SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Rögle gav allt hela vägen – Frölunda inte med från start

► Frölunda jagade desperat nere i Ängeholm, till slut 4–3 Rögle – och det  fanns en hel del logik i den hemmasegern.
► På lördag mot Malmö behöver Frölunda visa att det här var en tillfällig dipp.

RÖGLE–FRÖLUNDA 4–3: Häftig, svängig hockeymatch – och Frölunda gick ner precis så många procent som krävdes för att Rögle skulle vinna.

Massivt 031-tryck i tredje perioden, den enda som Frölunda gjorde riktigt bra, då fanns maximalt driv och energiuttag.

Ett antal jättelägen för 3–3 i början, Taylor Matson sköt sedan 4–2 i en spelvändning, Matt Donovan återställde hoppet med en 3–4-backhand, Roger Rönnbergs gäng gav allt för att nå 4–4 men det räckte inte.

Och låt oss vara ärliga, utan att ta något från ett härligt hårt jobbande Rögle som nu har sju av tolv poäng under Cam Abbott:

Fyra raka segrar hade gjort Frölundas spelare för självgoda.

Inte alls mycket, men lite – och det räcker i den här ligan.

Usel attityd från start, Rönnbergs tidiga timeout väckte, firma Lias Andersson och Victor Olofsson fixade ett 2–1-grepp som borde räckt, men för mycket var snäppet för svagt:

## Johan Mattsson gav bort 1–1.

## Många spelare var något sega i tanken, övermodigt ville de behandla pucken något för länge.

## Onödiga utvisningar i anfallszonen före Rögles 2–2 och 3–2.

## Chanser att få ut pucken i box play, ej rejält nog.

## Slarv vid offensiv blålinje (Adam Almquist) när Rögle gjorde 4–2.

Inga stora grejor, men sammantaget ger detta er en bild av varför det gick som det gick.

Sex matcher utan förlust, fyra segrar, vi har sett det förr, spelare som inte riktigt, riktigt kommer upp i 100 procents noggrannhet från start – och då är det svårt att ställa om.

2–1-ledningen borde ha räckt. Utvisningarna gav dock för brant uppförsbacke.

Och oj, lätt att glädjas med Rögle vars kvalitéer är mer begränsade men här var varje spelare beredd att göra precis allt.

Det var Frölundas också.

Men bara i tredje perioden.

Mot Malmö på lördag krävs full respekt för motståndet från start, annars kommer andra raka förlusten.

Upp till bevis då. Det här kan mycket väl bara ha varit en tillfällig Frölundadipp. En sådan där ”läxa” som Roger Rönnberg talade om för några veckor sedan …

Emil Kruse grymt bra målvakt i Rögle, matchvinnarräddningar i tredje perioden.

Johan Mattsson? Helt okej i comebacken minus misstaget vid 1–1, tog inget extra, men det var inte honom Frölunda föll på.

***

Lias Andersson (1+1) stod i centrum den här kvällen.

Förnämligt förarbete vid Victor Olofssons (1+1) 1–0-mål.

Mål till 2–1 när han satte fram klubban på Simon Hjalmarssons superpass.

Missat friläge.

Onödigt het framför mål, dum utvisning, på den sköt Taylor Matson 2–2.

Chanser att göra mål i tredje perioden.

Lias har varvat upp spelmässigt, inget snack, han och Olofsson trivs utmärkt tillsammans.

Lias hade 4+3 på de sex föregående matcherna, Olofsson hade 4+1 på sina fyra sedan comebacken efter höftoperationen.

***

Rögles vändning i andra perioden berodde på att Frölunda tog utvisningar i anfallszonen.

Lias Andersson alltså vid Taylor Matsons 2–2, John Nyberg vid 2–3, här blev det etter värre eftersom Mike Weber åkte ut och gav Rögle 5/3-spel som Jack Connolly förvaltade.

Hur Frölunda frivilligt valde att släppa bortre stolpen här förvånade mig.

***

Hör att Noah Andersson, 15, ser ut att gå i storebror Lias, 19, fotspår.

Nästan, i alla fall.

Noah väljer (som jag förstår det) Färjestad och inte HV71 när det hösten 2018 är dags för hockeygymnasium, men precis som Lias lämnar han regionen; pappa Niklas Frölunda snuvas även på lillebror Andersson.

Inget konstigt, känner jag. Logistiskt sett är det ett enkelt val, i Karlstad är det lätt att ta sig från boende till ishall, det är hockey på förmiddag, skola på eftermiddag. Smidigt, bra upplägg.

Om Noah valt Frölunda hade han bott kvar hemma i Kungälv (jag tror man måste komma betydligt längre ifrån för att Frölunda ska fixa boende), fått gå upp vid 05 för att ta sig till Frölundaborg och morgonträning 07, sedan till centrala stan för skolgång, och … tja, både socialt och hockeymässigt låter Karlstad mycket smartare.

***

Jösses, så yrvaket Frölunda var i början av matchen, Roger Rönnberg tvingades ta timeout efter tre minuter, så dags hade Rögle varit först på alla puckar och gästerna knappt kommit ur egen zon.

Lias Anderssons klassprestation vid Victor Olofssons 1–0-mål vände matchbilden, Rögle kom dock in när Johan Mattsson bjöd på Jack Connollys 1–1 genom att spela fel bakom mål, kanske var det ett missförstånd med Rasmus Dahlin.

***

Underbar fart på Rögles kedja med Taylor Matson (2+0), Jack Connolly (2+0) och Bryan Lerg (0+2), de tre blåste fram, skapade massvis med oreda i Frölundas zon,

Rögle har något på gång, kommer ställa till det för många lag som inte maxpresterar, men jag vidhåller att det här var en match Frölunda vunnit med rätt fokus från start.

***

## Fakta:

0–1 (4.25) Victor Olofsson (Andersson)
* Förnämligt jobb av Lias Andersson, två gånger om gav han Olofsson chansen, andra gången kom målet.

1–1 (11.04) Jack Connolly (Lerg)
* Johan Mattsson gav bort pucken bakom målet, Lerg var vaken, spelade fram Connolly.

1–2 (21.46) Lias Andersson (Hjalmarsson, Olofsson)
* Dubbelutvisning som just tagit slut, Lias in på isen, skickligt passat av Simon Hjalmarsson.

2–2 (25.13) Taylor Matson 5/4 (Lerg, Youds)
* Frölunda hade två chanser att få ut pucken, misslyckades, det blev förödande.

3–2 (38.22) Jack Connolly 5/3 (Aaltonen, Schira)
* Märkligt 3/5-spel där Frölunda liksom frivilligt släppte bortre stolpen, Connolly fick tre gånger om testa samma skott – tredje gången gillt.

4–2 (54.04) Taylor Matson 
* Adam Almquist tappade kontroll på pucken på offensiv blå, Matson ställde om och lurade Mattsson.

4–3 (54.23) Matt Donovan (Lundqvist)
* Backhand från en bit ut, men Mats Rosseli Olsen skymde Emil Kruse.

 

Så spelade Rögle

Målvakt: 
Emil Kruse (Justin Pogge)

Backar:
Craig Schira–Alexander Younan
Jesper Williamsson–Ben Youds
Alen Bibic–Samuel Jonsson
Jakob Bondesson

Kedjor:
Sebastian Collberg–Ted Brithén–Daniel Widing
Taylor Matson–Jack Connolly–Bryan Lerg
Juhamatti Aaltonen–Ludvig Rensfeldt–Edwin Hedberg
Linus Sandin–Simon Ryfors–Daniel Sylwander
Mathias From

 

Frölunda

Målvakt:
Johan Mattsson (Johan Gustafsson)

Backar:
Rasmus Dahlin–Adam Almquist
Matt Donovan–John Nyberg
Jonathan Sigalet–Mike Weber
Kristoffer Gunnarsson

Kedjor:
Ryan Lasch–Joel Lundqvist–Mats Rosseli Olsen
Sebastian Stålberg–Simon Hjalmarsson–Jesper Emanuelsson
Ponthus Westerholm–Lias Andersson–Victor Olofsson
Max Friberg–Christoffer Ehn–Joel Mustonen
Pontus Widerström

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09