onsdag, 6 december, 2023
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • Tyck och tipsa
  • RSS-flöde
  • Logga in
  • Registrera

Inga produkter i varukorgen.

RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
Inga resultat
Visa alla resultat

”Högre förväntningar på många, kanske framför allt på de två”

av Henrik Leman
2 år sedan
A A
21

► Bara Timrå är mer beroende av sitt power play än Frölunda som behöver få än mer fart på fem mot fem-offensiven.
► – Ja, ja, absolut, klargör tränaren Roger Rönnberg.
► Han förväntar sig mer av framför allt två spelare: Johan Sundström och Jan Mursak.

Finns mer att ta av vad gäller spelare som Johan Sundström och Jan Mursak menar Roger Rönnberg. Behövs mer av fem mot fem-offensiven över huvud taget.

28 POÄNG PÅ 14 matcher är förstås en jättebra start på säsongen för Frölunda som snabbt hittat rätt med sitt något justerade sätt att spela hockey, lite mer tillbakadraget, starkare i mitten, bättre försvarsfokus … ja, ni vet, allt det där.

Men även det som är bra kan behöva förbättras.

Frölunda har levt högt på sitt Ryan Lasch-orkestrerade power play. Att ha ett sådant spelsnille i laget, att PP fungerar så väl, det är givetvis ett stort plus.

Men – vad händer den dagen PP-spelet kör fast, eller när Ryan Lasch blir skadad? Nog behövs mer i offensiv väg för att vara med och hota i slutspelet fram i vår?

Frölundatränaren Roger Rönnberg spontant:

– Ja, ja, absolut. Vi har ett spelövertag igen nu, tycker vi. Sista delen av de matcher vi spelat nu i serien så börjar vi ha det spelövertag vi tror att vi behöver, och då gäller det att göra lite grand mer av det spelövertaget.

** Hur jobbar ni då?
– Som vanligt från två håll. Ena hållet är att bygga struktur i laget så att man på ett strukturerat sätt kan skapa målchanser och få situationer framför motståndarnas mål där man har stor sannolikhet att göra mål. Det är sådant som bygger på taktiska mönster och repetition. Vi tränade på det i dag, att i olika situationer komma in (framför mål).

ANNONS

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

Bryggdelar.se - Sveriges största urval av bryggdelar?

– Sedan är det också från andra änden, att få ännu fler spelare att tänka som en målskytt, röra sig som en målskytt, vara på isen för att verkligen vilja göra mål.  Det kan ju låta som en självklarhet, men … har man inte gjort mål på ett tag så är det väldigt svårt att se de bilderna, vad man ska göra när läget kommer. Det är där jag ser … jag tycker det är några som tvekar nu, som inte har gjort så många mål, de passar hellre bort läget. Det är något vi behöver jobba på.

Två som förr var stora poängplockare, två som har betalt för att vara det, är Johan Sundström och Jan Mursak.

Sundströms facit på 14 matcher: 0+5

Mursaks på lika många: 2+3.

Vi snackar ibland om att det ska ”lossna” för två i grunden så skickliga hockeyspelare, men det har dröjt väldigt länge nu, kanske är det ett WYSIWYG-läge här, alltså What You See Is What You Get (det du ser är det du får).

ANNONS

Boka ett snabbare expressbud med PEX

SF Pontona - Proffs på flytande konstruktioner av stål

Boka ett snabbare expressbud med PEX

Boka ett snabbare expressbud med PEX

Boka ett snabbare expressbud med PEX

Rönnberg håller inte med:

– Jag har högre förväntningar på många av mina spelare, kanske framför allt på de två. Johan har skjutit ganska mycket, Jan har skjutit alldeles för lite. I Johans fall handlar det om att sikta lite bättre, komma in lite oftare i returytorna framför mål där jag tycker han är väldigt duktig, Det är så jag hjälper dem. Hur rör de sig? Vad har de för vanor? Jag ser att han (Johan) skjuter men inte fått utdelning, behöver komma in lite mer framför mål, medan Jan har skjutit för lite. Han behöver skjuta mer.

** Just detta var ju på förhand grejen med Mursak den här säsongen, han talade själv om positionsbytet center–ytterforward, att det skulle göra bra saker med hans offensiv, få honom att skjuta mer.
– Han vill det själv. På en sådan kille som är en naturlig målskytt, som jag tycker Jan är, när han ”är i det”, då tänker han inte, han tittar mot mål och skjuter. Just nu så kanske inte självförtroendet är det bästa. Min roll är att få honom att börja skjuta igen, för du gör inga mål om du inte skjuter.

ANNONS

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

Fuktbehandling AB | kontroll av fukten med avfuktning och kyla på ett professionellt sätt.

** Miljön är annars bra för att skjuta mycket mer. Mursak, som ju har ett jättefint skott, behöver inte skjuta för att göra mål, med kedjekompisar som starke Joel Lundqvist och grythunden Max Friberg finns alla möjligheter för framgång via skott, trafik och retur – eller hur?
– Exakt, exakt. Det gäller att hitta ett sätt att börja göra något innan du har självförtroendet, sedan kommer självförtroendet naturligt när du börjar göra något mål. Vara konsekvent. Vad en målskytt gör är att vara skottberedd, ta lägen när man får dem, vara i rätt ytor.

***

Christian Olsson och jag berörde Frölundas fem mot fem-offensiv i podden i går. Den som inte hunnit lyssna får en ny chans här. En timmes lyssning. När ni har tid. Först en kvart Lucas Raymond, sedan mer Frölunda.

https://rakapuckar.com/wp-content/uploads/Podd3.m4a

 

***

Jag återkommer med mer efter Frölundas träning i dag. Vad vi vet är att Kalle Henrikssons hand är gipsad, det dröjer två till tre veckor innan han spelar hockey igen, och att Linus Nässén har fortsatta problem med sin skottskadade fot.

ANNONS

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

Elite Prospects | Hockeyplayers, Stats and Transactions

***

I går förmiddags var 9000 biljetter sålda till Frölunda–Djurgården torsdag kväll. Vi får kanske en ny siffra i dag onsdag.

Kul Frölundabesked – på torsdag är publiken tillbaka
► 9000 biljetter sålda till Frölunda–Djurgården på torsdag. ►Trend? Publiksiffrorna på uppåtgående? ► Låt oss vänta med sådana slutsatser. Men ett jäkla trevligt besked för oss som gillar hockeypartyn. JAG PRATADE SOM hastigast med Frölundas mediechef Peter Pettersson Kymmer i dag. Han berättade att det ligger inga kampanjer, inga erbjudanden, bakom siffran 9000 sålda. Däremot […]
RAKAPUCKAR.COM | SWISH
Hej, gamla besökare!
Tack för att ni fortsätter betala för det arbete som ni ser resultatet av här inne. Sträck på er – det är ni som gör att sajten lever.
Hej, nya besökare!
Ni vet väl att journalistik kostar? Regelbundna läsare behöver bidra. 1kr/dag är minimiavgiften, det står förstås alla fritt att betala mer.
Tack för er förståelse.

Swish:
Bank:
0736-854501
SEB 5001 00 769-13

För er utomlands behövs:
IBAN:
Bic:
1950000000050010076913
ESSESESS
Den som vill kan läsa mer här.
Dela på FacebookDela på TwitterMejla
Nästa inlägg
Hur illa är det med Linus Nässéns fot? Ska han förlänga Frölundas skadelista på forwardssidan med några veckor? Fortsatt oklart.

Nässéns fotskada oroar – ska Frölundas lista bli ännu längre?

Kommentarer 21

  1. Matte says:
    2 år sedan

    Borde vara internt straff på alibi avslut. Skrev tidigare om att i 2-1 situationer skall pucken alltid spelas för att det skall bli mål ( statistik över alla lag) . Ett turmål här och där räcker inte.
    Dvs devisen ” det är aldrig fel att skjuta” är fullständigt fel. Istället borde det var ”Det är alltid fel att skjuta i fel läge”. Inträffar om man är 2-1 eller än värre 3-1. Det säkraste sättet är att passa två gånger – då är målisen garanterat bortspelade. Täckande backar och bra målvakter är innebär att man måste vara mer disciplinerad i målsituationer.
    Lär av Lasch om man inte orkar kolla på hur tex FBK och RBK gör mål eller andra lag gör mål.

  2. Matte says:
    2 år sedan

    Stryk ett ”är”. :)

  3. Rallyclay says:
    2 år sedan

    Snabb räkning så ser det ut så här.
    Frölunda gör i snitt 3,21 mål/ match. Tar vi bort PP mål gör man 2,07 mål/ match.
    Växjö gör 3,23 mål/match och tar vi bort PP gör man 2,15 mål/match.
    FBK gör 3,41 mål/match och tar vi bort PP så gör man 2,91 mål/match.
    RBK gör 3,08 mål/ match och tar vi bort PP så blir det 2,5 mål/ match.

    Inga större skillnader mer än att FBK sticker ut både i 5vs5 (bra) och i PP (8e plats, mindre bra med tanke på vilka spelare man har).
    Helt klart är det ju bra om Frölunda får upp produktionen i 5vs5 och då måste man testa fler formationer tycker jag. / Claes

    • Per says:
      2 år sedan

      Jag tycker det är stor skillnad. Ett mål per match är väldigt mycket, enligt mig. Förvånar mig inte alls att fbk och Rögle gör nästan ett mål mer i 5-5 per match. Blir 50 mål i grundserien.
      Jag är tveksam till att Frölunda kan grisa till det så mycket som behövs för att vinna en slutspelsserie mot tex Rögle. Rögles offensiva spel i 5-5 är vida bättre än vårt. Klasskillnad. Det måste vara oerhört jobbigt mentalt att känna det som spelare. Det är ju inte slumpen som gjort att vi alltid torskar mot Rögle.

      • Rallyclay says:
        2 år sedan

        Hm, tycker nog inte riktigt att det är så svart och vitt. Rögle är bra men jag tycker att vi gav bort matchen senast pga individuella misstag.
        Men vi tycker olika. / Claes

      • Mattias says:
        2 år sedan

        Instämmer, stor skillnad med ett mål i snitt.
        Oerhört imponerad av Rögle. Tappat Zaar och Ryfors men ändp lika starka. Och gott om pengar att spetsa laget med innan det drar ihop sig.

  4. Bengt Andersson says:
    2 år sedan

    Laschhhhhhhh !
    Är ju inte samma spelare denna gång han återvänt till VF !
    Tidigare år har han kommit utan att tagit del av hela gruppens ”grisjobb” tidig höst, i år var han på plats, den gode Lasch, nu ser vi resultatet inga raka ben och spelbar över större is, då mår han och VF gott, skadorna tidigare år är som bortblåsta, Tack Rönnberg ! för att du hade krav och tog hit hela gruppen tidig höst för att skapa ett lag. det kommer ge resultat. Och lagom grinig tränare efter förlusten i Malmö, kan man förstå , men helt poänglösa åkte ju inte VF hem, det här är Hockey på bortais ! Sånt händer.

  5. Per says:
    2 år sedan

    Roger har för lite ödmjukhet kring målskyttet. Han måste förstå att det är omöjligt att bli en bra målskytt på gamla dar. Antingen är du en målskytt eller så är du inte det.
    Du kan lära en målskytt och backchecka. Men du kan aldrig lära en brunkare till att bli målskytt. Nu syftar jag inte på Sunken och Murre. De ÄR ju poängspelare i grunden men har gått vilse gällande poängmakandet. Varför?

  6. E23 says:
    2 år sedan

    Sundström är laget sleeping giant, enorm potential om han växer till ”normal kapacitet”. han är bara 29 dessutom.

    Tycker han är bättre denna säsong än förra, mkt pga att han sluppit skador.

    Men jag vill att han ska leda en lina. Förstår att RR vill göra en dominerande lina med Lasch och sunny, men tillsammans med carlsson har du tre som älskar puck…

    Vad händer med sunny och några young guns? Och obs! Ge dom rejält med speltid. Sunny måste ha speltid.

    Mursak är inte en dominerande spelare längre, men kämpa, det gör han.

  7. LG says:
    2 år sedan

    EN man VILL göra mål på träningen. Igår blev Friberg vansinnig när ett vasst avslut tog insida stolpen. Ingen annan visade någon reaktion på sina – som vanligt på träningarna – uddlösa avslut. Hur många träningar jag än kollar på ser jag INGEN SKILLNAD i inställning till att GÖRA MÅL som avslut på spelövningarna. Det är som vanligt ”avsluta mot mål”. Magplatta, menlösa försök till ”femte hålet” eller runda målisen och avsluta efter isen mot ett liggande benskydd som mäter 90 x 20 cm!

    Elmer´s självförtroende växer och växer, liksom hans puckkärlek. Apropå ”älska puck”

  8. Mattias says:
    2 år sedan

    Sami Lepistö till Luleå.
    Magnus Pääjärvi tränar med Malmö.
    Många lag rustar, men inga rykten kring Frölunda? Kommer det toppspelare som kan tänka sig SHL blir det tuff konkurrens.
    Rögle och Växjö söker båda back och forwards. Kanske även Leksand?
    Drömmen för Frölunda vore att få hem William Lagesson men gissar att det blir svårt.

    • Mattias says:
      2 år sedan

      Även Örebro sägs söka forwardsspets.

  9. E23 says:
    2 år sedan

    Övertygad om att det kommer en back och en forward. Och det blir spets. Och förmodligen minst en av dessa innan jvm.

    Spännande tider.

    • Mattias says:
      2 år sedan

      Tror du det kommer en back även om Norlinder skickas tillbaka från Montreal?

      • E23 says:
        2 år sedan

        Ja

  10. Olle says:
    2 år sedan

    Gör oss grisigare till slutspelet. In med Lauridsen! Med honom och Folin är det slut tramsat framför egen keeper

    • Hugo says:
      2 år sedan

      Håller med.
      Han hänger på gränsen i Malmö.
      Dom ska ju dessutom värva in Pääjärvi.
      Behöver nog frigöra lite pengar.

  11. Håkke says:
    2 år sedan

    Under Frölundas mästerskapsår 2016 så satt jag på läktaren och svor åt Sundströms oförmåga att göra mål. Han var så bra för övrigt så han skapade (åt sig själv) den ena chansen efter den andra. Jag sa till min kompis bredvid, Hade han gjort 10-15 fler mål än det då blev den säsongen så spelar han i NHL. Vad är det jag säger? Jag tror att det gått så långt att Sundström inte önskar några målchanser, då kan han inte missa

    • affe says:
      2 år sedan

      15-16 gjorde Sundström 17 mål. 2 mål färre än flest i laget. Inte så att han missade mängder med chanser…

  12. EDWARD 51 says:
    2 år sedan

    Både Mursak och Sundström är duktiga på att ta in själva pucken i anfallszonen, samtidigt kunna behålla och skydda den – gärna runda motståndarkassen och komma upp tillbaks i nästan samma position som de kom in i från början med den. Men efter en sådan sväng blir de som oftast i stället föga fortsatt hotande.
    Påminner lite grann om Tim Söderlings ”bandystuk” – vilken RR inte var så förtjust i alla gånger.

  13. Danne says:
    2 år sedan

    Flåt, men är Roger dum? Han om NÅGON, som garanterar analyserar varje match i efterhand, bör Junselevägen att Mursak och Sunken väldigt sällan kommer till lägen för mål. De underkastas i arbetet och jobbet och förpassas längs sarg varje byte.
    Tycker mig se en frustration hos, i synnerhet, Sundström. När han väl kommer in i zon med puck, är han helt ensam och får ALLTID vända upp för att invänta spelare. Oftast så låses han fast i sarg. Oftast beror det på att övriga gör sitt byte eller att man säkrat hem och inte fått med sig tillräckligt mycket folk upp.

    Jag hävdar med en idiots envishet; det är Rogers spelsystem som hämmar spelare som Sunken och Mursak.
    Kan garantera, till 100%, att dessa hade producerat betydligt mer poäng i ex Rögle, Saik. Helt övertygad om det.
    Sen får dom väl kanske inte riktigt istid som några ”stjärnspelare” heller och används inte som sådana.
    Mursak har 15e plats av istid i laget. 15e!?! Anmärkningsvärt. Sunken har 11e tiden av speltid i laget…

    Om man nu ger dom istid som 3e/4e linespelare, skall man då verkligen förvänta sig mer produktion? Knappast.

    Roger är bra märkligt titt som tätt.

SENASTE NYTT

Hockey

Folin en av fyra frölundaiter i Hallams senaste ”inventeringstrupp”

5 december, 2023
Hockey

Fem frågetecken i Frölunda, flunsa och skador inför Leksandsmatchen

5 december, 2023
Hockey

Junior-VM ett enormt åtagande – Frölunda har en nyckelroll i arrangemanget

4 december, 2023
Hockey

Listan (11), Frölundas bästa spelare den gångna veckan

4 december, 2023
Jubel efter ett av Frölundas fyra mål mot HV71. Foto: TV4 (skärmdump)
Hockey

Speciell match i Jönköping – Frölunda vann igen, fortsatt starkt i box play

3 december, 2023

Social Media

  • 3 090 fans
  • 1 720 följare
  • 280 följare
  • 1 858 följare

RAKAPUCKAR.COM

Med fötterna i Göteborg – med näsa för hockey. Stort fokus på Frölunda, men mer därtill. Matchtexter, intervjuer, krönikor.
Redaktör: henrik.leman@gmail.com

SENASTE NYTT

Folin en av fyra frölundaiter i Hallams senaste ”inventeringstrupp”

av Henrik Leman
5 december, 2023
18

Fem frågetecken i Frölunda, flunsa och skador inför Leksandsmatchen

av Henrik Leman
5 december, 2023
12

Junior-VM ett enormt åtagande – Frölunda har en nyckelroll i arrangemanget

av Henrik Leman
4 december, 2023
39

MEST KOMMENTERAT

Inget innehåll tillgänligt
  • Cookies
  • Copyright
  • Privacy
  • Om sajten

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

  • Logga in
  • Registrera dig
  • Cart
Inga resultat
Visa alla resultat
  • Hem
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Snabba puckar
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Tyck och tipsa
  • Synas här
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • RSS-flöde

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

Välkommen

Logga in till ditt konto

Glömt ditt lösenord? Registrera dig

Registrera nytt konto

Fyll i formuläret för att registrera

Alla fält är obligatoriska Logga in

Återfå ditt lösenord

Var vänlig och ange ditt användarnamn eller e-postadress för att återställa ditt lösenord.

Logga in
Vi använder cookies på vår webbplats för att ge dig den mest relevanta upplevelsen genom att komma ihåg dina preferenser och återkommande besök.

Genom att klicka på "Acceptera" godkänner du att ALLA cookies används.
CookieinställningarAcceptera
Manage consent

Översikt

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.

Vi använder också cookies från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats. Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke.Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Men att välja bort några av dessa cookies kan påverka din sajtupplevelse.
Nödvändiga
Alltid aktiverad
Nödvändiga cookies är absolut nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. Dessa cookies säkerställer grundläggande funktioner och säkerhetsfunktioner på webbplatsen, anonymt.
CookieVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checbox-analytics11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Analytiska".
cookielawinfo-checbox-functional11 månaderCookien ställs in av GDPR-cookiens samtycke för att registrera användarens samtycke för cookies i kategorin "Funktionella".
cookielawinfo-checbox-others11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Övriga".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Nödvändiga".
cookielawinfo-checkbox-performance11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Prestanda".
viewed_cookie_policy11 månaderCookien ställs in av plugin-programmet plugin för GDPR-cookie och används för att lagra huruvida användaren har godkänt användningen av cookies eller inte. Inga personuppgifter lagras i denna cookie.
Funktionella
Funktionella cookies hjälper till att utföra vissa funktioner som att dela innehållet på webbplatsen på sociala medieplattformar, samla in återkopplingar och andra funktioner från tredje part.
Prestanda
Prestandacookies används för att förstå och analysera de viktigaste prestandaindexen på webbplatsen som hjälper till att leverera en bättre användarupplevelse för besökarna.
Analytiska
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper till att ge information om mätvärden, antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla etc.
Annons
Annonscookies används för att förse besökare med relevanta annonser och marknadsföringskampanjer. Dessa cookies spårar besökare över webbplatser och samlar in information för att tillhandahålla anpassade annonser.
Övriga
Övriga cookies är de som analyseras och som ännu inte har klassificerats i en kategori.
SPARA OCH ACCEPTERA
Är du säker på att du vill låsa upp denna artikel?
Upplåsningar kvar : 0
Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration?