SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41 | Raymonds kapten vill bort 1

Med nummer 5 är de åtta i taket, här träffar ni Christian Bäckman

► Sju Frölundatröjor finns i Scandinaviums tak.
► Snart åtta. Fast det handlar om nummer 5.

Före Frölundas lördagsmatch mot HV71 ska Christian Bäckman, 43, hyllas.
Jag träffade honom för ett litet snack inför.

TANKEN VAR ETT kortare Instagramklipp på en kvart eller så där, jag haffade Christian Bäckman på jobbet, ville inte störa för länge, men han gav så mycket av sin tid att vi landade på nästan 35 minuter. Något sådant ville Instagram (trots att gränsen ska vara 60) inte acceptera trots tre försök – ni får snacket som ett youtubeklipp istället.

Hade jag veta att Christian – vars Frölundatröja (#5) alltså ska i taket lördag eftermiddag – kunde prata på så här länge hade jag tagit med mikrofonen och kört allt som en podd. Nu blev det något av en abrovink med lite sisådärartat ljud, men jag vill tro att ni kan komma att gilla snacket ändå.

## Tankarna, känslorna inför ceremonin.

## Frölundatiden.

## NHL och draften.

## OS 2006.

## Svårigheten att vinna något under karriären – glädjen att få ha varit om det, bland annat SM-guldet 2005.

## Bästa frölundaiterna han spelat med.

## Hur det bubblade i 031-klubben under Roger Rönnbergs första år.

Det är en del av innehållet. Välkomna att se och lyssna.

***

***

Frölundas kriterier gällande vad som krävs för att få sin tröja hissad kan ni klicka upp till höger.

Sedan tidigare har följande Frölundaspelares ärats:

Lars-Eric Lundvall (13)

Ronald ”Sura-Pelle” Pettersson (14)

Jörgen Pettersson (19)

Stefan Larsson (29)

Patrik Carnbäck (14)

Ronnie Sundin (23)

Niklas Andersson (24)

 

31 Kommentarer

  1. Bäckman var riktigt bra, en favoritback hos mig. Väl värd att hedras för sina insatser.
    Att däremot ”pensionera” tröjnummer har jag däremot svårare att se. Men givetvis är det inget jag går och funderar på.

  2. Frölunda har gått som tåget under några månader nu.
    Ändå ligger de på sjunde plats.
    Finns tydligen fler tåg på rälsen.
    Men tabellen visar hur jämnt det är i den breda mittfåran. Kampen om topp6 går vidare.

  3. All heder till Bäckman och hans insatser, men även om han checkar tillräckligt många boxar borde han inte få en vepa i taket.

    • Varför inte?

      OS guld
      VM silver
      SM guld
      Mer än 10 säsonger i Frölunda
      NHL matcher

      Mer meriter än många andra som hänger där…..

      Vad mer anser du skall krävas?

      • Att man uppfyller paragraf 5. Att man faktiskt har varit en av föreningens allra största. Bäckman hamnar för mig i kategorin under dessa, en spelare som hade kunnat få en pelare i Scandinavium. Men inte nummer 5 pensionerat (han har dessutom spelat i såväl 8 som 55, 5 är inte synonymt med Bäckman). Han var en bra, till och med väldigt bra spelare, under en tid. På slutet dalade han däremot betänkligt. Finns det minsta tveksamhet så borde inte numret hissas, och här borde det finnas tveksamhet. Jag tycker att Philip Lindberg beskriver det bra nedan.

        Att man hissade fyra spelare i ett svep och då tog med ett par som kanske inte skulle vara där är beklagligt, men en annan diskussion.

  4. All cred till Bäckis som har ett grymt stort Frölundahjärta. Till skillnad från Ante som bedrog oss alla.

  5. Varning för subjektiva åsikter:

    Bara för att man uppnår kriterier behöver det inte nödvändigtvis betyda att man skall få sin tröja i taket. Jag minns Christians första match med Frölunda i Sörhagahallen och han är en väldigt fin person och mycket sympatisk. Kul också att han lyckats ställa om och få en fin karriär i affärsvärlden med både egna företag och sin resa med Skandia.

    Han var riktigt bra fram till sin skada och när han kom hem kunde hans knän knappt tillåta honom att åka baklänges. Vet inte hur många gånger man tappade det för att han fipplade som sista back och inte kunde åka ikapp den framstormande forwarden som fick friläge.
    Totalt sett en mycket bra back som gjort mycket för Frölunda men inte värdig att hänga i taket. Kahnberg uppfyller väl också dem och är inte heller takvärdig enligt hur jag ser det. För mig är det de med legendstatus, där Joel är den ende i modern tid som når upp.

    Man kan också ifrågasätta kriterierna som sådana. Varför måste man ha vunnit en mästerskapsmedalj med Tre kronor för att få sin tröja hissad av Frölunda? Förstår att många fler hade kommit på tapeten om man inte haft det kriteriet men jag tycker det skall vara en medlemsfråga vem som skall hyllas av medlemsföreningen.
    Bara för att man uppfyller kritierier bör man inte automatiskt få sin tröja hissad.

    Med det sagt så hoppas jag att Christian får en fin hyllning nu när den är beslutad!

    • Hear, hear!

      Jag motionerade om ändrade kriterier, om ett annat system för att bedöma vem som ska få upp tröjan i taket. Där styrelsen bygger ett case utifrån meriter för att sedan föreslå spelare till årsmötet som sedan säger ja eller nej. Motionen ska utredas till nästa årsmöte, men jag har inte hört något från styrelsen om det än.

      • Jag instämmer Jonas, det är ett mycket bra förslag.

        Det nuvarande kravet på internationella meriter tycker jag är komplett hål i huvudet! Jag är även lite skeptisk till kravet på SM-guld, om Rangers hade haft en liknande policy så hade ju aldrig Henke fått sin tröja i taket.

    • Då får du väl, om du inte är medlem, bli det. Sedan lämna in motion till årsmötet med förslag på regler…

  6. Alltid undrat varför tex Stefan Larsson har sin tröja i taket, han vann ju aldrig smguld eller spelade i NHL…

    • Från början var det nog bara antalet säsonger i Frölunda som gällde. Sedan har nog de andra kriterierna tillkommit.

  7. Alltid lite extra med lite nostalgi skulle tro att motorvägen och pendel in mot Götet från Alingsås blir som ett lämmeltåg i morron eftermiddag när denna ikon från Alingsås skall firas.
    Man slutar aldrig och imponeras av alla Västgötar i förr och nutid som gott ”hela vägen” i Svensk Hockey och några till o. m. NHL.
    Stockholmarna får ursäkta.
    Men en bra plantskola har dom trots trångt om istider i huvudstaden. bredden kan man se i TV pucken. Ett lag i SHL skulle nog förgylla serien mycket inte minst i media.
    HEJA VF !

  8. Tycker man borde ha med en paragraf till…

    §6 Spelaren skall ha stannat kvar i klubben även när det har blåst sportslig motvind.

    Stefan Larssons flykt känns fortfarande lite solkig.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...

Morning Mailbag 260608 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens sista frågestund, tiden börjar rinna ut för Morning Mailbag. ► Men, har ni fortfarande något –...
Senast kommenterat

Ja, jag talar för mig själv, vem annars? Vad hockeyspelare tycker om fotboll, vilken mat man gillar bäst, vilken film man gillar bäst etc etc…kan inte bli mer ointressant. Men det finns ju supportar som dyrkar spelarna på alla plan och tycker sådant här är intressant., som du tydligen.

Av HL
2026-06-09 21:18

Kul artikel, ju!

Av HenrikM
2026-06-09 21:15

Tala för dig själv, HL. Jag tycker det var en kul artikel i en tid när det inte finns så mycket annat att rapportera kring Frölunda.

Av Kalle Kula
2026-06-09 21:09

Inte då, Sverige är ruggigt bra. Brasilien blir en munsbit...

Av Jojje
2026-06-09 18:36

Förlust mot både Nederländerna och Japan. Det är vad jag tror.

Av Jojje
2026-06-09 18:34

Allmänintresset för hur intresserade Frölundas hockeyspelare är av fotboll i allmänhet och VM i synnerhet måste vara otroligt lågt.

Av HL
2026-06-09 16:32

La in den för några timmar sedan. Kommer inte åt varför det där händer, försöker kolla papperskorgen flera gånger per dag, nu var ju tyvärr upptagen en stund på dagen.

Av Henrik Leman
2026-06-09 15:22

Sant. Bodde i Stockholm vid EM -92. Vi diskuterade redan då att vi skulle ha ett grymt lag -94. Rätt ålder på spelarna mm.

Av Morgan Magnusson
2026-06-09 14:57

0-0 mot Tunisien och sen två förluster så är VM äventyret över för svensk del och då kan man börja njuta av fotbollen som spelas utan att vara irriterad. 😉

Av STM
2026-06-09 14:33

Jo men tar man sig vidare från gruppen som tvåa då får man möta Brasilien i 16 delsfinalen. Då blir man förnedrad. Så jag hoppas man vinner gruppen då blir det en lite enklare väg.

Av kilberg28
2026-06-09 14:12

Tunisien är definitivt inte bättre, så varför skulle man inte kunna ta sig vidare från gruppen?

Av Dr. Dengroth
2026-06-09 13:12

Vad sades det om sommaren 1994 när svenska fotbollslandslaget blev bronsmedaljörer.
Jo, att Sverige påmindes om att vara en bananrepublik.
Varför det och vilka var ingredienserna för att kallas för något sådant.
För det första dålig ekonomi (statsfinanser) samt varmt väder (det var nämligen värm...

Av EDWARD 51
2026-06-09 12:54

De tar sig inte vidare från guppen, helt enkelt för att de andra lagen är bättre.

Av Jojje
2026-06-09 12:16

Jag är sen på pucken här, men vår gode Ohlsson glömde en sak i sin utförliga analys. Hur agerade han och övriga tränare i båset sista halvan av säsongen? Såg man ett jävlaranamma, känslor och engagemang när allt plötslugt gick emot? Nej, tränartrojkan stod handallen, uppgiven och närmast apatisk. Na...

Av akezata
2026-06-09 11:49

Bäst i SHL på det.

Av Jojje
2026-06-09 11:20

Eller hans broder Göte Borg 😁

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Har ingenting med det att göra.

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Nu försvann min kommentar? :)

Av Christian
2026-06-09 10:57

Jag tror inte man vågar vänta allt för länge ändå.
Tror att Sjöström &Co är väl medvetna om att en toppcenter MÅSTE in. De är ju också väldigt tydliga med det.

Tror det kommer bli, för oss, en tämligen okänd center. Gissar på en nordamerikan. Som blir klar nån gång i mitten juli. Efter draft...

Av Christian
2026-06-09 10:56

Så svårt är det väl inte? Som sportchef kan man inte riskera att sätta ett dåligt lag på isen. Du kan inte chansa. Gå på det du vet. Och om det dyker upp något bättre senare är vi i en sådan position att vi kan ta den med.

Av Sventon
2026-06-09 10:52