Lyssna – några tankar dagen efter att Frölunda varit ”för blött” i närkamperna

► Dagen efter Frölundas 1–3 mot Färjestad – lyssna till mina tankar.
► Öppet för alla.

Roger Rönnberg fick lite att fundera på efter Frölundas tisdagsförlust mot Färjestad.

Färjestad såg stundtals totaldominant ut mot Frölunda i kvartsfinal 3.
Ändå skilde mindre än man kan tro.
Jag försöker förklara.

(det kostar bara 2,30 kr/dag att prenumerera på rakapuckar.com – tacka gärna för den här gratistexten genom att klicka här)

HÄR KAN NI lyssna lite till:

## Matchbilden i kvartsfinal 3, varför den blev som den blev.

## Den avgörande detaljen som Nicklas Lasu tog upp.

## Ryan Lasch.

## Erik Borg.

## Christian Folin – inte anmäld.

## Färjestad – hur bra laget ser ut när spelarna får tid och ytor.

Med mera …

 

***

Här snack med Nicklas Lasu från i går.

LYSSNA PÅ KLIPPET

 

***

Frölunda tränar 12.00 onsdag. Mer därifrån senare.

39 Kommentarer

  1. Står bara 2 – 1 i matcher.
    Fortfarande gäller att vinna sina hemmamatcher och knycka en match i Karlstad.
    Den glödheta matchserien lever i allra högsta grad.

    Dessutom, äntligen lite sans och balans bland domare, i situationsrummet och dn. Ingen mer straff för Folin. Vilket hade varit horribelt.

  2. Håller med om Borg, svårt att tro att han spelade i allsvenskan för ett tag sen. Bra beslut över hela banan. Sorgebarnet Lasch ÄR en säkerhetsrisk som tillför inget, nä glassförsäljning för honom. Annars som du säger Bra första sen rasar allt i andra, lite upp till bevis torsdag kväll.

  3. Henrik, vet du något om Innalas status? Är det samma som med Purre och Lasse att de kommer åter relativt snart(magsjuka?). Saknade honom igår, han är en av de bästa på att transportera puck in i anfallszon. Hoppas att han är åter på torsdag.

    • Vi fär inga besked. Locket på. Men säkert samma sjuka, tränar kanske redan i dag.

    • Flera som som spelade sjuka igår. Utifrån det så gjorde flera en heroisk insats igår.

  4. Som sakt 1 match som lever sitt eget liv, är ganska säker att det blir ett annat Frölunda på torsdag! Vinna hemma och sedan hugga i den avgörande matchen borta! ta matchbollen från färjestad är ett bra scenario som jag känner är helt möjlig!
    Och snart Borgman på plats gör inte läget sämmmmmmmmre😁

  5. Saknade ” transportera med fart puck in i offensiv zon”
    Innala / Borgman , mest Innala

    Bara upp på hästen igen !

  6. Tack Henrik, för väldigt bra bevakning tankar och analyser!
    Vad tror du om Folin?
    Kommer han bli avstängd?
    Tänkte när Borgman blev avstängd- tur att det inte var Folin!
    Men med båda borta på torsdag blir det tufft!
    Annars är jag ganska positiv.
    Tycker vi varit det bättre laget i de två första matcherna sett över hela matchen oavsett resultat.
    Borgmans matchstraff i första berövade oss en seger som jag tror vi hade tagit.
    Är lite orolig för torsdagsmatchen, men tar vi den tror jag vi snor nästa i Karlstad också!

      • Gott!
        Folin behövs på torsdag!
        Speciellt om vi ska få till något som liknar närkampsspelet vi hade i de två första matcherna, tycker dessutom att han spelar pucken ut från egen zon relativt snabbt och utan kladd!

  7. Vi behöver verkligen Innala och en Lasch i form för att kunna rubba FBK.
    Lasch har jag tyvärr tappat hoppet om, han bör inte spela som han ser ut nu och givetvis måste Frölunda försöka komma ur kontraktet, svårt se att han ska komma tillbaka i gammal form nästa säsong – äldre, och deltar ju inte i försäsongssträningen.

    • +1. Gissningsvis en av lagets högsta löner nästa säsong för en ett år äldre Lasch måste man försöka komma ur. Just nu är han mer av ett sänke för laget och svårt att tro att han blir mycket bättre nästa säsong, PP har han inte lyckats i på 1.5 år så det handlar inte bara om sjukdom. Tror dock inte det blir så lätt att bli av med ett dyrt kontrakt och ser heller inte att Sjöström/Rönnberg kommer ta det beslutet.

  8. Först måste det framhållas vilken fantastisk bevakning Leman gör av Frölunda. Stort tack för det, mycket väl värt avgiften för en prenumeration.

    Håller helt med om Lasse, en av Frölundas absolut bästa igår. Borg är klok, verkligen. Mursak har bättre fart men kanske har du rätt i att man skulle kunna få ut mer av laget som helhet om man satte Borg med Innala och Greco, de fungerade bra tillsammans.

    Innala saknades rejält i laget igår, håller tummarna för att han är tillbaka inom kort. Vad gäller Lasch tror jag inte på att sätta honom med Joel och Purre, visst två pjäser med defensiva kvaliteter som kan balansera Laschs brister, men problemet är väl att det inte finns någon uppsida med Lasch denna säsong. Han verkar ha svårt med tempo, offensivt går det för långsamt både i 5/5 och i PP. Håller inte att ge honom förtroende som en av lagets nyckelspelare i PP när både form och självförtroende saknas.

  9. Lasch ser bajsnödig ut, vill inte in i närkamper, bromsar in en bit ifrån och petar lite med klubban. Han har nog inte återhämtat sig från sjukdomen än, frågan är väl om han nånsin kommer bli en bra lirare igen.

  10. Var det nån som såg Linus Johanssons ” överfall ” på Filip Johansson i första perioden minst lika brutalt som Folins tilltag 4 hugg i nacktrakten ! Domaren står 1 meter i från dock inte en tvåa ens .

    • Tror de flesta såg det, och det är väl också därför många reagerat på den mycket ojämna domarnivån. Att domarna missar emellanåt när det går fort kan alltid ske, men här stod ju domaren och tittade på och valde att inte blåsa för något som skulle varit en solklar ”tvåa”.

  11. Skall vi möta både FBk och domarna som igår är det kört. Klart att RR och spelarna inte klagar för då blir det än värre nästa match.

    Matchstraff på Folin och inte ens 2 minuter när fbk gör samma sak på Filip och domaren står och tittar på visar ju att bedömningen skiljer sig beroende på vilket lag som drabbas.

    Leman förminskar påverkan av de felaktiga besluten, det var inte bara trippingen på Greco och överfallet på Filip, deras 2 första mål skulle inte skett då det var offside i målgården innan och skulle varit avblåst plusset tiotal andra situationer som bedömdes i fbks favör som avgjorde matchen.

    • Nja tror inte det blir värre ifall de klagar då Färjestad var snabba på att slänga på sig offerkoftan i söndags och se hur det gick igår! Men det ser inte proffsigt ut…

      • Regel 69.1
        ”Om en anfallande spelare befinner sig i målområdet och inte omedelbart lämnar detsamma, har huvuddomaren möjlighet att stoppa spelet och flytta ut efterföljande nedsläpp till närmsta nedsläppspunkt i neutral zon.”
        Detta är vad man brukar benämna offside i målgården. Det är inte samma sak som interference på målvakten. Det är heller inte en förseelse som leder till underkänt mål.
        För att det ska leda till underkänt mål utan kontakt med målvakten krävs enligt Regel 69:3
        ”Om en anfallande spelare etablerar betydande position inne i målområdet och därmed obstruerar målvaktens synfält eller på annat sätt hindrar målvakten från att rädda ett skott, ska ett mål som görs i samband med detta underkännas. Med ”etablera betydande position inne i målområdet” menas att spelaren, efter huvuddomarens omdöme, med sin kropp eller betydande del av sin kropp, är inne i målområdet mer än tillfälligt.”

        Det betyder att det fanns inget att protestera mot. Domaren hade möjlighet enligt 69.1 att blåsa av spelet men valde att inte göra det. Han får inte underkänna målet eftersom Linus inte skymde Lasse. Det man kan undra är, varför blåser domarna va ibland och ibland inte? Varför är regeln skriven som att domaren ”har möjlighet”…det öppnar ju för inkonsekventa domslut.

  12. Tråkigt att Roger ska fjanta sig så i båset. Räcka ut tungan som en 5-åring… Det är nog pinsamt ändå emellanåt! Coacha för fan i stället! ”Vi fick ingen effekt av timeouten, så den var onödig”!?!? Hade han tagit den i tid kanske den fått effekt! Upp och tugga taggtråd nu istället för att fjanta! Sorry om det är hård tongång.

    • Ja hade han tagit time out INNAN 1-0 så hade det nog blivit effekt! Roger är usel match coach detta är ju bara ett bevis på det!

    • Hade han tagit den tidigare så spelarna fick hämta andan innan de hade mjölksyra sprutandes ur öronen så kanske utfallet blivit annat.

  13. Intressant resonemang. När Färjestad får spela ”sin hockey” ser det kanske mer imponerande ut än om Frölunda får spela sin. Gällande tredje perioden tycker jag att vi var totalt utspelade även där, inte bara pga matchstraffet. Trots 1-2 kändes vi verkligen som ett slaget lag efter andra perioden. Att vi är ”nära” beror på att Färjestad var långt ifrån normal utdelning samt en fantastisk Lasse Johansson.

  14. Vi spelade för snällt i går. Frölunda ska jaga mer, grisa och ställa till. Färjestad blir som små rädda harungar då – den hockeyn passar inte dem.
    Så hoppas på betydligt grisigare match i morgon. Vi var för snälla i går. Korgossar vinner inget slutspel det är sen gammalt!

  15. Den här Björklund är en märklig spelare. Han ligger mer på isen – hur många gånger i Lasses målgård? – än han står upp på benen. En otrevlig spelartyp med många tjuvsmällar.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Meijer vet vad nästa steg i Frölunda är, får medhåll av Ohlsson

► Matchdag: Frölunda fortsätter CHL-säsongen nere i Tjeckien mot Radan Lencs gäng: Liberec. ► Bosse Meijer, 17, han...

Clarke har en ”centerkompis”, framför allt har han själv mer att ge

► Redan sex matcher in på SHL-säsongen har Graeme Clarke visat att han är något extra. Kan...

Tjeckien nästa, så ska Frölunda ta steg framåt: ”Beslut vi behöver fatta”

► Hur är läget i Frölunda inför bortaveckan, den som inleds i Tjeckien? Vems plats tog Christian Folin...
Senast kommenterat

BOSSE ska med!

Av Morgan Magnusson
2026-10-06 07:31

Intressanta tankar som om de implementeras rätt antagligen skulle höja lägsta nivån och minska sårbarheten på truppen genom att i princip alltid kunna komma till spel med fullt lag av SHL-klass. Fredrik "Fidde" Holmberg som tränar GAIS har ju visat att det går att rotera friskt även på elitnivå och ...

Av Kalle Kula
2026-10-06 01:04

Såklart! Ingen kan kritisera som media 🤣...

Boorken vill(e) gärna testa nya och annorlunda saker. Kommer ihåg att jag gick på ett föredrag med honom på 80-talet och tyckte han var väldigt intressant. Men den som sticker ut och gör något annorlunda riskerar att sågas brutalt om det inte blir bra...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 22:54

Boorken kritiserades rätt brutalt i media vill jag minnas. Det hette att stjärnor var "petade" – även om de ju inte var det.

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:55

Tråkig inställning i svenskklubben detroit. Drabbar deras publik och spelare.
Men.
Klubbarna bestämmer, även de usla, vilka kontrakt de vill signa.
Bara att försöka lämna, vilket Edinsson nu försöker göra.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-05 21:40

Aha… Vilka var starkt kritiska, spelare eller supportrar? Och vad var kritiken – vad var det som inte fungerade?

Av Karl Forsberg
2026-10-05 21:23

Jaså, har David också blivit farsa? Vet att Boyd blev det nyss. Nå, rent allmänt, det här med att spelare ska bryta kontrakt och flytta hem, det händer – men inte så ofta. Låt oss se. Det blir som det blir. Och ... den dag David kommer tillbaka, HV71 är klubben han slog igenom i, många klubbar lär v...

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:04

Ja, Björn skrev väl att han blev pappa i augusti. Det kan ju vara ett skäl att flytta hem.
Men samtidigt hyfsat nära NHL-drömmen och fin lön även i AHL

Av HenrikM
2026-10-05 20:53

Brynäs och Boorken testade med fem femmor, det är så länge sedan att jag tror man använde femmor på den tiden. Idén var god, kritiken blev dock för stark.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:41

Ja, alltså ... skulle David Gustafsson vilja hem till Sverige redan i vinter (högst osäkert) och dessutom gå att knytas upp på flerårs – säkert går han först då. Långtidseffekten viktig. Men vi får se, som du är inne på, kan vara långskott. Vi vet så lite om hur spelare resonerar.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:39

Gissar att Frölunda går all in på David Gustafsson. Boyd är nog ett alternativ med lite lägre prio
Men långskott båda två

Av HenrikM
2026-10-05 20:26

Bra fråga, jag vet faktiskt inte om Brynäs, eller något annat lag, har provat detta på ett systematiskt sätt.

En del lag, som exempelvis HV71, har väl från tid till annan samlat på sig väldigt många på kontrakt. Men grejen är ju att man, som jag tänker, ska arbeta aktivt med flera spelare under s...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 20:25

Jag tycker att idén är intressant men har man inte U20 till detta?
Dvs att man skulle kunna vila spelare (3-4 st) imorgon och spela fler juniorer.
Nu vill man vinna och då får man gå med bästa laget.
Försöke inte Brynäs med detta, 5 femmor som man roterade. Eller har jag drömt det?

Av Claes Olsson
2026-10-05 20:15

Killen är precis vad Frölunda behövde få in, skottvillig med rakt-in-i-mål attityd.
Fantastisk jobbat av föreningen att lösa Clarke.

Av oscar björn
2026-10-05 20:10

Clarke har blivit bättre och bättre för varje match. Hans skott är grymt bra. Han bör bli bättre ju längre serien går. Sen gällande den där centern, man kan alltid hoppas på att Clarke lockar hit Boyd, om denne skulle vilja till Europa.

Av Daniel B
2026-10-05 19:54

Behöver ju inte vara komplikationer, kanske bara vill/behöver vara hemma och stötta. Men jag vet inte, kollade inte, han kanske var i gymmet.

Av Henrik Leman
2026-10-05 18:53

Det var det snabbaste.

Av Jojje
2026-10-05 18:41

Karl Forsberg: 100% helt rätt. 🤗

Av Stora norrland
2026-10-05 18:18

Klart att ju bättre spelare man har i ett lag, desto lättare borde det ju vara att lyckas locka till sig ytterligare bra spelare, men som du skriver, det känns väldigt långt bort. Men ändå lika interessant läsning som vanligt här på RP.

Blev Clarks mål i premiären det snabbaste i årets SHL? Har ...

Av Daniel Rafalski
2026-10-05 18:18

Kan det ha något med BF att göra att Tom står över träningar? Komplikationer? 🤔

Av Fredrik Eversson Holmberg
2026-10-05 18:16