Här är Frölundakedjan där alla talar samma språk – tjeckiska

► I fjol möttes Michael Spacek och Radan Lenc i finalen av tjeckiska Extraliga.
► Nu vill de ta Frölunda långt i det svenska SHL-slutspelet.
►
Tillsammans – i en tjecking line där alla talar samma språk.
►
– Hockeyvärlden är liten, ler Spacek.

De två tjeckerna Michael Spacek och Radan Lenc trivs tillsammans, och de gillar att tredjelänken i kedjan, Jan Mursak, snackar deras språk.

TILL SLUT SLÄPPTE Roger Rönnberg och tränarstaben i Frölunda tanken på att spela Michael Spacek med Ryan Lasch (och Elmer Söderblom) även i fem mot fem. Spacek med landsmannen Radan Lenc och slovenen Jan Mursak känns desto vassare, här finns balans och potential för att bli ett starkt slutspelsvapen.

– Vi har gjort en del bra matcher, förhoppningsvis kan vi göra det även i slutspelet, säger Spacek försiktigt.

Jan Mursak.

Grejen med den här kedjan: alla talar tjeckiska. Spacek och Lenc eftersom det är deras modersmål, Mursak för att han spelat i Tjeckien.

– Han är mycket bra på tjeckiska. Ibland på isen snackar vi engelska med backarna, men annars är det bara tjeckiska, berättar Spacek.

Förståelsen i ord – tjeck.

Förståelsen i spel – tjeck.

Eller? Visst hjälper det väl att Spacek och Lenc är hockeyskolade på samma vis?

– Jag vet vad Radan förväntar sig, han vet också, säger Spacek.

– Kanske är det bättre för oss, vi vet vi vad vi ska göra. Kanske också att kommunikationen gör det lättare för oss, säger Lenc eftertänksamt på sin något stapplande engelska.

Han förstår mycket, har svårare att klä sina tankar och åsikter i ord. Kompisen Spacek griper ofta in, de tittar på varandra, nickar, förstår.

– Han hjälpte mig mycket när jag kom hit (efter OS), visade mig runt, säger Lenc tacksamt.

Spacek kontrar snabbt:

– Han hade några frågor i början, det är normalt, men inte många …det är en smart kille. Alla killarna där inne (omklädningsrummet) är bra, alla tar hand om varandra.

Spacek och Lenc har erfarenhet av att spela med varandra sedan tidigare, har gjort det på landslagsnivå.

– En eller två matcher, va? säger Lenc och tittar Spacek.

– Nej, vi spelade väl alla tre i … vad heter turneringen i Sverige?

** Sweden Hockey Games. Eller … Beijer Hockey Games.
– Okej, vi spelade i alla fall tillsammans i de matcherna i Malmö. Och så i Prag före VM, Czech Hockey Games.

Två tjecker i Göteborg är säkert bättre än en, de har varandra (plus sina familjer), kan varva det nya livet i Sverige med det mer vana, det igenkända, det trygga. Plus att den spelmässiga förståelsen, och den språkliga tillsammans med språksnillet Mursak, givetvis är betydelsefull.

Men det finns en annan kul story här.

I fjol möttes Spacek och Lenc i finalen hemma i Tjeckien, Spaceks Trinec slog Lencs Liberec med 4–1.

En av de två minns gärna. Och det är inte Lenc.

– Haha, hockeyvärlden är liten. Men det där händer inte varje år. I fjol mot varandra, nu med, säger Spacek med ett leende.

De här två käcka killarna, lagom svårpratade var för sig, släpper loss allt mer när de har varandra som backup. Vi snackar om Lencs målskytte, hans vassa skott (kunde varit fler än sex mål om stolpar och ribbor varit snällare), och kommer osökt in på Spaceks spelsätt.

Killen kan ju skjuta.

Gör det för sällan.

Älskar att passa, precis som Ryan Lasch.

– The same guy, säger plötsligt Lenc, ler och tittar på Spacek.

Svaret med ett skratt:

– Haha … jag gillar att passa, så har det varit hela livet. Jag kan skjuta, har inget jättebra skott, men jag kan skjuta, och det vore nog bra att utnyttja det liter mer.

Inte minst i power play, det var tränaren Roger Rönnberg inne på nyligen, PP1 behöver ju få upp tempot och hitta fler hot.

En nyckel i kvartsfinalserien mot Växjö, sannolikt. Frölunda lär behöva PP-utdelning för att gå vidare.

Tisdag träningsledigt, onsdag/torsdag står PP på schemat.

***

Snart 25-årige (9/4) Michael Spacek (10+36) har kontrakt över 2023, nu när KHL snart är ett minne blott som internationell toppliga med höga löner blir centern sannolikt kvar i Frölunda, om nu inte någon NHL-klubb skulle visa intresse. 30-årige Radan Lenc (6+4) har utgående kontrakt men har tidigare sagt sig vara intresserad av att förlänga.

Spacek är född i Marianske Lazne, har Pardubice som moderklubb. Lenc är född i Mlada Boleslav, det är också hans moderklubb.

Jan Mursak och tjeckiskan? Slovenen spelade ett år i Ceske Budejovice som 17-åring innan han drog till Kanada, det räckte tydligen för att plocka upp ett nytt språk (finns vissa slaviska rötter, en del likheter mellan slovenska och tjeckiska). Kul story från i sensomras när Spacek plötsligt märkte att när han mumlade eller sa något på tjeckiska så förstod Mursak allt …

***

Växjös backtrubbel fortsätter. Juuso Vainio är ju borta sedan länge, både Ben Thomas och Peter Andersson har fått smällar mot huvudet, missade SHL-avslutningen och är frågetecken för början av kvartsfinalserien mot Frölunda. Miika Koivisto har saknats en längre tid (lär ska vara huvudsmäll där också), är med och tränar men högst osäkert när det är comebackläge. Senast finländaren spelade match var 28/12.

***

***

Finns ingen siffra än vad gäller antalet sålda biljetter till kvartsfinal 1 på fredag. Säsongskortsinnehavare har tydligen måndagen på sig att utnyttja sin förtur, partners något liknande. Onsdag vet vi kanske mer.

 

27 Kommentarer

  1. Känns ju spontant som ett av segerrecepten blir att köra stenhårt på Växjöbackarna. Tackla dem i alla lägen helt enkelt. Speciellt från Lasu, Lundqvist, Rosseli och Nässén; samt att Folin och Borgman skaver ordentligt på Gynge och Rosén. Nu har det ju historiskt inte varit något av Rönnbergs favoritvapen (kan tänka mig att man tappar farten om man skall tackla hela tiden) men hoppas man kan anpassa sig och decimera backlinjen ännu mer i ett redan sargat Växjö så kanske det är ännu troligare att det blir semi! =)

  2. Var ignorerar du alltid Klasse Cleasson? Är det för att han spelat i Tingsryd? isåfall är det okej. Han har ju varit borta ett antal matcher men som förhoppningsvis kan spela snart. Oklart om det blir första eller senare. Inget fel men känns konstigt att du alltid skriver om de andra men aldrig att han varit borta flera matcher.

    • Är han fortsatt borta? Då ber jag om ursäkt. Trodde faktiskt han var spelbar nu.

      • Det vet jag inte eftersom Växjö spelar först på fredag men att han närmar sig spel är ju klart. Dock har han har inte spelat sedan han fick en puck i ansiktet den 8:e och har opererats.

        • Vi får se då. Trodde faktiskt han var kvartsfinalspelbar. Kunde givetvis ha nämnt honom ändå.

          • Det är han förhoppningsvis men har man varit borta tre veckor från matcher så är det svårt att säga att han är spelklar innan hallam tar ut laget.

    • Ser också den matchen, är du Oskarshamnare?

      Funderade själv över dubbelutvisningen där Oskarshamnspelaren rycker ner Leksandsspelaren i benet, lägger sig ovanpå och crosscheckar. Leksandsspelaren kan inte göra något och ändå får båda 2+2?

      • Tänkte främst på Oskarshamns dubbelutvisning i början av andra som bjöd in Leksand i matchen. Tycker Leksand hade favör av domarnas beslut ett par-tre gånger i den här matchen. Håller inte på Oskarshamn normalt, men hade varit kul om de slog ut Leksand

    • Hur kan domarn döma mål på 3-1 pucken, solklar crosshecking i ryggen på backen så tappar pucken och kloos slår in den.
      Fy fan vad bedrövligt att se!!

      • Jag tycker mig se att domarna släpper enormt mycket nu, inte för eller mot något lag dock.

        Det gör mig lite bekymrad över Frölundas chanser. Lasch, t.e.x lär inte få det lätt med denna nivån.

  3. Idag var Abols och Kovacs helt osynliga, ja då förlora man med 0-3 hemma.
    Omöjligt att ha den utdelningen igen som de hade i första matchen.

    • Mm. Glöm det där med att följa regelboken.. Galet att det är helt andra regler i slutspelet..

      • Man får gärna höja nivån för min del. Problemet blir ju när man tar ex en billig utvisning på Timrå och sen inte tar en uppenbar tripping på Djurgården. Många slapp undan billigt i DIF. Skönt att Timrå lyckades vinna trots stockholmszebror.

      • Så har det alltid varit och kommer alltid vara. Var ännu värre förr, dock. Större skillnad. Tex 1996.

    • Så gnäller Jocke på domarn, de kom ju undan med solklara utvisningar innan domaren tar tveksam utvisning. Det är så domar teamet jobbar!!

  4. Såg sista 40 minuterna av den kollektiva träningen igår. Stort fokus på uppspel och spelvändningar. I början ”två mot en” i mycket högt tempo, ca 25-30 avslut per målvakt. Tagna från ca 5-7 meter och i slottet. Resultat? Fokuserade på den halva där Rubin stod: 2 (två mål)!
    Därefter uppspel från egen zon, SPELA sig in i anfallszon, skapa målchans och avslut. Kanonresultat med avseende på övningens syfte; ”skapa skarpt läge för avslut”. Att VF leder den ligan är lätt att förstå. Hade det varit spelets idé hade vi redan kunna bokat bra plats vid Götaplatsen. Resultat av övningen?
    12 högintensiva uppspel, med passningar över anfallsblå, 9 högkaratiga skottlägen med tillhörande ”avslut”. 1 (ETT) mål!
    Därefter frivillig skott- och teknikträning, totalt 15-16 gubbar var med (grymt bra ambition!). Den nötningsträningen av hårda skott i krysset, från 4-5 meter och utan målvakt är ju bra för muskelminnet. MEN, det är sällan den typ av situationer uppstår i match. De uppstår i de situationer som resulterade i 12-9-1.
    Som HL brukar säga; ”just sayin´”

    • Var det månne den skrala utdelningen från de två övningar du beskrev som gjorde att det stod ca 15 gubbar och nötte skott? 🙂

      • Nix, i princip är det några som alltid står kvar o nöter men igår var det extra många. Det skrala resultatet tillhör vanligheterna, spelövningarnas fokus är just ”spel”. Avslutas med skott mot mål, ej med GÖRA MÅL. Det senare skall tydligen med automatik komma på matchen.

        • Precis så. Kunde inte hålla med mer. Att stå och nöta skott i fria lägen, utan motståndare som hugger efter dig, skadar givetvis inte, men det är mer för muskelminnet, mer repetion, mer nötande.
          Här borde givetvis vara övningar där du från nära/halvnära håll ska få höjd på pucken med snabbt avslut trots att någon hugger dig över vaderna, trycker till dig bakifrån, stressas, trots att Christian Folin björnskriker i ditt öra.
          Matchlikt.
          Men så görs ej.
          Inte bara i Frölunda. Inte heller blåses övningar av när avslut är för dåliga.
          Mer en svensk grej, känner jag. Vi är ett land där man ska vara försiktig med att ställa krav.

          • Tror att du har rätt att attityden är ”överseende” hos många tränare, sannolikt inte alla. Vore intressant att få en bild av hur (om) det tränas på matchlika situationer resp blåser av vid svaga avslut. Tänker på hur riktiga snipers tillägnat sig dessa matchvanor? Att 9, 12, 28 o 72, mfl kan skjuta stenhårda i tredje maskan -ohotade – står utan tvivel.

  5. Har ju sagt hela tiden att spacek är spelskickligaste spelaren i frölunda, denna lina kan få honom att få utlopp för det. Har hela tiden känts som att han inte fått nog bra partners – men nu börjar vi närma oss.

    Känns som en bra balanserad kedja som, om det klickar, kan vara skillnaden på final eller inte.

    Sätt Borgman och Elliott på backar och du har en femma som är i absoluta toppen.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Meijer vet vad nästa steg i Frölunda är, får medhåll av Ohlsson

► Matchdag: Frölunda fortsätter CHL-säsongen nere i Tjeckien mot Radan Lencs gäng: Liberec. ► Bosse Meijer, 17, han...

Clarke har en ”centerkompis”, framför allt har han själv mer att ge

► Redan sex matcher in på SHL-säsongen har Graeme Clarke visat att han är något extra. Kan...

Tjeckien nästa, så ska Frölunda ta steg framåt: ”Beslut vi behöver fatta”

► Hur är läget i Frölunda inför bortaveckan, den som inleds i Tjeckien? Vems plats tog Christian Folin...
Senast kommenterat

BOSSE ska med!

Av Morgan Magnusson
2026-10-06 07:31

Intressanta tankar som om de implementeras rätt antagligen skulle höja lägsta nivån och minska sårbarheten på truppen genom att i princip alltid kunna komma till spel med fullt lag av SHL-klass. Fredrik "Fidde" Holmberg som tränar GAIS har ju visat att det går att rotera friskt även på elitnivå och ...

Av Kalle Kula
2026-10-06 01:04

Såklart! Ingen kan kritisera som media 🤣...

Boorken vill(e) gärna testa nya och annorlunda saker. Kommer ihåg att jag gick på ett föredrag med honom på 80-talet och tyckte han var väldigt intressant. Men den som sticker ut och gör något annorlunda riskerar att sågas brutalt om det inte blir bra...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 22:54

Boorken kritiserades rätt brutalt i media vill jag minnas. Det hette att stjärnor var "petade" – även om de ju inte var det.

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:55

Tråkig inställning i svenskklubben detroit. Drabbar deras publik och spelare.
Men.
Klubbarna bestämmer, även de usla, vilka kontrakt de vill signa.
Bara att försöka lämna, vilket Edinsson nu försöker göra.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-05 21:40

Aha… Vilka var starkt kritiska, spelare eller supportrar? Och vad var kritiken – vad var det som inte fungerade?

Av Karl Forsberg
2026-10-05 21:23

Jaså, har David också blivit farsa? Vet att Boyd blev det nyss. Nå, rent allmänt, det här med att spelare ska bryta kontrakt och flytta hem, det händer – men inte så ofta. Låt oss se. Det blir som det blir. Och ... den dag David kommer tillbaka, HV71 är klubben han slog igenom i, många klubbar lär v...

Av Henrik Leman
2026-10-05 21:04

Ja, Björn skrev väl att han blev pappa i augusti. Det kan ju vara ett skäl att flytta hem.
Men samtidigt hyfsat nära NHL-drömmen och fin lön även i AHL

Av HenrikM
2026-10-05 20:53

Brynäs och Boorken testade med fem femmor, det är så länge sedan att jag tror man använde femmor på den tiden. Idén var god, kritiken blev dock för stark.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:41

Ja, alltså ... skulle David Gustafsson vilja hem till Sverige redan i vinter (högst osäkert) och dessutom gå att knytas upp på flerårs – säkert går han först då. Långtidseffekten viktig. Men vi får se, som du är inne på, kan vara långskott. Vi vet så lite om hur spelare resonerar.

Av Henrik Leman
2026-10-05 20:39

Gissar att Frölunda går all in på David Gustafsson. Boyd är nog ett alternativ med lite lägre prio
Men långskott båda två

Av HenrikM
2026-10-05 20:26

Bra fråga, jag vet faktiskt inte om Brynäs, eller något annat lag, har provat detta på ett systematiskt sätt.

En del lag, som exempelvis HV71, har väl från tid till annan samlat på sig väldigt många på kontrakt. Men grejen är ju att man, som jag tänker, ska arbeta aktivt med flera spelare under s...

Av Karl Forsberg
2026-10-05 20:25

Jag tycker att idén är intressant men har man inte U20 till detta?
Dvs att man skulle kunna vila spelare (3-4 st) imorgon och spela fler juniorer.
Nu vill man vinna och då får man gå med bästa laget.
Försöke inte Brynäs med detta, 5 femmor som man roterade. Eller har jag drömt det?

Av Claes Olsson
2026-10-05 20:15

Killen är precis vad Frölunda behövde få in, skottvillig med rakt-in-i-mål attityd.
Fantastisk jobbat av föreningen att lösa Clarke.

Av oscar björn
2026-10-05 20:10

Clarke har blivit bättre och bättre för varje match. Hans skott är grymt bra. Han bör bli bättre ju längre serien går. Sen gällande den där centern, man kan alltid hoppas på att Clarke lockar hit Boyd, om denne skulle vilja till Europa.

Av Daniel B
2026-10-05 19:54

Behöver ju inte vara komplikationer, kanske bara vill/behöver vara hemma och stötta. Men jag vet inte, kollade inte, han kanske var i gymmet.

Av Henrik Leman
2026-10-05 18:53

Det var det snabbaste.

Av Jojje
2026-10-05 18:41

Karl Forsberg: 100% helt rätt. 🤗

Av Stora norrland
2026-10-05 18:18

Klart att ju bättre spelare man har i ett lag, desto lättare borde det ju vara att lyckas locka till sig ytterligare bra spelare, men som du skriver, det känns väldigt långt bort. Men ändå lika interessant läsning som vanligt här på RP.

Blev Clarks mål i premiären det snabbaste i årets SHL? Har ...

Av Daniel Rafalski
2026-10-05 18:18

Kan det ha något med BF att göra att Tom står över träningar? Komplikationer? 🤔

Av Fredrik Eversson Holmberg
2026-10-05 18:16