, krönikor.
Redaktör: henrik.leman@gmail.com

SENASTE NYTT

Innala slog ifrån sig – och nu måste Rydahls lår undersökas ordentligt

av Henrik Leman
1 december, 2023
56

Det här behöver bli en läxa för Frölunda som kan mycket – när man spelar rätt

av Henrik Leman
30 november, 2023
92

Snabba analysen – så tyckte jag om Rögle–Frölunda 5–4

av Henrik Leman
30 november, 2023
58

MEST KOMMENTERAT

Inget innehåll tillgänligt
  • Cookies
  • Copyright
  • Privacy
  • Om sajten

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

  • Logga in
  • Registrera dig
  • Cart
Inga resultat
Visa alla resultat
  • Hem
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Tyck och tipsa
  • Synas här
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • RSS-flöde

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

Välkommen

Logga in till ditt konto

Glömt ditt lösenord? Registrera dig

Registrera nytt konto

Fyll i formuläret för att registrera

Alla fält är obligatoriska Logga in

Återfå ditt lösenord

Var vänlig och ange ditt användarnamn eller e-postadress för att återställa ditt lösenord.

Logga in
Vi använder cookies på vår webbplats för att ge dig den mest relevanta upplevelsen genom att komma ihåg dina preferenser och återkommande besök.

Genom att klicka på "Acceptera" godkänner du att ALLA cookies används.
CookieinställningarAcceptera
Manage consent

Översikt

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.

Vi använder också cookies från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats. Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke.Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Men att välja bort några av dessa cookies kan påverka din sajtupplevelse.
Nödvändiga
Alltid aktiverad
Nödvändiga cookies är absolut nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. Dessa cookies säkerställer grundläggande funktioner och säkerhetsfunktioner på webbplatsen, anonymt.
CookieVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checbox-analytics11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Analytiska".
cookielawinfo-checbox-functional11 månaderCookien ställs in av GDPR-cookiens samtycke för att registrera användarens samtycke för cookies i kategorin "Funktionella".
cookielawinfo-checbox-others11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Övriga".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Nödvändiga".
cookielawinfo-checkbox-performance11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Prestanda".
viewed_cookie_policy11 månaderCookien ställs in av plugin-programmet plugin för GDPR-cookie och används för att lagra huruvida användaren har godkänt användningen av cookies eller inte. Inga personuppgifter lagras i denna cookie.
Funktionella
Funktionella cookies hjälper till att utföra vissa funktioner som att dela innehållet på webbplatsen på sociala medieplattformar, samla in återkopplingar och andra funktioner från tredje part.
Prestanda
Prestandacookies används för att förstå och analysera de viktigaste prestandaindexen på webbplatsen som hjälper till att leverera en bättre användarupplevelse för besökarna.
Analytiska
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper till att ge information om mätvärden, antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla etc.
Annons
Annonscookies används för att förse besökare med relevanta annonser och marknadsföringskampanjer. Dessa cookies spårar besökare över webbplatser och samlar in information för att tillhandahålla anpassade annonser.
Övriga
Övriga cookies är de som analyseras och som ännu inte har klassificerats i en kategori.
SPARA OCH ACCEPTERA
Är du säker på att du vill låsa upp denna artikel?
Upplåsningar kvar : 0
Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration?