SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Finns nog hopp för SHL, men det kan ta lite tid

► Jo, SHL har en önskan att närma sig NHL:s striktare regeltolkning.
► Bara det att man anser processen måste få ta tid.

Ett snack med SHL:s Johan Hemlin tände hoppet hos redaktör Leman.

Jag hade ett bra snack med Svenska HakningsLigans sportchef Johan Hemlin.
Det gav mig hopp.
En rak fråga fick ett rakt svar. Ett vettigt svar.
Rent allmänt handlar det om detta, att förändring på riktigt tar tid. Jag väntar med spänning. Ni också?

INLEDNINGENS ANINGEN IRONISKA uttryck tarvar kanske en förklaring om man till vardags inte läser rakapuckar.com. Jag upplever att bedömningsnivån i SHL är för långt från NHL:s betydligt striktare, min bild är att alldeles för mycket spelförstörande tillåts, något som förstås spelar roll när vi talar om SHL som en defensivt väldigt tajt liga där det är svårt att skapa chanser och göra mål.

Alltså: SHL, Svenska HakningsLigan.

Ett lätt skämtsamt sätt att beskriva något jag inte är så förtjust i.

Instagramklippet nedan (en och en halv vecka gammalt) ger mer kött på benen.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av @rakapuckarpunktcom

En tidigare framgångsrik SHL-import, van vid en nordamerikansk regeltolkning, sa så här till mig nyligen: ”Vi importer brukade skoja och säga att SHL är UFC på is.” UFC. Ultimate Fighting Championship. MMA. Mixed Martial Arts. Alltså: allt är tillåtet. Låt vara den kraftiga överdriften, rätt talande beskrivning ändå. Är det verkligen den hockeyn vi vill ha? Kan man undra. För mig är svaret nej. Med emfas: nej.

Därför kontaktade jag SHL-bossen Johan Hemlin, som alltid tillmötesgående och lättpratad. Vi samtalade ett bra tag, det gav mig en ökad insikt i hur familjen SHL resonerar.

Rak fråga från mig, rakt svar av Hemlin:

** Johan, vill ni närma er NHL vad gäller hakningar et cetera?
– Svar ja.

Så varför görs inte allt bara över en natt, eller i alla fall över en sommar? Tja, kanske för att det gjorts tidigare och inte slagit väl ut. En del säsonger har inletts med domarorder om att vara tuffa mot ditt och datt, en jäkla massa utvisningar har har tagits, domarna/ligan har inte orkat hålla i när spelare/tränare gnällt och kastat ur sig slentrianargumentet ”innebandy”– vips, så har allt varit som förut.

– Vi måste orka över tid från båda håll, smartare att trycka tillbaka successivt än att försöka trycka på med allt man har, resonerade Hemlin och fortsatte:

– Det tar tid att ställa om, se på nollvisionen, vi har fått ner antalet hjärnskakningar och blindsidetacklingar, nu är det mer diskussion om mottagarens ansvar.

Kontentan:

## Ja, SHL vill närma sig NHL, få bort fler hakningar, interference, det där vi kallar spelförstörande.

## Nej, SHL tror inte det går att göra genom ett snabbt beslut, det behöver få ta tid.

Här är det fritt att ha åsikter, till exempel att om spelare/ledare vill ha en renare hockey så får de väl också hålla snattran när domare följer regelboken. Alltså: nog borde det gå att ta snabbare steg. Tycker jag som vill se hårt, fysiskt spel, tuffa tacklingar – men också skickliga spelare som får möjlighet att vara det.

Nå, SHL-familjen får förstås ta hand om sina problem bäst den vill. För – det är en familj. Det ska alla ha klart för sig. Beslut fattas gemensamt. Den som tror att domarna på eget bevåg bestämmer vad som gäller behöver tänka om. Sportchefer, tränare, domarchef – alla är inblandade.

I dag onsdag, till exempel, har SHL sportchefsträff. Då är domarchefen Tomas Thorsbrink med.

– Det är han på alla sportchefsmöten, sa Hemlin och berättade om delar av onsdagens sportchefsagenda:

– Sex klipp som domarna skickat ut, vi resonerar kring dem. Är det två minuter, är det fem, vad tycker vi?

Svenska hockeydomare är bra. Därom råder inget tvivel. De följer den bedömningsnivå som man inom SHL (eller allsvenskan) kommit överens om. Min önskan är att den här successiva förändringen – alltså att närma sig NHL:s nolltolerans gällande hakningar, klubbor över handskar, fasthållningar med båda armar längs sargerna – går förhållandevis fort.

Steg 1 är att viljan finns.

Steg 2 är att agera därefter.

Steg 3 är att det sedan inte gnälls.

Jag kommer följa utvecklingen i Sverige med stort intresse. Inte så att jag vågar jubla än, men jag fick lite hopp under samtalet med Hemlin.

***

Till sist: Det var efter lockouten 2004/2005 som NHL valde att göra en stor förändring, bli mycket tuffare mot det spelförstörande, på så vis skapade man en liga där teknik premierades – utan att det fysiska spelet tallades på.

Jag minns hur lycklig Daniel Alfredsson var. Höfterna var på väg att förstöras av alla hakningar. Han hade inte kunnat fortsätta med de gamla reglerna.

 

16 Kommentarer

  1. Ja, förundrad nästan under varje match sådana situationer som i klippet, i min värld häktning, men lärt mig att så är det inte, bara lägga klubban runt få stopp, pratas ju mycket PM att försvara skall få stopp, tydligen så man skall stoppa

  2. SHL och HA behöver verkligen tänka om konceptet och hur man ska arbeta med hjärnskakningar och fula tacklingar.

    Idag har man en disciplinnämnd som bara ska straffa regelbrott! Man tar ingen som helst hänsyn till omständigheter i spelet….

    Ska man närma sig NHL där man jobbar med spelarna säkerhet på banan, ”department of player Safety” så förstår ni skillnaderna. Man jobbar med att öka säkerheten för varje spelare i ligan, inte bara med att straffa de som gör regelbrott. Man har mer inflytande på regeländringar, tolkningar och utbildningar. Allt för att säkerställa proaktivt att spelarna är så säkra som man kan förvänta sig…

    Dagens disciplinnämnder är ett skämt som inte klarar av att vara konsekventa och systemet har för många fel att det nu har gått troll o det.

    Detta gör även att fler och fler av våra NHL stjärnor väljer att inte avsluta sina karriärer i SHL eller HA = minskad publicitet och minskade inkomster…

    Något måste göras! Förnya, modernisera och våga byt ut gamla, förlegade människor i nämnderna.

    • Håller med dig till 100% David att något måste göras åt det gamla för att skapa nya bedömningsstrukturer i SHL. Om svensk hockey inte tar ett helt omtag kring hur vi villa att Sveriges barn, dam, jr och herrhockey ska bedömas internationellt som nationellt så är vi snart en B nation.

      Så om SHL fortsätter med dagens sportchefsgrupper och bedömningsnämnder som adderar och drar ifrån sådär ”lagomt” Svenskt, så har vi snart bandynivå på svensk hockey.

      Jag vill inte ha tillbaka 90-talets slaktarhockey och jag är orolig att 2020-talets hockey utsetts för en hetsjakt av skyldiga som ska straffas i efterhand. Kanske kan AI vara ett verktyg för framtiden?

  3. Inte reflekterat så mycket över hakningarna som ett specifikt problem. Det som gör att mitt intresse för hockeyn svalnat är att det vid varje beslut känns som ett lotteri, videobedömningarna är ett mer störande inslag än vad hakningarna är (ibland ingenting som är en hakning ibland som exemplet ovan som man förbiser).

    Känslan är också att vi varje säsong har ETT fokus område, för något år sedan Slew foot, efter det galningar och nu sista åren huvudtacklingar. Då känns det som man släpper nivån på allt annat och det enda man ser är det man fokuserar på ( Slew foot som för några år sedan renderat o matchstraff går nu förbi).

    Man kan ju som domare inte ha en regel top-of-mind och släppa allt annat.” Slew foot -situationer” förekommer fortfarande var och varannanmatch t ex.

  4. Det gick väldigt fort för NHL att genomföra förändringen. Givetvis skulle det gå lika fort för SHL om bara viljan finns.
    Tänk vad roligt det hade varit att få se lirare som Malte Strömwall och bröderna Hasa under sådana förutsättningar. 😊
    Jag hade slutat hoppas men ok, vi får väl se då…

    • Tänk om Lasch hade sluppit alla fulhugg och hakningar, då hade nog nog kunnat göra mer än 80p på en säsong!

  5. Jag fattar inte varför man inte bara kan bestämma sig och införa detta, det borde ju inte ta mer än en säsong, i början lär ju matcherna bli totalt sönderhackade på grund av alla utvisningar men rätt snabbt lär ju alla spelare lära sig vad som är ok och inte ok.
    När man ser NHL så känns det nästan som en annan sport om man jämför med vissa matcher i SHL.
    Just det här med att SHL är så tight defensivt har ju mycket med det här att göra, skulle man ta bort alla spelförstörande moment så skulle det bli en mycket öppnare hockey och också roligare att se på.

  6. SHL känns fortfarande ganska amatörmässigt i jämförelse. Är det pengarna, kulturen eller konflikträdsla som gör att det framstår så här?

    Vad är ligans vision?
    Finns det ett enhetligt svar här?
    Vad vill man bedriva för verksamhet?

    Ett stort tack för att du gräver vidare här Henrik!

  7. Klart det går att genomföra snabbt. Blir lite gnäll i början men efter ett par månader har det satt sig. Hur det skall genomföras gradvis förstår jag inte – skall man då tillåta varannan hakning etc eller? Nej kör NHL nivå direkt.

    • Ja håller med inte bara i SHL och HAL rakt ner i alla Junior serier, börjar man inte där käns det som ogjort man måste lära juniorer och ungdomar att brott lönar sig inte, NEJ fram för talanger som slutar p.g.a en massa hugg och slag hakningar fasthållningar you name it KOM IGEN svensk hockey och se till att talangerna får spela!!

  8. Ett relativt enkelt sätt att få bort hakningar och ett mer ärligt och fysiskt spel är att göra rinken mindre.

  9. Tack Henrik, du kanske hade denna intervju på g redan innan men det var precis vad jag önskade mig här om dagen! 🙂 Gott att höra att ambitionen finns, får hoppas att det sker förr än senare då men den som lever får se!

  10. Ansluter till inlägget, det är oerhört tråkigt och frustrerande att se hockey där lag i varierande grad fokuserar på att förstöra spelet snarare än med skiklighet skapa målchanser. När dessutom domarnivån är så låg, det är den verkligen ibland, att det blir omöjligt förutse vad som bestraffas kan matcher haverera helt och bli riktigt tråkiga. Slumpartade och uteblivna bedömningar är numera legio!

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Så är det när man skriver på för blodspengar. De kan vrida på allt du säger. L W kommer säkerligen att höja Ryssland till skyarna under sin kontraktstid.

Märkligt val men han tar sin chans att få ut de pengar som är möjliga. Om några år är karriären avslutad, frågan är om det kommer att vara värt...

Av golf0591
2026-07-17 11:08

Spelar ingen roll vad han egentligen tycker, han lånar sig fullt medvetet till denna propaganda mot betalning.

Förstår inte hur någon kan tycka det är rimligt.

Av Lamprologus
2026-07-16 17:59

Utveckla gärna varför man förstår att det är krig i världen?

Av Ante
2026-07-16 17:29

Karl, mina tankar har också varit åt samma håll som du här har beskrivit.
Snacka om att vara alltför "korttänkande."
Ingen vidare framförhållning precis - om man ändå vill ha möjligheten och få spela ishockey någon annanstans när det kortvariga kontraktet med Sankt Petersburg kanske inte förlängs...

Av EDWARD 51
2026-07-16 16:58

Att inte ta ställning för den angripne (Ukraina) är att stödja angriparen (Ryssland).

Av LarsL
2026-07-16 13:17

Trist. Ja när man läser kommentatorsfält som detta förstår man varför det är krig i världen. Ur led är tiden som vi lärare brukar säga.

Av STM
2026-07-16 11:16

Ja, det är konsekvenserna av hans val. Konsekvenser som är både personliga och till gagn för mordor.

Av LarsL
2026-07-16 11:06

Som FHC4life skrev, han valde att bli en ”nyttig idiot”. Han kanske inte har sagt exakt detta, men han borde väl förstå att han blir politiskt användbar för Putins anhängare. Och att makten i Ryssland ljuger oförblommerat när det tjänar deras syften är uppenbart för alla med minsta lilla intresse fö...

Av Karl Forsberg
2026-07-16 10:34

STM jag har läst dina tidigare inlägg och tyckt att du haft bra värderingar, idéer och tankar men nu är dom som bortblåsta.

Av Jonas Wallin
2026-07-16 10:29

Kanske är sanningshalten inte så relevant. Faktum kvarstår att Weissbach utnyttjas som nyttig idiot oavsett sanningshalten i Rysslands propaganda.

Av LarsL
2026-07-16 10:26

Jag undrar faktiskt vad (om) ha sa. Jag litar 0 på rysk media!
Riktigt farsinerande att läsa alla kritik weiss fått för att han kommer att utnyttjas i PR syfte. Och sedan inte en enda kritisk tanke om sanningsvärdet i PR'en när den kommer.

Av Anders Permyr
2026-07-16 09:51

Kommer säkert fler nu när IOK låter Ryssland komma tillbaka till OS med inför LA 2028. Precis som att man bara skall acceptera detta kriget. Inte klokt att han gör så här. Kunde väl gått till Schweiz om han nu ville tjäna pengar men är väl inte tillräckligt bra för det.....

Av fredrik
2026-07-15 21:07

Nej du!
Sonen har spelat i Frölunda och har många kontakter kvar i laget.
Tex kunde Lasch dra i sej ett helt lock med starköl dagar som det inte var match.

Av jt630421
2026-07-15 20:42

Vad tycker du om Ukrainas anfallskrig mot Ukraina, STM? Blanda inte in andra konflikter, tack.

Av HenrikM
2026-07-15 18:46

Precis.

Av LarsL
2026-07-15 16:01

Moget.

Av LarsL
2026-07-15 16:00

Det är ju högst väntat att man blir en nyttig idiot när man skriver på för KHL. Förstår faktiskt inte hur man kan vara så dåligt bildad att man inte förstår att Sverige ligger i krig med Ryssland. Inte kinetiskt för tillfället men i allt från cyberkrigföring till desinformation och valmanipulation.

Av FHC4life
2026-07-15 15:43

Source: trust me bro

Av max svensson
2026-07-15 15:38

Haha kryp tillbaka under din sten.

Av STM
2026-07-15 15:18

Och där visade du att du inte vet vad whataboutism är. För övrigt är det vare sig hyckleri eller dubbelmoral. Det är att göra en skillnad mellan de två fallen – det är en nödvändig moralisk bedömning baserad på fakta och konsekvenser.

Av LarsL
2026-07-15 15:06