Kaptenen om hemmafavören i match 7: ”Nyttja energin på rätt sätt”

► Max Friberg gillar läget och hemmafavören i Frölundas match 7 mot Leksand.
► Här får ni mer om hur Friberg ser på det dramatiska avgörandet onsdag kväll.

Max Friberg, Frölundakaptenen, ser fram emot att spela en match 7 i Scandinavium.

Supportrarna till Frölunda och Leksand våndas säkert. Match 7 onsdag kväll. Allt eller inget. Semifinal eller semester.
Max Friberg med ett leende:
– Framför allt ska det bli jättekul, känner jag. 

DET ÄR FÖRSTÅS lätt att utåt snacka som Frölundakaptenen, bygga en positiv ”gilla läget”-känsla, kanske för att skingra den oro som ändå finns.

Eller?

Max Friberg vet hur det är att följa ett lag från sidan, har sina sympatier hos fotbollskanonjärerna från norra London, förstår självfallet nervositeten hos Frölundasupportrarna inför onsdagskvällens match 7 i Scandinavium, men själv känner Friberg så här, sa han:

– Jag är likadan när jag ser det på TV, när man inte har något att kontrollera. Nu är man involverad och kan göra skillnad. På något sätt är det det här man brinner för och spelar för, när det verkligen gäller och ska avgöras. Jag försöker bara se positivt på det här. Gårdagen (2–5 på annandagen i Leksand) är gjord, klart att vi väldigt gärna hade velat vinna, men situationen är som den är, och slutspelet i sig, det handlar om att gå vidare och göra sig redo för nästa uppgift hela tiden.

** Rent spelmässigt var ni långa stunder bra i match 6. Något ni kan ta med in i match 7?
– Vi har försökt ha den hållningen genom hela serien, fokusera på vad vi gör där ute, och vi gjorde mycket vi kan ta med oss. Då har vi kanske procenten på vår sida. Behålla samma attack mot mål, samtidigt behålla lugnet, kunna ha tålamod och spela på defensiv planhalva när vi behöver det för de är fortsatt vassa när de är i anfallszonen. Göra det svårt för dem där och … tålamod är nog ordet, tror jag. Verkligen ha självförtroende, lita på det vi gör.

** Tålamod i ett kokande Scandinavium – kan inte det vara svårt i en match 7? Supportarnas krav, sådant kan ibland vara jobbigt att hantera.
– Mer än något så ger de oss energi. Det ska bli skönt att ha dem i ryggen, det ger en härlig energi, och sedan är det upp till oss att leda den till rätt saker. Inte överjobba situationer utan som jag sa: vara lugna och lita på det vi gör. Det tror jag är viktigast i en game seven. Sedan, givetvis, när det väl krävs, kunna ha den här desperationen framför kassarna, även i närkamper. Många små grejor som kommer kunna vara avgörande. Men det är en go känsla i gruppen. Tror alla känner att vi gör väldigt mycket rätt. Nyttja energin på rätt sätt. Det är jätteskönt att spela inför vår hemmapublik.

** Värdet av kvartsfinalserien i fjol, vinst i match 7 borta mot Färjestad?
– Det tar vi med oss. Ett gäng där inne som var med då, som vet att det spelar ingen roll att det gick som det gjorde i går (måndag). Då gjorde vi en klockren insats i Karlstad, vi ska se till att vi är på tårna och gör en bra insats i morgon (onsdag).

***

På Tom Nilsson-fronten intet nytt. Alltså noll information om hur backen mår. Men han var inte på is, syntes inte till. Räkna med samma Frölundalag som i de senaste matcherna. Kanske också med M3-kedjan intakt. Tränaren Roger Rönnberg mörkade vem av Mikael Ruohomaa och David Edstrom som ska centra vilken kedja.

I Leksand återstår att se om Marek Hrivik gör ett nytt försök, han höll bara i en period på annandagen. Justin Kloos var på is under tisdagen, kanske är han redo för comeback. Kalle Östmans avstängning är överklagad till Riksidrottsnämnden, inhibition är begärd, tveksamt om det är mer än en markering.

***

Vi har sett 31 match 7 i SHL-slutspelet sedan säsongen 2000/2001. 21 har vunnits av hemmalaget.

***

Hetast i jakten på Malte Strömwall är Ambri-Piotta, skriver Expressen. Men ni vet ju sedan tidigare att Strömwall är högvilt i Schweiz, många klubbar skulle älska att locka till sig den tekniske anfallaren – så huruvida Strömwall stannar i Frölunda eller ej, det beror helt på vad han och familjen vill.

Schweizklausulen behöver användas före 30/4. För allt vi vet kan så redan ha skett.

***

Även Frölundas J20 slutspelsmatchar på onsdagen, första semifinalen mot Skellefteå avgörs i Frölundaborg. Retur i norra Västerbotten på fredag, eventuell match 3 där uppe på lördag. I den andra semin möts Djurgården och Örebro. J18 är framme i kvartsfinal, ställs där mot Färjestad. Första matchen borta på torsdag, retur hemma på lördag, eventuell tredje match dagen efter, också den hemma. Övriga kvartar: Brynäs–Växjö, Leksand–HV71, Djurgården–Örebro.

***

Här är nästa nyförvärv till Frölundas SDHL-lag: backen Alva Johnsson, 25. Waxholmsfostrade Johnsson har spelat universitetshockey i USA i fem år, är storvuxen (183 cm) och rejäl i sitt spel.

– Vi såg ett stort intresse hos Alva att verkligen vilja komma hit till Frölunda för att utvecklas ytterligare och det finns en förhoppning hos både henne och oss att hon ska kunna ta en stor ledarroll i vårt lag. Hon har en karaktär vi söker och kommer bli en tung, viktig kugge för vårt försvarsspel, säger Frölundas sportchef Kim Martin Hasson till klubbens webbsajt.

Johnsson stavar med två S i efternamnet. Det gör inte hennes kusiner, Andreas och Jonathan i Skellefteå.

Intressant vad Leif Boork, en gång förbundskapten för det svenska damlandslaget, tycker om Alva Johnsson.

Enligt GP är det dessutom klart med två finska landslagsstjärnor, backen Sanni Rantala och anfallaren Elisa Holopainen. Två riktiga spetsvärvningar.

***

 

34 Kommentarer

  1. Max resonerar helt rätt. Bara ut å köra och ha kul.

    Två bra och jämna lag. Kan mycket väl gå till sudden.

  2. Som en hyllning till Lemans högtstående och frekventa slutspels-texter röstar jag för att vi alla om möjligt swishar en extra femhunka var.

    Tycker att hans formidabla arbete förtjänar att premieras utöver det vanliga.

    • Du kan väl börja sedan när Leman bekräftat din betalning så följer resten efter. Tvivlar på att du betalar öht.

        • Tror de flesta vet precis vad du gör på den här sidan. Men bevisa mig gärna fel, skicka in femhundringen som Leman kan bekräfta så är saken biff. Inte för att det kommer att hända men du har iaf möjligheten att visa att du står för vad du säger.

  3. Snacka om topp värvningar för damerna.
    Men Rantala blir inte ensam värvning från Kalpa.

    Även lagkompisen Elisa Holopainen följer med – och här pratar vi verkligen spetsvärvning. Forwarden löste 32 mål och 25 assist på 19 matcher i finska ligan – och spelar även hon i landslaget.

      • Man gör nog ett jobb tillsammans och själva spelarna i Frölunda är det inget fel. Problemet är nog att man inte vill betala för offensivt skickliga spelare och där av blir det inga finaler och guld. Malte visst men det räcker inte med Malte och MR och ett gäng brunkare som ska nå final. Alla vet att man inte vinner utan nordamerikansk spets framåt. Hoppas jag har fel.

        • Vad har Växjö för amerikansk spets? Tycker det är helhet som gör dem till landets mest framgångsrika lag.

      • Ungefär som på herrsidan, ett snäpp sämre. Men hon har klarat av att leverera på OS och VM så hon ska nog kunna leverera i SDHL också.

  4. Ryan Lasch med 1+3 när Pelicans slog HIFK i game 7 nyss. 4-3 blev slutresultatet efter en fin vändning av Pelicans i tredje. Fina Ryan.

  5. Grymt spännande imorgon. Spontant sett till de 6 tidigare matcherna har nog leksand en liten fördel. Spelat bättre sett till hela matcherna, mer skills och kommer lättare till avslut.
    Som vanligt, står inte Lasse på huvudet så blir det tufft.

    FBK rensar ut i truppen. Marcus Nilsson o Ejdsell lediga. Favoritspelare för mig, tror ni VF hugger?

  6. Lilliz sägs gå till Björklöven och Ejdsell till Schweiz.

    Tycker Lilliz är för bra för HA. Hade gärna sett honom i Frölunda.

  7. Spelskicklighet över hela banan är en stor del varför Växjö vinner och bra målvakt. Annars skulle alla ta efter. Nordamerikanskt förra säsongen. Att man även behöver en helhet som fungerar är ju en självklarhet. Det kan bli fiasko också men chanserna ökar att vinna. Färjestad agerade ordentligt och vann 2022. Guldet skulle till Karlstad till varje pris.

      • Att man sällan vinner har nog också med vinnarkultur att göra. Är Luleå bättre än ett topp6 lag med nuvarande trupp?

  8. Jag blir faktiskt lite orolig när Max trycker mycket på att ta det lugnt. Får ibland känslan att det är en del av problemet, inte minst för den gode Max själv. Att de fokuserar på att ta det lugnt och göra allt kontrollerat går ut över tempot, så att det i själva verket blir långsamt och Leksand går vinnande ut ur situationerna.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...
Senast kommenterat

Lägg där till Folins knä, där han för andra året i rad gick på för hårt.

Av sincan
2026-10-12 14:36

Robert svarade på det i texten

Av Henrik Leman
2026-10-12 14:26

Oj, tänkte inte på att kolla det, när jag kom 1140 hade de hållit på ett tag och jag var mest fokuserad på att se om Folin o Thorell var med (vilket de var). Leman brukar ha järnkoll så det kommer nog.
Det enda jag tänkte på var att Lasu o Friberg körde i samma lina, samt att de tränade mycket på a...

Av lgk
2026-10-12 14:24

Folin är efterlängtad.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:06

Puistola får en nystart när han kommer tillbaka efter skadan.
Kanske med lite ljusare röst bara.
Lycka till med en snabb rehab.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:04

Lät nu de lite äldre spelarna vila imorgon.
Vi är väl klara till slitspelet ändå.

Av nissejiteg
2026-10-12 14:03

Vilka kedjor på träningen ?

Av Kalle Lindskog Henriksson
2026-10-12 14:02

Varför skulle inte Tom Nilsson platsa. Det där när man hör saker viskas då skall man hålla för öronen. Skvaller som går från mun till mun brukar sällan vara sant.

Av kilberg28
2026-10-12 14:02

Konstig kommentar. Vi supportrar sitter med en mikroskopisk insikt i vad som händer. Att då tycka att man har på fötter för att hävda att någon "inte imponerar" är att tro för mycket om sig själv.
"Efterklokhet är världens mest exakata vetenskap"

Av JonasG
2026-10-12 14:00

Du får nog se över dina källor lite.
Självklart är T. Nilsson en viktig spelare för laget och har aldrig varit petad av kvalitetsmässiga skäl!

Av Andreas
2026-10-12 13:55

Om man testar honom halvskadad anser man nog att han är en viktig spelare för laget :)

Av Grundin
2026-10-12 13:50

Frölundas medicinska team imponerar inte när det kommer till Tom eller Thorells handled...

Av sincan
2026-10-12 13:47

Jaha.. då är vi utan två tänkta Stjärnspelare och poänggörare nu då? Hur löser Sjöström detta? Saknas ju redan 1-2 skickliga forwards… tufft läge.

Av dabe1974
2026-10-12 13:47

Tom Nilssons ”skada”… ja du HL, du har ju viss insyn och vet så klart mer än du vill göra gällande?
Själv hört lite viskningar om att ledarstaben inte anser TN platsa i laget just nu…

Av dabe1974
2026-10-12 13:45

Där kom förklaringen till varför Tom trots allt följde med på road-tripen under ”svarta veckan”.

Det är lätt som supporter att vara smart i efterhand. ”Tom borde stannat hemma…” Men det finns ofta en rimlig förklaring till olika beslut, baserad på information som bara spelare, tränare och medici...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 13:44

De e nästan vackert att se alla namn ni skriver, många hade jag i en pärm med hockeykort!

Håkan Algotsson

Ronnie sundin
Henrik tömmernes

Niklas Andersson
Tomi kallio
Joel Lundqvist

Av Andreas R
2026-10-12 13:38

Experterna följer 14 lag. Skaådeläget är inte statiskt, spelare är in och ut på grund av skador och känningar. Som Tom Nilsson. Det är inte alltid lätt, och alla experter har inte järnkoll på läget i trupperna, spelare för spelare. Det är ändå 360 spelare typ… Kanske Madhawk och MP som har den typen...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 13:09

Thorell har en enorm otur med skador. Varit ur spel väldigt mycket under sin tid hos oss. I längden håller givetvis inte det, utan vi behöver honom på isen inte på läktaren med en korv med bröd i näven. Farten behövs.

Av Jojje
2026-10-12 13:03

Det är alltid lika roligt när experterna på TV4 tex ska prata om skador. Övriga lag, då nämner de varenda spelare men i Frölunda nämner de ett par på sin höjd. Som nu.. Puistola och Nilsson. När vi även har Folin, Olausson och Thorell borta.

Ibland blir man mörkrädd.

Av Jojje
2026-10-12 13:00

En står två, en står en. Vem som gör vad – ingen aning.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:41