SMÅTT OCH GOTT
2026-09-05 18:58 | Samma segertörst mot KooKoo? 4

Imponerande av Djurgården, Frölunda rätt borta hemma

► Frölunda har förtvivlat svårt i Scandinavium för tillfället.
► Hemma är laget rätt borta.
► En bra start i returen mot Djurgården räckte inte, det var lite för kraftlöst, svagt – och till slut ännu en förlust:
► Djurgården? Raka motsatsen, hittade tydligen massor med energi och kraft på tåget ner. Imponerande.

FRÖLUNDA–DJURGÅRDEN 2–4:  Hockey är en fascinerande sport, man ska aldrig tro att man begriper något, för jösses, så fort det kan svänga.

Tre raka bortasegrar signalerade att Roger Rönnbergs gäng hittat en stabil plattform att stå på, snabba 1–0 den här kvällen borde gett en skjuts i rätt riktning, speciellt mot ett rätt åderlåtet Djurgården.

Istället var det Robert Ohlssons 08-gäng som visade upp trygghet, fart och och energi i spelet.

Djurgården var snabbare, starkare, bättre.

Frölunda spretade lite för mycket igen, passningsspelet för dåligt, man hittade aldrig den rytm och den sammanhållning som karaktäriserade de senaste dagarnas tre segrar, gjorde ett tappert försök i början av tredje men en spelvändning (långt ifrån den första) dödade matchen: Patrik Lundh dunkade in 4–1 (47.34).

Det kändes som Frölunda led mycket mer än Djurgården av att detta var andra matchen på två kvällar, men jag tror det var mer mentalt än fysiskt.

Axel Jonsson Fjällby och hans gäng var nederlagstippat, saknade klasspelare på forwardssidan, hade allt att vinna, och vid 0–1 var det liksom bara att gå ut och köra.

Mest körde Jonsson Fjällby själv.

Wow! Vilken underbar lirare han är.

Blåste ifrån alla vid 1–1, tryckte in 3–1, fixade power play-spel, drev på, drev upp tempot, och … tja, isens häftigaste i mina ögon.

Grymt imponerade av Djurgården som har ett sådant självförtroende, en sådan trygghet i sitt spel. Robert Ohlsson hade kastat om i kedjorna, delvis nödd och tvungen, och fick bra resultat.

Fjällby Jonsson med Niclas Bergfors (vackert 2–1-mål) och Henrik Eriksson gillade jag mycket.

Linus Johansson och Jonathan Davidsson med Calle Ridderwall också fyndiga.

***

Frölunda? Tja, jag vet inte om det var det här med att laget just nu har svårt att komma upp i samma klass hemma som borta, eller om det möjligen smög sig in lite övermod efter det tidiga 1–0-målet av Carl Grundström – men det här var inte bra nog.

Jag hade svårt att se annat än hemmaseger efter Grundströms mål.

Problemet var kanske att spelarna kände samma?

Spelkvalitén gick ned, det var inte alls rejält och synkat som på den framgångsrika bortaresan, istället ett svagt passningsspel, puckar slogs till stillastående lagkamrater, oron spred sig, motorn började hacka, och när Axel Jonsson Fjällby utnyttjade Victor Olofssons och Adam Almquists slarv för 1–1 kände jag:

Nu får vi se vad Frölunda gör, blir det:

a) Tillbaka till det spel som gett framgång, enkel och snabbt, få ner puckar djupt, sätt press och lita på att spelet håller?

b) Oro, frustration, ängsligt famlande efter en väg framåt?

Inte var det något a-lag, inte, snarare ett lag med b-esvär.

Frölunda kändes ett steg efter i varje moment, förlorade närkamper, fick aldrig igång något spel med långa anfall, hamnade med ett långt lag där det blev mycket en och en och inte alls den där känslan av att fem man sitter ihop.

Vid Niclas Bergfors 2–1 gick det alldeles för fort, vid Jonsson Fjällbys 3–1 spelade Rasmus Dahlin svårt och stillastående istället för snabbt och enkelt – och då vet ni hur det brukar gå.

Christoffer Ehns 2–4-mål var en signal att laget vägrade att ge sig, men den här kvällen fanns inte kvalitet för mer än så, ett Ponthus Westerholm-mål blev korrekt bortdömt.

Facit hemma: Växjö 2–5, Färjestad 1–4, Luleå 3–2 (förlängning), Djurgården 2–4.

Frölunda är fortfarande ett topplag, ingen anledning för fans att ”gå bananer”, men … tja, lite skumt är det.

***

Carl Grundström var, tyckte jag, Frölundas främste forward i måndagens 1–0-seger mot Djurgården på Hovet. Ett antal bra aktioner då, men inget mål.

Bättre gick det i returen på hemmaplan, Grundström – som gått mållös från sju matcher i rad – utnyttjade Joel Mustonens smarta direktpass i power play och gav Frölunda en tidig ledning.

Bra inledning av hemmalaget, allt slarvigare med tiden, och 1–1 var inte ologiskt.

***

Johan Gustafssons SHL-nolla stannade på 164.51. 16.32 hade gått att av första perioden när vesselsnabbe Axel Jonsson Fjällby utnyttjade Frölundas slarviga uppträdande i offensiv zon, for över isen som ett jehu och fick pucken förbi Gustafsson.

***

Störst jubel: när Nicklas Lidström zoomades in.

**

Fakta:

1–0 (2.15) Carl Grundström 5/4 (Mustonen, Dahlin) 
* Hackande PP, andraformationen gick till snabb attack, bra passningsspel, sidled från Joel Mustonen till Grundström.

1–1 (16.32) Axel Jonsson Fjällby
* Victor Olofsson och Adam Almquist kom inte överens, spelade svårt på offensiv blå, Jonsson Fjällby slog på raketmotorerna och hittade en lucka mellan kropp och vänsterarm på Johan Gustafsson.

1–2 (24.07) Niclas Bergfors (Johansson, Bernhardt)
* Andra gången på kort tid som Frölunda inte var riktigt vaket, Djurgården vände spelet snabbt och begåvat, Bergfors avslutade på Mats Sundin-vis med en backhand i nättaket.

1–3 (35.13) Axel Jonsson Fjällby
* Rasmus Dahlin spelade svårt, Johan Gustafsson stod emot förstavågen, men i andra kunde han inte hålla emot när Jonsson Fjällby fick veva in en retur.

1–4 (47.34) Patrik Lundh 4/4 (Lagesson, Ridderwall)
* Snabb omställning, Frölunda gick bort sig, rappt avslut i två mot ett-läge.

2–4 (16.32) Christoffer Ehn (Stålberg, Rosseli Olsen)
* Ehn het framför kassen, styrde in pucken.

Så spelade Frölunda
Kedjor:

Victor Olofsson–Joel Lundqvist–Ryan Lasch
Carl Grundström–Jan Mursak–Ponthus Westerholm
Mats Rosseli Olsen–Simon Hjalmarsson–Sebastian Stålberg
Joel Mustonen–Christoffer Ehn–Max Friberg
Pontus Widerström
Backar:
Adam Almquist–Rasmus Dahlin
John Nyberg–Jonathan Sigalet
Adam Pardy–Matt Donovan
Kristoffer Gunnarsson
Målvakt:
Johan Gustafsson (Johan Mattsson)

Djurgården
Kedjor:

Patrik Lundh–Markus Ljungh–Gustav Possler
Calle Ridderwall–Linus Johansson–Jonathan Davidsson
Axel Jonsson Fjällby–Henrik Eriksson–Niclas Bergfors
Erik Walli Walterholm–William Wiå–Mikael Ahlén
Backar:
Marcus Högström–Jesper Pettersson
William Lagesson–Linus Hultström
David Bernhardt–Tom Nilsson
Alexander Falk–Alexander Urbom
Målvakt:
Adam Reideborn (Joacim Eriksson)

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Dubbla CHL-matcher, dubbla rutter, dubbla uppsättningar utrustning

► Frölunda on tour. Spelarna reser lätt. Materialförvaltarna, de har en tuffare uppgift. ► Så här fungerar det när Frölunda ska...

Sjöström om nyförvärvet: ”Först och främst en spetsig spelare”

► Så här ser Frölunda på spetsvärvningen Graeme Clarke, så här ser man på fortsatt centerjakt. ► Spelar Clarke SHL-premiären?...

Clarke lyfte som center i AHL, fixar han det i Svenska Hakningsligan?

► Vill ni veta lite mer om Graeme Clarke, han som ska till Frölunda? ► Var så goda. Graeme Clarke lyfte...
Senast kommenterat

fagge i pp1 , clark i pp2 2 rightare som kan o vågar skjuta :)

Av Dan Forslund
2026-09-09 08:53

Ny. Pontus valde att sluta.

Av Henrik Leman
2026-09-09 08:49

Nyfiken fråga, Håkan har jag koll på och Elofsson blev väl officiellt förra säsongen. Gällande Melker, är han ny eller var tog Pontus Widerström vägen?

Av joakimkarlsson96
2026-09-09 08:48

Klokt!!!

Av lgk
2026-09-09 08:31

Du har så klart rätt i sak, men har du en skicklig spelare så kan coach själv styra, till viss del vilka denna spelar mot och i vilka spelmoment han spelar. Man har ju fördelen ibland att välja spelare in före motståndaren, dvs man kan coacha rätt aggressivt. Sätta in ”rätt” spelare mot motståndaren...

Av dabe1974
2026-09-09 08:20

Logistik är roligt, hockeyutrustningslogistik verkar spännande och utmanande.

Av Claes Olsson
2026-09-09 08:03

Det är så roligt. Många verkar tro att poäng är allt. Har inte spelaren gjort massor av poäng, då är denne sämre än den och den osv. Hockey är så mycket mer än poäng och det är flera aspekter. Spelar spelaren mot motståndarnas bästa defensiva pjäser kväll efter kväll eller blir det mer spel mot de s...

Av Jojje
2026-09-09 01:34

Det kan förstås vara så att de supportrar som avskyr Andreas inte är så många men högljudda.

Av Henrik Leman
2026-09-09 00:17

Hahaha. Den var bra!

Av STM
2026-09-08 23:18

Bytt plats På Clarke och JP

Av wtingnert
2026-09-08 22:48

Jag har aldrig riktigt förstått upprördheten kring Andreas. Okej, så han firade på ett sätt som stack i ögonen för ett par år sedan? Jag har inte tillräckligt med energi för att bli (och verkligen inte förbli) arg över det. Låt grabben komma hem om det passar i lagbygget och han själv vill.

Av theothermarcus
2026-09-08 22:20

+1

Av Hampus Olofsson
2026-09-08 22:04

Leman: Håller med här.
Skulle förvåna om Niederbach kom hem redan nu under säsongen

Av Christian
2026-09-08 21:23

Hoppas han blir klar till premiären, då jag skall dit :)
Är väl lika bra att slänga in han direkt i hetluften, varför vänta liksom?

Av Christian
2026-09-08 21:23

Ja, Niederbach, som förlorade en hel säsong p g a skada som ung, men lyckades komma tillbaka så starkt, han ger inte upp i brådrasket, tror jag.
Hoppas han lyckas!

Av Tommy Nilsson
2026-09-08 21:03

👍

Av Henrik Leman
2026-09-08 20:26

Spännande värvning, bra ålder!
Långt ifrån ex DIF-Hudons poängsnitt i AHL men känns som rätt egenskaper för att lyckas i SHL

Av HenrikM
2026-09-08 20:14

Tack för svaret

Av Hampus Olofsson
2026-09-08 19:56

Det skulle verkligen förvåna om Niederbach – om han inte lyckas i Caps, det vet vi ju inte – gav upp efter inte ens en full säsong.

Av Henrik Leman
2026-09-08 19:52

Haha. Sant. Syrran köpte biljetten. Med det var väl en 15 match?

Av Morgan Magnusson
2026-09-08 19:48