SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
2026-07-02 11:10
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 60
2026-07-03 11:31 | VF – en flirt med historien 10
2026-07-02 11:10 | Centrar som stannar i NHL 33

Ett modigt beslut av Wikegård, den folkkäre tar risken att bli bespottad

► Spontana känslan när jag såg Niklas Wikegård och Djurgården:
► ”Men … neeej!”

Foto: C MORE/TV4 samt difhockey.se (skärmdump)

Det var väl bara en fråga om när, antar jag. Lik förbaskat känner jag så här:
Niklas Wikegård är en modig man.
Den folkkäre tar risken att bli bespottad.
Men oj, så saknad han kommer vara i TV-rutan. Av mig – och många andra, tror jag.

(den här krönikan är öppen; för att läsa allt på sajten, för att primärt följa Frölunda – det kostar blott 69 kronor/månad och ni klickar här)

DET ÄR INTE lätt att vara så kallad expert i TV. Du ska tycka saker, helst inte bara för tyckandets skull, du ska bottna i en stor kunskap om sporten du jobbar med – och du ska gå hem i rutan.

## Vara ärlig och uppriktig.

## Snabbt ha åsikter – och kunna verbalisera dessa så att andra fattar.

## Sticka ut, ha passion, höja tonläget när det behövs, utan att bli en sådan som bara skriker och därför snabbt viftas bort som lätt hysterisk.

Niklas Wikegård har fixat allt det där. Genom åren blivit, i min värld, den mest sevärde, den mest intressante hockeyexperten i svensk TV (ihop med Erik Granqvist vars stil är något annorlunda, men de delar passionen). Alltid ärlig. Aldrig med försök att förställa sig. Som han sa här på sajten för något år sedan om sitt sätt att prata:

– Från magen mer än högre upp …

Jag har långt ifrån alltid hållit med Wikegård. Jag har dock varje jäkla gång tyckt han varit intressant, spännande och givande att lyssna till. I TV, eller via Instagramkontot där tid finns att lägga ut texten än mer.

Därav mitt spontana ”Neeej!” när HockeyNews.se avslöjade att Wikegård (från 1/5 2024) byter TV4-livet mot en roll som sportchef i Djurgården. Förvånad blev jag väl inte, sådant här har ju snackats om X antal gånger genom åren, men … det är lite som när man sitter med en godispåse, man vet att den måste ta slut, besvikelsen infinner sig lik förbaskat.

Nå, det här var förstås mest en fråga om när (se godispåsen ovan), men jag måste ändå fastslå:

Niklas Wikegård har fattat ett modigt beslut. Mycket modigt.

Det är mycket svårare att vara sportchef än sitta som expert i TV. Att sedan vara det i Djurgården, en bjässe på dekis, en storklubb full av passionerade supportrar – mycket tuffare blir nog inte jobbet i Sverige.

Wikegård kommer med skyhögt ingångsvärde, folkkär, hyllad av många svenska hockeygrabbar, uppfattad som en djurgårdare (ja, det stavas med litet ”d”), en riktig järnkamin – och allt detta betyder att hans smekmånad blir längre.

Men – den är allt annat än evighetslång. Presterar inte Djurgården över tid så är Wikegård ändå kass, då kommer han få höra vilken idiot (snällt uttryckt) han är, att han borde ha hållit sig i TV-rutan, med mera, med mera. I det läget är ”folkkär” ett minne blott.

Jag förstår att utmaningen lockade.

Jag förstår att det till slut var läge att ge sig in i sporten igen.

Jag tycker ändå det är ett modigt beslut av Niklas Wikegård – och jag kommer verkligen sakna honom som passionerad tyckare och åsiktsmaskin.

Djurgårdens officiella besked om Wikegård här.

***

Mod har även Daniel Alfredsson. Ni såg säkert att göteborgaren kliver in som assisterande tränare till rutinerade Jacques Martin, 71, sedan underpresterande Ottawa Senators sparkat D.J. Smith.

Alfredsson fanns redan i Senators sportsliga ledning, han stod i båset under matcherna i Globen men hade annars en något obestämd roll vid sidan av isen. Resurs. Bollplank. Inspiratör.

Känslan har hela tiden varit att ”Alfie” förr eller senare skulle skolas in och få en nyckelroll i organisationen, kanske general manager.

Nu krisade det akut.

Nu fanns behovet i båset.

Nu ställde Alfredsson upp.

Inte så att ex-frölundaiten bränner sina broar om Senators inte lyfter, men nog kommer det blåsa en del om förlusterna fortsätter vara en del av hockeyverkligheten i Kanadas huvudstad.

Alfredsson brinner för Senators. Kunde inte säga nej. Ungefär som Niklas Wikegård – till slut.

***

Texten nedan är sisådär ett år gammal.

 

21 Kommentarer

  1. Kommer verkligen sakna honom i rutan.
    Han har varit en fantastisk motvikt mot många andra som upplevs som mer ”korrekta” i tankar och bedömningar. Han står också för kamp och att bita ihop vilket jag tror kommer kunna ge DIF tillbaka sin identitet vad gäller lagbygge och spel.

    Att han kan sporten, har ett stort nätverk och viljan att utvecklas och lära sig tror jag blir nyckeln till att få även denna gamla hund att sitta, om än på sitt vis.

  2. Gött att slippa Wikegård, vore ju rena drömmen att få in nån som med en hockeyhjärna som inte är kvar på 80-talet.

  3. En av få med en sund grundinställning till vad hockey innebär. För tacklingar, kamp och inga filmningar. Tacklingar är på väg utåt och idag blir man avstängd för att folk fyller år och gör sig själv otacklingsbara. Sedan lite synd att han går till den tröttaste av klubbar, undrar om faciliteterna är desamma som när han var tränare där…

  4. Äntligen, ingen jag kommer att sakna.
    I mina ögon står han för en försvunnen tid.
    Bra på att göra hemma hos reportage.

  5. Kommer vara saknad, står för kampen i hockeyn.
    Det fysiska i spelet jag kan sakna idag, att han sen är emot filmningarna som håller på att förstöra hockeyn är ju ingen nackdel.

  6. Wikegård har några plus på kontot, men även några minus. En stor fördel är att han inte tillhör ” de lättkränktas skara” . ”En spade är en spade” för oss som har några år på nacken.

    Ikväll en tuff match för ,både, VF och AIK norr.
    Man kan ju alltid hoppas att ni, VF’s supporters bemöter honom som den fina människa han är!! Julen närmar sig, och låt mig få önska Er alla här på denna bästa hockey blogg EN GOD OCH ,kanske vit , JUL. 🤗. Här i Norr finns det gott om snö😉. Stay warm and stay safe GBG

  7. God jul på Er , ni som textar här på Sveriges bästa hockey blogg. GBG: Hoppas ni får en bra , vit kanske, Jul. Stay warm and stay safe GBG

  8. Har du blivit tokig Leman. Lill-Babs var folkkär. Lasse Berghagen var folkkär. Att räkna in Wikegård i denna kategori är våldtäckt på språket. Wikegård har många plus, men inte fan är han folkkär.

  9. GBG: God jul på Er . Hoppas ni får en fin,kanske vit jul. Tuff match ikväll mellan VF och AIK norr.

  10. Inte alltid gillat mannen. Men nog fan drog han till sig åsikter. I like. För att låta som en gammal relik, jag kommer sakna honom, oavsett om han har kritiserat VF eller inte. Kommer bli mkt mer PK nu. TV4 är ju värre än SVT.

  11. Saknar Wikegårds engagemang under alla åren under JuniorVM! Han kunde få,vilken match som helst att bli intressant med sina anekdoter och ”förakt” mot Canada och deras sätt att fuska till sig fördelar i allt:-)

    JVM är för övrigt den roligaste hockey att titta på. Big time!

    • Hoppas Viaplay har fler matcher än SVT. När SVT sänder kan man lika gärna titta på målarfärg som torkar.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01

Vilka datum är aktuella för spelare som inte fått kontrakt i NHL/AHL? Alltså när de kan tänkas vara tillgängliga för klubbar i SHL.

Av Jasing68
2026-07-12 14:10

Jason Krog minns man minsann!
Tråkigt för Dichow. Frågan är hur den situationen blir för honom i Timrå. Känns ju inte klockrent.

Av STM
2026-07-12 13:03

Jag är dock inte så mycket för sådana "netiketter" :) :)
Har mest hopp om att om tillräckligt många skriver att de inte uppskattar sådana kommentarer att de upphör, men det är kanske att hoppas på för mycket :)

Samtidigt är det kul med ett levande forum med olika åsikter :)

Av Christian
2026-07-12 11:57

Vore märkligt om han inte tar plats i NHL eller
alpligan före SHL.
Är han aktuell för SHL?

Av Richard Hasselqvist
2026-07-12 09:17

Suck..

Av Hampus Olofsson
2026-07-12 00:34

Björck drar till NHL direkt. Då välkomnar vi Djurgården som nästa lag som ska ha in en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-12 00:29

Jag har tagit upp detta med att just Sjöström är en tydlig hackkyckling för några individer här på forumet. Fredrik är inte den mest karismatiska sportchefen i Sverige, men har en gedigen erfarenhet. Det var inget fel på förra säsongens lagbygge och han ligger bakom många starka värvningar. Många av...

Av Karl Forsberg
2026-07-11 18:53

Absolut Claes. Det kokar över för mig under matcher ibland med. Man liksom tycker hela världen är emot Frölunda.
Men när man sansat sig lite så brukar man inse hur det egentligen är.
Så jag har all förståelse för det.

Men som du säger, det är just detta drev mot Sjöström & Co som pågår från...

Av Christian
2026-07-11 13:49

Bra skrivit Christian.
Hit kommer man ju för bra läsning och förhoppningsvis ett insiktsfullt tyckande från oss läsare.
Att det kokar över för vissa under en match kan man ju bara scrolla förbi om man vill.

Men detta drev mot Sjöström, domare mm är bara tröstlöst.
Kommentarerna om att man ska...

Av Claes Olsson
2026-07-11 09:29

Mycket bra skrivit Christian!!

Av ulven84
2026-07-10 23:12

Ja, vi som gillar VF vill ju hellre höra bra analyser som typ Herr Redaktören ger och jag läser tacksamt Björns och flera andras kommentarer som ger något. Christian delar fullt ditt tänk i ditt inlägg om Sjöström m. m. Kan vi inte på denna utomordentligt fina sida slippa sura kommentarer från trött...

Av Split Vision
2026-07-10 18:48

Så sant samma trötta människor.... Sjöström är sämst och alla domare är emot Frölunda! Suck.....

Av benji
2026-07-10 17:18

Håller med. Men samma trötta troll som bidrar med tugget...

Av STM
2026-07-10 16:42

Haha. :) Före något sådant pudlar Göteborgs politiker om Västlänken.

Av Henrik Leman
2026-07-10 15:23

Jag har så svårt att förstå detta förakt mot Sjöström & Co ?
Allt snack om han står handfallen och inte görs. Att nästa nyförvärv kommer bli Sundström, Borg, Carlsson?
Vad kommer detta ifrån?

Har ni gått igenom de senaste årens nyförvärv? Många av spelarna är spelare som en rad toppklubbar ...

Av Christian
2026-07-10 14:50

Det är antagligen där ambitionsnivån fortfarande ligger. Att få in en svensk spelare, eller åtminstone någon med erfarenhet från svensk/europeisk hockey. Om man hade velat så hade man redan kunnat plocka in en "no name"-transatlant likt LHC. Men det är antagligen där det kommer landa till slut ändå.

Av Kalle Kula
2026-07-10 13:42

Jag gissar på att Sjöström pudlar och tar in Johan Sundström i november på ett treårskontrakt.

Av Rasmus Lodén
2026-07-10 12:36