SMÅTT OCH GOTT

Jag hoppas Frölunda låter fansen vara med om framtidsbeslutet

► Indianens dagar i Frölunda är säkert räknade. Jag har inga problem med det.
► Ibland får man helt enkelt anpassa sig till den tid man lever i, må man gilla allt med den eller ej.
► Jag hoppas dock att Frölunda verkligen tänker till angående nytt klubbmärke.
► Fansen bör, tycker jag, få vara med och tycka till.

”Adjö, du gamle indian …” Jag hoppas att Frölunda låter fansen vara med när det ska skapas ny logga.

I FREDAGS SÅG jag, när jag scrollade nordamerikansk media, att det åter stormade kring NFL-laget Washington Redskins.

Eftersom jag har ”semester” skrev jag bara en snutt på Facebook och Twitter, snabbt hade dock andra medier vaket hakat på och i går hade GP ett utmärkt snack med Frölundas ordförande Mats Grauers som berättade att man nu verkligen ser över det här med namn och varumärke.

Jag räknar med att indianen ryker. Mer om det senare. Först kort bakgrund.

Det här med idrottslag och olika ”efternamn” anspelande på nordamerikanska urbefolkningen har ju varit ett återkommande ämne genom åren, kritik ibland, tystnad, en och annan kritisk röst igen, åter tystnad, och så där har det fortsatt.

Inget riktigt tryck på klubbarna.

Framför allt har det aldrig varit en enad kritik från så kallade ”Native Americans”, en del individer och grupper har ogillat, andra har tyckt det finns mycket viktigare saker att bry sig om.

Så tycks det vara även nu när hela västvärlden står inför något slags moraliskt reningsbad efter det vidriga mordet på George Floyd.

Det är inte primärt grupper av Nordamerikas urinvånare som ställt krav på att Washington Redskins ska byta namn, det är istället storsponsorer som FedEx och Nike som känt hur vindarna blåser och valt att agera.

Den här gången känns allt mer på allvar.

Snöbollen har rullat för långt ner i backen.

Floyd-mordet, protesterna som följde, vikten av ta avstånd från allt som kan kallas vit kolonialism … sammantaget blev nog bägaren så full att den vilken dag som helst rinner över.

Washingtonägaren Dan Snyder kommer inte få bygga en ny arena om inte ”Redskins” försvinner från namnet, FedEx – som har namnrättigheterna – har varit tydligt där. Nike har förresten redan plockat bort Washington Redskins från sin sajt där fans kan beställa souvenirer.

I Cleveland – där baseballaget heter Indians, precis som Frölundas hockeylag – har klubben twittrat att man nu vill ”´hitta bästa vägen fram” och det är tydligt att även här kan ett namnbyte komma att bli aktuellt.

Det är alltså i det här ljuset man ska se det faktum att Frölunda nu utreder om framtiden bör vara indianfri. Mats Grauers & Co i ledningen har givetvis full koll på resonemanget i Nordamerika, ordföranden sa i går till GP (betallänk):

– Vi har betraktat vår indianlogga som en hyllning och har byggt vår varumärke med goda värderingar kring indianen. Vi inser samtidigt att det finns en koppling som är tveksam (…) Vi måste skaffa oss en bättre kunskap –  och analysen ska vara klar i augusti. Efter det fattar vi ett beslut om hur vi ska gå vidare. Det kan innebär att vi byter varumärke.

Så lär det bli. Jag är tämligen övertygad om det.

Man kan hävda att ”Indians” i såväl Frölundas som Clevelands fall inte är det minsta rasistiskt, snarare en hyllning till de som vi förr kallade indianer, en hyllning till deras kampmoral; minns att Frölunda kallades ”Vilda Västern” och hellre ville förknippas med indianer än cowboys.

Då är ju ”Redskins” (rödskinn) ett betydligt större problem, mer nedsättande, kan jag tycka.

Nå, så har man kunnat resonera tidigare.

Nu, i spåren av George Floyd, är den tiden förbi.

Det är helt enkelt en onödig risk för en klubb att ta att på minsta vis förknippas med något som går att tolkas som rasistiskt, nedsättande, kolonialistiskt, och så vidare.

Washington lär med stor säkerhet tvingas göra sig av med Redskins.

Frölunda (och Cleveland) har chansen att förekomma istället för att förekommas – och jag är rätt övertygad om att det blir så. Adjö, du gamle indian, för att travestera Lasse Dahlquists klassiker från 1941.

Det finns en hel del att vinna.

Det finns nästan inget att förlora.

På vinstsidan:

Självfallet det PR-mässiga i dagens samhällssituation, men också att en högljudd grupp supportrar (många av dem unga utan minnen från Vilda Västern-tiden) som alltid undrat vad i herrans namn indianer har med Göteborg att göra vid ett namnbyte skulle jubla och förmodligen ta ett dopp i Poseidon i ren och skär glädje.

De som gillar indianen (och de finns!) skulle säkert muttra – men knappast sluta på gå på matcherna för den sakens skull.

De som avskyr indianen skulle i gengäld känna sig än mer som ett med klubben.

På minussidan:

”Indians” har tveklöst sålt souvenirer, det har blivit ett begrepp inte minst i Hockeyeuropa, men ärligt talat … det är bara ett efternamn. Klubben FRO-LUHN-DAA är maktfaktorn efter alla CHL-triumfer, det är inte indianer som väcker intresse och beundran.

Alltså – i min värld har indian eller ej aldrig varit en stor fråga, men i läget som nu uppstått, jag ser inte att Frölunda kommer fram till något annat än att indianen spelat ut sin roll.

Den riskerar helt enkelt skada betydligt mer än den ger.

Man kan tycka att det vore modigt att stå emot snöbollen, fortsätta hävda att ”Indians” är en hyllning och inget annat, men ibland tangerar mod dumdristighet.

Inga företag lär sluta stödja Frölunda om efternamnet kastas på skräphögen.

Ett och annat kan göra det om det blir kvar.

Diskussionerna inom klubben kommer säkert vara många och intensiva, ska så vara, men i slutändan tror jag ändå beslutet lär nås fram till och fattas med enighet.

Och då är ju frågorna, för er som orkat läsa ända hit:

## Hur ska klubbmärket se ut? Ska Frölunda försöka att åter få ta plats i Västra-familjen och därmed kunna ta tillbaka en klassiker? Kanske skapa ett helt nytt märke istället?

## Nöja sig med Frölunda HC – eller är det nödvändigt att hitta ett annat klatschigt efternamn?

Jag vet nog vad jag tycker, men det är ointressant, desto viktigare att alla ni som följer och älskar Frölunda får känna er delaktiga.

Frölunda bör inte, anser jag, byta namn och logga över en natt, låt det hellre ta lite tid (eftersom det ska hålla länge), ta fram X antal alternativ, låt sedan supportrarna vara med och rösta.

Sådant skapar delaktighet.

Sådant bygger på klubbkänslan.

 

***

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av @rakapuckarpunktcom


***

Den här hade inte riktigt fungerat i dag, eller vad tror ni? Men det var andra tider då, människor tänkte annorlunda, och jag tror inte på det här med att sudda ut historien. Bättre vi lär av den.

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...
Senast kommenterat

Tack! Försöker alltid ha respekt för folk härinne.

Av Daniel B
2026-08-09 17:56

Eller Oliver Wahlstrom

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:37

Du är alltid lika trevlig Daniel B!

Av Grundin
2026-08-09 17:36

Mycket intressant!

Av Grundin
2026-08-09 17:35

Varför går Frölunda inte all in på Kole lind som står utan kontrakt

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:24

Jag förstår Sjöströms inställning – han vill inte betala en betydligt högre lön och har en gräns han inte tänker överskrida. Men skillnaden mellan Färjestad och Frölunda handlar i grunden om arenan och de intäkter den genererar. Frölunda ligger långt efter på den punkten, och det är inget som kommer...

Av stas87@seznam.cz
2026-08-09 16:55

Missade det viktigaste: håller med om Born. Så jäkla synd att han inte är kvar.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Grundin, tack för dina svar. Det är ingen kritik mot dig, hoppas du inte tar det så.

Ivar trodde jag faktiskt inte skulle vara så bra.

Jag ska vara ärlig och säga att jag också är lite tveksam till Liam, men vill ge honom en chans.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Dock skrämmer ordet ”lönehierarki” mig lite i det här sammanhanget. Går det att plocka en toppcenter och behålla den hierarkin?

Av Grundin
2026-08-09 16:20

Har jag inte påstått. Jag svarade på ditt och Daniel B’s inlägg. Jag menar att man skall vara beredd att överbetala för rätt center. Om en sådan skulle dyka upp.

Av Grundin
2026-08-09 16:15

I vilka fall kan vi härleda uteblivna centrar till att Frölunda inte velat betala tillräckligt?

Av theothermarcus
2026-08-09 16:05

LDN är en intressant värvning. Jag menar inget annat. Men jag tror att det är för tidigt för honom att leda den näst mest offensiva kedjan.

Ivar trodde jag faktiskt skulle vara grym förra. Synd att du tvivlade ;)

Westergård är jag tveksam till, platsade inte ens i Löven. Jag hade hellre haft ...

Av Grundin
2026-08-09 15:46

Absolut, jag tror att Olausson blir grym, även Fagemo och Puistola. Klass rakt igenom. Normann tror jag gör en bra säsong och Johannesson kommer höja sig.

Mer skeptisk till att LSN håller, eftersom han inte höll som center i Löven. JP som förstacenter är jag också tveksam till. Efter hans fiasko ...

Av Grundin
2026-08-09 15:39

Grundin, vem trodde att Ivar skulle vara så bra förra säsongen? Liam kanske för det bra som center, det vet vi ej. Olausson kanske visar sig vara en grym värvning. Fagemo och den nye finnen ser jag som klass. Visst, hade en bra center kommit in vore det givetvis bra. Men nu är det som det är, ge det...

Av Daniel B
2026-08-09 15:33

Inget lag vill väl överbetala. Om man har siktat in sig på en specifik spelare och många klubbar strider om samma, då är det bara att betala.

Finns inga garantier att man vinner med dyrast trupp, ej heller att man vinner med 50% hemvävt.

Att låtsas att man inte är i starkt behov av en bra cen...

Av Grundin
2026-08-09 15:18

Tack! Bra skrivet!

Av Daniel B
2026-08-09 15:07

Kilberg28: ligger nog en hel del i det du skriver. Tjuv och rackar spel

Av Stora norrland
2026-08-09 14:40

Frölunda har redan prövat metoden att låta plånboken vara vidöppen och det gick ju tämligen mediokert så vi behöver inte pröva det igen. Det går inte att köpa sig ett SM-guld. Jag har svårt att se vad som skulle vara så dåligt med Sjöströms approach. Pengarna finns men man vill inte överbetala i rel...

Av theothermarcus
2026-08-09 14:30

😂. Den var bra

Av Stora norrland
2026-08-09 14:22

Är inte ett dugg orolig. Tror Sjöström kommer med två värvningar under säsongen. Hade varit mer orolig om Conta och gänget som ser allt i svart skulle vara sportchef. Tunnelseende är ingen bra kombination om man skall vara sportchef.

Av kilberg28
2026-08-09 13:12