SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Läge för Lias att starta om i SHL – men var?

► Känns allt mer troligt att Lias Andersson, 21, är hemma i Sverige för att stanna. Ett tag.
► Trolig klubbadress? HV71 känns mest logiskt. Tycker jag spontant. Men inget är givet i den här historien. Bara att vänta med spänning.
► Kul om en talangfull kille fick en bra chans att starta om.

Lias Andersson på läktaren under SHL-matchen mellan HV71 och Frölunda nyligen. Foto: C MORE (skärmdump)

NI SÅG SÄKERT Lias Andersson på läktaren när hans forna klubbar HV71 och Frölunda möttes just före nyår.

Nyligen var han i Karlstad för att se lillbrorsan Noah debutera för Färjestad (mot Linköping).

Jag hör att visiten hemma i Sverige nog inte blir så kortvarig, i alla fall är det en hel del som talar för ett sådant scenario.

New York Rangers har rättigheterna till Lias, valde honom så tidigt som nummer 7 i draften 2017, har inte alls fått ut det man ville, men nu när den till farmarlaget nedflyttade svensken spelstrejkar och vill bort från Manhattan-klubben så är det på följande vis:

a) Rangers vill ha så mycket som möjligt för sin spelare vid en trejd. Kontraktet går ut våren 2021.

b) Lias gör ingen som helst reklam för sig för tillfället, således är det enormt svårt för Rangers att få till en trejd värd namnet, intresset från andra NHL-klubbar är helt enkelt svagt.

c) I det läget är det ett hett alternativ att låna ut 21-åringen till en SHL-klubb, låta honom kickstarta sin karriär, förhoppningsvis spela så bra hockey att han väcker NHL-intresse igen.

Låt mig vara tydlig: släpper Rangers Lias Andersson hem till Sverige är det alltså inte på något sätt av snällhet, det är ett rent egoistiskt drag, man vill att killen från Kungälv ska spela hockey, bli attraktiv så att man kan få något för honom i framtiden.

Busenkelt.

Jag hör att detta är planen, och då är frågan, kan Frölunda bli aktuellt, är det HV71 som gäller, eller någon annan klubb?

Inget är givet, absolut inget är givet, men New York Rangers har pucken i sin hand och vill givetvis att Lias – som är center i grund och botten – ska få en stor roll och spela så mycket som möjligt.

Frölunda har Joel Lundqvist, Johan Sundström, Simon Hjalmarsson, Nicklas Lasu (plus Patrik Carlsson, Jacob Peterson) på centersidan.

HV71 tappade oväntat toppcentern David Gustafsson före säsongen (Winnipeg Jets), fick ta in allsvenske AIK-veteranen Christian Sandberg, lirar utöver detta med Linus Fröberg, Axel Holmström och Joakim Andersson.

You do the math, för att uttrycka sig modernt.

Färjestad hade ju varit en kul grej givet att brorsan Noah, 17, just debuterat, men dels är nog Noah ingen del av A-laget än, dels kommer Oskar Bäck hem från JVM och Färjestad har hyggligt med centrar (Linus Johansson, Gustav Rydahl, Johan Ryno, Martin Johansson).

Nå, jag understryker gärna igen: inget är givet i den här historien. Frölundas sportchef Fredrik Sjöström har lirat i Rangers, har – vill jag minnas – en god relation till assisterande GM Chris Drury, kanske spelar det in. Sedan har ju Lias bäste kompisen Jacob Moverare här i Göteborg, har sagt att han en dag vill spela i Frölunda igen, men det var ju det där med att NY Rangers här och nu inte gör något av snällhet.

Till sist, det är flera som frågat mig sedan Lias Andersson – i höstas nedskickad till farmarlaget Hartford, självfallet en stor besvikelse – först begärde en trejd från Rangers och sedan hux flux valde att inte dyka upp i Hartford efter ett antal rätt mediokra insatser på slutet.

Det finns mycket i den här historien som vi inte vet.

Det finns massor, tror jag, med information som inte kommit ut.

Vet man vilka kloka föräldrar Lias har, mamma Jessica och pappa Niklas, Frölundalegendaren, så inser man att det här sannolikt inte var ett juvenilt, spontant beslut fattat i besvikelsens stund. Det är i alla fall min uppfattning, min känsla. Men sådana kan förstås vara felaktiga.

Kanske får vi veta mer, kanske är det inte för oss att veta.

Men kanske får vi alla fall snart en ny klubbadress?

***

Lias Andersson bytte från HV71 (där han var som junior) till Frölunda inför säsongen 2017/2018 men gjorde bara 22 matcher, blev kvar i Nordamerika efter JVM.

Som förstarundare har han fått sina chanser i New York Rangers men inte förmått imponera på ledningen. 66 matcher, 3+6, är  ett magert poängfacit.

När Lias efter höstens 17 Rangersmatcher skickades ner till Hartford kändes det lite som att … nä, det blir nog inget på Manhattan.

I grund och botten är Lias en bra hockeyspelare, en stor talang, som dock inte var riktigt NHL-redo. Kul om han fick en bra chans att starta om karriären, NHL finns ju kvar om ett tag …

***

Går inte att invända mot Nils Höglanders matchstraff i går, inte alls, men efter att ha sett det är min känsla:

Är det inte så att han blir rädd, vill skydda sig, sätter upp armen, och allt blir bara fel?

Man måste ha bättre kontroll på sin kropp, det är inte det, men det kändes mer olyckligt än fult. I alla fall är det min känsla.

I dag spelar Sverige bronsmatch. Sådana är det mest meninglösa jag vet. Låt båda semifinalisterna komma trea, gör som i boxning, två bronsmedaljer.

***

Utan att försvara: kan någon vara förvånad när Zlatan Ibrahimovics staty förstörs? Han hade säkert inte väntat sig något annat heller, nu har han liksom ryggen fri att fullt ut fokusera på Hammarby i Sverige.

***

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07

Önskar dig en glad midsommar och en skön sommar ! Prenumerationen rullar på som vanligt.

Av ToreL
2026-06-16 19:34

Önskar en härlig sommar till dig Leman!

Av LarsL
2026-06-16 19:13

Tack för den här säsongen Henrik. Ett lysande jobb som vanligt. Hoppas du får en trevlig midsommar och en härlig sommar.

Av Daniel Rafalski
2026-06-16 19:08

Glad midsommar 🍻🇸🇪

Av Peter Johansson
2026-06-16 19:04

Delar den bilden, kan inte riktigt se att de hamnar i SHL. Skulle vara om det är tokfullt i NL och hos lagen som betalar bäst.

Av HenrikM
2026-06-16 17:58

Framför allt ska man nog se att rätt många miljoner investerades. Inte så dumt, kan jag känna, när egna kapitalet är så maffigt. Sedan även de uteblivna semifinalerna. Säg tre sådana och vinsten kanske gått upp med ... nu höftar jag ... fem miljoner.

Av Henrik Leman
2026-06-16 17:54

Känns ändå surt med bara 3 miljoner. Med en ökning på biljettpriset för säsongskort och fulla hus. Klart man kan med detta också räkna in att truppen i år var rätt dyr och en del gick till den.

Av Virlank
2026-06-16 17:47

De mindre klubbarna, där hade SHL-klubbarna nog kunnat matcha totalen om man verkligen velat. Alltså om man betänker högre levnadskostnaderna i Schweiz, att spelarens fru/flickvän kanske har jobb i Sverige men inte i Schweiz, skolavgifter m.m.
500 K i Sverige, trots våra skatter, hade i några fall k...

Av Henrik Leman
2026-06-16 16:23