SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Örebro 3–2

► Ett skade- och sjukdomsdrabbat Frölunda 3–2-vann hemma mot Örebro inför 9301 i Scandinavium.
► Här får ni snabba analysen. Alltid upplåst. Mer senare på sajten.

LYSSNA GÄRNA TILL mina tankar om Frölundas 3–2 mot Örebro. Häng med så kommer det mer här på sajten – men då bara för prenumeranter.

LYSSNA PÅ KLIPPET

 

Det kostar bara 2,30 kr/dag att hänga med på rakapuckar.com – om du inte redan är prenumerant så klickar du med fördel här.

***

Målen:
0–1 (3.44) Rasmus Rissanen
* Skott efter tekning, Lasse Johansson skymd av Albin Sundin som inte förmådde stå i vägen för skottet.

1–1 (14.02) Otto Stenberg (Hasa)
* 17-åringens första, och som han gjorde det. Bra agerat nere i högerhörnet, upp med pucken till Filip Hasa, sedan vaket på returen – från bakom förlängd mållinje valla Stenberg in pucken via keepern Jonas Arntzen.

1–2 (26.38) Kristian Näkyvå (Rissanen, Bromé)
* Ännu ett skott och trafik-mål, Mathias Bromé stod precis framför Lasse Johansson som inte hann uppfatta pucken som kom emot honom.

2–2 (42.41) Petteri Lindbohm (Lundqvist, Carlsson)
* Fint kombinerat av Patrik Carlsson och Joel Lundqvist runt offensiv blå, Lindbohm följde med, fick pucken perfekt – och sköt perfekt. Högt.

3–2 (50.19) Andreas Borgman 5/4 (Lundqvist, Mursak)
* Hårt skott i PP där Loui Eriksson skymde. Det blev nästan 50 mållösa SHL-minuter i power play – men inte riktigt.  I det 25:e kom utdelningen.

37 Kommentarer

  1. Petteri Lindbohm, Otto, vilka lirare. Petteri har vuxit ut till en defensiv klippa. Otto, så kul att se en framtida NHL-stjärna.

  2. Mursak andra PP chans hittils, han gör assist direkt och sätter fart på PP. Med sina snabba pass, rör på sig hela tiden. Låt han fortsätta där.

  3. Hela säsongen känns väl sådär oavsett kanske, men fan-fucking-tastiskt att vinna idag 🙂

  4. Jäklar vad gött att se Otto på isen ikväll, instämmer med Raymond, där har vi en framtida NHL spelare, eller ännu hellre, bärande forward i Frölunda.

        • Ja jag tvivlar starkt om han någonsin blir SHL material. Alla blir ju trots allt inte det…och såg honom aldrig växa och ta chansen.
          Se på Otto, spelat ett gäng matcher och växt för var tillfälle. Bra takter i den grabben. Gillade vad man såg ikväll!

  5. En del här inne kanske skulle vara lite mindre snabba på att döma ut laget! Tycker Frölunda kämpar på bra efter boxplayet i 1:a perioden!
    Örebro är ju formstarkast i serien och inte det Örebro VF brukar möta.

      • Fast så jävla många jättechanser hade inte Örebro, men dom fick flera när domarna glömde blåsa för blockering, där grävde dom fram pucken under Lasse! Hade aldrig hänt om det var omvänt! Sen missade dom 3 solklara trippingar!!!!

  6. Måste betecknas som ett rån. Lasse växte ut till en matchvinnare. Annars blekt och intetsägande.
    Hur skall det kunna bli poäng borta mot Skellefteå och Färjestad…

  7. Otto jäkla Stenberg, framtida NHL-stjärna (?)

    Han har en glöd få juniorer har. Önskar att han är en spelare som kan få utrymme under Roger, redan under denna säsongen. Spela honom högre upp i laget lite försiktigt, till exempel med Mursak, för vi behövde lite extra flair och kreativitet.

    Nästa säsong förväntar jag mig att han spelar PP och lite högre upp i laget. Som Leo Carlsson i år.

  8. Oj, vilken viktig seger. Spelet inte så imponerande men starkt vända och vinna mot ett formstarkt Örebro. Lasse vann matchen åt oss, skönt inte Enroth stod i Örebro.
    Otto Stenberg fick 11.02. Kunde fått ännu mer istid. Härliga handleder, rapp åkning.
    När Sjöström bygger nästa års lag kan han vika en plats åt Stenberg. En vår med en del SHL och en försäsong på det och han kommer att vara färdig.

    • När Otto gjorde mål trodde jag fortfarande att FHC skulle förlora matchen. Tänkte att det var lugnt i och med att han gjorde mål. Då är matchen ändå värd något, liksom. Fräckt av honom! Framförallt otroligt kul! Tre poäng som bonus.

  9. Skönt med seger, men så svagt spel av Frölunda. Lasse räddar oss. Låt Stenberg spela mycket nu… Vilket driv han har Otto

  10. Skönt med poäng, hade inte förväntat mig det. Viktigt eftersom det blir många tuffa bortamatcher.
    Gott också med powerplay, Mursak med fin insats där.
    Noterar glädjen hos mursak vid målet, tycker han varit bäst i vf 15-20 senaste matcherna. Känns som han verkligen trivs i klubben. Sorgligt om man inte förlänger med honom.
    Man kan iafl ge honom ett erbjudande om ett-årskontrakt med reducerad lön.

  11. Otto Stenberg måste få fortsätta spela ordinarie även när Lasch och Greco är tillbaka.
    Kanske så här:
    Loui – Joel – Purre
    Lasch – Nässen – Stenberg
    Greco – Mursak – Innala
    Nilsson – Lasu – MRO

    • Eller vågar man detta? För tycker Innala har de jobbigt nu, Otto visar mer o mer. Tror inte man ska para ihop han med iskall Lasch.

      Loui – Joel – Purre
      Lasch – Nässen – Innala
      Greco – Mursak – Stenberg
      Nilsson – Lasu – MRO

  12. Gillade hur klacken sjöng ”vi gör mål i Powerplay ” vet inte om det var ett hån eller hyllning. Gott om sarkasm och glädje på en gång!😁

  13. Otto och Wold! Vilken fart, energi och frenesi! Det har saknats hela säsongen i truppen. Men Lasch ska väl in nästa match..

  14. En så viktig seger. Starkt att vända två underlägen mot ett formstarkt Örebro. Pp-spelet såg bättre ut. Sista pp:t så var det pucktempo och mer skott. Mer rörelse och skymning. Alla ingredienser som behövs i ett pp. Tycker man ska fortsätta med samma uppställning oavsett om Lasch är tillbaka eller ej till nästa match. Louis skymning är precis så jag vill att Joel ska göra oftare.

    Kan vi plocka några poäng på sista två matcherna denna veckan så är jag oerhört nöjd.

  15. Ja du B Vad kommer det sig att du vill para ihop Lasch med Innala igen….vad ser du i det? De har ju redan fått 750 chanser ihop! Nä, absoulut inte! Nässén? vad händer där? Inte mycket när jag ser på matcher i alla fall! Han är ”lovande, kaptensämne, framtidslötfe”… jaha, då är det dags att visa detta nu! Såå jävla ung är han inte längre! Nu är det verkligen dags att steppa upp!Hur många år ska han få på sig? Tycker att han i allra högsta grad är en mainstreamer för tillfället…i mina ögon en normal hockeyallsvensk spelare, och DET är inte tillräckligt i ett SHL-lag! Speciellt inte i Frölunda!

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07

Önskar dig en glad midsommar och en skön sommar ! Prenumerationen rullar på som vanligt.

Av ToreL
2026-06-16 19:34

Önskar en härlig sommar till dig Leman!

Av LarsL
2026-06-16 19:13