SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Sjöström om Innala, Henriksson påminner om förändring i Frölunda

► NHL-deadline natten till söndag – finns det en risk att Frölunda tappar Jere Innala?
► Mer om det och annat här.

Jere Innala blir nog kvar i Frölunda. Nog. Kalle Henriksson landar i Växjö. Kanske. Foto: TV4 (skärmdump) och TOMMY HOLL

89 Kommentarer

  1. Visst borde det blivit en avstängning på det där. Allt är inte bättre i NHL, tydligen…

    Många har berömt Evertsson genom åren. Med rätta. Men det är en helt annan marknad nu. Schweiz tillåter fler utlänningar, svenska kronan är svag vilket ger AHL en fördel. Vissa spelare är trots allt kvar i KHL. Det blir ingen lek för ens Evertsson att hitta ett par spetsspelare.

    Det blir väldigt svårt att hitta en spelare på Malte nivå. Tyvärr lär inte Fagemo komma hem än.

    Tycker inte Henriksson visat något än så länge att han håller som center i ett topplag. Möjligen en plats som fjärdecenter i så fall om man tror att han skulle vara bättre än spelare som Lasu och Hasa.

    Vad tror du om förändringen gällande player safety, Leman?

    • Bättre än Lasu och Hasa? Varför skulle han vara det, Kalle? Nu, efter två rätt tunga år i AHL där han (nog) inte spelat center. Vad jag syftade på var att det var synd att han inte fick chansen att testas på sin rätt position när han kom fram, se hur det fungerade, fanns ju en utmärkt möjlighet att spela Kalle, Lucas + en mer rutinerad vinge. I dag är Kalle säkert en delvis annorlunda spelare, en som kommer hem för att starta om, börja om. Kanske ser Växjö honom som en billig vinge initialt, kanske som en spelare som över tid kan hitta tillbaka till den han var och bli en bra center. Vi får se.
      Player Safety Group … vi får se där också, på förhand känns det som ett vettigt steg, låt oss se hur det blir i praktiken, men idén, absolut bra.

      • Jag syftade på de som tycker att Frölunda borde hugga på Henriksson. Han ska ju i så fall peta nån annan forward. Jag tycker inte det finns plats för honom.

        Dock konstigt att han aldrig fick en chans som center när han var här.

        • Ah, jag förstår. Men det tror jag nog alla inser, var skulle Kalle in NU när behöver när en absolut topptoppytterforward är vad som krävs?
          Längre fram, kanske. 🙂

  2. Rögles forwardsida ser bra ut och likaså Färjestad. Växjö alltid bra. Växjö har spelare med smartness. Skellefteå kommer ha ett bra lag, Frölunda kan få det tufft. Frölunda är ett lag som antagligen är jobbiga att möta med höga pressen men när det inte kuggar och orken tar slut kan det se ut som i match7 mot Skellefteå,

    • Vi kommer se ut som de senaste 7-8 åren. Mycket jobb. Lite finess. Och utslaget i kvart eller semi.

      • Slipar man till special teams så räcker det långt, hade Frölunda haft samma PP procent i slutspelet som i seriespelet hade Skellefteå åkt i semin.

        • För att få till ett bra PP krävs det spelare som är bra på det och inte breddspelare. Max Friberg är en jättebra spelare men ska spela lägre i hierarkin. En spets ska ha hans plats i förstakedjan. Det visar lite hur felbyggt Frölunda är. Max är totalt sett Frölundas bästa spelare bör tilläggas.

      • Håller med dig Per.
        Så blir det.
        Vi får njuta av de matcher Frölunda blixtrar till och se fram emot NYA TRÄNARE ( obs pluralis).
        Räcker inte med att byta huvudtränare.

        • Dessutom gick, som det ser ut, den mest lämpade sportchefen till Malmö.

          Men snart vänder det. Kanske.
          Robban in, han sparkar kling & klang direkt och väljer två assisterande som han vill ha.

          På sportchef-fronten ser det värre ut, där verkar den oduglige växt fast.

          • Makalöst! Bort med honom. Suttit för länge på samma post. Behövs förändring även där.

  3. Förvisso ännu för tidigt att uttala sig om truppen men min känsla so far är att truppen är mer eller mindre av samma valör som föregående säsong och att en 4-6 plats samt ut i semi som mest sannolikt.
    – Stark på målvaktssidan tack vare Lasse.
    – Stark backsida med spännande mix. Kanske snäppet vassare med Egli, Sundin ett år äldre och Hasa tillbaka.
    – Trubbig(are) på forwardssidan då tappet av en spetsspelare som Malte är svårt att ersätta.

    Långt kvar dock till säsongsstart och mycket kan hända till Februari 2025 som Sjöström brukar säga.

    • Ja liknande lag fast något svagare offensiv. Vi realister vill att laget ska vinna och inte åka ut varje säsong i kvart och semi. Vissa verkar nöjda med uttåg och att allt är så bra och laget behöver inte spets.

    • Ja för i februari 2025 kan Sjöström slå till rejält och värva tillbaka Erik Borg från Finland
      En värvning som Sjöström klarar av.,,

  4. Den där armbågen är väl inget. Panthers däremot, ojoj vad dom kommer undan med saker. Inte lätt för Oilers när man möter ett fulspelande lag samt ett helt domarteam. Uppenbart riggat för att ett kanadensiskt lag inte ska vinna.

  5. Man är rätt naiv om man tror det räcker med en spets. Det räckte inte förra säsongen.

  6. Det är alltid svårt att jämföra lag mellan säsonger men mycket talar ändå för att man kan ta ytterligare steg då man behållit de flesta spelare man ville behålla.

    Normann har kommit in och bör kunna avlasta Lasse. Lasse fick slita för hårt i slutspelet.

    Egil – Potentiell toppback i SHL. Kan bidra i PP. Är som utländsk spelare med på sommarträningen vilket är ovanligt och visar på hans inställning.
    Tömmernes – Bör lyfta ytterligare ett steg. Avstod hemmalandslaget för att vässa sitt spel.
    Sundin – Visade vilken potential han besitter.
    Hasa – Bör bli ännu bättre om nacken är under kontroll.

    Rydahl – Vår tilltänkte förstecenter kunde knappt spela. Bör kunna bidra nu.
    Ruohomaa – Kan laget nu och bör kunna komma in på en bra nivå direkt.
    Thorell – Skadefri och bör kunna bidra lite mer.
    Edstrom – Har potentialen att göra en riktigt fin säsong innan det blir NHL.

    Born, N Hasa, m.fl. bör kunna bidra lite till.

    Det kommer att stå mellan Skellefteå, Rögle, Frölunda, Färjestad och Växjö som vanligt. Har Luleå som en outsider. Leksand och Linköping kan säkert stöka till det lite men bör inte hålla hela vägen.

    • Det är väldigt mycket ”om” och ”men” samt ”bör bli”, och det är bara att hålla med, men man saknar ju en hel del att ha en förstakedja man kan lite på, som man vet alltid gör sina poäng och bär laget. Som Niklas, Kallio och Johnsson. Finns nog en del som borde kunna bidra mer, men mycket står nog och faller med sättet man spelar på. Kan man snabbspola nästa säsong? 🙂

      • Frölundas lag ser precis likadant ut som senaste säsongerna och lagbygget är klart. Komiskt. Vi vet ju hur det slutat. Ingen märkbar förstärkning någonstans. Rydahl gör ingen större skillnad. Finns ingenting som tyder på att det skulle bli att man tar nästa steg. Jo om andra lag är sämre än tidigare.

    • FJS4LIFE; du kan mkt väl ha rätt utom på en punkt: Groko. Lulä vinner inte nåt smguld de närmaste åren
      .

  7. Tror inte Innala drar till NHL, behöver nog visa mer i SHL först.
    Frågan är vilken nivå det finns i Henriksson?
    Intressant att följa han om det nu blir Växjö.

    I min värld är den tacklingen en avstämning.
    Inte direkt snygg.

    Wikegård är ju inte min favorit så jag är inte förvånad om han vill värva in föredettingar. 😊

  8. Helt lugnt när det gäller Innala – ingen NHL spelare! Aldrig varit orolig, klart han blir kvar.
    Däremot övertygad om att Tomasek försvinner för Färjestad.

  9. Tror Carter Camper blir Sjöströms s.k spetsvärvning. Passar bra in i profilen vad gåller utvecklingen och föryngring av truppen, vi ska rannsaka oss själva etc etc, vill ge de yngre chansen..

  10. Har skrivet ett flertal gånger att det inte fungerar sedan bytet men får inget svar Leman varför betala när man inte får någonting 🤨

    • Hej, Conny. Jag har inte hört något från dig. Vill du vara snäll att mejla support@unseald.com så får du hjälp. Håll även koll i din skräppostmapp. Om du mejlat supporten tidigare och inte fått svar så kan det vara där mejlen lagt sig. Om du inte blir hjälpt under torsdagen, mejla mig på henrik.leman@gmail.com så ska jag ta det vidare.

  11. Får Frölunda fart på förra säsongens nyförvärv som fortfarande är kvar i klubben av denna säsongen så kan det bli ganska bra. Dock måste det in en spetsig spelare som kan bryta mönster. En hel och hungrig Rydahl, en pånyttfödd Tömmernäs, Klingberg som får grejerna att fungera, Innala som tar ytterligare steg samt träffar rätt denna gången med nyförvärven.. Då kan det bli topp 3 i serien och en möjlig final! Jag hoppas dock på en riktigt vass spets värvning.

    • Skall bli interssant att se hur Kalle ser ut efter äventyret i AHL.
      Spännande att man signar honom på 3 år.

  12. Fin Frölundalogik att betala mer för Thorell och Klingberg än att ta en billigare Karl.
    Sjöström och Roger kommer bli idiotförklarade om Karl gör succé.

    • Ja Klingberg ,varför fick han vara kvar?
      Thorell,varför signera honom igen.Han skall ju till NHL enligt säker källa på detta forum…
      Så han drar väl innan 15e Juni …. 🙂
      Henriksson kommer säker ta stora kliv i Växjö…

        • Det är helt acceptabelt att värvningar kan bli fel.
          Ta nästa steg och föryngra truppen. Tycker Frölunda agerar emot vad man säger. Thorell. Varför tar man inte in en ung istället? MR är förståeligt för han är mkt bra och det kryllar inte av centrar på den nivån. Hade skippat Egli , Thorell och Cederqvist och tagit in en Malte och en Johnsson. Satsat på junior istället för Thorell. Med detta visar man att man fortsätter föryngringen och att man vill ta nästa steg och vinna. Ett lag med både hårt arbetande, unga spelare och ordentlig spets plus en riktigt bra målvakt i Lasse. Grädden på moset är att Edstrom kommer bli grymt bra nästa säsong. Ett guldlag!

          • Frölunda hade också hellre valt Malte och Johnson, men de gick bet och spelarna gick till andra klubbar. Johnson ville spela med sin bror, Malte ville ha mer cash.
            Frölunda skulle gått hårdare på Jonathan Jonsson innan han förlängde med s-eå

            • Jag menar spelare på den hyllan, Frölunda har haft trubbig offensiv i 7 år. Finns inga ursäkter.

              • Mål gjorda framåt i serien:
                2024 144 6:a
                2023 140 7:a
                2022 155 3:a
                2021 133 10:a
                2020 154 3:a
                2019 152 2:a
                2018 159 3a
                2017 142 4:a

                • Ja med målskyttar hade det blivit fler guld., Menar främst efter 2019.. Frölunda har mkt resurser. Har inte haft riktiga målskyttar efter 2018-19. Det har varit mkt upp och ner med Rönnberg .

                  • Marknaderna ser olika ut, Rönnberg får arbeta annorlunda varje år. Målskyttar har oftast många lag efter sig.

                    • De flesta ”Målskyttar” i SHL är runt 20 mål. Tomasek topp på 25. Innala 16. Sen en drös runt 16-23. Inte ens ett mål per match. Skulle inte kalla någon av SHLs spelare för ”Målskytt” Sådanna lirar i NHL.

  13. Hade hellre tagit Loui och Purre än Klingberg och Thorell. Men vår sportsliga ledning ville ju föryngra …

  14. Om Sjöström signat tre år med Karl Henriksson hade han sågats jäms med fotknölarna. ”Ännu en hårt jobbande spelare, typiskt Frölunda. Vi kommer få spela kvalserien. Vi måste ha riktig spets! Frölunda håller i pengarna, satsar inte på guld!”

    Nu värvar Evertsson honom till Växjö som en ”hårt jobbande och smart center”. Och då är det plötsligt uselt av Frölunda att inte värva honom!

    Många som kommenterar bristerna i Frölunda och hyllar de andra topplagen lider av en vanlig åkomma: gräset är grönare på andra sidan.

    Man önskar sig det andra har, och glömmer bort att uppskatta det man har.

    Jag förstår att Sjöström & Co inte satsade på Karl. Det mest uppenbara skälet är att det inte finns plats på centersidan. Sen behöver Karl en omstart, och då är det inte självklart att gå tillbaka till Frölunda, där han gjorde det hyfsat för att vara ung talang, men lyfte aldrig. Och han blommade inte ut i AHL heller.

    Vissa juniorer utmärker sig i sin åldersgrupp medan det inte alls blir succé i seniorsammanhang. Ett relativt färskt exempel är Niederbach. Många här rasade över att Frölunda slarvat bort denna talang och nu skulle han göra succé i RBK. Det blev inte så.

    Rönnberg , Burström, Näsström, Sjöström och assisterande sportchefen (glömt hans namn) har naturligtvis bra mycket bättre koll på aktuella spelares egenskaper och potential än vad du och jag har (annars har dom och framför allt vi fel jobb). De är extremt erfarna inom hockeyn, de leder ett av Europas mest framgångsrika lag och de lever med hockey året runt. Analyserar matcher och spelare med video och data. Klart att de vet vad de gör när de inte signat KH. Sen finns också personliga egenskaper som kan tala för eller emot olika spelare (generell, inte kopplat till KH).

    Det betyder inte att Karl inte kan göra succé i Växjö. Han kan mycket väl bli grym där. Isåfall kul för honom och Lakers. Men Frölunda måste ju fatta beslut här och nu, utifrån befintligt lagbygge och baserat på hur det sett ut bakåt i tiden för spelaren. Inte hur det kanske kan bli i framtiden, i ett annat lag.

    Det är också ett lag, en grupp individer som tillsammans bildar en helhet. Jag tror på laget Frölunda. De kan vinna guld våren 2025. Men det återstår att se.

    • Bra inlägg!

      Karl är en spelare som på sin höjd kan producera 20 pinnar i SHL. Såna har vi gott om. Vilken center skulle han peta?

      Frölunda var små marginaler från att gå till final. Kan räcka med att några spelare lyfter, att Lasse får avlastning, att PP höjer sig. Större än så är inte skillnaden. Visst, Malte kommer att saknas men han öste ju inte in mål i slutspelet. Det var Innala som stod för dessa.

      • Ja Frölunda hade jättemånga målchanser i match7 mot Skellefteå. 😀. Hade inte haft en chans i en final heller. Det är inte bara knäppa med fingret och fä till ett pp. Krävs spets.

    • Bästa inlägget på länge, är större perspektiv än många här inne klarar av att se.

    • Karl Forsberg: Jättebra inlägg.

      Men just i detta fall blir jag ändå lite tveeggad. Framförallt att denna värvning kommer såpass nära förlängningen av Thorell.
      Jag har hela tiden tycket de skall förlänga med Thorell som den ”extra kroppen” så att säga.
      Dock kan jag ändå bli lite fundersam nu när Henriksson ville hem till SHL.
      Här kunde man kanske valt att gå på Henriksson. Både Henriksson och Hasa (som är den som han kanske främst konkurrerar med) kan spela ytter. De båda har i det avseendet lite större bredd än Thorell och dessutom ligger Henriksson mer i linje med föryngringen.
      Men som sagt, ibland vet jag knappt själv vilket ben jag står på 🙂

      Det kan också ha varit så att Frölunda var på Henriksson men Henriksson valde Växjö av olika anledningar.
      Något närmre hem till Malmö, löfte om att spela center eller helt enkelt ville pröva nytt.
      När Frölunda fick nys om det så gick man på Thorell.
      Jag tror det blir bra ändå 🙂

  15. Verkar som vi kan glömma Jiri Smejkal som verkar välja spel i hemlandet i HC Dynamo Pardubice

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Skräp!? Hahahaha

Av STM
2026-07-19 20:33

Jag skulle flytta upp Lasu till andra kedjan där och sen LDN till tredje och Hasa till fjärde.

Av STM
2026-07-19 20:32

Jag skulle inte säga att den forwardssidan är skräp, men det är ingen forwardssida man vinner ett SM-Guld med.

Av Jojje
2026-07-19 19:30

Hur många lag i SHL har på riktigt sämre forwards än det där skräpet?

Av Gustav
2026-07-19 18:38

Tänkbara kedjor fram till december som det ser ut nu:
Friberg - JP - Cederqvist
Fagemo - Liam Dower Nilsson - Puistola
Oscar Olausson - Noah Hasa - Erik Thorell
Max Westergård - Lasu - Mads Kongsbak Klyvö
(Lindholm går skadad långt in på hösten)

Av HenrikM
2026-07-19 17:41

Ser skrämmande tunt ut...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-19 17:29

Det är milt sagt, för tunt...

Av Jojje
2026-07-19 15:08

Haha. Cehlarik är bra med rätt omgivning. Elvenes kan spela fram honom... Tex.

Av Jojje
2026-07-19 15:06

Nja, syftar du på Sportbladet? Där sa han inte så iaf. :)

Av Alfred
2026-07-19 13:06

Säger absolut inte emot dig här. Håller snarare med. Finns potential även om han blivit kraftigt sämre år för år...
Mer om att det blir komik. Tänk om Sjöström värvat Cehlarik - vilket liv det blivit!?

Av STM
2026-07-19 09:57

Oroande med en så svag spelarmarknad.
Frölunda tappar två klasscentrar i Niederbach och Ruotsalainen.
I bästa fall får vi in en bra center. Men där är vi inte än, den 19:e juli.
Kanske går vi in i SHL med JP, Liam Dower Nilsson, Hasa och Lasu som våra centrar med Bosse Meijer som vikarie vid ska...

Av HenrikM
2026-07-19 09:28

Ja, samtidigt:
Sätt ihop han med Elvenes och en bra center, ge honom PP-tid. Kan nog göra 15 mål.
Inte lastgammal. Är en klasspelare i grunden. Och få har spelat bra i Leksand de senaste säsongerna.
Det vittnar absolut om en stendöd marknad, men här finns skrällpotential i form av leverens.

Av HenrikM
2026-07-19 09:26

Jojje: Ändrar jag mig hela tiden ?!?

Av Christian
2026-07-19 01:35

Kul ändå. Alla här inne hyllar ju Evertssons värvningar! Måste ju vara en herrejössesvärvning. Tänk om Sjöström gjort den...hahaha tänk vad forumet rasat.

Av STM
2026-07-18 23:16

Cehlarik till Växjö på två år vid den här tidpunkten säger egentligen allt om marknaden som råder. Lycka till, Sjöström…

Av Gustav
2026-07-18 22:55

Trevligt gjort HL -kul att Du var där. Missade Dig naturligtvis.

Hanna, som alla såg var exemplarisk - glad föratt min lilltjej var med på Campen för första gången.

Många från norra delen av västkusten hänger socialt ihop fastän de är från olika klubblag - LN70, Lions Strömstad, Munkedal, St...

Av matte
2026-07-18 21:53

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14