Lindbohm: ”Det handlar om att vara positiv, ha slutspelsmentalitet”

► Frölundas finske back Petteri Lindbohm behöver vara en bjässe igen om det ska bli seger uppe i Leksand.
► Men – vad händer efter säsongen?

”Slutspelsmentalitet” talade alltid glade finländaren Petteri Lindbohm om i går.

Petteri Lindbohm är en ledare i Frölundas omklädningsrum, en glädjespridare på isen.
Trots alla motgångar den senaste tiden slog han fast på fredagen:
– Vi har har allt i våra egna händer. ”Framåt tillsammans” som vår slogan säger.

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter:
Tio procents rabatt på notan.
Varje gång, oavsett om Frölunda spelar eller inte.
Koden: KALLIOS KLUBBA
.
–––––

FÖRLUSTEN MOT MALMÖ var en av Frölundas mest svidande käftsmällar på ett tag. Tränaren Roger Rönnberg var tagen även dagen efter och sa i den här texten:

– En av de värsta förlusterna på de tio åren (i Frölunda) med tanke på läget vi är i. Förlora på det sättet, det var som att bli slängd ner i en isvak.

Träningen var dock full av munterhet och uppsluppenhet. Som vanligt var Petteri Lindbohm, 29, en av de som syntes och hördes mest. Alltid med ett (tandlöst) leende på läpparna, alltid med glatt humör.

Finländaren berättade om hans och lagets inställning efter Malmö, inför Leksand (TV4, 14.30/15.15), en match som nog måste vinnas för att topp 6-drömmen ska hållas vid liv:

– Det handlar om att vara positiv, ha slutspelsmentalitet. Det som har hänt har hänt, vi vill stänga dörren så fort som möjligt och se framåt. Som lag tog vi ett steg i rätt riktning (mot Malmö), det var mycket bättre än tidigare. Tufft att förlora så där, men så är hockey ibland, det studsar emot. I dag handlade det om att fokusera, upp med energin, vara redo för morgondagen.

Lindbohm var som vanligt en defensiv bjässe, det var dock hans oturliga utvisning som gav Malmö en sen biljett in i matchen:

– Ett sådan misstag är inget du vill ska hända, it sucks. Men det var en olyckshändelse, sådant händer, solen går upp nästa morgon. Tillbaka till arbetet, sa 29-åringen lugnt.

Lika avslappnad var han när tabelläget kom på tal, Frölunda är ju nu utanför topp 6, ställs mot åttan Leksand i dag lördag, femman Oskarshamn på tisdag och trean Färjestad på torsdag:

– Vi har har allt i våra egna händer. ”Framåt tillsammans” som vår slogan säger, det är vår grej. Senaste matchen var ett steg i rätt riktning, vi måste bygga på den, fortsätta så. Det handlar om att ha slutspelsmentalitet nu, det är bästa tiden för oss spelare.

Framtiden? Den vet Lindbohm inget om. Och han är van.

– Jag har bara fokus på matcherna, framtiden kommer senare.  Jag har varit utan kontrakt de fem senaste somrarna men det har inte varit några problem. Jag är inte orolig, jag är en bra spelare, det finns finns alltid något.  Min agent tar hand om det.

** Någon kontakt med Frölunda?
– Som jag sa, det sköter min agent, jag fokuserar på att spela och göra mitt bästa.

***

I den här texten läste ni bland annat om Max Fribergs motgång, även att det inte syns någon direkt ljusning på Jan Mursaks horisont.

***

Så här kan Frölunda starta mot Leksand.

Kedjor:
Carlsson–Lundqvist–Lasch
Innala–Borg–Greco
Eriksson–Lasu–Rosseli Olsen
Edstrom–Nässén–Born
J Nilsson/Stenberg

Backar:
Lindbohm–F Johansson
Grönlund–Folin
Borgman–T Nilsson
Hasa

Målvakt:
L Johansson/Dichow

***

Leksand föll hemma mot HV71 efter förlängning – men man dominerade matchen spelmässigt. Kanske retroaktiv utdelning i dag?

Ni såg säkert detta.

***

John Klingberg till Minnesota.

Jacob Peterson får chans till nystart ihop med Andreas Johnsson i San Jose.

Anton Blidh och Gustav Rydahl bytte organisationer, Blidh nu i New York Rangers, Rydahl i Colorado.

Se där lite av vad som hände före NHL:s transfer deadline.

 

25 Kommentarer

  1. Man får väl ändå ge Kasimir Kaskisuo lite credd för hans pricksäkerhet? Det va ju bulls eye på den…..

  2. Om dom tog träningarna på lite större allvar kanske det skulle vara enklare att leverera i matchsituationer.

    Att åka runt och garva efter senaste matcherna tycker jag visar på dålig respekt mot oss fans. Kommer även ihåg en artikel tidigare här på rakapuckar att dom inte skjuter med full kraft på träningar för att inte riskera att skada varandra. Kan det ha ett samband med de oerhört klena avsluten under match??

    • Det är väl lite känslan man har över dagens Frölunda. Prestation och resultat är mindre viktigt än de mjuka värdena. Det blir ju gärna så när familjer och vänner samlas för mys ock kalas.

    • Håller med – tror inte att alla hästar är i hagen om man garvar efter denna totala kollaps

    • Herre gud.
      På riktigt?
      Jag var på begravning av min svärmor för en vecka sedan, massa gråt och sorg förstås men vi skrattade och skojade också. Varför skulle det vara något fel?
      Respektlöst mot fans? Satan i gatan alltså, i förlängningen är det precis den inställningen som leder till det som har hänt hos LHC.

      • Håller med. Pinsamt att läsa kommentarer om att de inte bör vara glada pch uppsluppna på träning efter en dålig match

      • Håller helt med. Varför i hela friden skulle det vara ett hån mot oss fans? Skratt och skoj har man ju på vilken arbetsplats dom helst, bara hälsosamt.

  3. Hade gärna sett Lindbohm kvar. En nivå bättre än Tom Nilsson men garanterat dyrare också.
    Dock tror jag backsidan kommer se bra ut kommande säsong. Värre framåt, är jag rädd.
    Tittade lite på den trupp vi har.
    Kommande säsong finns det – utöver juniorerna – bara fyra spelare sett till ålder som kan utvecklas och ta steg: backarna Pontus Johansson och Filip Hasa samt forwards Linus Öberg (från Örebro) och Jere Innala.
    Sedan har vi ett gäng i grunden superspännande 03:or som är utlånade:
    Noah Hasa, center, i Västervik. Enda spelare i detta bottengäng med plussiffror
    Ludwig Persson i Karlskoga, snittade över 1 poäng per match i J20, men haft det rätt tungt i Karlskoga men kan explodera kommande säsong.
    Liam Dower Nilsson, center likt Hasa, tidigare bärande i juniorlandslag och vräkte in poäng i J20. Tung säsong i Västerås, men kan också få ett genombrott 23/24.
    Utöver dessa 05:orna Otto Stenberg, Noah Dower Nilsson och David Edstrom samt 04:an Isac Born.
    Hur ska åtminstone 2-4 av dessa ges utrymme kommande säsong? De kan bli riktigt bra, allihopa.
    Men jag har svårt att se hur det ska ges plats om vi samtidigt ska in spets?
    Friberg – NY CENTER – NY SPETS
    Lasch – NY CENTER – Patrik Carlsson
    Öberg – Nässén – Innala
    Isac Born – Lasu – Rosseli Olsen
    Vågar vi chansa med Liam Dower Nilsson som Noah Hasa som andra/tredjecenter? Talangen finns där.
    Stenberg kan explodera kommande säsong. Edstrom och Noah Dower Nilsson tror jag behöver ett år till i juniorhockeyn eller Hockeyallsvenskan, de är trots allt väldigt unga.
    Summa summarum:
    Ska de yngre ges utrymme och vi samtidigt ska spetsa forwardsbesättningen måste avtal brytas. Lasch, Carlsson, MRO är väl de som ligger närmast till hands? Problemet är att de två förstnämnda är så gamla att de kanske helt enkelt slutar och lyfter lön under en hel säsong.
    Sjöström har satt sig i en knipa, det blir inte enkelt att få ordning på detta.
    Dessutom har tränarna under de senaste säsongerna varit dåliga på att få spelare att utvecklas, bli bättre? Har någon blivit det utöver exceptionella talanger som Elmer Söderblom?

    • Nej, jag förstår inte hur man ska kunna få in tillräckligt med spets, om vi leker med tanken att de skulle försöka, sett till hur full truppen redan är. Många fjärdekedjespelare kvar till nästa säsong, men bara en fjärdekedja ska fyllas….

    • Man behöver bryta ett par kontrakt, åtminstone om man vill vara med och utmana. Jag hade gärna sett att man vågat fortsätta med 16-18-17. Tycker Edstrom läser spelet bra, bra på att ta tillbaka pucken och tycker han är en klart bättre center på seniornivå än vad LDN är som ofta går bort sig i positioner samt är klen i närkamperna.

      • Håller med helt. Det är dags att bryta med MRO; det han visat efter avstängningen har varit det sämsta jag sett av honom i VF-dressen. Hade inte heller varit främmande för att släppa Carlsson, om man kan undvika att behöva dras med hela den månadskostnaden. Kanske kan en comeback i SSK vara en rimlig nivå?

        Finns stor potential i 17-18-16 — bör i mitt tycke vara ordinarie kedja nästa säsong — men svårigheten är att få ihop pusslet. Edstrom är nog förövrigt den som imponerat mest på mig i kedjan, även om de andra kanske känns flashigare. Bra lägstanivå, ruggigt smart spelare.

        • Fungerar inte med för många juniorer, det ser vi ju nu. Måste ha rutinerade spelare med spets. Sen ett par juniorer som utmanar.

      • LDN. Får känslan av att han tror att han är betydligt bättre än vad han är. Håller inte i SHL. 16-18-17 är bättre.

      • 16-18-17 har inte bara en väldig talang, dom hittar också varandra väldigt bra på isen då dom spelat väldigt mycket ihop tidigare

    • Lindbohm är tiölsammans med Folin den bästa defensiva back vi haft på länge!
      Att vi ens nämner LDN i ett framtida lag är en gåta. Klappkass och fått sina chanser. Håller inte för SHL.

  4. Jag tror det blir naturligt för styrelsen att förändra ganska rejält i laget och ledarsidan, om inte detta sker vet dom att dom gräver sin grav och dom vet hur hatade dom blir om dom inte agerar. Dagens match blir spännande och direkt avgörande. Förstår dock inte varför dom går med både Carlsson och Loui som varit över lag svagast i VF i år.

  5. Lindbohms tandlösa leende påminner lite grann om reklamaffischen för filmen ”Hajen”.
    Kanske ett öknamn för honom där i omklädningsrummet?
    Vilket fall som helst så vill jag minnas att en utav Lemans första och tidiga presentation om honom – framkom det då också att han faktiskt är väldigt förtjust i att få äta fisk och skaldjur och där han också givetvis förstod att en stad såsom Göteborg så ska väl sådana delikata ting inte vara några problem med att kunna uppbringa även här på denna plats på jorden. 😉

    • Bästa Edward51, filmen Hajen nämner du.
      När jag ser Lindbom så tänker jag med på Hajen, fast en helt annan Haj om du hajar?
      Tänker på Hajen i Bond filmerna med Roger Moore. Hajen/Jaws Richard Kiel med sitt vassa bett. Ja klok Lindbom Fisk och Skaldjur mumsigt, klokt vara i Göteborg då…
      Idag är det sista hoppet, 3 poäng mycket viktiga. Annars tokkört.
      Har inte så stora förhoppningar kvar nu… Vore bra om man fick glädjas denna Lördag. Frölunda har varit bedrövliga många Lördags matcher… Många fördärvade lördagar..

      • Ja, ja – Conta, han med ståltänderna och som till sist blir fångad av en jätte magnet. 🙂

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...

CHL-tisdag – bör bli första steget mot något bättre i SHL

► Matchdag: Frölunda, redan slutspelsklart i CHL, avslutar mot Bordeaux. ► Viktig kväll ändå – som ett första...

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...
Senast kommenterat

Bra att Robban inte gick med ett gäng juniorer. Det förefaller som om han vet vad han gör…

Av Sventon
2026-10-13 23:41

Ja, mycket bra att pumpa in självförtroende i truppen inför LHC och SAIK

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:36

Tycker att dagens kedjeformationer faktiskt passade jäkligt bra tillsammans. Visst motståndet, men ändå. 77, 44, 11 samt 10, 40, 70, för att inte tala om 92, 16 & 9 skickade bra signaler. Dessutom Lasu, Friberg med Klyvö alt. Elofsson var kul att se. Tycker alla levererade framåt med ett fråget...

Av Ovster
2026-10-13 23:19

Den kedjan var den största behållningen, och den kan förhoppningsvis bli vår ledande framöver. En riktigt smart center, en playmaker av Niklas Andersson-typ samt en power forward med rätt mycket skills! Sen var det säkert välgörande för många andra i laget att hitta nätet med, inte minst Friberg (va...

Av Johan Carlander
2026-10-13 23:14

Cederqvist och Clarke tillsammans, där snackar vi klass. Hoppas de fortsätter så här resten av veckan, då blir det riktigt kul.

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:05

CHL i Scandinavium funkar ej. Bara final som säljer. 5000 i Scandinavium är totalt värdelöst.
Tragiskt att supportrarna inte vill se sitt favoritlag även i CHL

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:03

Tack och bock för analysen och mini-intervjuerna!

Av theothermarcus
2026-10-13 22:42

Många som fick känna på nätet, alltid bra. Fick lira lite gött helt utan någon som helst press då matchen snabbt var avgjord.

Mycket go känsla in i laget inför kommande SHL-drabbningar, det är alltid bra.

Av Jojje
2026-10-13 22:30

Tack för sammanfattningen.

Av ligula1962
2026-10-13 22:29

11-1 är såklart ett Kalle Anka-resultat, men det visar ju lite att VF är rätt bra när de kan, eller om ost- och vin-mumsarna är usla.

MEN! Det är tråkigt att vi inte lyckas mobilisera mer intresse för en sån här match än att spela den i Borgen. I varje hemmamatch vi haft har det funnits en rätt s...

Av andreas
2026-10-13 22:27

Peterson har dock sina lägen, vissa mer eller mindre öppna, men missar ändå. Han behöver få till några mål så självförtroendet höjs. Det KAN inte vara på topp just nu!

Av Ovster
2026-10-13 21:52

Är verkligen inte nån urbota optimist men idag är kommentarerna så mörka att man kunde trott att alla här håller på ett lag som ligger sist, ett lag utan ungdomsverksamhet och med 12 skadade spelare. Vi kommer igen. Älgen såg bra ut med Clarke, om än mot ett avsevärt sämre motstånd. LDN fick också g...

Av Sulan
2026-10-13 21:34

Frölundas damer hade förmodligen också kört över det här laget. Jösses vilka blåbärsgäng det finns i chl. Kände också det där öronbedövande trycket från publiken, det var grymt. Hoppas det kommer fler sådana här ligor som Frölunda kan satsa ännu mer på. Alltid kul att vinna något om man nu inte sats...

Av Mogge
2026-10-13 21:28

Ja, men i vissa fall tror jag faktiskt att det är så. Som ett slags skydd. Att kunna säga ”vad var det jag sa” istället för att bli helt knäckt när det inte blir något SM-guld.
Själv har jag svårt att se poängen med hockey ifall jag inte tycker att det är roligt, vilket det blir iom att det går up...

Av Bemo
2026-10-13 21:27

Ööööllll- lundaaaa

Av PPP
2026-10-13 21:24

Spelade du internationell hockey när du var 18?
Han skall vara skitglad! Med i anti-mål-protokollet :-)

Av PPP
2026-10-13 21:23

Tur att det inte blev någon överkörning. :)

Av robertkjellner
2026-10-13 21:14

Helt klart!

Av Grundin
2026-10-13 21:11

Min första tanke med!

Av jt630421
2026-10-13 21:08

Vi får hoppas den här matchen ger energi man kan ta med till SHL!

Av Johan Carlander
2026-10-13 21:08