Morning Mailbag #12 – kanske inplastat i Scandinavium?

► Måndag. Ni vet vad som gäller. Morning Mailbag. Gör er sak – fråga på, tyck till. Välkomna.
► Förresten – vad tror ni om att plasta in sektionerna i Scandinavium och ta emot en jäkla massa slutna sällskap?

GP BERÄTTADE JU i går att sådana tydligen ges möjlighet att kringgå ordningslagen som (just nu) annars stipulerar högst 50 personer.

”Slutna sällskap” kan få bestå av upp till 500 personer.

Frölunda kommer utnyttja detta mot Örebro på torsdag, väljer dock att bara gå upp till 300 (en försmak inför 1/11 då 50-gränsen höjs).

Tänk vad kryphål det finns ändå. Är det inte restauranger som kan ställa in bord på arenan så är det åskådare som kan sluta sig i sällskap – allt för att skänka i alla fall lite supportertouch åt matcherna.

Jag twittrade så här i går, och ni ska givetvis ta raderna med väldigt mycket av era sinnen för humor påkopplade.

Men ju mer jag tänker på det …

## Inplastade sektioner (genomskinligt, förstås – för siktens skull) där varje sådan innehåller ett slutet sällskap.
Snacka om slutet, förresten. Inneslutna, smittsäkrade sällskap.

## 500 i varje sektion. Givetvis coronaanpassade in- och utsläpp så att personerna inte träffar varandra i samband med matchen.

Vad sägs?

Välj själva om jag skojar eller är fullt allvarlig.

***

Elmer Söderblom stod för en utmärkt insats för Frölunda mot Luleå i lördags, visade hur bra han kan vara, visade hur bra han kommer bli när han fullt ut lär sig utnyttja sin 202/108-kropp.

I Frölunda.

I Detroit Red Wings.

Om utveckligen går som Elmer vill.

Men man ska ha klart för sig att i andra matcher har han inte varit lika bra, det blir lite dumt när det skriks om att tungviktsforwarden omedelbart ska peta den och den och den i Frölundas lag.

Jag tyckte Elmer gjorde sig förtjänt av mer istid mot Luleå – för att han var bra just där och då. Men med en så stor kropp kommer det ta lite tid, Hovås-produkten bör skyndas långsamt med.

Med klok matchning, med ökat självförtroende, med mer mognad – då kan den här killen nog göra regelbunden skillnad redan efter jul.

Samma gällde Robin Alvarez vars istid jag tyckte kunde ha begränsats till förmån för Söderblom i lördags mot Luleå. Det var i just den matchen. Ingen sågning av Alvarez totala prestationer.

***

Att jag hade åsikter om Lucas Raymonds och Jan Mursaks brist på kompatibilitet i power play ska tas just så – och inte på annat vis.

Jag tyckte Mursak jobbade hårt, hade idéer, i alla fall ibland kom till skott, och jag gillade hur Raymond tog initiativ, gick på kassen, sköt, ville saker.

***

I dag presenterar Johan Garpenlöv hemmalandslagets trupp till Karjala Tournament. Det finns nog viss chans/risk att någon eller några från Frölunda tas ut. Jesper Sellgren, till exempel. Kanske Johan Sundström, Max Friberg.

Karjala Tournament spelas som NHL-slutspelet, i en ”bubbla.”

***

Det ska bli väldigt kul att se Frölunda åka till Oskarshamn på tisdag – och vad som händer på isen. Känslan är att många vid sidan om ser det som en match Frölunda ska vinna. Så enkelt är det inte, kan jag lova.

Det är bara att titta på resultaten, vi är nio, tio matcher in på SHL nu, det här laget känns på riktigt. Dessutom med spelare som kan kliva fram, som Nolan Zajac, som Tyler Kelleher, som Fredrik Olofsson, som Jan Ordos.

På torsdag, när Örebro kommer på besök, slipper Frölunda att ställas mot Rodrigo Abols. Avstängd i tre matcher efter det här.

Först var jag tveksam, när såg fler repriser såg jag också varför han blev avstängd.

***

Nu kör vi, va? Morning Mailbag – ladda era verbala vapen.

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...
Senast kommenterat

Ja, du har rätt, jag kunde ha uttryckt mig bättre.

Av Henrik Leman
2026-10-12 15:22

Frustrationen över domarna är väl till största delen att dom inte är konsekventa. Som mot Timrå där Frölunda åkte ut i ”parti och minut” för hakning, men inte Timrå när dom höll fast med armbågen och arm inte klubban. Sedan att fyra domare ”missade” en knätackling där pucken var alltså inte långt f...

Av Kjelle
2026-10-12 15:22

Man lider med Patrik! Som 15-åring landade jag olyckligt på tanken när jag körde moppe, minns än idag hur jag tyckte mig skymta Sankte Per i det förblindande ljuset!

Vi får hoppas Thorell har fyllt sin oturskvot när han väl är tillbaka, han behövs!

Av Johan Carlander
2026-10-12 15:15

Gillar att Lindholm får fortsatt förtroende i Petersons och Fagemos sällskap. Såg oväntat bra ut där senast. Blir även spännande att se Cederqvist med Meijer och Clarke. Även om Westergård gjorde det bra i den omgivningen.

Av Acke
2026-10-12 15:09

Exakt. Nilsson är en av de absolut viktigaste backarna. Att han är skadebenägen, det är en annan sak. Viktig är han.

Av Jojje
2026-10-12 15:07

Ändå spelat utan Folin hela säsongen och Olausson har varit borta en tid. Thorell borta länge. Där borde de ha koll.

Av Jojje
2026-10-12 15:04

* När man nämner om "veka livet" - så menar man midjan (bukregionen) och där bl.a. levern finns innanför och som är långtifrån stryktålig. Boxare gillar ju ofta att få puckla på varandra just där.

Av EDWARD 51
2026-10-12 14:54

Tillagt nu.

Av Henrik Leman
2026-10-12 14:54

Lägg där till Folins knä, där han för andra året i rad gick på för hårt.

Av sincan
2026-10-12 14:36

Robert svarade på det i texten

Av Henrik Leman
2026-10-12 14:26

Oj, tänkte inte på att kolla det, när jag kom 1140 hade de hållit på ett tag och jag var mest fokuserad på att se om Folin o Thorell var med (vilket de var). Leman brukar ha järnkoll så det kommer nog.
Det enda jag tänkte på var att Lasu o Friberg körde i samma lina, samt att de tränade mycket på a...

Av lgk
2026-10-12 14:24

Folin är efterlängtad.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:06

Puistola får en nystart när han kommer tillbaka efter skadan.
Kanske med lite ljusare röst bara.
Lycka till med en snabb rehab.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:04

Lät nu de lite äldre spelarna vila imorgon.
Vi är väl klara till slitspelet ändå.

Av nissejiteg
2026-10-12 14:03

Vilka kedjor på träningen ?

Av Kalle Lindskog Henriksson
2026-10-12 14:02

Varför skulle inte Tom Nilsson platsa. Det där när man hör saker viskas då skall man hålla för öronen. Skvaller som går från mun till mun brukar sällan vara sant.

Av kilberg28
2026-10-12 14:02

Konstig kommentar. Vi supportrar sitter med en mikroskopisk insikt i vad som händer. Att då tycka att man har på fötter för att hävda att någon "inte imponerar" är att tro för mycket om sig själv.
"Efterklokhet är världens mest exakata vetenskap"

Av JonasG
2026-10-12 14:00

Du får nog se över dina källor lite.
Självklart är T. Nilsson en viktig spelare för laget och har aldrig varit petad av kvalitetsmässiga skäl!

Av Andreas
2026-10-12 13:55

Om man testar honom halvskadad anser man nog att han är en viktig spelare för laget :)

Av Grundin
2026-10-12 13:50

Frölundas medicinska team imponerar inte när det kommer till Tom eller Thorells handled...

Av sincan
2026-10-12 13:47