Historisk dag för Lasu, nu är det bara Joel kvar

► Mot Oskarshamn gör Nicklas Lasu match 871 för Frölunda. Näst bäst i klubbens historia. Ni anar förstås vem nummer 1 är. ► Men Lasu ger inte upp den kampen … På lördagskvällen i Oskarshamn blir Nicklas Lasu näst störst i Frölunda. Bara Joel Lundqvist (så klart) har då spelat fler tävlingsmatcher för Göteborgsklubben. – Jag […]

29 Kommentarer

  1. En fantastisk hockey krigare. Även om Max gör det ok så hade jag önskat Lasu som kapten alla dagar i veckan! Hoppas han stannar länge. Framför allt kommer en spelare som Lasu fram ytterligare lite extra i slutspelet…..

    • Håller helt med, Lasu borde ha burit C. Han är lättsam och verbal. För Max verkar det vara ett ok att bära.

      • Är inte ett ”C” bara rent principiellt i Frölunda? Alla ledande spelare bär väl liknande ansvar för spelartruppen? Oavsett den roll Max har så ska den rollen bestå framgent med tanke på hur han presterat med den. Otroligt imponerande att axla en ledarroll och vara poäng producerande på isen parallellt.

    • Jag tror snarare det var bra för Lasu att inte bli kapten, även om han var den som egentligen kanske ”förtjänade” det mest. Säsongen han gjort nu, se hans axlar åka ner och bara få spela den typ av hockey han är bäst på, vet inte om vi fått se den Lasu med ett C på bröstet.

  2. Lasu är en sjukt viktig spelare som plöjer på lite i bakgrunden, jobbig gubbe att möta!
    Han är ryggraden i Frölunda ihop med Max Friberg, dessa är Frölundas nav, utan dessa skulle Frölunda inte vara det lag det är idag garanterat! Dessa två skulle jag inte byta ut mot några andra spelar NÅGONSIN👊🤩

  3. Jag hoppas att hans tröja kommer hissas efter avslutad karriär trots att han inte tagit medaljer med landslaget för ingen är värd det mera.

  4. Lasu är extremt viktig för Frölunda.
    Trodde faktiskt att han skulle ta över som kapten efter Joel. Lasu gör nog sin bästa säsong nu.

  5. Roligt med Lasu.bara att gratulera.Har Frölunda kommit etta i grundserien någon gång vilket år isåfall.På tiden isåfall att sikta på det

  6. På tal om trotjänare, hur kommer Frölunda kommunicera ut avtackningen med MRO? Det lär väl bli att bägge parter går skilda vägar i vår? Som listan visar, en av Frölundas största trotjänare genom tiderna förtjänar en avtackning i Scandinavium redan i vår, inte en avtackning på sociala medier jämte Pontus Johansson, med all respekt för den gossen.

    • Det beror nog mycket på hans hälsostatus och om han i nuläget klarar av en avtackning på isen eller inte. Blir det i år så är väl någon av de två sista hemmamatcherna mot FBK eller SAIK det troligaste.

  7. Lasse skulle även passa som kapten. Styr defensiven bland annat under spelet. Rönnberg och spelarna har nog koll på hur spelarna är och Max är nog ett genomtänkt beslut och är ju även en landslagspelare och kommer vara i klubben över tid.

    Angående något annat så tror jag att jag såg Borg stå på kortsidan utan utrustning och körde nån form av upphopp i torsdags innan uppvärmningen. Vid pyrokillarna. Tror det var Borg. Lite förvånande med tanke på att det kan bli risk för autografskrivning ett tag 🙂. Han gick sedan in och klädde om.

    • Patrik, din observation var korrekt. Borg har ibland som rutin att ta ett uppvärmning/stretch varv runt arenan. Tomkins hade också som rutin att stå vid ringside, där ismaskinen kör in, med en kaffe i handen, hörlurar i och stirra ut över isen. Sedan gick han ned för att byta om. På väg ned snackade han lite med ”småpojkarna” och tog selfies. Oerhört viktigt för dem att se och träffa sina ”idoler”.

  8. Lasu är en riktig krigare. Om han fortsätter på den här nivån, och inte låter åldern komma ikapp allt för mycket, hoppas jag verkligen dom förlänger med Lasu.

    Bara hoppas han inte drar på sig någon taskig skada som sätter stopp för tidigt.

    Men jag är skeptisk till om någon kan ta Lundqvists rekord. Att bara hålla Frölundas nivå i 40-årsåldern är svårt, kräver kopiösa mängder driv och en del talang. Sen ska man klara sig ifrån skador, inte riktigt vara bra nog för NHL och vara löjligt lojal mot Frölunda.
    Joel hade drivet, men det känns som om hans ledarskap var faktorn som höll han kvar i laget så länge. Utan den tror jag man hade petat han innan sista säsongen.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...
Senast kommenterat

Stort tack till alla er (99,99 procent) som ställer frågor och resonerar klokt, kan argumentera för och även ta emot ... emot. ;)
Ett nöje att umgås med er.
Tack för i dag.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:00

Det förstår jag inte riktigt. Magskadan (eller vad man ska kalla det) från första säsongen är läkt. Handledsskadan likaså. Inga hjärnskakningssymptom sedan dagarna just efter Färjestadsmatchen. Varför skulle Thorell då inte spela nu? 🤔

Av Henrik Leman
2026-10-12 17:59

Med all respekt till Thorell, det finns viktigare saker än hockey. Det känns från sidan som direkt farligt att ställa killen på is.
Borde komma en domare och ta bort honom på tekniskt knockout innan det blir ännu en skada. Har tappat räkningen på allt han gått igenom.

Av oscar björn
2026-10-12 17:52

Ska kolla sedan. Så mycket man ska hänga med i.

Av Henrik Leman
2026-10-12 16:47

Lasse Johansson
( Håkan Algotsson)

Ronnie Sundin
Henrik Tömmernäs
( Stefan Larsson)
Tomi Kallio
Niklas Andersson
Joel Lundqvist
( Ryan Lasch)

Av benny.gallon
2026-10-12 16:42

Henrik, till något annat. ;)
Titta och lyssna gärna på det här! https://youtu.be/drVJX6FB8Mk?si=06mLkwpoL4cvwd63

Av EDWARD 51
2026-10-12 16:34

Mycket bra att Lindholm fortsätter med Fagemo och Peterson

Av Hampus Olofsson
2026-10-12 16:29

Fast jag hade satt Kallio som reserv istället för flugan!

Av Johan Carlander
2026-10-12 16:27

+1

Av Johan Carlander
2026-10-12 16:27

Hej! Kul att du tycker det. :)
Inte alls svårt, jag har skrivit detta i krönikor:
Rent spelmässigt fortsätter Frölunda att ta steg, tar sig bättre ur egen zon, sitter bättre ihop, gör den typen av saker bättre, ökar därmed sannolikheten för att vinna matcher över tid.
Däremot: alldeles för många utv...

Av Henrik Leman
2026-10-12 16:10

Tack för all info Henrik. Suveränt!
Fråga: du skrev något i stil med att formen är stigande och laget sitter ihop.
Kanske läser illa men m h t det blev det ändå 3 torsk. Får inte ihop det riktigt.

Av Munkebäck
2026-10-12 16:04

Domarna missade slewfooten på Peterson, ett klart misstag. Sedan åkte Peterson och en motståndare ut för ett gruff. Domarna kan ju knappast strunta i Peterson där bara för att det senare framkom via repriser (som domarna inte dömer efter) att de gjorde en miss just före?

Av Henrik Leman
2026-10-12 15:49

Intressant att du tar upp Peterson. Just han är väl ett exempel på konstig bedömning, åker på en slowfoot mot Djurgården utan åtgärd, blir vansinnig (med rätta) och åker ut 2 minuter. Men han som fällde Peterson slapp utvisning….. 🤷‍♂️🤷‍♂️

Av Kjelle
2026-10-12 15:30

Ja, du har rätt, jag kunde ha uttryckt mig bättre.

Av Henrik Leman
2026-10-12 15:22

Frustrationen över domarna är väl till största delen att dom inte är konsekventa. Som mot Timrå där Frölunda åkte ut i ”parti och minut” för hakning, men inte Timrå när dom höll fast med armbågen och arm inte klubban. Sedan att fyra domare ”missade” en knätackling där pucken var alltså inte långt f...

Av Kjelle
2026-10-12 15:22

Man lider med Patrik! Som 15-åring landade jag olyckligt på tanken när jag körde moppe, minns än idag hur jag tyckte mig skymta Sankte Per i det förblindande ljuset!

Vi får hoppas Thorell har fyllt sin oturskvot när han väl är tillbaka, han behövs!

Av Johan Carlander
2026-10-12 15:15

Gillar att Lindholm får fortsatt förtroende i Petersons och Fagemos sällskap. Såg oväntat bra ut där senast. Blir även spännande att se Cederqvist med Meijer och Clarke. Även om Westergård gjorde det bra i den omgivningen.

Av Acke
2026-10-12 15:09

Exakt. Nilsson är en av de absolut viktigaste backarna. Att han är skadebenägen, det är en annan sak. Viktig är han.

Av Jojje
2026-10-12 15:07

Ändå spelat utan Folin hela säsongen och Olausson har varit borta en tid. Thorell borta länge. Där borde de ha koll.

Av Jojje
2026-10-12 15:04

* När man nämner om "veka livet" - så menar man midjan (bukregionen) och där bl.a. levern finns innanför och som är långtifrån stryktålig. Boxare gillar ju ofta att få puckla på varandra just där.

Av EDWARD 51
2026-10-12 14:54