Snabba analysen – så tyckte jag om Timrå–Frölunda 3–1

► Frölunda tappade 1–0 och föll 1–3 borta mot Timrå på lördagskvällen.
► Här får ni snabba analysen. Alltid upplåst. Mer senare på sajten.

LYSSNA GÄRNA TILL mina tankar om Frölundas 1–3 mot Timrå i NHC Arena. Häng med så kommer det mer här på sajten – men då bara för prenumeranter.

LYSSNA PÅ KLIPPET

Det kostar bara 2,30 kr/dag att hänga med på rakapuckar.com – om du inte redan är prenumerant så klickar du med fördel här.

***

Målen:

0–1 (22.30) David Edstrom (Nässén, Dower Nilsson)
* Bra jobb bakom mål, Linus Nässén tog in pucken på mål, Edstrom snappade upp en retur, vände snabbt och rakade in pucken.

1–1 (33.38) Sebastian Hartmann (Rindell, Lundin)
* Lasse Johansson släppte en retur rakt ut, där skulle ha funnits en Frölundaspelare, där fanns bara Hartmann som fick tid på sig att kvittera. Otto Stenberg fick arga ögat av Andreas Borgman efteråt.

2–1 (38.55) Olli Palola (Mieho, Hanzl)
* Nicklas Lasu passade för snålt i offensiv zon, Timrå ställde om, Frölunda var ändå hyggligt med hem – men vilket superskott av Palola. Tredje matchen, tredje målet.

3–1 (59.13) Erik Walli Walterholm, tom kasse (Alvarez, Hanzl)
* Stängt var det här …

 

50 Kommentarer

  1. Tja, det enda som är positivt är att det nu är uppehåll.
    Roger är nöjd, vi som följer laget är nog inte lika nöjda. Känns lika uppgivet varenda gång, när 1-1 målet kom visste man att det skulle gå åt skogen.
    Utan Lasse blir det en betydligt större förlust.
    Juniorerna och Lindbohm bäst av de dåliga

  2. 16 och 17 var dagens behållning. Kul att se hur de lurar hockey. Hoppas de lämnar vår grishockey så de utvecklas på bästa sätt.
    I spel 6-5 tar Roger ut spelare efter namn. Så fruktansvärt sorgligt att se Roger förstöra vår förening.

  3. Den offensiva förmågan är oroväckande svag. Ville de ens vara i anfallszon idag? De med rutin glänser med sin frånvaro.

  4. Alla som skriver ”Bra med uppehåll”, vad fan ska det göra för skillnad?! Ingen spelare kommer vara tillbaka och nollan Sjöström kommer inte hitta någon ny.

  5. Jag tycker att det var två ganska dåliga lag. Inte en enda utvisning säger kanske lite om inställningen och närkampsspelet. Timrå kändes vassare i tredje och var närmre 3-1 än vi var 2-2. Ungdomarna i Frölunda med beröm godkända, våra sk rutinerade stjärnor totalt underkända. Jag tror att vi kan missa play-in.

  6. Delar analysen.
    Vi saknar Friberg och Folin, övriga som är borta ser jag inte hade tillfört något som inte ersättarna gör, juniorerna gör det väl så bra som MRO och Lasch hade gjort det.
    Problemet är att våra äldre, rutinerade är för svaga – klubben har hanterat generationsväxlingen och nyrekryteringen för dåligt. Enkelt att se.

    • ”Juniorerna bättre än rosse..” Håller absolut inte med. Folin, Friberg och rosse in gör mycket i mina ögon. Lasch som han spelat under säsongen gör varken eller. Men kan han höja sig, framför allt i pp, då blir han ytterligare en injektion. Och en ny spelare på det, mm, kan bli bra.

  7. Allt är positivt från flera. Om ni ska vara helt ärliga och släppa hjärtat för vår kära klubb för en sekund och verkligen se till spelet och hur det ser ut.

    Är det verkligen så bra? Är det så himla ljust allting?

    Det ser inte bra ut, skador eller inte. Juniorerna gör det bra, men var är de ledarna spelarna? Lyser med sin frånvaro. Sedan får vi slita enormt för att göra mål.

    Vi har inte spetsen framåt för att kunna vara med och konkurrera om ett guld framåt våren, det är glasklart. Inget fel på spelarna i sig men laget är helt felbyggt och med systemet som råder så blir det motpoler. Att vinna några matcher emellanåt, det gör alla – men när det väl ska börja delas ut ett guld, då finns det flera lag som har betydligt mer klass. Riktig klass.

    Godkväll på er!

    • Ja, vi kommer få spela playin och där kan det bli tack och hej direkt.
      Skadorna ger Roger och company möjlighet att få förlora utan att någon kräver deras avgång.
      Men, sanningen är att detta lag inte hade vunnit mer med alla med. Felbygge deluxe!

    • Klart det hade kunnat se bättre ut. Ja, laget är felbyggt, det vet alla, men med Folin och Friberg borta så tappar vi både offensivt och defensivt. Greco, innala och Lasch har underpresterat. Där har vi felet.

      • Det värsta är att Sjöström och tränarna har underpresterat i flera år. Vi ser det i en felbyggd trupp och ett värdelöst spelsystem och horribelt matchande.
        Det spelar ingen roll vilka spelare vi tar in så länge tränare och sportchef är kvar.

      • Dessa tre spelare gör ingen skillnad. Vi hade haft fler poäng om PP varit just ett PP, men Innala är ingen målskytt. Lasch är ingen målskytt. Greco, en chansning som blev en flopp.

        Tyvärr, men det krävs spets, riktig spets och ett system där spelarna kan få släppa loss sin kreativitet. Se på Oskarshamn… Där tillåts spelarna släppa loss, tränarna vill att spelarna ska våga spela. Inte åker över röda, dumpa puck och jaga.

        Problemen är större än så. Några nya spelare in hade inte gjort någon skillnad alls.

  8. Andra matchen denna veckan vi inte får något PP. Det är tredje efter jul. Hatar domaren Frölunda? Börja verkligen undra. För jag såg flera solklara utvisningar idag.

  9. Hoppas vilan blir bra för Frölunda vi har sett väldigt trötta ut ändå ska vi vara dom som är bäst tränade

  10. Det är tydligt att det är Max som fått fart på Joels kedja.
    Utan Max har de förtvivlat svårt.

  11. Inte ett enda pp på 120 minuter nu , men SHL har inget emot Frölunda, är dock nästan chockad att Tim Erixon inte fick med ett matchstraff på Joel där, när han själv svänger rakt in i Joel och blir liggandes på isen också han helt utslagen, för att sedan spela vidare.. men Joel får väl en 7-8 matcher i efterhand när situationsrummet fått kolla på den och skickar den till DN, förlåt min sarkasm.

  12. Nja, tycker nog att ett flertal av veteranerna svek idag. Purre, Loui, Mursak linan fram till halva tredje var ju inget kul. Joel sliter men är skadad.
    Filip tog många märkligt beslut och Borgman är ju inte bra.
    Klart han vill skulle 1-1 på någon annan!
    Visst spelar Lasu snålt vid 2-1 men då skall väl man som back inte kliva fram Borgman?
    Tom bra ikväll borde fått Borgman istid.
    Nässens Lina bäst, klart att man då fick dåligt med istid.
    Skadeskjutna, slitna men match de som är hela/ heta!
    Intressant att se vad detta slutar?

    • Lasu är direkt usel på att droppa pucken. Han saknar helt känsla för det. Antingen håller han de gör länge eller släpper den gör tidigt. Man droppar bara inte i ett läge där Borgman har två spelare på sig.

  13. Oj då! Bra match? Där har vi verkligen olika syn på saker! Timrå gör en riktigt dålig match och Frölunda om möjligt sämre. Konstigt att du inte nämner hur dålig insatts från Joels line… makalöst att inte nämna det. Hur många matcher har inte Loui glömt sig nu? Putte håller inte allsvensk klass just nu, Greccos kanske sämsta match i hård konkurrens, Innala iskall, det som räddar matchen något är juniorerna.

    • Lasse räddar definitivt laget ikväll, men släpper tyvärr likväl in två puckar som han måste ta om man skall vinna en match med ett impotent anfallsspel

  14. Är otroligt vad många av er som gnäller???
    Jag trodde jag hade ensamrätten på att gnälla?
    Ni tycker ju att allt var så bra innan matchen och tidigare under säsongen?
    Många som klagar på mig gnäller som fan nu
    Märkligt märkligt. Hjälper ju inte att gnälla säger ni ju.??
    Rönnberg är ju bäst?
    Sjöström är ju kung bland sportchefer?

  15. HENRIK LEMAN
    Du är Frölundas lakej.
    Ditt levebröd kommer från din tillgänglighet till omklädningsrummet.
    Du har ingen analytisk förmåga.
    Du vågar aldrig kritisera.
    Du tycker Frölunda presterar när dom inte varit sämre på 20 år.
    Du borde ta mig fan skämmas.

  16. Som nån skrev för ett tag sedan, till alla som tror att värva bättre spetsspelare skulle vara lösning, hur bra har det egentligen gått för de spelarna som skulle vara våra potentiella poänggörare?

    Mursak, Innala, Greco, J Nilsson, Lenc mfl..
    Känns inte som några ”spets” värvningar direkt funkat och få ut max i Frölunda det senaste.
    Eller har Sjöström och Roger så usel fingertoppskänsla att dem faktiskt värvar hit för dåliga spelare redan från början?
    Om så är fallet borde dem ju definitivt få tacka för sig direkt kan jag tycka!

    Nä felet är att Roger och Co sitter alldeles för säkra på sina positioner!
    De kan stå med händerna i fickorna och snacka bort alla problemen och komma med hur många bortförklaringar som helst och leva i nån fantasivärld där allt bara löser sig självt såsmåningom för man har ju vunnit flera titlar tidigare…..
    Ledningen kommer ALDRIG att agera sålänge laget inte riskerar kval vilket inte kommer hända sålänge man ändå har en såpass bra högsta nivå man ändå behållit i kombination med att tillräckligt många lag fortfarande är sämre totalt sett!

  17. Ha ha gnällmesar allihopa skärp er .
    Klipp er och skaffa ett jobb , självklart kommer vi inte ta sm guld iår heller men jag är övertygad om att nästa säsong blir bättre 👍

  18. För övrigt hejar jag iaf på damlaget som ( hoppas och tror jag ) kommer upp i SDHL och bli ett lyft för alla frölundaiter nästa säsong 🥰

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Meijer vet vad nästa steg i Frölunda är, får medhåll av Ohlsson

► Matchdag: Frölunda fortsätter CHL-säsongen nere i Tjeckien mot Radan Lencs gäng: Liberec. ► Bosse Meijer, 17, han...

Clarke har en ”centerkompis”, framför allt har han själv mer att ge

► Redan sex matcher in på SHL-säsongen har Graeme Clarke visat att han är något extra. Kan...

Tjeckien nästa, så ska Frölunda ta steg framåt: ”Beslut vi behöver fatta”

► Hur är läget i Frölunda inför bortaveckan, den som inleds i Tjeckien? Vems plats tog Christian Folin...
Senast kommenterat

BOSSE ska med!

Av Morgan Magnusson
2026-10-06 07:31

Intressanta tankar som om de implementeras rätt antagligen skulle höja lägsta nivån och minska sårbarheten på truppen genom att i princip alltid kunna komma till spel med fullt lag av SHL-klass. Fredrik "Fidde" Holmberg som tränar GAIS har ju visat att det går att rotera friskt även på elitnivå och ...

Av Kalle Kula
2026-10-06 01:04

Såklart! Ingen kan kritisera som media 🤣...

Boorken vill(e) gärna testa nya och annorlunda saker. Kommer ihåg att jag gick på ett föredrag med honom på 80-talet och tyckte han var väldigt intressant. Men den som sticker ut och gör något annorlunda riskerar att sågas brutalt om det inte blir bra...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 22:54

Boorken kritiserades rätt brutalt i media vill jag minnas. Det hette att stjärnor var "petade" – även om de ju inte var det.

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:55

Tråkig inställning i svenskklubben detroit. Drabbar deras publik och spelare.
Men.
Klubbarna bestämmer, även de usla, vilka kontrakt de vill signa.
Bara att försöka lämna, vilket Edinsson nu försöker göra.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-05 21:40

Aha… Vilka var starkt kritiska, spelare eller supportrar? Och vad var kritiken – vad var det som inte fungerade?

Av Karl Forsberg
2026-10-05 21:23

Jaså, har David också blivit farsa? Vet att Boyd blev det nyss. Nå, rent allmänt, det här med att spelare ska bryta kontrakt och flytta hem, det händer – men inte så ofta. Låt oss se. Det blir som det blir. Och ... den dag David kommer tillbaka, HV71 är klubben han slog igenom i, många klubbar lär v...

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:04

Ja, Björn skrev väl att han blev pappa i augusti. Det kan ju vara ett skäl att flytta hem.
Men samtidigt hyfsat nära NHL-drömmen och fin lön även i AHL

Av HenrikM
2026-10-05 20:53

Brynäs och Boorken testade med fem femmor, det är så länge sedan att jag tror man använde femmor på den tiden. Idén var god, kritiken blev dock för stark.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:41

Ja, alltså ... skulle David Gustafsson vilja hem till Sverige redan i vinter (högst osäkert) och dessutom gå att knytas upp på flerårs – säkert går han först då. Långtidseffekten viktig. Men vi får se, som du är inne på, kan vara långskott. Vi vet så lite om hur spelare resonerar.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:39

Gissar att Frölunda går all in på David Gustafsson. Boyd är nog ett alternativ med lite lägre prio
Men långskott båda två

Av HenrikM
2026-10-05 20:26

Bra fråga, jag vet faktiskt inte om Brynäs, eller något annat lag, har provat detta på ett systematiskt sätt.

En del lag, som exempelvis HV71, har väl från tid till annan samlat på sig väldigt många på kontrakt. Men grejen är ju att man, som jag tänker, ska arbeta aktivt med flera spelare under s...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 20:25

Jag tycker att idén är intressant men har man inte U20 till detta?
Dvs att man skulle kunna vila spelare (3-4 st) imorgon och spela fler juniorer.
Nu vill man vinna och då får man gå med bästa laget.
Försöke inte Brynäs med detta, 5 femmor som man roterade. Eller har jag drömt det?

Av Claes Olsson
2026-10-05 20:15

Killen är precis vad Frölunda behövde få in, skottvillig med rakt-in-i-mål attityd.
Fantastisk jobbat av föreningen att lösa Clarke.

Av oscar björn
2026-10-05 20:10

Clarke har blivit bättre och bättre för varje match. Hans skott är grymt bra. Han bör bli bättre ju längre serien går. Sen gällande den där centern, man kan alltid hoppas på att Clarke lockar hit Boyd, om denne skulle vilja till Europa.

Av Daniel B
2026-10-05 19:54

Behöver ju inte vara komplikationer, kanske bara vill/behöver vara hemma och stötta. Men jag vet inte, kollade inte, han kanske var i gymmet.

Av Henrik Leman
2026-10-05 18:53

Det var det snabbaste.

Av Jojje
2026-10-05 18:41

Karl Forsberg: 100% helt rätt. 🤗

Av Stora norrland
2026-10-05 18:18

Klart att ju bättre spelare man har i ett lag, desto lättare borde det ju vara att lyckas locka till sig ytterligare bra spelare, men som du skriver, det känns väldigt långt bort. Men ändå lika interessant läsning som vanligt här på RP.

Blev Clarks mål i premiären det snabbaste i årets SHL? Har ...

Av Daniel Rafalski
2026-10-05 18:18

Kan det ha något med BF att göra att Tom står över träningar? Komplikationer? 🤔

Av Fredrik Eversson Holmberg
2026-10-05 18:16