SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41 | Raymonds kapten vill bort 1

Så här såg Frölunda ut dan före dan – ett ”bra cuplag” ska gå till semifinal

► Fortsatt hemlighetsmakeri runt Max Friberg.
► Frölundas förmåga att vara ett bra cuplag ska bära frukt mot Färjestad. Hoppades Roger Rönnberg.

Bild från Frölundas torsdagsträning. De flesta av er har koll på spelarna på bilden, eller hur?

Max Friberg tränade för fullt – men han fanns inte med i någon kedja eller i en PP-femma när Frölunda gjorde sista träningen inför kvartsfinalen mot Färjestad.
Det mesta talar för det väntade laget i fredagens kvartsfinal 1. 

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter:
Tio procents rabatt på notan.
Varje gång, oavsett om Frölunda spelar eller inte.
Koden: KALLIOS KLUBBA
.
–––––

DAN FÖRE DAN tränade Frölunda enligt följande.

Kedjor:
Carlsson–Lundqvist–Lasch
Innala–Mursak–Greco
J Nilsson–Borg–Nässén
Eriksson–Lasu–Rosseli Olsen
Born, Friberg

Backar:
Borgman–T Nilsson
Grönlund–Folin
Lindbohm–F Johansson
Hasa–Sundin–Milosevic 

Målvakter:
L Johansson/Dichow 

PP:
Eriksson
F Johansson J Nilsson Carlsson
Borgman

Greco
Lasch Lundqvist Innala
Hasa

Som synes, ingen Max Friberg på tolv forwards, inte i PP, och det normala är förstås att det kommer krävas fler än två träningar innan den värdefulle anfallaren anses redo för comeback. Gissningen fortfarande söndag, kvartsfinal 2, Scandinavium.

Men vem vet … det är slutspel, tid för hemlighetsmakeri som trumfar en Agatha Christie-roman.

Max Friberg försökte lockas till avslöjande svar av GP:s Johan Rylander. Det gick så där. Not for lack of trying …

Föga förvånande ville huvudpersonerna inte kasta något ljus över det hela.

– Jaså? Kul, svarade Roger Rönnberg lurigt på konstaterandet att Max Friberg nu var med och körde för fullt i vanlig träningströja.

Lite allvarligare om vad som krävs för att den dubbelt fingeropererade skaraborgaren ska kastas in i hetluften:

– Han måste tala om för mig att han kan spela fullt i alla situationer, kan täcka en puck, inte vara störd av den där handen.

Friberg sa, tillfrågad om han var redo att ta ett sådant snack med sin tränare:

– Det håller vi mellan oss i så fall.

Rönnberg svarade på om han vet var i laget Friberg ska in när det väl är dags:

– Nej.

Om Frölundatränaren var ärlig där (trots allt slutspelsdags, playoff mode, ni vet) så var det rätt talande. Det skulle förvåna om Friberg chansas med redan i fredagens kvartsfinal 1. Trots allt har Frölunda spelat bra utan honom på slutet. Smartare att ge det lite tid, kan tyckas.

Men … pucken är platt, allt kan hända, och så vidare.

Inga konstigheter i övrigt, Jan Mursak ser fortsatt stark ut i åkningen, stämningen i laget var avslappnad, många skratt, lagom hård träning, en del fem mot fem, sedan PP/PK , fem mot fyra, fem mot tre och fyra mot tre.

Roger Rönnberg snackade slutspelsallvar och signalerna han får:

– Det märks definitivt. Närvaron på alla möten, spelarnas sätt att kommunicera på, precis samma som det brukar vara när vi ställs inför en slutspelsmatch. Det är något det här laget är bra på. Cupspel. Playoffhockey.

***

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av @rakapuckarpunktcom

***
Någon som knäcker den här?

 

 

43 Kommentarer

  1. Då måste ju Luleå vara ännu bättre i playoffs, med tanke på att man blev utslagen i det enda slutspelet som spelats.

      • Man får självfallet tycka vad man vill om hans uttalanden. Jag bara citerade här. 🙂 Inget tyckande.

          • Tror inte det är ngt fel på självförtroendet. Varför skulle det? Alla i laget känner förstås att de har kapacitet att rubba Färjestad.
            Men visst kan RR ibland använda media på det sättet. 🙂

    • Hej Henrik och tack för grymt bra texter.
      Vilken kedja tror du Friberg kommer spela i och på bekostnad av vem? Jag tycker den känns svår. Purres plats ihop med Lasch och Joel kanske?

  2. Jag som varit prenumerant men sagt upp mitt konto. Ska inte jag kunna återaktivera abbonemanget? Står bara att jag har en aktiv prenumation, mem det har jag inte.

  3. Kan inte se annat än att Friberg åker upp som trettonde forward. OM det blir på bekostnad av Born så måste Max ändå sättas före. Det handlar om att Max måste få spela sig i form, han behöver säkerligen minst 2-3 matcher för att kugga i och han kan i slutet på denna matchserie vara tungan på vågen som avgör.

  4. Jaha, då går man alltså in med en ännu sämre centersida nästa säsong. Trodde inte det var möjligt, men med Sjöström förvånas man aldrig.
    Är det något lag i SHL som har en sämre centersida än Rydahl – Borg – Lasu – Nässén?

  5. Sjöström är verkligen hopplös, förlänger kontrakt efter några bra matcher varje gång… Skiter i vad som behövs, kommer ihåg Mustonen väldigt väl.

  6. Borg förlänger, riktigt kul!! Vad säger oss att dem inte väljer att gå in i säsongen med ett större lag och därav också fler än 4 centrar?

  7. Frölunda behöver 5 centrar, minst en kommer att vara skadad…
    Men nog verkar det som om det viktigaste är att spara?

  8. Till er som klagar på förlängningen med Borg och vår centersida. Visst, den innehåller inte fyra världsstjärnor, men jag tycker att Borg förtjänar ett riktigt kontrakt sett till att han 100% sömlöst går från Allsvenskan rakt in i SHL i slutet av säsongen, kan bli intressant att se hans utveckling med en försäsong i Frölunda.

    Personligen ser jag honom som starkare än Nässén, den senare har jag inte riktigt sett storheten i än, tycker mest han åker omkring och är hyfsat stabil men producerar i princip noll i offensiv zon, och är det något vi behöver så är det ju produktion, inte folk som spelar av minuterna utan att släppa in en bakåt, där har vi redan Lasu som gör det bra.

    • Borg är inte en producerande center egentligen. Kolla historiskt. Han lär snart vara med våra andra centrar, alltså knappt några poäng.

    • Medhåll. Borg var värd ett kontrakt, men åter igen så handlar det ju om vad tanken är med truppen. I min mening behöver man plocka in en offensivt stark center och minst en målskytt. Gör man det, då ser centersidan riktigt stark ut. Nässén kan gå på en kant. Tar man däremot inte in någon, då har vi ytterligare en förlängning som är tveksam.

      • Håller helt med här! Riktigt bra förlängning förutsatt att det kommer en toppcenter, men det är väl givet?

  9. Frölunda sitter nu med 16 forwards under kontrakt till nästa år, och då har det inte ens värvats någon spets än……

      • Öberg
        Rydahl
        Friberg
        Born
        Edström
        Stenberg
        Nässén
        Lasu
        Rosseli
        DN Jr
        Hasa
        Dower Nilsson
        Persson
        Carlsson
        Lasch
        Innala

        Jag får det till 16 under kontrakt. Visst, jag förstår att tex Hasa samt Dower-bröderna borde vara aktuella för utlåning kommande säsong, fortsatt väldigt många forwards på kontrakt.

        • Ja, jag skrev ”under kontrakt”, oavsett om det är rookiekontrakt så är de fortsatt under kontrakt…
          Det är väll inte så att grabbarna som spelat till sig rookiekontrakt står längre ifrån truppen under kommande år efter denna säsongens prestationer.

  10. Ingen pratar om kvarten mot bönnerna. Är alla lika uppgivna som jag? Känns som säsongen redan är över. Märkligt. Har aldrig känt så inför en kvart.

  11. Vad är en marknadsmässig lön för en spelare som Borg? Vad kostar en spelare från HA?
    50-100K i månaden?

  12. Kommer det inte en center till – en spelskicklig toppcenter – skulle jag säga att vi har SHL:s svagaste centersida nästa år.
    Men så kan det väl inte bli?
    Möjligen stänger det dörren för Liam Dower Nilsson som är center. Dower Nilsson har varit väldigt bra offensivt i VIK sedan de bytte målvakt. Hade faktiskt föredragit en satsning på Dower Nilsson före Borg, den förstnämnde trot allt en stor talang med offensiva skills.

    • Håller med , känns som Liam kan bli lex Söderblom och göra succé i något annat shl lag när Frölunda inte vågat satsa på honom ordentligt

  13. Jag tror på Borg. Killen har en bra storlek, är härdad i kroppen, bra blick för var spelet händer och har fått utvecklas i en lagom miljö. Tror på en fin utväxling på killen. Tycker det känns bra med den här värvningen. Det bör dessutom ge utrymme för någon riktigt vass målskytt

  14. Fasen vad det klagas på Borg, klart inte en topcenter men definitivt värd en plats i laget. Känns ibland som att folk tror att Anze Kopitar eller Mika Zibanejad skulle få för sig att komma hit och allt under det är skit.

    • Det är att folk vill ha ett offensivt bättre lag, och förväntar sig att man värvat efter det. Inget fel på borg, men man har redan Nässén och lasu, även Rydahl påväg in, inga offensiva centrar direkt.

  15. Värva för ett riktigt bra PP! Det är där det avgörs.
    Om Klingberg landar hos oss finns det bara en sista pusselbit kvar. En leftad målskytt. Lämpligt nog finns det fyra stycken med utgående kontrakt som är precis på gränsen till NHL med Frölundakoppling. Tre av dessa är dessutom center vilket hade behövts. Vem vill ni helst ha? Är det att hoppas på för mycket?
    -Lias Andersson
    -Simon Ryfors
    -Jacob Peterson
    -Andreas Johnson

    PP1
    Tömmernäs på blå
    Lasch på sin kant
    Rydahl framför mål
    Klingberg runt stolparna
    NY vänsterskytt

    • Andreas, Ryfors definitivt!
      Jakob Peters on förstod jag aldrig att Frölunda inte gav chansen riktigt. Men vad är hans status idag?
      Lias, tyvärr nej, tänker på hans agerande när han kastade silvret vid JVM och upplevde inte att han kände någon lojalitet till Frölunda.
      Omogen, som trodde att han var större än laget, då. Han kan ha mognat nu, men hellre någon annan.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...

Morning Mailbag 260608 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens sista frågestund, tiden börjar rinna ut för Morning Mailbag. ► Men, har ni fortfarande något –...
Senast kommenterat

Ja, jag talar för mig själv, vem annars? Vad hockeyspelare tycker om fotboll, vilken mat man gillar bäst, vilken film man gillar bäst etc etc…kan inte bli mer ointressant. Men det finns ju supportar som dyrkar spelarna på alla plan och tycker sådant här är intressant., som du tydligen.

Av HL
2026-06-09 21:18

Kul artikel, ju!

Av HenrikM
2026-06-09 21:15

Tala för dig själv, HL. Jag tycker det var en kul artikel i en tid när det inte finns så mycket annat att rapportera kring Frölunda.

Av Kalle Kula
2026-06-09 21:09

Inte då, Sverige är ruggigt bra. Brasilien blir en munsbit...

Av Jojje
2026-06-09 18:36

Förlust mot både Nederländerna och Japan. Det är vad jag tror.

Av Jojje
2026-06-09 18:34

Allmänintresset för hur intresserade Frölundas hockeyspelare är av fotboll i allmänhet och VM i synnerhet måste vara otroligt lågt.

Av HL
2026-06-09 16:32

La in den för några timmar sedan. Kommer inte åt varför det där händer, försöker kolla papperskorgen flera gånger per dag, nu var ju tyvärr upptagen en stund på dagen.

Av Henrik Leman
2026-06-09 15:22

Sant. Bodde i Stockholm vid EM -92. Vi diskuterade redan då att vi skulle ha ett grymt lag -94. Rätt ålder på spelarna mm.

Av Morgan Magnusson
2026-06-09 14:57

0-0 mot Tunisien och sen två förluster så är VM äventyret över för svensk del och då kan man börja njuta av fotbollen som spelas utan att vara irriterad. 😉

Av STM
2026-06-09 14:33

Jo men tar man sig vidare från gruppen som tvåa då får man möta Brasilien i 16 delsfinalen. Då blir man förnedrad. Så jag hoppas man vinner gruppen då blir det en lite enklare väg.

Av kilberg28
2026-06-09 14:12

Tunisien är definitivt inte bättre, så varför skulle man inte kunna ta sig vidare från gruppen?

Av Dr. Dengroth
2026-06-09 13:12

Vad sades det om sommaren 1994 när svenska fotbollslandslaget blev bronsmedaljörer.
Jo, att Sverige påmindes om att vara en bananrepublik.
Varför det och vilka var ingredienserna för att kallas för något sådant.
För det första dålig ekonomi (statsfinanser) samt varmt väder (det var nämligen värm...

Av EDWARD 51
2026-06-09 12:54

De tar sig inte vidare från guppen, helt enkelt för att de andra lagen är bättre.

Av Jojje
2026-06-09 12:16

Jag är sen på pucken här, men vår gode Ohlsson glömde en sak i sin utförliga analys. Hur agerade han och övriga tränare i båset sista halvan av säsongen? Såg man ett jävlaranamma, känslor och engagemang när allt plötslugt gick emot? Nej, tränartrojkan stod handallen, uppgiven och närmast apatisk. Na...

Av akezata
2026-06-09 11:49

Bäst i SHL på det.

Av Jojje
2026-06-09 11:20

Eller hans broder Göte Borg 😁

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Har ingenting med det att göra.

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Nu försvann min kommentar? :)

Av Christian
2026-06-09 10:57

Jag tror inte man vågar vänta allt för länge ändå.
Tror att Sjöström &Co är väl medvetna om att en toppcenter MÅSTE in. De är ju också väldigt tydliga med det.

Tror det kommer bli, för oss, en tämligen okänd center. Gissar på en nordamerikan. Som blir klar nån gång i mitten juli. Efter draft...

Av Christian
2026-06-09 10:56

Så svårt är det väl inte? Som sportchef kan man inte riskera att sätta ett dåligt lag på isen. Du kan inte chansa. Gå på det du vet. Och om det dyker upp något bättre senare är vi i en sådan position att vi kan ta den med.

Av Sventon
2026-06-09 10:52