SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Rönnbergs predikande på väg ge resultat: ”På gränsen att det blir en religion”

► Om Frölundas spelare bara är nog religiösa ska det här nog bli bra.
► Otto Stenberg till Bik Karlskoga? Ja och kanske nej.

Roger Rönnberg snackade religion efter onsdagsträningen. Otto Stenberg – registrerad för Karlskoga.

Frölunda är bäst i SHL sedan 28:e november. För att man hittat sitt sätt att spela.
Men – det måste hållas i. Nästan varje kväll.
– Vi är precis där på gränsen att det blir en religion, säger tränaren Roger Rönnberg.

Poängsnitt sedan 28/11.

DE SENASTE TVÅ månaderna har varit goda för Frölunda. Inget lag i SHL har snittat fler poäng. Gott så. Men – givet att laget startade en bit ner i tabellen blir det en stenhård kamp för att nå topp 6. Det är livsviktigt att Frölunda inte gör för många svaga insatser typ Timrå (b), Örebro (b) och HV71 (h), att spelarna istället minns vad som byggt framgången.

Nämligen detta, något förenklat:

## Hårt och rejält försvarsspel där alla deltar.

## Starkt framför eget mål, spela upp keepern.

## Fem man som ligger nära, som hjälper varandra – och som bieffekt kan få till ett bra omställningsspel.

## En vilja att hela tiden snabbt ta pucken framåt.

För en del av er är kanske detta tjatigt, vikten går dock inte att överskatta. Roger Rönnberg sa på onsdagen:

– Bryter vi ut de matcherna när vi spelar på det här sättet så blir det bra mot alla lag. Men vi har gjort avsteg från det här när vi inte spelar försvarsspel på rätt sätt, när vi inte tar pucken framåt, det är de två saker som är stora för oss.

SHL-tabellen.

14 matcher kvar. SHL-tabellen talar ett tydligt språk, det får verkligen inte bli många av de där ”avstegen” om en topp 6-plats ska fixas (eller bättre). Det var när vi diskuterade den pucken som Roger Rönnberg la ut texten på sedvanligt målande vis:

– Jag pratade med killarna om det i dag, att … vi är precis där på gränsen att vi går från att ha sättet  vi spelar på som en kraftig rekommendation och en rätt så bra idé till att det blir en religion. Vi har hållit på hela säsongen och försökt frälsa tio nya spelare, och … det kan ta ganska lång tid att bli frälst i vårt spel. Hjärnan vill ha belöning direkt, inte alltid man förstår att det här med att vänta på belöning är en av de svåraste saker vi människor gör. Förstå när man spelar ishockey att om man har bråttom att åka hem mot eget mål så ökar det sannolikheten att göra mål. Ofta säger hjärnan att ”Om jag väntar lite här så kanske pucken kommer.” Men om jag snabbar mig hemåt så vinner vi pucken och så får vi en spelvändning.  Vi behöver inte stretcha ut vårt lag för att skapa. Vi skapade säsongsbästa i överlägen mot deras (Modos) mål, tre mot två- och två mot en-situationer i går. Och då är vi ändå fem man djupt nere vid eget mål. Så tycker jag Elfsborg och Häcken spelar fotboll, samma sak, de kan vara alla i straffområdet på en hörna, sedan är det plötsligt en innerback som gör mål.

Busenkelt, eller hur? Nu ska bara alla spelare i Frölunda bekänna sig till och utöva denna religion – varje gång de beträder isen.

***

Otto Stenberg är numera även registrerad för Bik Karlskoga i allsvenskan. 18-åringen kan gå fritt mellan klubbarna (gäller juniorer). Frölundas sportchef Fredrik Sjöström var noga med att det inte skulle övertolkas.

– Inte säkert att han gör någon match där över huvud taget. Mer för att kunna ha den möjligheten om den skulle uppstå.

En sådan här registrering måste vara inne hos förbundet den 31:e januari. Frölunda gjorde den för säkerhets skull. 13 forwards nu. 14 med Erik Thorell efter landslagsuppehållet. Skulle Stenberg behöva speltid finns nu möjligheten. Så hade annars inte varit fallet. Frölunda är dock inte nära, sa Sjöström, en ersättare till Jayden Halbgewachs. Tittandet fortgår, marknaden som ni vet tunn.

Backsidan sedan Max Lindroth lämnat? Där sitter Frölunda nöjt med Albin Sundin som nummer 8. Så är i alla fall planen. Om det inte, som Sjöström uttryckte det, dyker upp ”något revolutionerande.”

***

Frölunda och Tom Nilsson för diskussioner om förlängt kontrakt. Intresse finns.

***

Leksand i kväll torsdag, Luleå lördag eftermiddag. Två Scandinaviumfajter för Frölunda inför mycket folk. Onsdag förmiddag var 10 300 respektive 10 100 biljetter sålda.

***

Malte Strömwall har verkligen tagit kliv den senaste tiden, är ett hot i varje match. I texten nedan talar han om målskyttet, passningssspelet, omställningen till SHL och Frölundahockeyn samt Schweiz.

***

Så här tränade Frölunda, alltså trolig uppställning. Albin Sundin extraback.

Kedjor:
Friberg–Ruohomaa–Strömwall
Innala–Borg–Stenberg
Nässén–Lasu–Klingberg
Edstrom–Hasa–Born
Öberg

Backar:
Tömmernes–P Johansson
Heens–Folin
Högberg–Nilsson
Kostadinski–Sundin

Målvakter:
L Johansson/Tuohimaa

***

Leksand saknar fortfarande sin stjärnback Anton Lindholm, mot Frölunda spelar inte heller Patrik Norén som skadades i 1–5-matchen mot Skellefteå i tisdags. Två utlånade backar, Lucas Lagerberg och Fred Nilsson, plockas hem enligt falukuriren.seOlle Alsing har en fraktur på lilltån – men spelar.

Tungt avbräck på forwardssidan: Max Veronneau (sjukdom) missar ytterligare en match, reser alltså inte med till Göteborg.

 

 

18 Kommentarer

  1. Ja han har rätt den gode Roger. Precis som i alla lagsporter börjar försvarsspelet vid forwards.
    Hur forwards agerar försvarsmässigt är av största vikt för hur hela försvarsspelet funkar.

  2. Fortfarande väldigt skeptisk till backsidan som väger väldigt lätt. När allt stämmer kan laget spela stabilt bakåt vilket man visat men anser att det kan bli jobbigt i ett kommande slutspel utan lite mer storlek och kraft bakåt, runt den egna buren.

    Det går ju att spela med i princip enbart mer småväxta backar och ändå vara svår forcerade sålänge man spelar med ett säkerhetstänk, täcker upp för varandra och lyckas vara kompakta och synkade, se Luleå exempelvis sen Engsund lämnade dem.

    Frölunda har gjort det klart oftare denna säsongen hittills.

    Man kan givetvis vinna en del närkamper på ren smartness också men nån mer större back med lite tyngd och elakhet runt och framför våran kasse till ett kommande slutspel hade definitivt inte varit fel!

    • Håller med till viss del. Vi har två renodlade backar och det är Folin och Tom. Hade gärna sett vi haft kvar Lindbohm från ifjol. Jag gillar riktiga backar! Vi har en del som väger väldigt lätt i försvarsspelet (Tömmernes, PJ främst) och för mig så är ju försvarsspelet det primära när man är back!

  3. Tänkte på Frasse i kassen.
    Har han bara kontrakt säsongen ut? Vore det inte en investering att ge han kontrakt i för nästa? Han e ju kanon att ha bredvid Lasse i kassen

    • Han har kontrakt bara nu, ja. Vet inte riktigt om han vill stå i skuggan av Lasse J i en hel säsong.

    • Också tänkt på det med Frasse.
      Tror nog säkerligen Frölunda också ser det fina med att ha en målvakt likt Frasse som backup.
      Men det är ju tveksamt som Leman säger om han vill stå i skuggan bakom Lasse en hel säsong.
      Kan han tänka sig att ta den rollen tycker jag han är perfekt som backup.

    • Problemet är väl främst att då måste båda bytas ut efter nästa säsong. Frölunda vill nog ha in en framtida ny förstemålvakt bredvid Lasse redan nästa säsong.

  4. Om man låter Frasse stå ofta men Lasse något mer är det nog ok för Frasse. Lindbohm för dyr antagligen. Men det är så det är. Det kostar att vinna guld. Istället kör man halvdant och ligger 6,7:a varje säsong och får slåss in i det sista om plats6. Det lyfter inte alltid (se Rögle) men oftast.

    • Patrik, jag tror att så länge publiken kommer ändå, så prioriteras ekonomin framför dyra spelare och sportsligt guld.
      Ledningen hoppas att RR ska göra underverk och alla talanger blomma ut i ett billigare lag.

  5. Målvaktssidan är spännande inför nästa säsong.
    Niklas Rubin hade varit intressant att se igen under klubbens nye målvaktstränare, och verkar ha utvcklats i Finland. Men han har kontrakt över 24/25.
    Dålig koll på vad som finns i HA, men viktigt att ha två bra målvakter som kan avlösa varandra.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07

Önskar dig en glad midsommar och en skön sommar ! Prenumerationen rullar på som vanligt.

Av ToreL
2026-06-16 19:34

Önskar en härlig sommar till dig Leman!

Av LarsL
2026-06-16 19:13

Tack för den här säsongen Henrik. Ett lysande jobb som vanligt. Hoppas du får en trevlig midsommar och en härlig sommar.

Av Daniel Rafalski
2026-06-16 19:08

Glad midsommar 🍻🇸🇪

Av Peter Johansson
2026-06-16 19:04

Delar den bilden, kan inte riktigt se att de hamnar i SHL. Skulle vara om det är tokfullt i NL och hos lagen som betalar bäst.

Av HenrikM
2026-06-16 17:58

Framför allt ska man nog se att rätt många miljoner investerades. Inte så dumt, kan jag känna, när egna kapitalet är så maffigt. Sedan även de uteblivna semifinalerna. Säg tre sådana och vinsten kanske gått upp med ... nu höftar jag ... fem miljoner.

Av Henrik Leman
2026-06-16 17:54

Känns ändå surt med bara 3 miljoner. Med en ökning på biljettpriset för säsongskort och fulla hus. Klart man kan med detta också räkna in att truppen i år var rätt dyr och en del gick till den.

Av Virlank
2026-06-16 17:47

De mindre klubbarna, där hade SHL-klubbarna nog kunnat matcha totalen om man verkligen velat. Alltså om man betänker högre levnadskostnaderna i Schweiz, att spelarens fru/flickvän kanske har jobb i Sverige men inte i Schweiz, skolavgifter m.m.
500 K i Sverige, trots våra skatter, hade i några fall k...

Av Henrik Leman
2026-06-16 16:23

Schweiz lön är nog svårt då skattenivån skiljer avsevärt

Av Lars Påhlson
2026-06-16 16:07