SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Helplan först vid U13 – det gillar jag

► Svårt förtjust i dagens besked från svenska ishockeyförbundet:
► Det blir spel på mindre ytor högre upp i åldrarna.
► I min värld är det rätt väg att gå.

JAG HAR IBLAND känt att en anledning till att svensk fotboll länge mest fick fram löpstarka snarare än tekniskt skickliga spelare var att vi för tidigt satte killarna och tjejerna på stora elvamannaplaner och lät dem matcha där.

Orka springa länge och sparka långt belönades mer än spelskicklighet.

Ser man till hur svensk fotboll utvecklats tycks en förändring ha skett, trenden är god.

Spontant blev jag riktigt glad när jag i dag såg pressmeddelandet från svenska ishockeyförbundet.

I korthet: man väljer att vänta till U13 med att spela på hela rinken, före det använder man mindre delar av den.

Förbundet skriver:

”Förhoppningen är att barn och ungdomar ska utvecklas till mer problemlösande och tekniskt skickliga spelare. Det möjliggör också för fler att spela längre upp i åldrarna, än vad som är fallet idag.”

Anders Wahlström, barn- och ungdomsansvarig på svenska ishockeyförbundet, citeras så här:

– Jag skulle vilja säga att äntligen låter vi barnen spela riktig hockey med deras bästa för ögonen, både sett till glädje, utveckling och lärande. Vill vi bli ännu bättre på spelarutveckling i Sverige måste vi ha ett öppet sinne inför vad som är bäst i olika skeden av en hockeykarriär.

För mig känns det självklart: spel på mindre ytor ger mer puckkontakt, större delaktighet i spelet, fler tillfällen att under match träna på att behandla trissan, skjuta, passa – du övar också hockeyhjärnan på att lösa svåra situationer på små ytor.

Kort sagt – det är mer utvecklande..

Jag har full förståelse för att unga killar och tjejer vill testa ”vuxen” hockey, spela fem mot fem över 60×30 meter, men det kan gott vänta till U13, det är min bestämda åsikt.

Skridskoåkning, rörelsemönster på stor plan, tacklingar, närkampsspel, visst är det viktiga ingredienser i hockey – men jag ser med glädje att unga spelare får ytterligare något år eller två på sig att oftare ha pucken i sin närhet.

Inget hindrar sedan att man tränar skridskoåkning och har en del ”pröva på”-övningar över hela banan.

Stor rink i unga år gynnar lätt de fysiskt tidigt utvecklade, lätt att de andra misströstar, tappar sugen. Mindre ytor ett tag till kan förhoppningsvis motverka detta, plus att rinken sväljer fler utövare.

Göteborg är ett av sex så kallade ”pilotdistrikt” under kommande säsong, Norrbotten, Dalarna, Södermanland, Västergötland och Småland är de övriga fem.  Tanken är resten av Sverige ska haka på till 2021/2022.

– U11 var helplan tidigare, nu blir det U13, klargjorde Frölundas Mikael Ström för mig via SMS.

Jag applåderar (men välkomnar givetvis bra argument emot om sådana finns).

 

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07

Önskar dig en glad midsommar och en skön sommar ! Prenumerationen rullar på som vanligt.

Av ToreL
2026-06-16 19:34

Önskar en härlig sommar till dig Leman!

Av LarsL
2026-06-16 19:13

Tack för den här säsongen Henrik. Ett lysande jobb som vanligt. Hoppas du får en trevlig midsommar och en härlig sommar.

Av Daniel Rafalski
2026-06-16 19:08