SMÅTT OCH GOTT
2026-09-10 12:39 | Skadade ex-frölundaiter 1

Över tid behöver forwards backa upp, damernas satsning känns på riktigt

Tillfällighet eller början på något bra? Kanske för tidigt i vinter – men framtiden ser spännande ut.
Två funderingar. Två Frölunda.

Frölundas herrar har levt mycket på backarna på slutet. Damerna – allt mer på gång. Foto: TV4 (skärmdumpar)

Frölundas herrar har levt på sina försvarare efter uppehållet. Nu behövs forwards som backar upp.
Frölundas damsatsning är på riktigt – och långsiktig. U18-landslagstruppen ger ett bevis på det.
Och så detta: när går Roger förbi Roger?

KUL STATISTIK FÖR den som gillar sådan. På de fem matcherna efter landslagsuppehållet har Frölunda gjort sju mål vid lika styrka.

## Fem av backar (Linus Högberg x2, Tom Nilsson x2, Christian Folin).

## Två av forwards (Max Friberg, Nicklas Lasu).

Det säger en del om hur det sett ut. Inte bara så att defensiven varit stark men offensiven hackat, det är även backar som stått för merparten av målen. Tillfällighet? Kanske lite – men inte bara.

Nå, anfallsspelet såg betydligt bättre ut mot Linköping i tisdags, det fanns en annan initiativförmåga då, det var som att spelarna släppte loss mer, och med början nere i Ängelholm (Rögle) på torsdagskvällen ska det bli intressant att se om det där var ett enstaka lyft eller något som kan visas upp på mer kontinuerlig basis.

Alla mål räknas, spelarens position eller namn på ryggen spelar ingen roll. Men över tid behöver forwards backa upp Högberg, Nilsson och Folin – inget snack om den saken.

Ska ni spela på en Frölundaforward som målskytt i kväll, läge att gå för Linus Nässén. Två starka insatser i rad, såväl mot Timrå som LHC har skärgårdskillen haft ypperliga chanser efter egna, mycket fina prestationer. Mot Timrå – ribbskott. Mot LHC – ypperlig axelräddning av Marcus Högberg.

***

Frölundas damer fortsätter imponera, detta utan Hanna Olsson men med Andrea Dalen tillbaka och duon Matilda Nilsson/Sofie Lundin som spetsförvärv. Starkt att vända 1–2 och 2–3 till seger 5–3 borta mot Djurgården (läs mer här).

Kanske är det för mycket begärt att vänta sig stora framgångar redan debutsäsongen i SDHL, det återstår att se hur långt det här laget kan gå, men tvivelsutan känns satsningen på riktigt – och framför allt långsiktig. När U18-landslaget VM-genrepar i Tjeckien 14–16/12 finns sex frölundaiter med:

Maja Helge – målvakt.
Nellie Svensson – back.
Ella Hellman – forward.
Tilde Utbult – forward.
Edit Danielsson – forward.
Emilia Bergeby Hallbeck – forward.

Jag imponeras lite extra av Helge och Danielsson. Så unga (16). Så bra.

A-landslaget matchar i Falun 13–17/12, Hanna Olsson är som bekant skadad resten av säsongen men Felizia Wikner Zienkiewicz och Sofie Lundin bör vara högaktuella.

***

Klicka upp ställningen. Fakta:TV4 HOCKEY

Tillbaka till herrarna 1: I och med vinsten i Saab Arena tangerade Roger Rönnberg namnen Melins vinstrekord för tränare i SHL – båda står nu på 395. När blir Rönnberg ensam nummer 1? Redan nere i Ängelholm? På lördag i Oskarshamn? Först längre fram?
Melin till HockeyNews.se:
– Jag tycker att det är jättekul om Roger Rönnberg tar rekordet, han är värd det. (…) Väldigt skicklig. Bara det att han har fått stanna kvar i Frölunda så länge säger väldigt tydligt att han är en duktig tränare. Annars blir man aldrig kvar så länge. Jag tycker att han är duktig på att prata med sina spelare och i media. Men han är också en duktig taktiker, han har det mesta som en bra tränare behöver.

Tillbaka till herrarna 2: Två PP-mål utöver de sju vid lika styrka som nämndes ovan, då är det forwards som nätat: Linus Öberg och Gustav Rydahl.

Tillbaka till herrarna 3: Kvällens Frölundamotståndare Rögle har vunnit fyra av sina fem matcher efter uppehållet, det här uppskrivna (inte minst av mig) laget känns absolut på gång, låt er inte luras av 0–4 borta mot Timrå – det var mycket, mycket jämnare än siffrorna skvallrar om. Defensiven har förbättrats något, offensiven rätt mycket, Simon Ryfors leder en vass kedja med Linus Sandin och Anton Bengtsson, Rodrigo Abols har Dennis Everberg och Adam Tambellini på vingarna.
Mot Frölunda ser skicklige backen Lucas Ekeståhl Jonsson ut att göra comeback.
Lian Bichsel? Kommer först i nästa vecka.
Jag vidhåller: Rögle måste bara vara ett topp 6-lag (minst) när vi närmar oss slutspel i mars.

Tillbaka till herrarna 4: Hade det inte varit bättre om domarna och Roger Rönnberg talade med varandra istället för att skicka budskap i media?

***

***

 

24 Kommentarer

    • Jag kan svara som Leman (:

      Oj, det blev lite fel. Självklart så gjorde Rydahl mål. Jag skrev detta igårkväll och blev lite trött så jag beklagar. Jag gör om och gör rätt. Tack för att du upptäckte det (:

      Har bara varit inne här 2-3 gånger så vet inte exakt vad han brukar skriva

      • Hej, Eld. Jag gör fel som alla andra, inget snack om detta – och då erkänner jag det. Just i ovan nämnda fall var Rydahls mål gjort i PP, jag lyfte de fullträffar som gjorts i spel vid lika styrka.
        Gör jag andra fel är du mer än välkommen att säga till. Säkert lär så ske.

  1. Känns det igen? Frölunda sjukan dom senast 4 säsongerna att forwards inte producerar som ett lag med spets!
    Jäkligt tjatigt men ledningen satsar mer på brunkare som gillar vara efter sargen och fläska!
    Och dom så kallade spetsforwads som vi fått in har Rönnberg dödat med sitt spelsystem! Detta är fakta kolla bara hur många som underpresterar dom sista åren!
    Inte konstigt att våra backar måste gör målen för överhuvudtaget ha chansen att vinna!

    • Det är ju bevisat gång på annan att det inte är Frölunda som värvar brunkare, utan att spelarna spelar i ett system som gör att de spelar så. Spelare som producerat före och efter att de varit i Frölunda är produktiva men här så är det, det spelet som gäller.

  2. Ja, helt klart spännande att se om Frölunda över tid kan bibehålla tisdagens matchplan.
    Vad blir Rönnbergs outfit för kvällen, hade varit kul om han stoppade i två hörapparater i öronen. Men den självdistansen till tisdagens fadäs har han väl inte.

  3. Jag tillhör inte de som slentrianmässigt tycker och tror att Frölunda önskar spela utefter sargerna och att man har som plan att omvandla lirare till brunkare. Vad jag däremot tror är att Frölunda eftersträvar en totalhockey ala Ajax totalfotboll på 60 och 70 talen. Lagdelarna skall flyta in i varandra, man skall kunna spela med platsbyten och slå sin gubbe. Frågan är då, klarar dagens trupp av att anamma den här totalhockeyn? Jag tror att komplexiteten i den här typen av hockey kan ha underskattats av tränarstaben. Ytterligare svårare blir det att genomföra den här typen av totalhockey i dagens SHL där interference och fasthållningar utanför spelet är legio och farten har blivit upptrissad till hysteriska nivåer. Själv känner jag att juryn är ute huruvida det går att implementera ett sådant här komplext, i huvudsak possession-baserat, offensivspel i SHL. Jag tror att tills dess man har nått perfektion så tvingas man ut utefter sargerna för att man missat att spela pucken till en medspelare tiondelen innan man befinner sig vid sargen. I grund och botten är jag dock positiv till att man envetet försöker sig på att utveckla svensk hockey. I övrigt tror jag att vi kommer att få se ett Frölunda som kommer att ställa verkligt tuffa frågor till Rögle i kväll. Det kändes som om tävlingsnivån i tisdags var upp ett par snäpp. Likaså explosiviteten. Ytterligare ett par dagar utan tung träning i gymmet nu under de här veckorna med bortamatcher kanske, jag säger kanske, kan göra att vi får till passningskvaliteten också. Då kommer det att hända grejer med våra offensiva spelare.

    • Jag tror din analys är spot on. Jag menar dock att man kan hävda att det spel man förordar resulterar i spel längs med sargerna, och gör man ingenting åt det, utan kör vidare, under flera år, då är det det spelet man har och likt en dåre förnekar eller accepterar.

      Frölundas spel bygger på att alla levererar på absoluta maxnivån, individuellt och som lag, målvakter exkluderade av oklar anledning, och det tror jag generellt är extremt svårt att hålla igång över tid, grundserie plus eventuellt slutspel, under flera år. Det RR ser hos individer och laget är hur de är när de är som bäst, men det är ALDRIG medelprestationen, dvs vad man kan förvänta över tid.

      • Som sagt… juryn är fortfarande ute… Jar tror dock att man har större chans att nå det här spelet med dagens trupp än med fjolårets trupp.

  4. Du säger, Leman, att det vore bättre att RR och domarna talade med varandra i stället för i media.
    Kan vara nog så riktigt. Men hur lätt är det att prata med domarna? De flesta är ju omöjliga att få kontakt med och de gör sig helt otillgängliga. Många är arroganta och överlägsna i sin attityd och nästan aldrig går de ut och öppet erkänner sina misstag.
    SHL är en miljardindustri och domarna är en mycket välavlönad del av denna. Därför är det en skyldighet, menar jag, av domarna att ha en öppen och ärlig attityd mot tränare, spelare och den publik som håller cirkusen igång. Nu gömmer de sig i stället på ett fegt sätt i kulisserna. Tänk så mycket bättre klimatet i matcherna skulle bli med en öppen attityd i stället för den arrogans de ofta visar.
    Och en sak till: varför redovisar inte situationsrummet sin inställning till Joel Perssons regelvidriga huvudtackling på Max Friberg? Hur kunde den passera utan åtgärd?
    Regelverket i SHL – domarbas domare, situationsrum – har sig själv att skylla att det blir debatter och kritik emellanåt.

    • Så länge Rönnberg är kvar byts knappast några assisterande. Att Lundskog ”pratar” med SHL-klubbar ska inte överdramatiseras, inte att tio ringt sedan han fick sparken, det är mer pågående diskussioner som det alltid är. Men han och familjen trivdes jättebra i Frölunda, så tacka tusan att han talar väl om klubben. Han vill förstås sälja in sig, över huvud taget visa att han finns på marknaden. Absolut inget konstigt med detta.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Ein dunkler Donnerstag – men det här kan Frölunda lära av

► Frölunda var inte bra nog för att rå på Köln inför storpublik: 18 104. ► Rätt använd så...

Köln–Frölunda 5–2 – snabb analys

► Frölunda föll 2–5 mot Köln inför storpublik i Lanxess Arena. 18 104 – nytt CHL-rekord. ► Här hör ni...

Unge Max trivs med veteranerna Lasu och Friberg: ”Koll på läget”

► Matchdag: Frölunda är i Köln för att lira hockey inför drygt 17 000 (CHL-rekord!) öldrickande och korvätande...
Senast kommenterat

Roligt med mer skador . Iofs är det bra pengar för få matcher, men fortfarande för mycke skador i denna turnering

Av Dan Forslund
2026-09-11 06:17

+1 Mogge, ju tidigare vi är ute desto bättre. Fokus på SHL.

Av oscar björn
2026-09-10 23:35

Håller med Andreas, CHL är kul!

Av Tommy Nilsson
2026-09-10 22:48

Jag delar inte den åsikten. Alls.
Är vi med i en turnering så ska vi gå för att vinna den.

Av andreas
2026-09-10 22:44

Svag insats idag. Tydligt att man inte klarar spel när det blir tuffare samtidigt så tog det till 3e tycker jag innan man började attackera målet. Var svårt att ta sig in och styra skott som Köln klarade galant

Av Virlank
2026-09-10 22:35

Nej, Frölunda gjorde ingen bra match. Men det är också lärorikt. Ger anledning att granska spelet och prestationen på ett annat sätt än vid en knapp seger.

Frölundas saknade spelare hade gjort skillnad: Folin, Nilsson samt Lindholm, Thorell och Graeme Clark!

I övrigt, inga skador och mål av ...

Av Karl Forsberg
2026-09-10 22:29

Inget att hänga läpp för. Bra försäsongsmatcher, men ser gärna att det blir en kort CHL resa. Det här behöver dom inte hålla på med under SHL säsongen. Prioritera gärna SHL tack.

Av Mogge
2026-09-10 22:24

Så istället för att bemöta det jag skriver, som du tycker är galet, väljer du att kalla mig troll? Bara av den anledningen att jag inte skriver ofta nog för att du ska ha sett mina inlägg? Visst, jag skriver sällan, men tycker att man kan visa respekt nog att undvika personliga påhopp för den delen

Av Marcus
2026-09-10 22:20

Ovster, förra matcherna tycker jag han var otroligt bra. Men denna matchen var väl ingen som stack ut? Tycker de flesta gjorde väl mycket misstag, sen var ju isen inte den bästa. Då får man göra lite som Köln spela, upp till back och skott på mål med styrningar.

Av Björn
2026-09-10 22:13

Nummer ett, har aldrig sett dig skriva här inne. Tycker du resonerar helt galet, så får inte ihop detta alls, därav skrev jag troll.
Såna här personer har vi haft rätt mycket av i detta forum som skriver ibland och sen bara försvinner från denna sidan.

Av Björn
2026-09-10 22:08

Hade glömt av Tyrväinen hur äcklig/ful han är i spelet! Sen så kan man ju omöjligt tycka om Bulan heller....!
Är orolig över Olausson, mängder av felpass, han gör allt annat än glänser....inte ens medioker. Ser inte riktigt hans kapacitet om han nu haft någon. Scoutingen här ifrågasätts av mig i al...

Av Ovster
2026-09-10 22:01

Håller med Kalle Kula. Ingen slump att RO valde vissa killar att starta i 6 mot 5. Inte var det "namnen" iaf. Om man vill känneteckna våra PP i termer av egenskaper så tror jag de också skulle täcka lagets totala insats. Besviken.....

Av lgk
2026-09-10 22:01

Ja, blir ju speciellt påtagligt i PP och PK... där man får börja jaga direkt vid tekningsförlust

Av Marcus
2026-09-10 22:01

Vi måste få in en center så lite vunna tekningar kommer bli skadligt i shl

Av Hampus Olofsson
2026-09-10 21:59

CHL-matcherna är ett ruggigt bra försäsongsupplägg. Ömsom vin ömsom vatten. Rätt killar som fick näta ikväll mot ett bra motstånd.
Bara bryta ihop och komma igen.

Av STM
2026-09-10 21:59

Ingen blev skada. De svagaste länkarna i den svaga centrallinjen, Noa Hasa och Liam Dover Nilsson, levererade. Kunde varit värre.

Av Karl Forsberg
2026-09-10 21:57

Okej, vem det nu är. Har du något konstruktivt att komma med eller ska du fortsätta med att kalla andra trolls för att de inte delar din åsikt?

Av Marcus
2026-09-10 21:57

Kopia av söthöna.

Av Björn
2026-09-10 21:56

Så om man har andra åsikter så är man ett troll? Höj nivån lite Björn!

Av Marcus
2026-09-10 21:55

Marcus, känns som ett troll.

Av Björn
2026-09-10 21:54