Luleå vann skotten 41–18, Frölunda vann matchen – 2–1 i SM-final 2. Ledning 2–0 nu och SM-guldläge i Scandinavium på söndag (14.05).
– Det här är långt ifrån över. Luleå är ett bra lag som säkert vänt 0–2-underläge förut. Vi måste kämpa hårt, sa den stora matchhjälten, målvakten Stephanie Neatby, till SVT.

Hon var enastående, fick bra hjälp, och hade också marginalerna på sin sida när Savannah Norcross trodde sig ha kvitterat till 2–2 i tredje perioden. Det tog domarna många minuter av videotittning innan de bedömde att Neatby störts av Sarah Bujold.
– Hur kan det vara så när vit spelare knuffar in henne i målvakten? fräste Norcross i SVT och fortsatte:
– Det är uppenbart att alla klubbar hatar Luleå. Det är alla mot oss, även domarna.
Matchavgörande sekvens i slutet av andra perioden.
Michelle Karvinen spelade fram Luleåstjärnan Petra Nieminen till ett friläge för 2–0, Stephanie Neatby räddade – utan att veta om det.
Några sekunder senare hade Karvinen kvitterat till 1–1, hon drog själv upp anfallet och var het när Partille HK-fostrade Frida Axell släppte retur på Hanna Olssons skott.
Luleå hade dominerat stort före 1–1, fortsatte göra det i tredje, men det var bara Emilia Vesa som nätade, hon styrde in 2–1 (41.00) när Andrea Dalen sköt i power play.
Luleå måste vinna tre i rad nu. Frölunda kan avgöra i Scandinavium på söndag – eller på tisdag.
Runt 4000 biljetter var sålda på fredagsförmiddagen. Kan man tänka sig att det svenska rekordet (7765, Brynäs–Luleå 2022) slås?
***
Luleå spelade även denna kväll utan stjärnbacken Jenni Hiirikoski.
***
Målen:
1–0 (10.15) Sarah Bujold (Vainikka, Magwood)
1–1 (38.53) Michelle Karvinen (Olsson, Dalen)
1–2 (41.09) Emilia Vesa 5/4 (Dalen, Lundin)
***
Så startade Frölunda
Kedjor:
Karvinen–Olsson–Dalen
Holopainen–Lundin–Brodt
Danielsson–Wikner Zienkiewicz–Vesa
Hellman–Bergeby Hallbeck–Pettersson Dove
Backar:
Bergström–Johnsson
Linder–Rantala
Westerlind–Lidman
Svensson–Beverin
Målvakt:
Neatby (Helge)
Pinsamt alla är mot Luleå, Olssons utfall mot Karvinen är ju nästan ärekränkning när hon borde haft straff, de skämmer ju ut sig. Oavsett det härlig match på söndag!
Ja visst är domaren emot Luleå, herregud det får ju göra allt på Frölunda spelarna och slippa utvisningar.
Luleå är grymt pinsamma i sina uttalanden.
Tänk om det kunde bli en jättepublik på söndag och guldhjälmar. Vilket sagoslut det skulle vara!
Kanske skulle kunna ge herrarna en boost, OM damerna tar hem detta.
Ja det tror jag absolut det skulle kunna ge. Tror lagen är bra på att stötta och tagga varandra!
Starkt av damerna att komma tillbaka i matcherna. Lite likt herrarna.
Tack och grattis Frölundas damer/tjejer, vilken kämpa insats!
Nu hoppas jag att alla kommer till Scandinavium på söndag och stöttar våra hjältar!
Blir samtidigt lite irriterad på kommentarerna efter att Savannah Norcross säger ”alla är mot Luleå” för att inte tala om påhoppen på Karvinen från förra matchen.
Nu kör vi tjejer!
Luleå är och förblir dummast i klassen. Är ju Bulans grej som han kört i alla år, alla är emot oss. Snyft snyft
Riktigt onödigt att ta intervju med Norcross som var fullständigt rasande, och än mer onödigt att låta henne fortsätta. Samtidigt väldigt onödiga uttalanden av henne…
Väldigt konstig match, och bortdömningen av målet var tveksam (som så mycket annat i domarinsatserna, åt båda håll).
Första matchen kändes som en vinst på kämpainsats och tur, idag känns mest konstigt. Hoppas det inte förtar glädjen av ett eventuellt guld. Ser fortfarande mycket fram emot söndagen i Scandinavium!
Frölunda har öppnat upp bilj för fler sektioner så de kommer blir mycket folk i Scandinavium
Pinsamt hur Luleå gråter ut i media, herrlag eller damlag likadant. Undrar varför alla är emot klubben när alla har Omarks offerkofta på sig.
Nu har domarinsatsen varit väldigt låg i slutspelet och finalmatcherna är inget undantag, men det är ”lika” för båda lagen.
Visst, Rantala knuffar Buljod mot Neatby, men när Rantala släpper henne så gör hon inget för att ta sig därifrån och hon får oattackerat trycka Neatby ut mot hennes (Neatbys) höger. Neatby är dessutom inne i det ”blåa” området initialt, men de där bedömningarna kan gå åt vilket håll som helst.
Saknar att domaren inte kan meddela i högtalarsystemet vad de kommit fram till, såsom de gör i SHL så coacher och publik bättre förstår domslutet.
Sedan ogillar jag när man skyller på att det är alla andras fel att man förlorar, då blir man snabbt en ”poor loser” och här var det inte bara Frölundas och domarnas fel – enligt Norcross – utan hela SDHL’s fel (hur det nu är möjligt) för att ALLA hatar Luleå. Jag hade kunnat förstå ursäkten om det var 6-åringar som spelade.
Det känns lite som OM vi vinner på söndag att även vädret och luften i Göteborg kan få ta en del av skulden.
Jag köper att man är besviken när man förlorar eftersom det är ”vinnarskallar” på isen, men då får man – när man representerar hela föreningen i intervjun – hålla sig till att man är besviken och kanske t.o.m. arg för att man förlorar utan att skylla på allt annat. Är man en förening med 6 raka SM-guld, är man också föreningen ALLA vill vinna över.
De har lite att jobba med i den föreningen (även på herrsidan) .
Jag vet inte o kommentatorerna är korkade eller bara okunninga???
Sådan situationer i SHL med en spelare i målgården som stör målvakten (skridsko mot skridsko i det här fallat) döms alltid bort.