SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Luleås 17-åring SHL-debuterar mot sin gamle tränare

► Äntligen är Frölunda hemma igen – då handlar det om att spela som vore man borta.
► Sannolikt ingen Patrik Carlsson i kväll heller. Men Oliwer Fjellström gör comeback, Johan Gustafsson vaktar kassen, och så så skickar Luleå – som fått tungt centeravbräck – fram en 17-årig SHL-debutant.
► Som Roger Rönnberg tränat.

När unge Noel Gunler,  17, SHL-debuterar gör han det mot laget som hans gamle (assisterande) tränare basar för: Roger Rönnbergs Frölunda.

INTE SEDAN SLUTET av september (raset mot Mora) har Frölunda spelat SHL-hockey hemma i Scandinavium.

Efter fem bortamatcher på raken är det dags för hemmahockey igen.

Viktigt då? Att spela som vore det bortaplan.

Tränaren Roger Rönnberg om detta:

– Vi har byggt en identitet på att vara ett bra bortalag, spela med det tålamod, den uppoffring, som krävs för att vinna på bortaplan. Det är något vi vet också behövs på hemmaplan där det är lätt att ryckas med av den härliga atmosfären, man vill framåt, visa sig från sin bästa sida. Då är det lätt att glömma det andra.

** Och det ska ni inte?
– Vi ska inte tumma på något, sedan addera den energi man får på hemmaplan. Det kommer göra att vi blir mer framåtlutade i vår offensiv.

Frölunda tog elva av 15 poäng på sin bortaturné, kommer närmast från segern mot Ålborg i CHL.

***

Med största sannolikhet dröjer Patrik Carlssons comeback, Filip Westerlund var med och värmde och är också på gång, men för Oliwer Fjellström blir det spel redan i kväll.

Extraforward, om inget dramatiskt händer under eftermiddagen.

Han har inte längre några symptom av hjärnskakningen. Redo att köra – med skallen upp …

Målvakt: Johan Gustafsson. Går inte att flytta på denne just nu i SHL, alltså.

Frölunda lär spela så här:

Kedjor:
51 Mats Rosseli Olsen–20 Joel Lundqvist–81 Ryan Lasch
9 Tim Söderlund–59 Simon Hjalmarsson–17 Sebastian Stålberg
11 Samuel Fagemo–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
12 Max Friberg–22 Linus Nässén–4 Lucas Raymond
46 Oliwer Fjellström
Backar:
5 Chay Genoway–10 Gustav Lindström
56 Jonathan Sigalet–3 Jacob Moverare
8 Viktor Ekbom–15 Anders Grönlund
6 Kristoffer Gunnarsson
Målvakt:
37 Johan Gustafsson (33 Johan Mattsson)

***

Jobbigt avbräck för Luleå som fått Niklas Olausson skadad och borta på obestämd tid, andre centern som saknas eftersom Isac Lundeström gör så bra ifrån sig i Anaheim Ducks och kanske inte kommer hem alls.

Sedan tidigare är ju Patrick Cehlin (hjärnskakning) borta året ut.

Då lyfter Luleå upp 17-årige SHL-debutanten Noel Gunler – som Roger Rönnberg en gång tränat (Brooklyn Tigers, från Bergnäset).

–  Han spelade i samma lag som min son (Olle), hans far Jocke var head coach, jag och några till var assisterande, minns Rönnberg och berättar:

– När vi var uppe i Luleå senast (3–2) såg jag Noel och några till i Luleås J20-lag, stod och tittade på deras träning inför vår match. Kul att träffa dem nu när de har mustasch och allt …

Gunler är 01:a, har gjort imponerande 24 poäng på 14 matcher i J20.

***

Strålande start på det nordamerikanska äventyret för Victor Olofsson och Lawrence Pilut.

Okej, de tog ingen plats uppe hos Rasmus Dahlin & Co i Buffalo Sabres, men båda svenskarna imponerar i farmarlaget Rochester, knackar på NHL-dörren, visar coachen Phil Housley att de verkligen utmanar om spel högre upp.

AHL:s poängliga just nu är trevlig svenskläsning. Trevlig Buffaloläsning.

***

Mycket snack om de unga talanger Frölunda visar upp, men tro inte på något sätt att Göteborgsklubben är ensam.

I Malmö imponerade backen Helge Grans (född 2002, som Lucas Raymond) i CHL-fajten mot Red Bull München i tisdags, även 00:an Charlie Björlin (back) och 99:an Jacob Hallberg (forward) såg bra ut.

Enligt Mr Madhawk gör Grans SHL-debut i kväll. Mot Brynäs – som också plockar fram en tonårsdebutant: 17-årige backen Victor Söderström. Denne är ett av svensk hockeys största löften i sin årskull.

Apropå ungdomar, snart dags för 16-åringarnas storturnering World Under-17 Hockey Challenge, lite av ett VM, avgörs 31/10–12/11 i Kanada.

Både Helge Grans och Lucas Raymond är förstås med, Frölunda är för övrigt välrepresenterat, backarna Theo Nordlund (moderklubb Hanhals/Kings) och Axel Kumlin (IFK Österåker), anfallarna Daniel Torgersson (Skärgårdens SK) och William Hallén (Hovås HC) gör Raymond sällskap på resan från Göteborg.

***

Om någon missat: Växjös ex-frölundait, Oliver Bohm, tacklades illa i förra veckan mot Malmö, behöver inte opereras men väntas bli borta ända till början av december.

Trist.

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Brynäs med 90 miljoner i partner- och sponsorintäkter - nästan dubbelt mot Frölunda.

Av HenrikM
2026-06-18 16:12

Undrar vad Djurgården betalar i hyra för Hovet? Gissar långt under Got Events pris

Av HenrikM
2026-06-18 15:21

Trevlig midsommar, en skön sommar och semester önskas herr redaktör……. 🌞🍦⛱️😃

Av Kjelle
2026-06-18 00:44

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35