torsdag, 26 januari, 2023
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • Tyck och tipsa
  • RSS-flöde
  • Logga in
  • Registrera

Inga produkter i varukorgen.

RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
Inga resultat
Visa alla resultat

Podden del 1 – publiken, priserna, underhållande hockey, med mera

av Henrik Leman
1 år sedan
A A
27

► Välkomna på en timmes Frölundasnack med radiosportens Christian Olsson och mig.
► Första podden är nu ute. Känn er som hemma i soffan med oss.

TANKEN ÄR JUST den, det ska kännas lite som att ni satt med oss i soffan, i det här fallet placerad på O’Learys Avenyns tredje våning. Mycket babbel, säkert en hel del svammel – men också ett antal intressanta poänger och åsikter.

Hoppas jag.

Här är premiäravsnittet – lyssna direkt eller läs raderna nedan först för att få en aning om vad det handlar om.

https://rakapuckar.com/wp-content/uploads/podd-1.m4a

 

Det var förstås radiosportens vältalige Christian Olsson som jag hade äran att ha med som gäst, och utan att på något sätt gå igenom allt vi talade om, här lite av vad ni kan förvänta er:

## Publiken, fansens betydelse, biljettförsäljningen till på torsdag (Frölunda–Örebro), ”dyrt att gå på hockey”, tillgång och efterfrågan, och att Frölunda faktiskt har höjt en del priser till den här säsongen. ”Tondövt, va?”, funderade jag som känner att en klubb kanske kunde funnit ett bättre sätt om man vill tacka sina supportrar för det enastående stöd som dessa gav under pandemisäsongen.

ANNONS

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

## Underhållande hockey. Vad det nu är. Men … var det rätt av Frölunda att lite grand lägga om kurs inför den här säsongen? Olsson var tveksam till om dagens produkt säljer biljetter, jag förstod åsikten men hävdade med emfas att offensiven inte behöver vara sämre för att försvarsspelet är bättre, att det kan ta sin tid innan vi ser vad Frölunda 21/22 är för lag. Det kanske är gôrbra. Eller inte alls. Men viktigt att minnas, påpekade jag, att Frölunda är ett mittenlag som satsar uppåt. Rimliga bör förväntningarna vara.

## Johan Sundström och Elmer Söderblom ger hopp. Michael Spacek mer åt frågeteckenhållet; Olssons teori var att tjecken borde ”gullas med” mer. Jag höll förstås inte med.

In och lyssna på när två tjôtiga herrar avbryter varandra hit och dit för att få en syl i vädret. Precis som ett samtal hemma i soffan, alltså. Bara att vårt tisdagshem var O’Learys Avenyn. Tack för kaffet, by the way …

ANNONS

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

Boka ett snabbare expressbud med PEX

Boka ett snabbare expressbud med PEX

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

***

Den som inte hängt med och undrar vad i herrans namn detta är, podd och lite lagom burkigt ljud?  Läs nedan, förklarade i den texten.

I dag snackar vi hockey här på sajten – ge oss gärna ämnen
► Dags för poddpremiär. För er skull (och lite för att jag tycker det kan vara kul). ► En av Sveriges mest kända sportröster gästar mig för att snacka Frölunda, snacka hockey. ► Ni är med genom att ge oss förslag på ämnen. Välkomna. NI ÄR EN del som frågat genom åren: ”Varför startar du […]
LÄS MER
ANNONS

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

***

Från i dag, om Elmer Söderblom som får PP-chans i Jacob Nilssons frånvaro.

Den enes död, den andres ... PP-chans: "Roligt att få förtroendet"
► Jacob Nilsson väntar på sin dom, blir han borta i bara några veckor eller i flera månader? ► Karl Henriksson ersätter i fem mot fem, Elmer Söderblom får chansen att skjuta vasst i power play. ► – Jäkligt roligt att få det förtroendet, sa Söderblom. ► Senaste biljettbeskedet inför Frölunda–Örebro på torsdag:  8000 sålt nu. INNE I […]
ANNONS

Ullevi - Glenn Sportsbar

Ullevi - Glenn Sportsbar

Ullevi - Glenn Sportbar

Ullevi - Glenn Sportsbar

Ullevi - Glenn Sportsbar

 

Dela på FacebookDela på TwitterMejla
Nästa inlägg
Patrik Carlsson är tillbaka efter kristallsjukan. Går i en kedja med Ryan Lasch (till vänster) och Johan Sundström.

När Carlsson kan spela vinner Frölunda – nu är kristallerna på plats

Kommentarer 27

  1. Philip says:
    1 år sedan

    Hej!

    Kommer avsnitten släppas på Spotify?

    Mvh
    Philip

    • Henrik Leman says:
      1 år sedan

      Jag skrev om precis detta i morse, Philip, i texten jag länkade till i slutet här ovan. Detta är ett enkelt test i fyra avsnitt för att se om några vill lyssna. Om så kan det bli en fortsättning, kanske med annan teknik och Spotify. Fram till dess en basicvariant – man lyssnar här på sajten.
      Går alldeles utmärkt det också. :)

      • Philip says:
        1 år sedan

        ahaaa jag missade den artikeln. ber om ursäkt. :)

        • Henrik Leman says:
          1 år sedan

          Behöver du verkligen inte be om ursäkt för. ;o) Ingen hinner läsa allt jag häver ur mig …

          • Philip says:
            1 år sedan

            superavsnitt. ser fram emot nästa.

  2. EDWARD 51 says:
    1 år sedan

    HL, vilken grann T-shirt Du har på Dig! Glad för det. :)
    Kanske vid ett annat tillfälle får Du möjlighet att visa loggan på framsidan av den i sin helhet och då se om läsarna eventuellt upptäcker och känner igen logon? ;)

    • Henrik Leman says:
      1 år sedan

      Fortfarande tacksam för den fina presenten. ;) Mm, en vacker dag kanske mer syns. Kanske vi alla kan ses igen snart.

      • EDWARD 51 says:
        1 år sedan

        HL, vid morgondagens “kontemplation” och disk kommer jag i samband med det också lyssna på Er “chat” tillsammans. Passar mig perfekt vid ett sådant tillfälle. ;)

  3. Herr Lakers says:
    1 år sedan

    Och vad krävs för att man ska kunna stänka upp en puck i krysset? En bra defensiv. Des för att du ska få läge att göra det men också för att det aka betyda något i matchen när det görs. Underhållningen ligger i lagets prestation. Att det är lättare att sätta ord på ett skott i krysset eller en dragning men när du vaknar nästa dag betyder de tre ingisade returerna lika mycket. Att släppa in lite mål är den snabbaste vägen till framgång och attraktivt spel.

  4. Ohlric says:
    1 år sedan

    Ett riktigt intressant snack mellan två sportintresserade journalister, speciellt när ni har lite skilda åsikter och inte tvekar att påpeka detta. Ett riktigt bra och spännande initiativ och en mycket bra gäst.

    • Herr Lakers says:
      1 år sedan

      På något vis tycker jag det var lite väl mycket glorifierande av frölunda. Lyssnade inte på hela. Hursom helst. Bra initiativ HL.

      • Knutte says:
        1 år sedan

        Hur? “glorifierande av frölunda”, utveckla gärna. Speciellt med tanke på att du inte orkade lyssna på hela men ändå hade en åsikt om hela.

        • Herr LAkers says:
          1 år sedan

          Utgångspunken var hur förträffligt, unikt Frölunda spelade. tycker det var bra att LM la in Skellefteå drog igång presspelet över hela banan med sin dubbla smguld och massa raka finaler. Att det ska vara mer skott i krysset för att locka publik. Saken är att det är lag på andra sidan också och det var som att andra lag inte existerar. Ska man prata spel bör man förhålla sig till sin omvärld och även försöka förstå hur den påverkar en.
          Ingen stor sak. Kanske var tanken mer att prata som frölundasupportrar än hockeyjournalister också då var det gött tjat. Kan främst CO som körde på det spåret Medan LE var lite mer i verkligheten.

        • Henrik Leman says:
          1 år sedan

          Just “glorifierande” tror jag faktiskt är omöjligt att komma fram till, helt enkelt för att sådant inte förekom.

          • Herr Lakers says:
            1 år sedan

            Säger du det? Då måste jag hört/tollat det fel

  5. Tillfällig användare says:
    1 år sedan

    Trevlig podd!
    Apropå biljetter-priser och sånt. Skänkte ju hela säsongskortet förra säsongen och fick en halsduk. Helt OK och förväntade mig inte så mycket egentligen. Mer störande då att man inte fick köpa nya säsongskortet till det gamla priset utan fick pynta in höjningen också. Där kunde man gjort det bättre.

    En sänkning av biljettpriser till första matchen skulle man gjort direkt med hänvisning till ”vi har saknat er” nu var tydligen produkten viktigare än publiken (brukar vara så). Svårt att se hur ett fullt hus skulle vara negativt för ”produkten” – det kan du ju gärna fråga om.

    Man kanske redan glömt hur stor del av produkten ett fullsatt Scandinavium faktiskt är. Ju mer jag tänker på det desto konstigare är deras resonemang. De måste ha överskattat sin dragningskraft.

    • Kjelle says:
      1 år sedan

      Håller med dig. Lite magstarkt att öka priset från en redan hög nivå med tanke på den prestation laget gjort senaste säsongerna. En skral vår och efter att Rögle stått för en förnedring, så vore det klädsamt om Frölunda visat mindre pengagirighet!

  6. Jack says:
    1 år sedan

    Detta är ju det absolut bästa du gjort Henrik!
    Helvete så bra!

  7. Enhamn says:
    1 år sedan

    Kul att lyssna på 2 tjötrövar som snackar hockey, härligt tugg, absolut.
    Men så som jag konsumerar RakaPuckar passar det skrivna formatet överlägset bäst, så jag hoppas inte adderade ljudinslag innebär minskat textinnehåll. Hoppas du orkar och hinner göra både och framöver. Podden skulle kunna vara kortare och ändå leverera.

    • Henrik Leman says:
      1 år sedan

      Detta ska inte påverka textinnehållet. Lovar. Det här är fyra test, varannan vecka, inte mer.

  8. CK says:
    1 år sedan

    Hallå,

    Tycker detta var trevligt, helt klart.
    Ett litet önskemål: Tycker ni pratar i mun och tar över för varandra hela tiden. Lite jobbigt att lyssna på enligt mig. Annars toppen!

    • Zacke says:
      1 år sedan

      Håller helt med, blev lite jobbigt att lyssna på ibland

    • Henrik Leman says:
      1 år sedan

      Haha … jag vet, jag sa det till Christian efteråt som kontrade med att vi båda ju är två tjôtmumrikar. :) Säkert mest mitt fel, ibland gick jag över gränsen. Samtidigt ville vi båda ha den där “sitta i soffan”-känslan där det ibland blir lite babbla i mun, så att säga. Men du har alldeles rätt i din kritik, det blev en smula för mycket i bland. Ledsen för detta. Bättring utlovas.

  9. Benji says:
    1 år sedan

    Härligt tjöt! En fråga bara, Christian berömmer Frölundas reaktion att VF slutar 7 och efter det så har dom enskilda samtal och enligt honom blev spelarna bättre! Frågan är VEM som blev bättre efter detta och mig vetligen så resulterade det i ytterligare en 7 plats. Jag har stor respekt för tänket men resultatet är inte tillfredställande.

  10. oscar says:
    1 år sedan

    Roligt och intressant avsnitt!
    Reagerade dock när ni pratade om biljettpriser och om Frölunda kunde som ett litet “tack” sänka priserna och skapa en hockeyfest till första matchen mot Örebro och Christian svar var att “Man kan inte kolla bakåt”.
    Att inte ens efter ett helt unikt år med pandemi och utesluten publik och där supportrar har skänkt massvis med pengar och ställt upp kan man alltså inte kolla och stanna upp och fundera över att hur kan vi ge tillbaka något?
    Reagerade mest på det för att tänker även Frölunda så är ju iaf min känsla att dom VERKLIGEN tar oss för givet.
    Men övrigt kul format och intressant diskussion så uppskattades. Bra jobbat!

    • Henrik Leman says:
      1 år sedan

      Mm, jag tycker ju, som du säkert hörde, att man just den här gången borde ha tittat bakåt och i alla fall inte höjt priserna. Men, men …

  11. Michael Bohm says:
    1 år sedan

    Grym podd fortsätt

SENASTE NYTT

Hockey

I väntan på hockeyn i Skellefteå, två frågor där ni kan ha åsikter

26 januari, 2023
Sander Wold och David Edstrom, två Frölundajuniorer ni får stifta bekantskap med här.
Hockey

Träffa en ”intensiv och härlig norrman”, och så killen som jämförs med Landeskog

25 januari, 2023
Hockey

Fotfel, men Borgman kör på: ”Hade varit roligare att ha honom 100 procent”

25 januari, 2023
Talande leenden hos Anders Burström och Roger Rönnberg efter att Andreas Borgman knäckt koden i power play. Foto: C MORE (skärmdump)
Hockey

Se på fan, det gick – men nu blir det nu intressant att se om …

25 januari, 2023
Hockey

Frölunda vände – då kunde Stenberg njuta lite extra av debutmålet

24 januari, 2023

Social Media

  • 2 442 fans
  • 1 668 följare
  • 280 följare
  • 1 858 följare

RAKAPUCKAR.COM PÅ TWITTER

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
2h 1618554771056779264

Läs och tyck.

#twittpuck #frolundahc #sektion84 #goagubbar

Image for twitter card

I väntan på hockeyn i Skellefteå, två frågor där ni kan ha åsikter

► I väntan på ännu en hockeykväll med Frölunda, låt mig bara testa två saker med er: ► Nya policyn angående

rakapuckar.com

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
4h 1618532144850309120

ICYMI

rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1

Kvällsläsning om framtidsmän i Frölunda. Framtidsmän, förresten – de är redan med. :)
https://t.co/BSxdiywB7b
#twittpuck #frolundahc #shl #hovashc #friskasker

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
18h 1618309146914488322

Kvällsläsning om framtidsmän i Frölunda. Framtidsmän, förresten – de är redan med. :)

#twittpuck #frolundahc #shl #hovashc #friskasker

Image for twitter card

Träffa en ”intensiv och härlig norrman”, och så killen som jämförs med Landeskog

► I tisdags nätade Otto Stenberg, 17, för Frölunda – Sander Wold, 18, SHL-debuterade. Mot Skellefteå är det dags för

rakapuckar.com

RAKAPUCKAR.COM

Med fötterna i Göteborg – med näsa för hockey. Stort fokus på Frölunda, men mer därtill. Matchtexter, intervjuer, krönikor.
Redaktör: henrik.leman@gmail.com

SENASTE NYTT

I väntan på hockeyn i Skellefteå, två frågor där ni kan ha åsikter

av Henrik Leman
26 januari, 2023
42

Sander Wold och David Edstrom, två Frölundajuniorer ni får stifta bekantskap med här.

Träffa en ”intensiv och härlig norrman”, och så killen som jämförs med Landeskog

av Henrik Leman
25 januari, 2023
31

Fotfel, men Borgman kör på: ”Hade varit roligare att ha honom 100 procent”

av Henrik Leman
25 januari, 2023
29

MEST KOMMENTERAT

Inget innehåll tillgänligt
  • Cookies
  • Copyright
  • Privacy
  • Om sajten

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

  • Logga in
  • Registrera dig
  • Cart
Inga resultat
Visa alla resultat
  • Hem
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Tyck och tipsa
  • Synas här
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • RSS-flöde

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

Välkommen

Logga in till ditt konto

Glömt ditt lösenord? Registrera dig

Registrera nytt konto

Fyll i formuläret för att registrera

Alla fält är obligatoriska Logga in

Återfå ditt lösenord

Var vänlig och ange ditt användarnamn eller e-postadress för att återställa ditt lösenord.

Logga in
Vi använder cookies på vår webbplats för att ge dig den mest relevanta upplevelsen genom att komma ihåg dina preferenser och återkommande besök.

Genom att klicka på "Acceptera" godkänner du att ALLA cookies används.
CookieinställningarAcceptera
Manage consent

Översikt

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.

Vi använder också cookies från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats. Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke.Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Men att välja bort några av dessa cookies kan påverka din sajtupplevelse.
Nödvändiga
Alltid aktiverad
Nödvändiga cookies är absolut nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. Dessa cookies säkerställer grundläggande funktioner och säkerhetsfunktioner på webbplatsen, anonymt.
CookieVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checbox-analytics11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Analytiska".
cookielawinfo-checbox-functional11 månaderCookien ställs in av GDPR-cookiens samtycke för att registrera användarens samtycke för cookies i kategorin "Funktionella".
cookielawinfo-checbox-others11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Övriga".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Nödvändiga".
cookielawinfo-checkbox-performance11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Prestanda".
viewed_cookie_policy11 månaderCookien ställs in av plugin-programmet plugin för GDPR-cookie och används för att lagra huruvida användaren har godkänt användningen av cookies eller inte. Inga personuppgifter lagras i denna cookie.
Funktionella
Funktionella cookies hjälper till att utföra vissa funktioner som att dela innehållet på webbplatsen på sociala medieplattformar, samla in återkopplingar och andra funktioner från tredje part.
Prestanda
Prestandacookies används för att förstå och analysera de viktigaste prestandaindexen på webbplatsen som hjälper till att leverera en bättre användarupplevelse för besökarna.
Analytiska
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper till att ge information om mätvärden, antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla etc.
Annons
Annonscookies används för att förse besökare med relevanta annonser och marknadsföringskampanjer. Dessa cookies spårar besökare över webbplatser och samlar in information för att tillhandahålla anpassade annonser.
Övriga
Övriga cookies är de som analyseras och som ännu inte har klassificerats i en kategori.
SPARA OCH ACCEPTERA
Är du säker på att du vill låsa upp denna artikel?
Upplåsningar kvar : 0
Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration?