SMÅTT OCH GOTT

Mål direkt av Strömwall som gillar livet i Frölunda: ”Vi spelar en jäkla rolig hockey”

► Malte Strömwall debuterade för Frölunda, gjorde mål och såg oväntat bra ut.
► Men isen i Mölndal var för dålig för att matchen mot LHC skulle vara en riktig värdemätare, tyckte Roger Rönnberg.

Mål direkt av Malte Strömwall. På pass av Mölndalshyllade Nicklas Lasu. Foto (Strömwall): FRÖLUNDA

Malte Strömwall nätade direkt när Frölunda 4–1-slog Linköping.
– Vi spelar en jäkla rolig hockey, sa Strömwall spontant.
– Han gjorde många bra saker, berömde tränaren Roger Rönnberg.

FRÖLUNDA VÄNDE 0–1 till 3–1 på 6.11 i andra perioden, skruvade upp tempot och intensiteten så att Linköping inte riktigt hängde med under Frölundadagen i Åby ishall.

Malte Strömwall satte just 3–1, fint framspelad av hyllade hemvändaren Nicklas Lasu (fostrad just i Mölndal, lång ceremoni före nedsläpp). Strömwall tog köksvägen och lyckades få in pucken.

– Den gick skridsko och in. Han hann inte riktigt över, sa Frölundaanfallaren om LHC-keepern Jesper Myrenberg.

Strömwall anslöt till Frölunda så sent som förra helgen, hade inte spelat match sedan mitten av april – och det hade varit fullt förståeligt om det märkts.

Men … han såg förvånansvärt bra ut, nummer 88. Visst finns mer att plocka ut, men redan den här lördagen, ett par, tre riktigt fina aktioner, fart och teknik, några bra passningar till Jere Innala, speciellt i PP:

– Jag hade inte så stora förväntningar på mig själv, försökte mest komma in i matchtempot, lära mig hur Frölunda spelar, sa Strömwall men medgav:

– Det kändes ändå rätt bra med pucken. Tajmingen var lite off, men det har jag ingen panik med.

Roger Rönnberg berömde:

– Han gör många bra saker, jag gillade den kedjan, framför allt kanske han och Jere (Gustav Rydahl tredje länk).

Frölunda hade trassel i första perioden, fick sedan bättre ordning på grejorna. Offensiven talade – Strömwall sa:

– Vi spelar en jäkla rolig hockey som lag, kul att få vara med om det här. Det känns som att det händer saker, många duktiga spelare.

David Edstroms kedja stod ut, ett monsterbyte gav 1–1, Edstrom sköt via Calle Klingbergs knä – sedan slog tredjelänken Erik Thorell till med ett utmärkt spel så att Isac Heens kunde trycka dit 2–1. Klingberg följde upp sin fina lördag med att spela fram Jere Innala till 4–1.

Det här var bara en träningsmatch, LHC blir bättre när Oscar Fantenberg, Remi Elie och Markus Ljungh är med, men det går inte att komma ifrån faktum:

Nya Frölunda ser spännande ut.

– Försvarsspelet bra, det känns stabilt, sa Roger Rönnberg om segern.

Isen var dock för dålig för att stora slutsatser skulle dras, menade Rönnberg. Det gäller självfallet båda lagen.

– Vi gör det vi kan, det ser bra ut, sa Rönnberg.

***

Ni får mer med Calle Klingberg och hans kedja i söndagens krönika.

**

Filip Hasa stod över, saknades på grund sjukdom.

***

Nästa match för Frölunda: Rögle i Skövde på torsdag.

***

Frederik Dichow stabil igen. Tycks ha tagit steg.

***

För den som missat: att matcherna under Frölundadagen spelade i Åby ishall beror på att det är maratonlöpning i Göteborg i helgen. Av logistiska skäl föll Frölundaborg bort.

***

Målen:
0–1 (12.17) Filip Bystedt 5/4 (Jo Myrenberg)
1–1 (23.40) Carl Klingberg (Edstrom)
2–1 (28.53) Isac Heens (Thorell)
3–1 (29.51) Malte Strömwall (Lasu)
4–1 (50.04) Jere Innala 5/4 (Klingberg)

 

14 Kommentarer

  1. Oavsett hur det går i matcherna denna säsong så är det riktigt kul att se laget spela denna säsong. Mer rakt på mål och inte den förbannade sarggeggan som de tidigare säsongerna.
    Dagens andra period var grym, där snackar vi riktig utspelning

  2. Måste flika in bara.

    Jag pratade om Heens redan innan säsongen drog igång, som en bra värvning. En spelare med stor potential. Exakt samma sak med Lindroth.

    Flera höll inte alls med, det var svaga värvningar. Heens skulle minsann inte heller kunna gå före P. Johansson.

    Så här långt, så ser jag ut att få rätt, även om säsongen är lång givetvis och SHL inte ens börjat. Klart att det kommer komma svackor också, men det är spelare som kommer vara utropstecken sett över hela säsongen. Helt övertygad om det.

    Frölundadagen. Vilket magplask!

    Ska det vara för oss supportrar, så gör det ordentligt. Hur svårt ska det vara. Som vanligt kör Frölunda sitt eget race och struntar fullständigt i vad supportrar och andra tycker. Kör ner huvudet i sanden bara, kanske bäst så. Om något år så finns det knappt något intresse alls för denna dag, om det fortsätter i samma anda. Dumt att ändra på ett koncept som för några år sedan fungerade bra.

    Ridå.

    • Manne, gött att se att du skriver igen. Minns att du pratade gott om Heens och än så länge har visat att han ska spela.

      • Olle!
        Att bara 1000 kunde komma in och att vi med lång resväg därför stannade hemma.
        Se förra tråden!
        Då har jag inte nämnt att isen visst var kass. 😉

    • Håller med. Heens var lite oskriven för mig innan men Lindroth var en som inte många förstod värvningen av innan. Men likt dig lyfte jag honom. Han var riktigt bra i FBK och kommer växa än mer i år!

    • Heens och Lindroth är bra värvningar men skulle inte hypa upp dem för mycket dock.
      Att Heens går före PJ är självskrivet alla dagar om året!
      Känns otryggt bakåt VARJE gång Pj är på isen..

      • Är PJ en tydlig 8a en bit in på hösten känns det troligt att han åker tillbaka till Djurgården. Speltid är otroligt viktigt för honom nu.

        Niclas Folin kan mycket väl ersätta. Att han är rightad är ett plus. Lär varken kräva mycket i lön eller speltid. Inte särskilt vital för Modo heller så det går säkert att lösa trots kontrakt denna säsongen.

  3. Duon Strömwall – Innala, gör mer än 85 poäng tillsammans i SHL-grundserie. Prov me wrong.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...
Senast kommenterat

Låg en enda spelare på under 150 i månaden under Nubbens tid? Sjukt många spelare i intervallet 250-400. Jag får kalla kårar av att tänka på de åren.

Av Gustav
2026-08-09 22:17

Nubben och Adrian gick med på de mesta. Inte kostigt eknomin var katastrof...

Av Björn
2026-08-09 21:25

Honken och Joel hade lön på 450-500k ett tag. Så Frölunda har haft sjuka löner tidigare.

Av Björn
2026-08-09 21:22

Hampus, för att de två inte har annonserat att de tittar åt Europa hållet än, utan de vill vara kvar där borta.
De är inte bara hugga på spelare som du tror, utan de måste själva säga till sin agent att de vill ge Europa chansen.

Av Björn
2026-08-09 21:21

Hur mycket fick Ryan Lasch när han återvände till FHC året (hösten) 2021??
Det var tydligen då ett påskrivet tre års kontrakt och som inte riktigt fullföljdes fullt ut.

Av EDWARD 51
2026-08-09 20:55

Fick inte Joel L 25miljoner för 6år? Det blir ju typ 350tkr i månaden. Angående snacket att man inte betalar för toppspelare........pengar finns för rätt spelare!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:25

Problemet är väk om man tar in någon som borde ha 200-250tkr och ger honom 300tkr+ men han är fortfarande en 250tkr spelare. Tänk dig själv att det kommer in någon på jobbet som levererar som du men har 30-40% högre lön. Jag hade inte gillat det!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:12

Born hade jag också sett kvar i laget, alltid lojal för lagets bästa.
Westergård har inte visat mycket, är tveksam där och Dower Nilsson tror jag inte alls på. Dock ska han få sin chans.

Av Jojje
2026-08-09 18:42

Kostar för mycket...

Av Jojje
2026-08-09 18:38

Tack! Försöker alltid ha respekt för folk härinne.

Av Daniel B
2026-08-09 17:56

Eller Oliver Wahlstrom

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:37

Du är alltid lika trevlig Daniel B!

Av Grundin
2026-08-09 17:36

Mycket intressant!

Av Grundin
2026-08-09 17:35

Varför går Frölunda inte all in på Kole lind som står utan kontrakt

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:24

Jag förstår Sjöströms inställning – han vill inte betala en betydligt högre lön och har en gräns han inte tänker överskrida. Men skillnaden mellan Färjestad och Frölunda handlar i grunden om arenan och de intäkter den genererar. Frölunda ligger långt efter på den punkten, och det är inget som kommer...

Av stas87@seznam.cz
2026-08-09 16:55

Missade det viktigaste: håller med om Born. Så jäkla synd att han inte är kvar.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Grundin, tack för dina svar. Det är ingen kritik mot dig, hoppas du inte tar det så.

Ivar trodde jag faktiskt inte skulle vara så bra.

Jag ska vara ärlig och säga att jag också är lite tveksam till Liam, men vill ge honom en chans.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Dock skrämmer ordet ”lönehierarki” mig lite i det här sammanhanget. Går det att plocka en toppcenter och behålla den hierarkin?

Av Grundin
2026-08-09 16:20

Har jag inte påstått. Jag svarade på ditt och Daniel B’s inlägg. Jag menar att man skall vara beredd att överbetala för rätt center. Om en sådan skulle dyka upp.

Av Grundin
2026-08-09 16:15

I vilka fall kan vi härleda uteblivna centrar till att Frölunda inte velat betala tillräckligt?

Av theothermarcus
2026-08-09 16:05