Det går att ställa sig frågan om detta verkligen är rimligt

► Frölundas forwardssida för 25/26 är så maffig, kan bli så maffig, att det går att ställa sig frågan hur den ska hanteras.
► Häng med och se själva.

43 Kommentarer

  1. Någon/några kommer lämna. Sjöström kan inte säga något annat än det han gör. Vi får helt enkelt vänta och se.

  2. Jag tror att Wiktor Nilsson ser sig om. Han själv lär inse att konkurrensen är oerhört tuff, att han inte kommer vara högt i hierarkin efter fjolårets bleka insatser och att det kommer bli tufft med speltiden. Djurgården har gått upp och har forwardsplatser att fylla. Wiktor Nilsson själv initierar den här flytten.

  3. Nilsson & Nilsson kommer att lämna dem kräver mer speltid än dem kommer att få ev lånas Nilsson Jr ut till ngt lag i allsvenskan

  4. Varför är det så givet att det är Wictor Nilsson som måste lämna? Med en hel försäsong i ryggen så tror jag det finns en stor chans att vi får se en betydligt bättre Nilsson i höst än vad som var fallet den här säsongen, som till stor del förstördes utav diverse skador.

    • Nilsson har inte haft en full säsong utan skador. Varit oerhört hattigt. Tillbaka från skada… Skadad igen. Borta länge. Tillbaka igen. Skadad igen och åter borta länge.

      Kan vara bra om han får en hel säsong som inte blir förstörd, då finns potential.

    • Jag har faktiskt inte riktig koll, om jag ska vara ärlig. Går inte in och kollar heller, risk för att bli besviken. Haha. Men ska kika vid tillfälle.

  5. Jag tycker inte alls att det är konstigt med en stor trupp. Förstår inte det negativa? Det borde vara mer att ta av -inte mindre.
    Det är mycket sämre att gå på för få personer, som delvis eller alltid spelar med skavanker. Här finns flera som tydligt vara nedsatta i slutspelet. Jag tror definitivt att om tex några spelat mindre och koncentrerat sig när de var inne , så hade hela laget gått bättre.

    • Jag skriver ju att Frölunda gärna startar så här. Min poäng är att en eller två spelare nog inte tycker det är så kul.

    • Precis och värvningar under säsong finns ju i princip inte längre! Bra med bred och stor trupp.

      • Lemans poäng är ju att de kan finnas spelare som inte är så förtjusta i en bred trupp och därmed vill lämna för att få mer speltid.

  6. Undra fan inte om Liljander är lika galen som Nubben.
    Ytterligare ny back klar Santeri Hatakka.
    Snart även Hansson.

    • Fått en stor plånbok att leka med.
      Men – HV får nog en bättre backsida nu. Niklas Hansson är ett säkert kort. Borgman tillför säkert en del. Hatakka har jag ingen koll på men trots allt fått känna på NHL i två klubbar.

    • Beror på vilka typer av värvningar man gör skulle jag säga – och han skickar signaler till hela föreningen och supportrar/sponsorer. Borgman/Hansson är jättefina värvningar.

      • HV lär sig inte av sina tidigare misstag utan kör på i samma banor. Kommer återigen gå åt helvete…

  7. Tror Sjöström faktiskt är ganska smart här. Istället för att han säger att någon blir utköpt och blir en ”Sundström/Bromé/Holm soppa” så vill han att spelarna självmant skall vilja lämna då de vet att de inte kommer få speltid. Det blir mycket billigare så om spelaren själv vill lämna.
    Han vet att han garanterat inte kommer tappa topspelarna för de är relativt säkra på sina platser. Heller inte Stenberg och Westergård då det nästan blivit lovade platser.
    Är övertygad om att säkert 2 minst kommer lämna självmant likt Klingberg under säsongen. Min gissning är WN och NDN.
    FHC har dessutom råd att ha dem på läktaren och det vet spelarna.
    Smart som sagt.

    • Philip:
      Precis exakt så, kunde inte sagt det bättre själv 🙂 🙂

      Jag skulle bli väldigt förvånad om vi går in med såpass bred trupp i säsongen

      Lägg också till 8st backar och 2st målvakter, det är en bred (för bred?) trupp

      • Fast … under säsongen, det är ju Fredrik öppen med, att så kan det bli. Absolut.
        Grejen är ju om det är rimligt att inte en eller två anfallare känner att det är för trångt redan under sommaren.

  8. Skulle ju vara intressant om Frölunda, under Robbans ledning, skulle gå i bräschen för ett nytt tänk: att likt fotbollen och andra sporter har en bred bänk och varvar med forwards. Det blir en tuff säsong med SHL. Och nästa säsong ska inte Frölunda bli lika sårade av skador och sjukdomar som i år.

    Robban säljer in detta som bästa guldchansen i karriären för spelarna.

    Bara en tanke.

    • Jag väntar på at någon klubb ska gå i bräschen för att rotera, gå runt på folk. Men … jag håller inte andan.

  9. Jag tror NDN skulle må bra av att lånas ut till HA, få spela många offensiva minuter. Sedan plocka hem under säsongen om det blir skador, eller han brejkar rejält. Som vi gjorde med Jacob Peterson en gång i tiden Björklöven).

    • Det verkar ju troligt med Innala. Spännande hur det kommer att utformas. Men det löser sig nog. Typ. Darwin

      • Det är inget nytt jämfört med när jag senast skrev. Ren bonus om Rydahl kommer tillbaka. Inget Frölunda räknar med, planerar för. Vad gäller Fagemo så har hans Ontario just åkt ur AHL-slutspelet, hans mål är att stanna i Nordamerika, kommer dröja ett tag till dess att någon form av besked kommer. Schweiz är nog ett alternativ också.

  10. Vi får inte heller glömma att Frölunda med en till brädden fylld trupp inte får möjlighet att, som denna säsong med Stenberg och Westergård, lyfta upp någon eller några juniorer och ge dem chansen. Det är ju detta som ändå är huvudsyftet med akademin att utbilda unga spelare för A-truppen. Nu kommer dörrar att stängas och jobbet i akademin att ifrågasättas.

  11. Med tanke på hur trötta spelarna såg ut i semifinalen och då hade man inga CHL matcher i år, så är det nog ett måste att ha en bred trupp, om laget ska orka fram till Maj.

  12. Tycker VF skall ”göra en GAIS” dvs rotera och vila slitna spelare. Är väl bara Lundgren, Krasnigi och Wängberg som är ordinarie i GAIS – resten fylls på beroende på motstånd och form. CHL kommer slita, skador etc – bra med bred trupp.

  13. Perfekt att starta säsongen med en överbred trupp. Med tanke på hur marknaden sett ut de senaste säsongerna kommer det dyka upp desperata klubbar som är beredda att ta över missnöjda spelares kontrakt.

  14. Forwards sidan var bra i år med men i slutänden är det skador, den mentala biten och avstängningar som avgör hur säaongen slutar. Tror inte det är en tillfällighet att alla skador kom speciellt så många. Tror som Brynäs att skapar man goda vanor tryggt spel så hamnar spelarna inte i situationer där de skadar sig. Visst ibland kan det hända men nu var de ovanligt mycket.

  15. Hur var det, skulle Nörringer till USA och collagespel? Möjligen därför att han plötsligt under säsongen inte syntes mer i A-lagssammanhang.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...
Senast kommenterat

Lundquist

Erik Karlsson
Sundin
(R.Dahlin)

Pebben
Lundquist
Alfredsson

Av matte
2026-10-12 23:08

Henrik Lundqvist

Sami Salo
Henrik Tömmernes

Tomi Kallio
Jonas Johnson
Niklas Andersson

(Under NHL-blockaden var Kallio-Johnson-Andersson 1:a 5:a)

Av Hedersmedlem
2026-10-12 22:54

Det ser ut som om han bestämt sig; "så här skall jag spela hockey"!

Av lgk
2026-10-12 22:31

Bubblare:
Ulf Sterner
Gert Blome’
Sura Pelle

Av goran
2026-10-12 22:00

Henrik Lundqvist
Lars Erik Sjöberg
Henrik Tömmernäs
Tomi Kallio
Joel Lundqvist
Daniel Alfredsson
Inga frågor på det

Av goran
2026-10-12 21:55

Skrev inte att det var en ”källa”… skrev att det viskas lite kring att det inte rör sig om någon skada… men som jag svarade annan ovan, jag har ingen aning. Skrev bara vad jag fått till mig.

Av dabe1974
2026-10-12 20:55

Fast du missar nog poängen med ryktet som cirkulerar…. Det är ju just det att han inte är skadad…
Men som sagt, jag har ingen aning, skriver bara vad jag fått höra… kan vara rent skitsnack, vilket vi aldrig får veta.

Av dabe1974
2026-10-12 20:53

Tycker Lasu och Joel representerar det "riktiga" Frölunda. Hårt arbete, jobba hem, stark över puck och ställa upp för laget. Båda saknar kanske vissa skills och spets men tänk om killarna med skills hade visat samma inställning som Lasu och Joel!?

I dagens Frölunda tycker jag Friberg, Älgen, Tom ...

Av t.tunberg
2026-10-12 19:26

Det råder hybris i hela föreningen. Pengarna ska in, till vilket pris som helst medan titlar inte är lika viktigt.

Av Jojje
2026-10-12 19:15

Ja, CHL är superviktigt. Viktigare än SHL, där vi kommer dala i tabellen om vi inte spelar med mer edge i grejerna. Apropå dala, ni minns väl Dala Dahlström? Inte stor men tog sig fram även i tät trafik.

Av Jojje
2026-10-12 19:12

Det må så vara ("inga raka svar"), men övervägande huvudregler har väl ändock domarna till sitt förfogande och som de trots allt till sist skall kunna referera till - det tycker jag också.
* Vet inte om engelskans referee (huvuddomare) är besläktad med svenskans referera? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-12 18:55

När man dessutom har Spengler Cup senare i vinter känns det som en no-brainer att minska slitage och skaderisk genom att vila viktiga pjäser.

Årets utmaning med både CHL och Spengler andas lite hybris givet hur tunn man är på centersidan samt förra vårens totala soppatorsk.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:52

Stämmer..

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:43

Chlmatchen visas på tv10 som kanske många har .

Av Peter Johansson
2026-10-12 18:39

Nej. U20 ledigt. Jag delar din uppfattning. Men det vet du ju redan. :)
Skrev om detta i förra veckan.
Nå, Frölunda ser annorlunda på saken. Bara att köpa.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:13

Är U20 upptagna imorgon? Annars hade det ändå varit läge att ta in några fler därifrån för att vila en del av de äldre som spelar väldigt mycket.

Håller inte alls med Robban om att han får spela de som är hela, hade hellre sett en renodlad U20-lina, om de är tillgängliga.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:10

Ingen ide att kasta bort tiden på att titta på detta. Han svamlar ju bara och ger inga raka svar. Jag skulle vilja att dom istället spelade upp situation för situation vid målgranskningar och svarar på exakt varför dom dömer som dom gör i varje situation. Jag har full förståelse för att domare, prec...

Av Daniel Rafalski
2026-10-12 18:01

Stort tack till alla er (99,99 procent) som ställer frågor och resonerar klokt, kan argumentera för och även ta emot ... emot. ;)
Ett nöje att umgås med er.
Tack för i dag.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:00

Det förstår jag inte riktigt. Magskadan (eller vad man ska kalla det) från första säsongen är läkt. Handledsskadan likaså. Inga hjärnskakningssymptom sedan dagarna just efter Färjestadsmatchen. Varför skulle Thorell då inte spela nu? 🤔

Av Henrik Leman
2026-10-12 17:59

Med all respekt till Thorell, det finns viktigare saker än hockey. Det känns från sidan som direkt farligt att ställa killen på is.
Borde komma en domare och ta bort honom på tekniskt knockout innan det blir ännu en skada. Har tappat räkningen på allt han gått igenom.

Av oscar björn
2026-10-12 17:52