SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Nässén växer som center: ”Jag trivs i den rollen, får ta ansvar”

► Från att ha varit in och ut i laget som vinge är Linus Nässén, 22, plötsligt viktig Frölundacenter i spännande roll.
► Och så kan det vara dragkamp mellan Frölunda och Färjestad om norsk supertalang.

Linus Nässén får nu spela på sin naturliga position som center i Frölunda.

Hux flux, snabbt efter comebacken, fick Linus Nässén spela på sin naturliga plats som center.
Nu har 22-åringen Loui Eriksson och Ryan Lasch på vingarna:
– Roligt att få förtroendet, det växer man av. Jag trivs i den rollen, ta ansvar, det är en naturlig roll för mig.

FRÖLUNDA GILLAR SINA centrar rutinerade, defensivt trygga, länge kändes det som att positionen kom med en 30-årsgräns. Men när det inte fungerade med Jacob Nilsson i mitten valde Roger Rönnberg och tränarstaben att ge unge (i sammanhanget) Linus Nässén chansen, rätt snabbt efter dennes säsongsdebut.

22-åringen från Skärgården gillar verkligen att spela på sin naturliga position, den han haft sedan pojk- och ungdomslagstiden. Det syns rätt tydligt att han vuxit i de senaste matcherna, mer pondus, mer framåtlutat uppträdande.

– Tekningar, allting, man styr lite mer. Jag trivs i den rollen, får ta ansvar, det är en naturlig roll för mig, säger Nässén.

Förut hade han Ryan Lasch och Jacob Nilsson på vingarna, nu är Nilsson utbytt mot förre NHL-stjärnan Loui Eriksson.

– Så klart roligt att få förtroende, det växer man av. Bara att ta vara på den chansen och bli bättre varje dag. Nu handlar det om att vi ska lära känna varandra, få det att klicka. Det är process, förklarar Nässén.

Tränaren Roger Rönnberg spar inte på berömmet:

– Det (centerrollen med Loui & Lasch) är Linus förtjänt av. Han har varit fantastiskt bra sedan han kom tillbaka, gör basjobbet väldigt, väldigt bra. En fantastisk balansspelare med förmåga att göra andra bättre. Jag hoppas också att han ska hitta sin offensiv, ta nästa steg i sin karriär, vara på isen för att göra skillnad hela tiden.

Nå, i en kedja med Ryan Lasch kommer defensivt fokus alltid vara viktigt för en center, fråga Patrik Carlsson. Men kanske kan Nässén med sin smartness hitta bra balans.

För den som inte minns: Linus Nässén skadade axeln mot Luleå i slutspelet förra säsongen, har gjort nio matcher sedan comebacken med poängfacit 1+0.

Här läser ni mer om Nässéns kedja med Eriksson och Lasch.

***

Stian Solberg är en av Norges absolut största talanger och framtidsnamn, fyller 17 först sent i december. Frölunda försökte locka till sig den unge backen inför den här säsongen, få in honom i akademien – men gick bet.

Solberg (185 cm/82 kg) valde att spela seniorhockey hemma i Vålerenga istället.

Smart val, tycks det. Ordinarie i topplaget från Oslo redan som 16-åring, 1+3 och +5 på 18 matcher.

Nu, skriver Värmlands Folkblad, hugger Färjestad på Solberg inför nästa säsong, kanske kan det locka honom att spela med en annan norsk stortalang: 04:an Martin Johnsen.

Det sägs dock att Frölunda inte alls gett upp den här kampen.

Säkert inte Vålerenga heller.

Spännande att följa.

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter av rakapuckar.com:
Tio procents rabatt på notan.
Alla dagar i veckan.
Koden:KÅLLESEUM 1971
–––––

***

Succébacken David Sklenicka har förlängt med Brynäs.

***

Två matchers avstängning för Juha Lammikko. 1400 euro i böter (cirka 15 000 kronor) svider kanske en smula också.

***

Skellefteå, som värvat tillbaka Adam Mascherin, har en dialog med Melker Karlsson.

***

LHC och Stefan Matteau bryter. Ingolstadt i Tyskland ny adress.

***

Anders Burström har tekningsträning med Linus Nässén och Nicklas Lasu.

***

 

27 Kommentarer

  1. Sjukt att Brynäs lyckades förlänga med Sklenicka, tycker han är den bästa backen i ligan, helt sanslöst bra!! Åtminstone den bästa förlängningen den här säsongen utan tvekan. Utöver det så hoppas jag att Frölunda vinner kampen om Stian.

    Nässén var grym senast, men tycker vår centersida ser otroligt svag ut för ett top 6 lag. Ser även Nässén som en tredje/fjärde-center precis som Lasu, Carlsson och Joel, så jag hoppas att spetsig förstärkning kommer in på centersidan snarast.

  2. Solberg – vanligt familjenamn i Norge, tro?
    Svenska herr handbollslagets förbundskapten är ju norrman och heter Glenn Solberg. Tänker även på Norges tidigare frodiga statsminister Erna Solberg.
    Kanske även Stian Solberg kommer att i efter hand få skylta med sitt efternamn i större sammanhang? 😉

  3. Spännande att se Nässen i denna omgivning. Tycker han har sett bra ut när han har fått spela center.

  4. Värmlands Folkblad skriver att Stian Solberg varit i Karlstad och nu erbjudits kontrakt med FBK. Gissar att Wallin vinner den eventuella dragkampen.

    • Hoppas att Frölunda försöker på Max Lindroth i FBK i gengäld. Göteborgskille, kontraktet går ut, gjort det bra i FBK. Skulle kunna ersätta Grönlund eller Filip Johansson nästa säsong.

    • Ja, det stämmer, Solberg har varit där, tror också Färjestad ligger jättebra till där. Fin historia med norska spelare, plus Martin Johnsen då.

  5. Roger ser Loui för den spelaren han var för tio år sedan och Joel för den spelaren han var för tio år sedan. Fantastiska spelare men Roger lever i en dröm värld och jag tror det kan vara därför han kör på utan att förändra. det fungerade för 5 år sedan.

  6. Jag tittar på tidernas hockeygala och det ser ut som Kenta Nilsson sitter i Frölundas omklädningsrum när han blir intervjuad.

    • Kenta Nilsson är tydligen på väg att hjälpa till med Frölundas hockey damlag.
      Senare på kvällen – intervju med Mats Nyström på SVT.

  7. Gör så frukansvärt ont att se Börje Salming bara bli sämre & sämre, usch vad man lider med deras familj.

  8. Att denna Mark fick leda denna gala drog ju ner all glädje totalt. Han o hans partner e som Wahlgren familjen, lyckas fan nästla sig in överallt.

    Som Leman skrev Chris hade ju varit gjuten, han e den nya generationens Lasse Granqvist.
    Men va nog för han e väl på väg till Doha så då fick dom väl ta finnen istället

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14

Snyggt producerat Henrik

Av Bureauman
2026-07-18 17:08

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00