Nu ska Stenberg vara stjärnan, men här finns fler unga att hålla koll på

► I våras var Otto Stenberg med och vann U18-VM som underårig.
► Nu ska Stenungsundskillen vara en stjärna.
► Finns fler spännande Frölundaspelare i truppen som nu ska spela Hlinka Gretzky Cup i Kanada – här får ni lära er mer.
► Och så har John Klingberg bytt agent.

Otto Stenberg (mitten) efter VM-guldet med U18 i våras. Kristian Kostadinski, Noah Dower Nilsson och David Edstrom  vill gärna uppleva samma glädje den här säsongen. Foto: IIHF & FRÖLUNDA

FRÖLUNDAS 17-ÅRIGE anfallstalang Otto Stenberg sköt två mål redan i förra U18-VM, ni vet det som slutade med guld efter 6–4 på USA i finalen.

Den gången bars laget av spelare som bröderna Hävelid (Hugo, Mattias), Jonathan Lekkerimäki, Liam Öhgren och Noah Östlund.

Nu börjar en ny resa.

Nu är det Otto Stenbergs årskull (-05:or).

Nu är det han som ska vara en av de ledande spelarna.

Den talangen besitter ju killen som redan förra säsongen gjorde 35 poäng på 38 matcher med J20 – innan han fyllt 17 år.

För den som inte sett Stenberg: bra driv i åkningen, lurig och fyndig med pucken, spelbegåvad samtidigt som han kan jobba hårt. Som alltid svårt att förutspå hur långt en spelare kommer att gå, men här och nu är den vänsterskjutande anfallaren (181 cm/82 kg) långt fram i utvecklingen.

U18-landslaget är i Red Deer, Kanada, för att spela storturneringen Hlinka Gretzky Cup, första matchen fredag kväll mot Schweiz. Den svenska 05-kullen bedöms, av en expert jag talat med, som bred och jämn, men Otto Stenberg bör under vintern visa sig vara en av de bärande pjäserna.

Om Stenberg (moderklubb Stenungsunds HF) redan i vinter får chanser att visa upp sig i Frölundas A-lag? Inte alls omöjligt, även om jag inte är någon fan av det här med att ha bråttom med unga spelare. Viktigt att de får spela på sina styrkor även bland seniorer, inte slipas ner och sätts i något slags play safe mode.

Men visst, säkert lär Stenberg dyka upp på en och annan träning under hösten. Dock lär han absolut inte spela på sin rätta position, unga centrar är som bekant inget för Frölunda. Nå, Stenberg har lirat på en kant i J20, gjort det med den äran. Ingen ny Kalle Henriksson-situation här, absolut inte.

Bakom Stenberg finns fler som ni med 031-fokus bör ha koll på, eller kanske redan har. De här tre spelar också med U18-landslaget i Red Deer:

* Noah Dower Nilsson (182 cm/78kg, född -05)
Lillebror till Liam, nämns ibland som en ännu större talang, spelskicklig och teknisk, bra fart, spelat på en kant i J18 där han var dominant förra säsongen, precis som i U17-landslaget. Även här bör finnas en mycket fin framtid att se fram emot.
Moderklubb: Borås HC.

* David Edstrom (190 cm/85 kg, född -05)
Amerikansk pappa, därav efternamnet. Kraftfull center (måtten är spännande) som är spelskicklig och gör poäng. 31 matcher (7+4) med J20 redan förra säsongen.
Moderklubb: Hovås HC.

* Kristian Kostadinski (196 cm/97 kg, född -05)
Här snackar vi verkligen spännande mått, en bjässe till back, en som förstås – likt det vi såg med Elmer Söderblom – behöver tid för att växa in i sin stora kropp, utveckla skridskoåkningen, ha tålamod. Men detta är en göteborgare som verkligen är intressant att följa framöver.
Moderklubb: Frölunda HC.

***

***

Annat intressant med U18-truppen (som ni kan klicka upp till höger):

Lilla Lions HC från Skee har två spelare med, Kalle Carlsson och Lukas Sagranden, båda tillhörande Örebro. Båda är födda i Strömstad, precis som Noah Dower Nilsson. Släng in Stenungsunds Otto Stenberg här och ni har fyra bohusläningar i truppen. Hur ofta har det hänt? Och hur ofta har Lions haft två landslagsgrabbar i samma trupp?

En som ska bära ihop med Stenberg är store (190/89) Lucas Kling, tillhörande Färjestad men ursprungligen från Skara IK. Se där ännu en småklubb med bra utbildning. Christoffer Ehn skolades där. Och Filip Cederqvist.

Brynäs back Theo Lindstein var likt Stenberg med i vårens guldlag,

***

Sveriges matcher spelas enligt nedan. Red Deer, Alberta, är åtta timmar bakom oss.  Turneringen kan följas här.

***

***

För den som vill minnas.

 

26 Kommentarer

  1. Stenberg blir spännande att följa redan i vinter, tror han kommer få chansen i SHL.
    Kul med Lions/Strömstad – men borde inte sådana talanger från närområdet ha fångats upp av Frölunda? Örebro, hm.

    • De kanske hellre ville till Örebro? Bra fart där just nu. Säkert hade Frölunda koll på killarna, liksom andra klubbar. Alla har inte Frölunda som förstaval, du vet.
      Vad gäller Stenberg, killen är en stor, stor talang, men jag hoppas han vårdas och inte kastas in i seniorhockeyn bara för att, om du förstår.

  2. Ja, Örebro varit riktigt bra på juniorsidan i flera år. Många stora talanger på väg upp.
    Sen tror jag nog att spelare från Bohuslän i regel har Frölunda som ”sitt ”lag.

    • Tror inte alls det är så enkelt, faktiskt. Supportrar ”har” lag. Unga spelare har säkert vuxit upp med favoritlag, men när de väljer hockeygymnasium tittar de på faciliteter, omgivning, utvecklingsmöjligheter med mera.
      Vad gäller favoritlag i just norra Bohuslän vet jag att Brynäs, i alla fall förr, var rätt starkt där.

  3. Bailen är högerfattad. Det Frölunda letar efter är en vänsterfattad. Säger fortfarande att Juolevi skulle vara det bästa för Frölunda.

    Men den som väntar på något gått som man brukar säga…

    • Per: Jag kopplade inte ihop Bailen med Frölunda, konstaterade bara att han är på marknaden. :o)
      Juolevi fick ny chans i NHL, ja.
      Kändes aldrig troligt med SHL för honom.

  4. Nu får vi se om det händer något för John Klingberg när han byter bort William Walléns pappa Peter Wallén som agent och går till Newport Sports Management

  5. Är fortfarande inte helt säker på att Frölunda väljer att ta in en nionde back. Det lutar åt det men Växjö tog in en spelare mindre än de sa just nu ä. Ser ingen anledning att stressa förutsatt att Borgman läker på en månad och några dagar

    • Ta in en back har inget med Borgman att göra. Man hade ju Otto Leskinen – trots Borgman. En bra offensiv back ska in, det är målsättningen. Sedan kan det förstås vara så att man inte hittar rätt, att man väljer att vänta av den anledningen, för att ”rätt” gubbe helt enkelt inte finns, men det absoluta målet är att ta in en back istället för Leskinen som drog.

      • Ja, precis vad jag sagt hela tiden. Men därför tog de in back åtta för att säkra ifall de väntar med back nio. Blir inte alltid som man tänkt sig.

        • Nej, Tom – som är en HELT annan backtyp än den Leskinen-ersättare Frölunda vill ha in – är inplockad för att säkra upp inte minst initialt när Borgman rehabbar och Grönlund kanske inte omedelbart kan gå för fullt.
          Plus att Tom är en stor Rönnberg-favorit.
          Har i sig inget med jakten på en offensiv back att göra. Den pågår så att säga ändå. Möjligen kan Frölunda sitta med mer is i magen när numerären nu är sju och en halv. Och som jag skrev, hittar Rönnberg och Sjöström inte den back de tycker passar kanske det dröjer till en bit in på sensommaren/hösten.
          Men det är inte ambitionen.

          • Du ska inte foka så mycket på raka ersättare. Truppen är en helhet. Och ja, vi är överens om att frölunda letar förstärning. Nu eller sedan.

            • Tittar man förra säsong/ny säsong håller jag verkligen med dig. Spelare ersätts inte. Nya lag byggs.
              Däremot var Leskinen en del av det nya 22/23-bygget, när han lämnade för NHL var Frölunda tydligt med att man vill ha in en offensiv back, gärna med PP-kvalitéer, av den enkla anledningen att man tycker sig sakna en sådan (därav att Leskinen värvades in the first place).
              Här får du nog bara finna dig i det faktum att Frölunda söker en ”ersättare” till Leskinen, man vill alltså ha in något liknande.
              Sedan kan det, som jag skrivit ett antal gånger, vara så att på en marknad som är något mindre (KHL) än förväntat så är det svårt att hitta rätt. Då kan Frölunda tvingas vänta. Vi får helt enkelt se hur det blir.

          • Ja, plus mycket vatten har flutit under bron. Sjöstteöm vet mycket mer hur laget ser ut nu än läsken kom och försvann.

            • Inte alls. Han visste precis lika mycket då. Inget har förändrats, mer än att spelarmarknaden är mindre av en godispåse för svenska klubbar än förväntat. Det märker Frölunda, det märker Rögle, det märker Färjestad, och så vidare. Därav att värvningar dröjer och fansen blir otåliga.

          • Så du menar att han inte lärt sig något om egna truppen som vuxit, marknaden, övriga lag. Ajdå. Kanske dags att leta ny sportchef om han inte följer med i nutiden.

            • FS visste precis lika mycket då som nu om vad Frölunda behöver (i det här fallet en offensiv back). Du förstår säkert att det var det jag menade, inget annat som du svamlar om.
              Tycker du blir lite fånig när du håller på så här, liksom medvetet missförstår när jag försöker förklara så gott jag kan.
              Vi stannar här för i kväll, tycker jag. Må gott.

          • Hur orkar du svara honom? Säger du Å säger han B! Lägg ingen energi på honom, otroligt enerverande person och synd för sajten.

          • Ja, vi får se vad som kommer in och när frölunda vill ha nio backar eller om de kommuncerar något om läget eller utlåning.

          • Jinx. Jag sa att jag inte är säker på att jag inte är säker på att Frölunda absolut kommer ta in en back omgående för de har åtta backar samt att sportchefen vet mer nu om tex Hur Borgmans skada läker och andra saker. Inga konstigheter i mitt tycke och bra med lite diskussion. Är du inte intresserad av Frölunda backar heller…

  6. Glöm inte Otto Stenbergs lillebror Ivar Stenberg 2007.

    Som underårig gjorde Ivar Stenberg 32 poäng på 21 matcher i u16 region för Frölunda.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...

Svarta veckan bör användas som en väckarklocka av Frölunda

► Spreds det möjligen en bekvämlighetskänsla i Frölunda efter de sex inledande segrarna i SHL? I så...
Senast kommenterat

Thorell har en enorm otur med skador. Varit ur spel väldigt mycket under sin tid hos oss. I längden håller givetvis inte det, utan vi behöver honom på isen inte på läktaren med en korv med bröd i näven. Farten behövs.

Av Jojje
2026-10-12 13:03

Det är alltid lika roligt när experterna på TV4 tex ska prata om skador. Övriga lag, då nämner de varenda spelare men i Frölunda nämner de ett par på sin höjd. Som nu.. Puistola och Nilsson. När vi även har Folin, Olausson och Thorell borta.

Ibland blir man mörkrädd.

Av Jojje
2026-10-12 13:00

En står två, en står en. Vem som gör vad – ingen aning.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:41

Ja, illa tog den.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:40

Hur tror du man kommer matcha målvakterna den här veckan?

Av Kalle Kula
2026-10-12 12:34

Aj då, såg så ut på reprisen att den tog dumt.

Av Claes Olsson
2026-10-12 11:42

A) Självfallet finns slumpen. B) Självfallet gynnar domarna inte vissa lag. Om man som vuxen människa tror detta borde man ta en paus från idrotten, sätta sig ner och fundera lite.

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:19

Bortsett från Oscar Lindberg, Fredrik Olofsson, jag vet inte (glömmer säkert någon) så är det väl ingen om vilken man tänker "Oj, så mycket bättre han är än Jacob Peterson." Men visst, JP kan kallas 1C om du vill. :)

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:19

Som sagt. Du tror ju på slumpen tydligen. Vilket är mest dumt

Av Jan Barklund
2026-10-12 11:18

Ja, Karl.
Skador på spelare upplevs alltid som ödesdigra - man vet inte alla gånger varthän med dessa det kan ta vägen någonstans.

Av EDWARD 51
2026-10-12 11:18

a) Jag förutsätter att TV4 sänder den, start 14.40.
b) Annat för mig, jag är ju inte supporter så för mig är det inga problem att sammanfatta intrycken. Kul att du gillar – tack för snälla ord.

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:17

Hej. Jag har två frågor.
Kommer vi som inte fick biljetter till lördagens tröjhissning kunna se den någonstans?
Hur gör du när du kollar på en match för att sedan så snabbt kunna ge en så bra reflektion som vi kan lyssna på så tätt inpå match?
Själv är jag oftast superfrustrerad ett par timmar e...

Av ligula1962
2026-10-12 11:14

Håller med dig!

Av tommy_kompis
2026-10-12 11:12

Peterson tycker jag har varit godkänd. Över förväntan (säger nog mer om mina förväntningar på honom). Jag vet att du ogillar att rangordna centrar, men det är ju lite ofrånkomligt att se honom som vår 1a-center. Att kunna jämföra honom med våra (guld)konkurrenters 1a-centrar anser jag kräver utveckl...

Av Grundin
2026-10-12 11:10

Oturligt att skottet intet i stället träffade längre ner - för där har man ju ändå en suspensoar.

Av EDWARD 51
2026-10-12 11:08

Ja trist. Här var han skarpaste kniven i lådan...

Av Morgan Magnusson
2026-10-12 11:05

Herre gud, det går inte att ta dig på allvar. Tyckte du blivit bättre under nytt "nick" men så händer det här igen. Alla förstod vad jag menade. Precis alla. Allt var trevligt här på sajten, olika åsikter som bollades, som stöttes och blöttes, och så kommer du med din sorgliga "leta fel och försöka ...

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:04

Högosta/Lundqvist

Bros (kungen)
Sjövall
(Sundin)

Blixten
Joel
Jörgen P
(Sura-Pelle)

Av ligula1962
2026-10-12 11:01

Tråkigt med alla dessa skador. Folin, Thorell, Olausson, Puistola, Nilsson. En hel ”femma” som vi sa förr.

Olaussons skada sticker ut. Hur gick den till egentligen? Killen är vass på rören, och uppenbarligen har han de vassaste av skenor!

Nåväl. Hoppas killarna kommer tillbaka rejält sugna oc...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 10:59

Stackars sate, tur i oturen att det hände här i Umeå för vi har ett riktigt bra sjukhus här.

Av malin.osterlund
2026-10-12 10:57