Måndag 260928 – välkomna till veckans frågestund

► Det är måndag igen, läsarnas dag på rakapuckar.com.
► Fråga och/eller tyck till. Välkomna.

HÄPNADSVÄCKANDE BRA START på SHL för Frölunda, elva av tolv poäng och serieledning trots att spelet i egen zon inte alls sett bra ut. Istället för att upprepa mig klipper jag in från söndagskrönikan, sedan får ni ha frågor/tankar/åsikter så ska jag svara efter bästa förmåga.

Å ena sidan: starkt att hålla Malmö så mycket på utsidan, låta Lasse se pucken, behålla tålamodet, växa in i matchen efter hand, gräva djupt i kassen märkt ”spets” och skicklighetsnäta sig till seger. Imponerande. Går aldrig att komma ifrån. Aldrig. Malmö spelade vackert men skapade rätt få stora chanser, många skott en bit utifrån.
Å andra sidan: uppträdandet i egen zon är långa stunder rent erbarmligt. Förstaperioden var direkt hemsk (skotten 17–3 i Malmös favör). Spelarna hittar inga utvägar, inga urspel, har noll samsyn, känslan är att de lättare löst Rubiks kub med förbundna ögon än slagit pressen på isen. Dessutom: många spelar svagt över pucken, dräller med den.

Flera av er älskar, ser jag, att efter varje match vilja ha nya kedjekombinationer. Helt okej, givetvis, bara ingen tror att detta med vem som spelar med vem på minsta vis har med  Frölundas problem i egen zon att göra.

Själv tycker jag lite synd om Liam Dower Nilsson. Han har ”tagit en för laget”, tvingats bli en nödlösningscenter när uppgiften som vinge redan var tuff, alltså att ta steget från allsvenskan till SHL. Inte så att Frölunda vill spela 23-åringen som center – man har tvingats till det. Om Nicklas Lasu är spelbar på torsdag (Brynäs), givet hur bra Bosse Meijer varit och att Noah Hasa sett pålitlig ut, så slipper LDN nu centerrollen. Jobbigt nog att ta en plats som ytterforward.

––––––––––
Varför inte testa en prenumeration? Kostar bara 69 kronor per månad, KLICKA HÄR.
––––––––––

Frölundas skaderdrabbade damlag ligger sist (!) i SDHL under landslagsuppehållet. Med bättre effektivitet hade man slagit både Brynäs och SDE, jag tror därför inte oron är jättestor i truppen, men … ändå en tuff start för nye tränaren Jared Cipparone.

Frölundas U20 fortsätter imponera, 5–1 på Örebro och 6–2 på Västerås i helgen, fortsatt serieledning. Två sevärda toppkedjor även utan Bosse Mejer:

Mads Kongsbak Klyvö–Linus Rörth–Liam Elofsson
Olle Zetterstedt–Wiggo Forsberg–Adam Nömme

På backsidan har ni säkert koll på Hjalmar Cilthe, Zigge Bratt och Alfred Persson. Målvakten William Thegerström (i tre SHL-matcher backup till Lasse Johansson) hade en makalös räddning på sidan då han liggande fick ner klubban och stängde till. Jubel i busk … flåt, båset.

Nej, nu får det vara bra, ge mig vad ni har. Jag svarar på allt jag kan, jag gör det när jag hinner. Ha en fin måndag, alla!    

***

Mer läsning 1.

Mer läsning 2 (sedan texten skrevs har även Fabian Lysell skickats till farmen).

 

56 Kommentarer

  1. Kan Karl Sterner vara en center för Frölunda till kommande säsong? Verkar gå mot ett större genombrott (5 + 2 på fem matcher, spelar nära 20 min i snitt) i Almtuna i HA efter att inte ha fått chansen under Andreas Johansson i SSK.
    Är ju fostrad i Frölunda, och har väl alltid setts som en talang som fått spela en hel del landskamper
    Kanske rentutav blir en ”Erik Borg-värning” under säsong? Almtuna har ont om pengar.
    Men, förstås, stort steg till SHL.

    • Henrik: Man bör minnas att Karl Sterner förra säsongen inte platsade i allsvenskan. Nu har han fått en fin start i fyra-fem matcher eller vad det är. Stort steg till SHL. Men självfallet följs han med intresse, skulle utvecklingen fortsätta, skulle han ta så stora steg, skulle Frölunda se behovet … visst finns en liten möjlighet att Karl landar i SHL nästa säsong. Vintern avgör. Hur bra han är, helt enkelt.

    • Clarke bör få, anser jag, lite mer tid på sig att komma in i allt vad SHL innebär innan han (eventuellt) testas som center. Frölunda ser honom väldigt mycket som vinge här och nu. Jag hade dock tyckt, om behov finns, att man kunde testa senare i höst/vinter. Nå, nu är Lasu snart med, då är han, JP, Meijer och N Hasa centrar.

  2. Henrik, en udda fråga.
    Varför har man i de tv-direktsända hockeymatcherna från NHL – bortalaget först och därefter hemmalaget presenterat på resultattavlan?
    Härhemma är det tvärtom och kan tyckas vara den mera självklara ordningsföljden.

  3. Ibland så vill man ju ha in ”storlek och tyngd” i laget.
    Fast är inte det viktigaste hur man använder sin kropp i det fysiska spelet?
    Jag gillar F Hasa som varken är stor eller tung.
    Men många större spelare hamnar på rumpan när de möter Filip.
    Sen finns det ju stora spelare som tex Olle Eklind i Malmö som får ut väldigt lite av sin fysik.
    Så som vanligt inte en fråga utan mer ett resonemang. 🙂
    PS, naturligtvis är det bra all ha spelare som med sin fysik kan bana väg och trötta ut sina motståndare. Men det hänger ju inte enbart på cm och kilo.

    • Ja många stora spelare saknar grit och elakhet. Cederqvist skulle t.ex. kunnat tacklas lite mer istället för att bara knuffas lite efter avblåsningar.

      Men finns och har funnits många små ilskna bin… Theo Fleury som var 168 lång men hård och elak som få kommer upp t.ex.

      • Tack för kloka ord, Claes. Vet inte hur många gånger de senaste åren som jag behövt påtala att hockeyn förändrats, att det inte längre räcker att vara stor, att Frölunda inte behöver få in en ”stor, elak back.” Hockeyn är annorlunda i dag. Skridskoskicklighet, rörlighet – ett absolut måste. Sedan behöver du självklart kunna spela fysiskt, men det handlar mycket om tajming. Läsa spelet. Stoppa motståndaren. Ta pucken. Som Filip Hasa. Som Viggo Björck förra säsongen.
        På tal om Hasa så tacklade han ju bort Fredrik Händemark i lördags.

    • Jag förstår din synpunkt och håller verkligen med om Hasa. Lasu är ju en annan sån spelare som kan vara ”tuff” utan massa kilo. Däremot håller jag inte med om din analys om Eklind. Han är ingen spelare som går på kropp på det viset, utan hans styrka är att bryta fram, behålla puck, ta ytor och därmed skapa chanser för sig själv och medspelare och då har han sin tyngd som stor tillgång.

  4. Tidigt på säsongen, visst, och en viss anpassningsperiod efter flera år borta i Nordamerika, men är inte Olausson en stor besvikelse så här långt? Jag hade visserligen inga förväntningar överhuvudtaget, men Frölunda måste ju uppenbarligen ha trott på honom.

    • Det man (jag) ser på träningarna (det är ju då man ser varje spelare in action 35-40 sekunder varannan minut) så visar han spelsinne och vass skridskoåkning. Jag hoppas och tror att det kommer ut på match också. Ibland kan det vara svårt att få ut grejorna på en match beroende på hur matchbild och annat ser ut. Någon kan ibland bli sittande 5-6 minuter utan att vara på isen, kommer in och ger allt och drar på sig blodlunga. Inte alltid så lätt….

      • Klokt, LG. Det finns naturligtvis mycket hockey i Oskar, annars hade han inte värvats. Bra agerat uppe i Luleå i samband med Westergårds första mål, t.ex. Totalt sett famlar han lite, det är dock inte det minsta konstigt efter många år i Nordamerika. Ge honom oktober. Åtminstone.

  5. Gillar att Robban kom (hem) till Frölunda.
    MEN tycker mig sakna identitet. Vilket spel vill han spela?
    Med Roger vid rodret fanns en extremt tydlig gameplan (på både gott och ont). Men spelarna visste och Roger vad tydlig med den i varje intervju.
    Ser inte riktigt detta hos Robbans hockey? Vare sig ifjol eller i år. Vilket spel vill han spela? Vet ens spelarna?
    Kan detta vara ett av problemen i starten nu i höst? Känns inte som att spelarna vet vad de ska göra?

    • Om det varit Robbans första år i klubben – möjligen. Andra – knappast. Sedan finns det flera nya forwards, om ledarskapet upplevs otydligt, visst skulle det kunna påverka. Men jag hör inte riktigt sådant. Låt oss ge det tio omgångar, åtminstone.

  6. Vi är så dåliga! Nonchalanta backar! Livrädda forwards! Urusla centrar! En klapp-kass tränarstab! En sportchef som alltid är på ”semester”! Ingen bra hemmapublik! Värdelös jumbotron! AVGÅ ALLA!

    Oj, vi har tagit elva av tolv poäng och leder serien!
    AVGÅ ALLA!
    Hur går snacket i de andra SHL-klubbarna?

    Jag är nöjd!

  7. Om backarna är stora eller små spelar mindre roll. Det hade däremot varit trevligt att se någon ta den roll som Folin hade under sina första säsonger, när det var tydligt att han ägde ett par meter av isen.

    De som gav sig in där hamnade i plexit, samtidigt som våra anfallare kunde vända spelet och gå framåt med pucken.

    Med det sagt, truppen är totalt lysande, så kanske man bara ska njuta av de backhjältar som finns.
    Tömmernäs är ligans mest värdefulla spelare❤️💚

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

En utmaning att ställa om efter Joels hyllning: ”Mer ryggmärgsspel”

► Det är ingen vanlig lördag som väntar. Ingen vanlig hockeymatch. Men – det är ändå tre poäng...

Carnbäck inför Lundqvists stora dag: ”Ingen är i närheten”

► Vad minns Patrik Carnbäck av en ung Joel Lundqvist? Varför hyllar han honom med så stora ord? ► Ni...

Högt och lågt, men 3–0 var säkert värdefullt efter förra veckan

► 3–0-seger för Frölunda i Linköping, snabbt upp på segertåget igen, säkert skönt med lite självförtroende och...
Senast kommenterat

Kallio & Lasch är väl de tydligaste namnen som borde fått en plats i taket men icke...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-17 00:04

Är inte det där lite av en myt att det går illa efter hyllningsmatcher? Läser man artikeln ovan så känns det ju inte som att resultaten brukar ta stryk direkt.

Av andreas
2026-10-16 23:00

Ja, det var lite "udda" tajming på Beckmans inträde i valberedningen och hans tröjhissning.

Av Jonas Å
2026-10-16 22:18

Oj, missat det? Var rätt omdiskuterat när styrelsen beslutade att hissa hans tröja. Bäckman, som även då satt i valberedningen.

Av Acke
2026-10-16 21:58

Mitt främsta Joel-minne är finalserien mot Färjestad under lockouten 2005, när han som enda spelare vågade stå upp och ta fighten mot Souray. Jävlar, vad han växte redan då!

Av Gustav
2026-10-16 21:41

PS: Skellefteå är det bästa valet av motståndare, inte bara för rivaliteten, de bästa matcher jag sett i SHL, är mellan de två lagen!
Leve Joel!

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:23

Tyvärr så fanns det nog ett ganska tragiskt människoöde bakom signaturen Herr Lakers. Som jag minns det så var han ett kul och trevligt inslag här i kommentarsfältet när han dök upp. Men som med tiden spårade ur i ett evigt gnäll på Joel som bara gjorde folk irriterade.

Av Kalle Kula
2026-10-16 21:21

Det är kusligt, hur illa det ofta går i de matcher dör Frölundas stora hyllas och/eller tröjan hissas...
Man förlorar matchen.
Ibland sägs det bero på att spelarna blir stela, under cermonin.
Det blir isf motståndarna också...
Min gissning är att spelarna spänner sig, för att de verkligen så g...

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:15

Det hade varit extremt skoj!

Av jt630421
2026-10-16 20:20

Jojje: Vet inte vad för slags sedvänja Frölunda spelarna sinsemellan har efter en vinst på hemmaplan en lördagseftermiddag med start 15:15.
Kanske går de då på lokal efteråt och tar sig en stänkare alla tillsammans? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:42

👍🏻

Av Totte
2026-10-16 19:24

raschen87: När Du här nämner om "Växjö Lakers" så kommer jag nu väl ihåg den signaturen.
Ja, som sagt vad det blev 'too much' med hans eller hennes alltför många gånger felaktiga yttrande om Joel.

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:16

Det förstår jag.

Av Henrik Leman
2026-10-16 19:07

Det kommer bli känslosamt för alla inblandade och det är något fint med det. Måste få vara så.

Sedan efter att hyllningen är över, då ska det ryka ur öronen på varenda spelare. Inte en enda millimeter ska ges bort utan det ska bli tre poäng, till vilket pris som helst när den störste ska hyllas!

Av Jojje
2026-10-16 19:04

Är det bara jag, men Bäckmans tröja är väl inte i taket?
I så fall behöver jag verkligen gå till optikern.

Av Jojje
2026-10-16 19:00

Exakt. Och jag vill inte på något sätt förringa den här suveräna sajten.
Men 45 minuter med Joel med frågor från bl.a Henrik 44 år var ordentligt sevärt.

Av Totte
2026-10-16 18:56

Klokt. :)
Menade mest att du har rätt, man ska ha respekt för svårigheterna som existerar.

Av Henrik Leman
2026-10-16 18:49

Precis. Tänker att det är lättare att hitta ett färskt poddavsnitt med rubrik ”Joel” än att gräva i arkivet här.

Av Totte
2026-10-16 18:28

Nja.. Han försökte flytta på Domaren med handen för att komma åt att slå på HV-spelaren.

Av Totte
2026-10-16 18:24