Lyssna på promoavsnittet av podden – i höst ser vi vad det blir av allt …

► rakapuckar.com har blivit med podd. I alla fall ett promoavsnitt. Fortsättning följer. Något slags. Kanske redan i sommar. Framför allt i höst.
► Lite läsarinfo här, fortsatt frågetecken runt Mats Rosseli Olsen, och så har en ex-frölundait fått fint jobb: Mike Weber.

Nedan kan ni lyssna på poddens så kallade promoavsnitt.
Tanken är att det ska komma mer. Oklart hur mycket.
Här lite om det och annat, att sätta tänderna i när ni behöver in och svalka er från hettan.

NI VET ATT att Alex Gustafsson är ett tillskott här på sajten, flera av er har sett hans två texter, till och med skrivit välkomnande kommentarer.

Jag blir glad av sådant. Ni är, som poängterats genom åren, världens bästa läsare.

Nästa tillskott till rakapuckar.com är en podd. Rent tekniskt sett finns det i alla fall en sådan nu. Registrerad och klar. Hos erkända plattformen Podbean. Den är nu godkänd även av Spotify och finns att söka på där – alternativt använder ni den här länken.

Initialt lovar jag inget mer än att ni ska få några ”Leman möter”, alltså lite längre intervjuer att lyssna till. Kanske kan det också bli mer hockeysnack, utrymme för längre resonerande om Frölunda, om SHL, och sporten i stort, men det får vi se längre fram i höst. Hänger på tidsåtgången, hänger på vilka som kan tänkas vilja/kunna vara med. Fortsatt gäller att rakapuckar.com är en liten sajt, trots det synnerligen välkomma med att Alex Gustafsson kan backa upp med en del texter så blir det knappast mindre körigt kommande säsong med två elitlag.

Spännande. Även journalister ska ha sina utmaningar.

Poddintervjuerna kommer vara gratis om ni lyssnar via Podbean/Spotify, de går lite utöver allt annat skrivande som fortsatt ligger på 69 kronor/månad alternativt 9 kronor för en lösköpt text. Kanske får ni en (två?) redan i sommar.

Nedan kan ni lyssna på promoavsnittet av podden, Alex berättar lite om vem han är, vad han kommer fokusera på (damerna), vi snackar också en del om de frågetecken som omgärdar herrlaget (Mats Rosseli Olsen är tyvärr ett sådant, ej träningsbar ), kommande värvningar, spännande juniorer med mera. Välkomna.

***

Visst minns ni Mike Weber, den tuffe backen som tvingades ge upp sin karriär efter bara tio matcher med Frölunda säsongen 17/18? I går tog amerikanen steget in i NHL – som assisterande tränare till Craig Berube i St Louis Blues.

Blott 35-årige Weber påbörjade en tränarkarriär så fort han återvänt till Nordamerika från Frölunda, gjorde tre år som assisterande i Windsor Spitfires (OHL, juniorliga), var sedan lika lång tid i AHL med Rochester. Nu är Weber alltså tillbaka i NHL (där han gjorde åtta säsonger och 351 matcher som spelare).

Matt Donovan, en annan gammal Frölundaback, återvänder till Nordamerika efter bara en säsong i tyska DEL (Mannheim). Nu blir det Chicago Wolves i AHL.

***

Henrik Tömmernes har anslutit efter VM. I fokus i dag när Frölunda levererade bilder från sin försäsongsträning.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Frölunda HC (@frolunda_hc)

***

I dag är det 15:e juni, sista dagen för NHL att skriva kontrakt med europeiska spelare (förutom de som draftas i sommar, här gäller 15/7). En och annan sportchef i SHL håller nog andan. Knappast Fredrik Sjöström, ser inte riktigt vem i Frölunda som skulle få ett bud, Max Fribergs säsong var lite för skadedrabbad den här gången.

***

Drygt en vecka kvar till NHL-draften. Kommer mer om det snart.

***

Theodor Lennström på väg till Florida Panthers snarare än till schweiziska ligan, det rapporterade hockeysverige.se i går.

Victor Olofsson räknar med att inte fortsätta i Buffalo Sabres trots kontrakt ännu en säsong, det snackas trejd här. Återstår att se vilken nya adressen blir.

***

Ni som följer sajtens sociala medier vet att Anton Blidh förlängt sitt kontrakt med New York Rangers organisation i ytterligare två år. Gammal info för de flesta. Men nu nämnde jag det ändå.

***

Free agency i NHL öppnar 1/7, vad gäller Frölundas värvningar är det mycket möjligt att det dröjer till efter det datumet.

Många ex-frölundaiter i NHL sitter på utgående kontrakt, må det vara som restricted (RFA) eller unrestricted free agents (UFA). Samuel Fagemo, Lias Andersson (båda RFA), Mattias Janmark, Andreas Johnsson och Pierre Engvall (alla UFA) är bara några av dem.

Om ni glömt kan ni läsa mer här.

Ser att en del Frölundasupportrar drömmer om Jacob Peterson (RFA). Det kan ni sluta med. Han gick mycket bra i San Jose efter flytten från Dallas, att skaraborgaren inte skulle bli kvar i NHL ser jag absolut inte.

***

Se där – folk söker alltså på detta? Seriöst?

 

19 Kommentarer

  1. Visst kommer man ihåg Weber och som en tidigare kommenterare på den tiden fick ihop det på ett mycket roligt sätt genom att påtala att ”Grillen” hade rätt kompanjon på sin ena sida – ingen mindre än ’gallerförsedda’ Rasmus Dahlin.
    När det gäller Matt Donovan, vill jag minnas att han är ifrån Oklahoma och vilket Leman även då påpekade är långtifrån inte något jätte stort upptagningsområde i USA precis – när det rör sig om professionella hockeyspelare. 😉

  2. Tack så mycket för detta avsnitt! Det uppskattas verkligen. Orkar ni och har tid så vore det verkligen kanon med mer poddavsnitt.
    Även jag hälsar Alex välkommen till sidan.
    Ha en trevlig sommar Henrik och Alex!

  3. Poddar…suck. De lyssnar jag aldrig på någonstans. Vill enbart läsa texter. Damhockeytexterna får man väl bara hoppa över, då intresset är noll. I övrigt är siten utmärkt med så många intressanta texter😀👍.

    • Vet du vad – du kan fortsätta att ”bara” läsa texter och överlåta lyssnadet till de som faktiskt är intresserade av den biten. Det som är fint med val och alternativ.

  4. Puh, Fredrik Olofsson till Colorado. Det hade inte ens varit roligt om han kom hem till Rögle…

  5. Tråkigt för Rosseli Olsen, och oroande för Frölunda.
    Vi kan nog räkna bort MRO i höst, kanske kan vara tillbaka i spel vinter eller vår? En missad försäsong utan träning gör att han ligger enormt långt efter övriga.
    Men vi har Innala, ”Purre”, Stenberg, Born och Nässén som kan spela på den kanten, alla leftare. Plus att en forward till ska in.

  6. Att Frölunda inte gör ett störra plus än åtta miljoner kr är märkligt…borde med sex slutspelsmatcher hemma och 13 Mkr från NHL legat betydligt högre. Undrar vad som drar ner resultatet med så mycket?

      • Säkert bl a damlaget, men Frölunda vågar ju inte redovisa detta i ett kostnadsställe…

        Det är ngt som inte funkar med inloggningen på denna siten…får logga in titt som tätt och det är inte så på andra siter.

  7. LÅngskott, och jag tror inte på det, men skulle gilla det: ta in Loui för att ersätta MRO så länge det behövs.
    Loui kan spela BP om det är ett krav.
    Han kommer dessutom göra fler mål.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Kompisfajten som fick laget att reagera: ”Ibland bubblar det över”

► Det hettade till på Frölundas träning. Två kompisar slogs. ► Robert Ohlsson gillade det. Bästa kompisarna Max Lindholm...

Cederqvist spelar större, tar mer plats, vågar – och lyckas

► På onsdagskvällen ser vi vilket lag Frölunda ställs mot i CHL-slutspelet. På torsdagskvällen (i Linköping) ser...

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...
Senast kommenterat

LGK: Ja, det gick över gränsen, därav att lagkamrater reagerade. Sedan var det bra. Så farligt är det inte. :)

Av Henrik Leman
2026-10-14 15:24

Äh, det här hände en gång, inget att hetsa upp sig för. 33 och 77 känner ju varandra väl. Som bröder. :)

Av Henrik Leman
2026-10-14 15:23

Låter inte alls ok.
Robban spelar ner det men inte så säker på att han gillar det. Lite grinigt är en sak, detta låter som något mer, med risk för skador.

Av HenrikM
2026-10-14 15:21

Låter som att Älgen jobbar med rätt saker

Av sincan
2026-10-14 15:09

Vem håller på med detta?

Av Henrik Leman
2026-10-14 14:55

Vuxendagis.

Av HL
2026-10-14 14:54

Riktigt fult av Lindholm, kunde gått illa båda gångerna. Först när han knuffar Högberg baklänges mot målramen och sedan en riktigt svinig crosschecking i ryggen där H åker in med huvudet före. Det var inte bara Älgen som röt till. Mellan dessa tillfällen hann också L - att i vattenpausen - crosschec...

Av lgk
2026-10-14 14:28

Vad säger vi om Love Härenstam ryktet.

Av Ante
2026-10-14 14:13

Fattar hur du tänker men blir ju en sanning med viss modifikation.
De mindre klubbarna har ju ofta en mer driven publik som gillar grejen. De större klubbarna verkar besitta en "mättare" och mer ointresserad publik. Och det är ju publik CHL vill och behöver!

Av STM
2026-10-14 14:09

Kul att Högberg gjort nåt nån gång iallafall

Av pig.king
2026-10-14 14:06

Bra tecken. Tror snart laget kommer se riktigt bra ut

Av Jan Barklund
2026-10-14 13:57

Alltså, mer än grinigt och där smockan inte hängde i luften denna gång.
Cederqvist visar bra ledaregenskaper - han kan tydligen även ryta till när det går överstyr.

Av EDWARD 51
2026-10-14 13:55

Exakt vad baserar du det uttalandet på?

Av Lamprologus
2026-10-14 13:48

Man kanske skulle ha att de "sämre rankade" lagen från mindre ligor skulle kvala in i CHL precis som i fotbollen?

Av Lars S.
2026-10-14 11:23

Om CHL hade tagit bort dem dåliga lagen och ha mindre lag men mer kvalitet så hade nog CHL varit mer intressant

Av Hampus Olofsson
2026-10-14 11:03

De kommenterade ju det i sändningen, Fribergs skottäckning alltså. Kul att Max fick panga in ett mål också! :)

Av Johan Carlander
2026-10-14 10:28

Jag såg. Tänkte lite på de som av någon märklig anledning, efter förra veckans olyckliga förluster (spelmässigt rätt bra, slarviga avgörande misstag), skrivit om dålig moral, att spelarna och Robban inte hängde ihop o.s.v. De såg kanske också. :)
Just här har ju Frölundas problem inte legat.

Av Henrik Leman
2026-10-14 10:25

Plus 1! Växjö spelar så sjuuuukt tråkigt! Men tyvärr ofta väldigt framgångsrikt...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-14 10:00

Växjö är ju absolut inget jag hoppas på. Jag tycker också att motståndare från annan liga är roligare. Jag bara spekulerade lite över morgonkaffet.👍😀

Av galtabacksfredde
2026-10-14 09:20

Jag iaf hoppas absolut inte på svenskt motstånd, skulle vara tråkigt. Vill gärna se nåt schweiziskt istället. Hoppas på Geneve-Servette med Sam Hallam. Hade ännu hellre sett Rogers Fribourg men kanske får hoppas på detta senare istället?

Av Ovster
2026-10-14 09:01