Michelle Karvinen – vem annars? – fullbordade Frölundas vändning i final 1 mot Luleå, sköt 3–2 7.10 i på förlängningen.
Danskfinskan stod verkligen i centrum den här kvällen.
a) Hon var isens gigant.
b) Hon var, just före det avgörande målet, inblandad i en incident där Luleås målvakt Sara Grahn skadades och fick ledas av.

Luleåbåset med coachen Melinda Olsson skrek upprört på Karvinen vars knä träffade Grahns huvud men om något så var det Karvinen som skulle haft med sig något, straff eller power play. Hon slashades dubbelt i friläget, tappade balansen, försökte undvika Grahn.
– Hoppas hon är okej. Det var en olycklig situation. Ingen vill se en spelare gå ner så där, sa Karvinen till SVT och fortsatte:
– Jag känner Grahn personligen, kommer kolla så att hon är okej.
När Luleås Nadia Mattivi drog på sig en rätt onödig utvisning, bara 38 sekunder efter att Frida Axell ersatt Sara Grahn, slog Michelle Karvinen till med ett härligt solonummer i PP-spelet och sköt Frölunda till 1–0-ledning i SM-finalserien.
## Imponerande av Karvinen som gjorde en stormatch rakt igenom. Veteranen var dominant.
## Starkt av Frölunda som åter vände 0–2, till slut kaxade spelarna upp sig nog för att ha vinstchans.
– Vi visar verkligen vår styrka, vi har gjort det i grundserien, vi har gjort det i slutspelet, vi har mentaliteten att gå hela vägen, fastslog Karvinen i SVT.
Frida Axell, förresten, målvakten som kopplats ihop med Frölunda givet sin västkustbakgrund, hon hann inte få ett enda skott på sig innan Karvinen såg till att matchen tog slut.
KLICKA HÄR för att se det dramatiska avgörandet.
***
Åter såg vi ett Frölunda som inte gav sig, som inte slutade tro i 0–2-underläge, precis som i semifinal 4 borta mot Brynäs. I tredje perioden började spelarna äntligen ”köra” mer, släppte på handbromsen, agerade snarare än reagerade, och utdelningen kom, båda gångerna via kedjan med Felizia Wikner Zienkiewicz mellan Emilia Vesa och Ella Hellman.
1–2 (45.56): Bra förarbete av Vesa, förstaläget till Sanni Rantala, sedan fick Wikner Zienkiewicz chansen, vände på en femöring och satte pucken med ett rappt skott.
2–2 (58.17): När tiden började rinna ut tog Vesa ett eget initiativ, gick runt buren och pillade in pucken vid Sara Grahns bortre stolpen.
***
Frölundas start var passiv, avvaktande, full av respekt för giganten Luleå vars spelare i två perioder fick alldeles för mycket tid och utrymme i anfallszonen. Stephanie Neatby storspelade som vanligt, såg till att bara Linnea Johansson (1–0, 28.23) och Petra Nieminen (2–0, 33.40) kunde näta.
Men framåt såg Frölunda bra ut, skapade chanser – men missade allt. Många skott – i bra lägen – satt i magplattan på Sara Grahn. Mest hårresande: när Andrea Dalen inte fick träff på pucken i ett två mot noll-läge (!) tillsammans med Michelle Karvinen.
***
När Melinda Olsson fick se reprisen får vi hoppas att hon insåg hur det låg till och bad Michelle Karvinen om ursäkt. I stridens hetta gör vi alla fel och säger dumma saker.
***
Luleå spelade utan stjärnbacken Jenni Hiirikoski.
***
Målen:
1–0 (28.23) Linnea Johansson (Norcross, Fällman)
2–0 (33.40) Petra Nieminen (Nordin, Norcross)
2–1 ( 45.56) Felizia Wikner Zienkiewicz (Rantala, Vesa)
2–2 (58.17) Emilia Vesa (Hellman)
2–3 (67.10) Michelle Karvinen 5/4 (Brodt, Holopainen)
***
Så startade Frölunda
Kedjor:
Karvinen–Olsson–Dalen
Holopainen–Lundin–Brodt
Danielsson–Wikner Zienkiewicz–Vesa
Hellman–Bergeby Hallbeck–Pettersson Dove
Backar:
Linder–Johnsson
Lidman–Rantala
Westerlind–Svensson
Beverin–Bergström
Målvakt:
Neatby (Helge)
Starkt och kul att Fhc vände och vann. Starkt!
SEN: Jag hoppas så klart Grahn klarade sig bra, MEN jag blir på allvar lite provocerad av att ingen av kommentatorer eller de i studion vågar prata om vad som faktiskt föranledde incidenten. 2 skapliga rapp, varav det sista så gott som ett yxhugg som gör att Karvinen tappar balansen och incidenten uppstår. De nämner det en gång (vad jag hörde) lite i förbifarten bara.. Kan det bli en mer solklar straff?
Hoppas coachen i Luleå kollar repris och ber om ursäkt för att hon helt enkelt uppfattade det hela helt fel.
Grym insats efter 2 riktigt dåliga perioder. Att vända 2-0 och ha metala övertaget efter grundserien ökar på det mentala. Det jag är lite besviken på är Hanna Olsson som är mestadels osynlig. Klart hennes ledarskap kanske syns någon annanstanns men på isen ser jag inte det så mycket. Mycket slarv och missade pass.
Instämmer med Hanna, hon måste träda fram nu.
De måste ju vara helt bakom flötet allihop däruppe.
Är ju solklar straff och nu blev kontentan att den egna målvakten blev skadad. Domarna måste ju vara synskadade
Man förstår att det blir mycket känslor i dessa matcher, men jag tycker det var oerhört oprofessionellt och omoget av Luleås tränare att skrika så aggressivt på Karvinen på det där sättet
handFrida Abromsen, är det någon mystisk norsk spelare (eller är det Tryckfelsnisse som busat igen)?
Om inte annat så medför dagens seger att man som sämst har med sig en oavgjord matchserie när den vänder hitåt. Ett 2-0 underläge i matcher tror jag hade blivit mycket tufft att vända.
Min dator lever ibland ett eget liv.
Starkt att vinna denna match. Dåligt agerat av Luleåtränaren, hoppas att hon ber om ursäkt.
Blir nog rekordpublik för FHC damer på söndag, nya sektioner är nu upplagda på Ticketmaster.
Denna artikel är för BRA för att nedgraderas till ’smått och gott’.
Den borde verkligen ligga under damsektionen tycker jag.
Det är ju ett mycket bra text om första matchen i finalserien.
Just saying att artikeln är FÖR BRA!