SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Familjetripp för Frölunda, även turnering att vinna: ”Energi till avslutningen”

Spengler Cup – vad är det, vad ger det Frölunda?
► Här träffar ni Henrik Tömmernes, Roger Rönnberg och Fredrik Sjöström.

Foto: SPENGLERCUP.CH (skärmdump)

På juldagen flyger Frölunda till Schweiz. Spengler Cup blir en sportslig utmaning – men också en chans för laget att komma samman.
Väl hemma gäller SHL och allvar igen.
Förhoppningsvis får vi lite mer medvind och energi till avslutningen, säger Henrik Tömmernes.

1923, FYRA ÅR efter Versaillesfördraget som officiellt avslutade första världskriget (ni vet det där kriget som skulle betyda slutet på alla krig), startade Dr Carl Spengler en hockeyturnering i Davos, den bär än i dag hans namn.

Då, på 1920-talet, var Spengler Cup ett slags fredsprojekt, ett sätt att få människor av olika nationaliteter att komma samman igen efter att ha slitits isär under fyra långa krigsår. I dag är Spengler Cup en anrik turnering, hockeyvärldens näst äldsta efter Stanley Cup, och den som tror att Frölunda bara åker ner för att ha lite kul i alperna – vederbörande får mothugg av såväl tränaren Roger Rönnberg som sportchefen Fredrik Sjöström.

Men – visst är det en social grej också. Frölunda är ju utkört ur Scandinavium under JVM, spelare och ledare tar med sig fruar och flickvänner ner till Davos för några fina dagar i Alperna.

– Det har vi pratat mycket om, vi behöver dra tydliga gränser mellan arbete och fritid. Det blir både och. Men i första hand är det ju en tävlingsturnering som håller hög internationell klass med förstärkta lag så att … det är väldigt, väldigt bra klass på den här turneringen. Det brukar vara bra tävling, säger Roger Rönnberg.

** En turnering ni verkligen vill vinna?
– Ja, ja, givetvis. Första matchen mot Team Canada, när de får lönnlöven på bröstet så spelar de med passion.

Fredrik Sjöström fyller på:

– Det är en tuff turnering, framför allt ett väldigt kort format, lite som en klassisk hockeycup. Det blir en utmaning. Att hitta formen direkt. Vi har en jäkla respekt för att vi kommer möta bra lag, det är inte något som är givet för oss där nere. Kanada i öppningsmatchen, sedan Davos som är ett bra lag. Det är tuffa matcher.  Gemene man förstår kanske inte … det här är ingen lätt turnering. Vi åker dit för att göra bra ifrån oss.

Utresa juldags morgon. Hemkomst nyårsaftons kväll. Sju dagar på resande fot. Låt vara att det ruckar på vanliga SHL-rutinerna (ingen match förrän 4/1), det kanske ändå kan ge positiva effekter för Frölundas spelare?

– Ja, det tror jag. Vi åker ner med en stor delegation, respektive, familjer, det blir en form av team building-resa. Givetvis ska alla ha roligt, tillbringa tid med familjen, men jag tror absolut att det kan ge saker, att vi kommer ihop som grupp, säger Sjöström.

Rönnberg håller med:

– Förhoppningsvis positivt att vi får vara tillsammans, bli ännu tajtare i alla relationer, samla energi, se något annat och förmodligen spela en lite annan typ av hockey. Jag tror vi kommer komma hem med erfarenheter och ännu starkare relationer, ha sug och energi att fortsätta jaga i ligan.

Frölunda skulle ha spelat Spengler Cup redan 2021, truppen var resklar när beskedet kom: inställt på grund av covid-19.

Henrik Tömmernes (då i Genève-Servette) skulle ha förstärkt Frölunda den gången. Han minns:

– Det var nära sist, en annan var där och träffade materialarna, sedan åkte de men jag fick fyra dagar (i Davos) med familj och så.  Fyra dagars semester – för mig var det ganska skönt.  Sedan åkte jag på covid ändå.

** Nu får du äntligen chansen. Tankar?
–  Det ska bli riktigt kul, få möta annat motstånd, samtidigt få lite mer tid med nära och kära och familjer och som förening göra något annat, representera Frölunda som har gott rykte i hela Europa. Men framför allt spela roliga matcher och njuta av den fina alpbyn.

** Resten av SHL-lagen spelar om poäng, ni åker iväg på en sådan här turnering. Lite udda, kan tyckas.
– Klart det är lite speciellt, men jag känner själv när man är iväg på landslagsvecka, bara se något annat, träffa lite nytt folk, utbyta idéer och vara i en annan miljö. Det är väl som alla andra jobb, bra emellanåt att få se något annat och nu äntligen så blev den här turneringen av.

** Mest positivt för er del, alltså?
– Det tror jag. Och så får man se det också. Det är klart att det är alltid roliga matcher i SHL på annandagen, många publikfester, men samtidigt så är det JVM här, roligt för våra grabbar som är med, så summa summarum blir det bästa situationen ändå när vi ändå inte kan vara här. Förhoppningsvis får vi lite mer medvind och energi till avslutningen.

***

Förutom de två målvakter, åtta backar och tolv forwards som Frölunda för tillfället har i truppen reser även 18-årige Noah Dower Nilsson med till Schweiz.

***

I detta den 94:e upplagan av Spengler Cup deltar utöver hemmaklubben Davos och Frölunda även ett kanadensiskt ”landslag” kallat Team Canada (dessa tre utgör Group Cattini), finska KalPa, tjeckiska Pardubice och schweiziska Ambri-Piotta (Group Torriani).

Spelprogrammet kan ni se nedan. Bara match 1, den 26:e mot Team Canada, är spikad för Frölundas del. Förloraren spelar mot Davos den 27:e, vinnaren den 28:e. Gruppvinnarna direkt till semifinal den 30:e, tvåorna och treorna spelar ”för-semi” dagen före. Final tidigt på nyårsafton. Bäst med turneringen – ingen fånig bronsmatch.

TV4 har sändningsrättigheterna i Sverige. Ännu inga säkra uppgifter på att matcherna verkligen ska visas.

***

Ekonomiskt? Frölunda bjuds in av Spengler Cup-arrangören, får allt betalt och dessutom chansen att ro hem sisådär en miljon i prispengar.

***

Vad Team Canada kommer med för lag? Ännu inte känt, brukar dock vara Europabaserade spelare plus kanske några från AHL. Rutinerade Bruce Boudreau är coach, legendaren Joe Thornton en av två general managers.

UPPDATERAT 12.45: Nu har Kanada släppt truppen. Ett antal SHL-bekantingar, till exempel Eric Gelinas och Joey LaLeggia, även Brynäs Jordie Benn finns med. Hela truppen här.

***

* Växjö, med Noah Östlund på JVM samt Victor Stjernborg och Kalle Kossila skadade, lånar göteborgaren John Dahlström för att täcka upp. Ungefär som när Frölunda lånade Adam Brodecki. Dahlström har kontrakt med Oskarshamn, dock har hösten tillbringats i frysboxen.

* Rögle släpper anfallaren Riley Sheen, enligt Expressen blir det Zug för kanadensaren.

***

Kriget som skulle betyda slutet på alla krig? Mm, det sades ju så om det första världskriget, The Great War, The War to end all wars, eller mer exakt – The war that will end war, titeln på H.G. Wells bok från 1914.

Bara genom att sätta stopp för den tyska militarismen kunde framtida krig förhindras, menade Wells.

Det blev inte så. Bara 20 år efter freden i Versailles var det dags igen.

***

 

32 Kommentarer

  1. Har inte koll på Spengler Cup historiskt så har två frågor.
    1) Hur ser det ut med svenska lags medverkan historiskt?
    2) Vilken kanal sänder matcherna?

  2. Edvard 51: och framför allt, en sjudjäkla massa snö, iaf här i Skellefteå. Ha en bra, vit jul GBG.

    • Ja, Du Stora Norrland – här i GBG är det inte lika mycket snö som hos Dig.
      Men iaf kallt och gott ihop med en förrädisk halka.
      Och den mycket goa Västerbottenosten kommer också vara med på det lilla julbordet härhemma i morgon. 🙂

  3. Ska bli riktigt kul med spengler cup! Saknar CHL men spengler får duga. På annandagen blir det glögg och Frölunda-Kanada!

  4. En undran: varför är det så svårt för Frölunda att låna en eller några spelare från schweiziska ligan när Canada har ett flertal i sitt lag? Jag tänker främst på Andreas Borgman som ju är tillgänglig och som säkert skulle tycka att det vore kul. Är det försäkringspengar som ställer till det månntro?

  5. Allt som gör att den gamla dieseln ( Frölunda) går jämnare är bra.
    Kanske dags att prova blankdiesel.
    Det vill säga så lite streck och bågar som möjligt på taktiktavlan.
    Men sitter problemen hos verkstadschefen ( Sjöström) eller trafikplaneraren ( Rönnberg) , ja då blir det svårare att fixa.

  6. Vem bryr sig om dessa skämt turneringen mer en man hoppas att ingen blir skadad, focus måste ligga på att rädda kontraktet efter jul.
    Det kommer bli tufft tro inget annat, med Frölundas trupp när alla nyförvärv underpresterar måste det till något riktigt extra om man inte blir inblandade i botten striden!
    Så jäkla besviken på detta lag som efter 28 matcher inte har en röd tråd i själva spelet! Otroligt!!!

    • Denna turnering just iår är väl svin bra för Frölundas del! Fatta å spela 4-5 matcher med 3 spelare borde från denna tunna trupp!
      Även om dom är juniorer så har vi inte råd att ha så många spelare borta!
      Sen skulle det iår innebära att man fick spela alla dom matcherna på bortaplan dessutom! Ja visst vi vann några bortamatcher nyligen men det va med full trupp!
      Iom denna ”skämt turnering” har man iaf köpt sig tid att rädd kontraktet efter nyår, utan den så kunde loppet redan varit kört om man haft otur!

  7. Denna möjlighet att spela Spengler Cup kommer några år för sent, stor risk att vi bara åker ner och skämmer ut oss nu. Hur ska vi kunna ha en suck mot ett förstärkt Lugano?

      • Ja, man blir ju trött på detta tjat om att vinna allt man ställer upp i. Samtidigt har dessa två genier byggt en trupp som inte på långa vägar kan backa upp det.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...

Först eventarenan, nu Gamla Ullevi – hur löser Göteborg detta?

► Som om det inte räckte med eventarenan – nu skriker Gamla Ullevi efter stora pengar. ► Hur...

Två dominanter i svensk hockey – en blick tillbaka i tiden

► Två klubbar har dominerat SHL en lång tid. Till och med en ännu längre tid. Frölunda?...
Senast kommenterat

Florida, där kan han spela ut hela sitt register...

Av Jojje
2026-06-13 23:52

För min del så är det bra om Ivar slipper Toronto, Vancouver och Rangers.

Av Claes Olsson
2026-06-13 17:15

Ja, Henrik - det har inte gått mig förbi. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 17:11

Notera verkligen "tror." Det tangerar "gissa." :)

Av Henrik Leman
2026-06-13 16:16

Högre eller lägre vore bra för honom. Så han slapp Vancouver. :)

Av Henrik Leman
2026-06-13 16:16

1. McKenna
2. Chase Reid
3. Stenberg
4. Malohtra
5. Björck
Detta är min topp 5 vad jag tror. Men hoppas naturligtvis att Stenberg går högre

Av Hampus Olofsson
2026-06-13 16:02

Ja, kilberg28 - det skall bli kul att efterhand få veta vilken NHL-klubb han kommer hamna i till sist. Leman tror på San Jose Sharks och vilket han också tidigare har nämnt. SJS blev som sagt vad tvåa i 'lotteriet' bland de klubblag som får välja först. (Toronto Maple Leafs etta.)
* Även experten S...

Av EDWARD 51
2026-06-13 15:51

Ingen får sticka ut i svensk hockey. Alla ska åka så snabbt det bara går och dribbla. Därför är det så underbart härligt att få se spelare som Joel Persson och Lukas Elvenes. Det går inte i hundra knyck med benen, men deras skallar går desto fortare. Vet redan vad som kommer att hända, innan det hän...

Av Jojje
2026-06-13 15:38

Vilken presentation av honom Edward. Bara att önska honom lycka till och hoppas att han fortsätter att vara så jordnära som han varit hittills och inte svävar iväg. Sen får han gärna komma hem när han fortfarande har tre till fyra år kvar i kroppen.

Av kilberg28
2026-06-13 14:59

* "The Most Talented Swedish Prospect We've ever seen ..."

Av EDWARD 51
2026-06-13 14:01

* När man söker på tuben efter Stenberg, så finns det en hel del om honom där och då bland annat en - där han är skrud i en Toronto Maple Leafs tröja. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:55

Ivar Stenberg i Toronto Maple Leafs- tröja. (AI?)
https://youtu.be/D5C6CmbzJoE?si=2nM3cGFTqpu3pUJF

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:48

Ja, där har vi ännu en gubbe till. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:41

Förlåt om jag var otydlig.
Runda 1: natt mot lördag svensk tid.
Rundor 2-7: lördag eftermiddag/kväll svensk tid; start 17.00.

Av Henrik Leman
2026-06-13 12:38

Natten till lördag är det draftrunda ett och de övriga sker på lördagskvällen/natten till söndag. Det är runda ett som är den mest intressanta.

Av Kalle Kula
2026-06-13 12:32

Ska följa draften för första gången, är det då alltså två sändningar? Första natten till lördag och den andre natten till söndag? Har försökt googla lite info men verkar tomt.

Av jagelaunderbar
2026-06-13 12:20

Glöm inte Jagr!!

Av Rinken
2026-06-12 22:26

Simon Hjalmarsson, tydligen personligen 'Still Going Strong' som hockeyspelare.
Gillar man att spela ishockey likt Ryan Lasch - så är det nog allt svårt att acceptera änden på det.
Legendaren Gordie Howe är ju ett bra exempel på hur länge en hockeyspelare orkar eller kunde hålla på med det. Hittar...

Av EDWARD 51
2026-06-12 16:05

Jo, tjena...

Av Jojje
2026-06-12 10:13

Nybygget blir väl som i den gamla berättelsen om mäster skräddare…… 😜😜

Av Kjelle
2026-06-11 22:41