Med göteborgaren Ludvig Persson skadad och högst osäker i SM-finalen mot Luleå kallar Brynäs in förre Frölundakeepern Frans Tuohimaa.
Denne var så kallad namngiven tredjemålvakt, har den gångna säsongen stått för stora insatser i ett Södertälje som utmanade Djurgården i en match 7-förlängning i semifinalspelet.
Tuohimaa kom till Frölunda under förra säsongen när Frederik Dichow skeppades iväg till HV71 och var en bidragande faktor, fick snarast för få chanser som backup till Lasse Johansson. Nu kommer finländaren se till att Erik Källgren kan få vila någon match skulle det behövas.
Ludvig Persson, den Härryda HC-fostrade göteborgaren som gjorde succé i grundserien och gick in i slutspelet som Brynäs nummer ett, skadades i kvartsfinalspelet mot Malmö. Det är oklart huruvida han kommer hinna tillbaka i spelbart skick den här säsongen.
***
