Stenbergs dubbla mål inte nog

Ivar Stenbergs två mål i natt mot favoriten USA i U18-VM räckte inte, 2–0 blev 3–6 till slut, sista målet i tom kasse. Måndag kväll (21.00, SVT play) avslutar Sverige gruppspelet mot Tjeckien, krävs en poäng för att säkra andraplatsen i grupp B.

Intressant: anfallsstjärnan Anton Frondell satte sig omedelbart på ett flygplan med destination Texas sedan Djurgården säkrat SHL-spel 25/26, spelade redan mot USA och blir förstås viktig för det svenska laget i slutspelet.

Ivar Stenberg har 4+1 på tre matcher, Filip Ekberg (5+4), Sascha Boumedienne (1+7) och Milton Gästrin (3+3) är ännu vassare.

Max Westergård noterade 1+3 när Finland körde över Lettland med 10–2; Westergård har 2+4 totalt. Finland ställs mot Kanada sent på söndagskvällen, vinst betyder gruppseger.

 

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Tisdag 260908 – välkomna till veckans frågestund

► En dag senare än vanligt, dags för er att bestämma vad vi ska prata om. ► Fråga och/eller tyck...

Sjukt mycket elände just nu, men det finns några ljuspunkter

► Det kan fattas rätt mycket folk när Frölunda öppnar SDHL-säsongen på onsdag (mot Färjestad). ► Men – över tid...

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...
Senast kommenterat

Björn:
Ja, detta gjorde min morgon.
När det kommer från dig vet man det finns substans i påståendet

Av Christian
2026-09-08 07:10

Då ska vi se om Clarke presenteras idag eller senare i veckan. 😉

Av Björn
2026-09-08 06:40

Som jag skrev, klubben har helt enkelt inte hittat den ledande center man är ute efter. Det har ju ingen annan SHL-klubb heller, för den delen.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:41

Gôtt att vi förstår varandra.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:39

Det saknas fler än en pusselbit skulle jag säga.

Av LarsL
2026-09-07 23:27

Hur man än ser på det, Frölunda behöver (minst) en center...
Om pengar inte är problemet, då är frågan vilka krav man har, som ingen spelare verkar kunna leva upp till?
Det är ju inte så att detta är ett nytt problem.
Kanske är en OK center bättre än ingen?
Min förhoppning är att man har någon p...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 21:23

Märkligt? Skulle jag inte säga. De kanske har en renodlad center på gång också, vem vet. Skulle inte så vara fallet då kan Clarke spela center, även om han primärt är ytterforward. Dubbla möjligheter.

Av Jojje
2026-09-07 21:00

Kul. Tack för att du även "bevakar" damerna.

Av STM
2026-09-07 20:59

Oj, jag tog det absolut inte som kritik!

Du svarade och förklarade hur det brukar se ut "behind the scenes", och det är ju precis sånt som alla vi läsare här älskar.

Jag skrev bara att jag trodde som du – att Frölunda inte är sååå desperat, utan att de hellre väntar på rätt person, någon de...

Av Karl Forsberg
2026-09-07 20:48

Och du ser inte att den pusselbiten är centerformad, Jojje? Märkligt sätt att se på saken.

Av Acke
2026-09-07 20:34

Tommy: Att Frölunda inte värvat en center har inget att göra med ekonomi, att man inte vågar satsa.
Plånboken kan och får öppnas.
Sjöström, West och Ohlsson har dock ej hittat något de gillar.

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:19

Absolut. Ingen kritik gentemot dig, absolut inte, mer en allmän förklaring vad gäller hur det går till.
Ibland kan man läsa att klubb X och Y också var intresserade av spelare Z som gick till klubb W, det behöver inte alltid betyda mer än att X och Y kollade läget lite
Kan betyda mer.
...

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:17

Jo, jag tror precis som du Henrik att Frölunda inte var så heta på den här pucken. Refererade bara till Expressens text.

Av Karl Forsberg
2026-09-07 19:59

Troligen ett klokt beslut. Men med tanke på centersituationen, någon gång borde Frölunda satsa?
Frölunda har oftast fulla hus, även när det inte går så bra och jag tror att det är en återhållande faktor, vid värvningar.
Varför riskera något, när publiken ändå kommer.
Troligare att man lyfter på ...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 19:58

Även om man inte ska överdriva skillnaden center/ytterforward i dag, den är ju mindre än förr, så ... visst är det så att Frölunda mer än något annat skulle behöva en bra center.
Låt oss se om en sådan hittas.

Av Henrik Leman
2026-09-07 19:31

Spelar ingen roll om han är center eller ytterforward, det är ett pussel som ska läggas och det saknas en pusselbit.

Av Jojje
2026-09-07 19:23

Spännande säsong framför oss, helt klart! Tack för bra content!

Av Patric Agblad
2026-09-07 19:21

I Belleville var han center, jag kollade nästan alla deras lineups. Säkert har han spelat mycket vinge. Säkert är han allround. Inte alls säkert att han ska till Frölunda. :)

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:47

Man vet aldrig exakt hur mycket en klubb är "med i rejset" om en spelare.
Generellt går det till så här:
Klubbar får av agenter veta att en spelare finns på bordet. Vid intresse meddelar en klubb ett bud, eller bara "Vi har visst intresse."
I flera fall stannar det där.
Vad gäller Stachowiak tro...

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:33

Clarke tror jag ändå man skall se som ytterforward.
Enligt de flesta sidor så beskrivs han som renodlad ytterforward.
Under säsongen Hersey hade han ofta Eriks Mateiko som center, men flyttades periodvis upp i hiearkin. Då matchades han ofta med centertalangen Ilya Protas, både i 5mot5 och i PP.
...

Av Christian
2026-09-07 18:04