SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

En redan het klassikermatch blev ännu hetare efter gårdagens adjö

► Två lördagsfrågor och en viktig påminnelse:
1. Har Färjestad hittat rätt nu när Johan Pennerborn tvingats bort från tränarbåset?
2. Har Frölunda en sjunde seger på raken i sig?
► Tack för att ni läser. Tack för att ni betalar. Utan er blir det inget mer.

Johan Pennerborn har sparkats av Färjestad och och ersatts av Tomas Mitell. Joel Lundqvist och hans Frölunda är på jakt efter sjunde seger i rad när man gästar Karlstad i kväll.

LÅT OSS SNABBT börja där ingressen slutade eftersom det var den 25:e i går, lönefredag för en stor del av befolkningen.

## Väldigt många av er betalar för journalistiken här inne, ser därmed till att rakapuckar.com kan fortsätta existera. Till er – ett väldigt stort tack! Det är en privilegierad tillvaro med så många fina läsare som dessutom nästan alltid diskuterar med mig och andra i god ton.

## Några av er glömmer att betala, därför gör jag ibland en dylik påminnelse runt den 25:e.

Tack för att ni tar till er av den.

1kr/dag var sajtens slogan vid starten 2017, den är inte ändrad, det är ett slags golvnivå, även om många betalar betydligt mer. Var och en efter sin finansiella situation, känner jag. För den som undrar … ja, det finns en lös tanke på att låsa sajten, jobba med inlogg, men jag är inte riktigt där än att jag vill ge upp frivillighetsprincipen, den som gör sajten tillgänglig för fler och skapar möjlighet för nya besökare att provläsa till dess att man vet vad man betalar för.

***

Färjestad–Frölunda i kväll, och jösses – som alltid en het match från början, än hetare nu. Ni såg säkert beskedet i går kväll:

Adjö till tränaren Johan Pennerborn.

Välkommen, Tomas Mitell, han som skulle ta över nästa säsong.

Om jag hajade till? Absolut, det gör man alltid när tränare sparkas, men rent krasst var ju det här ingen överraskning.

a) Pennerborn har en lång tid varit ifrågasatt efter att Färjestad inte regelbundet presterat på en högre nivå, redan för knappt ett år sedan trodde många att ”Pennan” skulle ryka, då kickade Karlstadklubben istället assistenterna Gereon Dahlgren och Peter Popovic.

b) Rickard Wallin är ny boss sedan ett tag tillbaka, ersatte sparkade Peter Jakobsson, och Pennerborn var aldrig Wallins man.

c) Färjestad hade testat det mesta, alltså sparkat assisterande tränare, sparkat sin GM (Jakobsson), öppnat plånboken för allsköns nygamla/nya spelare, men inget tycktes fullt ut hjälpa, och på det enda kort som fanns kvar att spela ut stod det ”Pennerborn.” 1–5 mot Skellefteå blev kanske droppen, eller om man ska säga att det gav Rickard Wallin en möjlighet att agera.

d) När det kom fram att det var klart med Mitell i Färjestad från i höst och framåt, hur kul tror ni det var för Pennerborn, vilket förtroende ingav det i ett läge då kritiken redan fanns där som en blöt filt över tränarbåset? Och hur har det varit för spelarna, går man genom en eld för en man som snart ändå ska bort? ”Om vi enas om något, slutspelsattityd, sedan går ut och inte gör det …”, kritiserade Pennerborn på presskonferensen efter Skellefteåförlusten, ett rätt tydligt tecken på att det här äktenskapet var på väg mot skilsmässa.

Tomas Mitell är en spännande tränare, har aldrig stått i ett SHL-bås men gjorde sig ett namn i allsvenska AIK, jobbade under Jeremy Colliton i Chicago Blackhawks, och det är mycket möjligt att han kan uppnå resultat med Färjestad, det återstår att se.

Färjestad 21/22 med alla hemvändare, alla stjärnor, påfyllt med Dominik Furch, skulle i princip glida hem SHL, lite så var känslan hos många supportrar i Hockeysverige innan första pucken släpptes i höstas.

Facit: en situation rätt lik tidigare säsonger, hög högstanivå, låg lägsta, problem med stabiliteten, problem med försvarsspelet, själva organisationen.

Upp till Linus Johansson & Co att visa att de som lag kan mycket bättre.

Upp till spelarna att visa att det mesta var Pennerborns fel.

Det är här som jag är lite tveksam. Redan inför säsongen var jag osäker på Färjestads lag, satte ett frågetecken, tyckte inte succén var given så som jag såg att många andra gjorde. Möjlig, absolut – men inte självklar.

Oavsett om Mitell snabbt gör succé eller inte, jag har full förståelse för att Rickard Wallin kände sig tvungen att agera, denne gjorde säkert rätt givet förutsättningarna, och lita på att Färjestad kommer vara superladdat och energifyllt just i kväll (nytt är alltid spännande, ni vet). Men … jag tror man ska akta sig för att tänka ”Nu blir allt bra” i Färjestad.

Fullt så starkt är inte det här laget, vill jag hävda.

Många skickliga spelare, självfallet, men jag kände alltid att hajpen var lite, lite överdriven.

Detta skapade en allt annat än enkel situation för Pennerborn.

Nu får vi se hur lång Tomas Mitells smekmånad blir.

En tränare är viktig, tvivelsutan, men det finns bara så mycket han eller hon kan göra. Det är spelarna som ska göra mål, skydda sitt eget mål, framför allt komma samman som grupp, vara beredda att kämpa för varandra.

Igen: det är upp till Linus Johansson & Co att visa detta nu.

***

Motsatt förhållande i Frölunda som (efter en jobbig tid) verkligen fått till det där med grupp, sitta ihop, jobba tillsammans, ”vara på samma sida”, ni vet de där ordkombinationerna som kan kännas lite klyschiga men ändå betyder något.

Spelet var inte på topp mot Timrå (3–2) senast. Ändå var det ingen tillfällighet att det blev seger. Jag fäste mig vid en sak assisterande tränaren Anders Burström sa på fredagen, en kort sekvens under vår halvlånga konversation.

– Vi har höjt vår lägstanivå som gör att vi kan vinna sådana matcher. Det är vi nöjda med. Mot Timrå i andra (perioden), i delar av tredje, vi tappar vår press, kommer inte upp som vi vill, får sämre hemgångar, större avstånd – men det gäller att kunna hantera sådana situationer också, påpekade ”Burra.”

** Tydligaste vinstvapnet för mig – ni skyddar eget mål bra igen, som tidigt i höstas?
– Precis.

Mot ett Färjestad med ny energi kommer Frölunda i kväll behöva spela bättre hockey än mot Timrå, framför allt hålla en högre nivå över 60 minuter, men just spelarnas sätt att agera som enhet, att det nu finns en större förståelse för vad som krävs för att vinna (lite enklare, lite rakare, bättre hemgångar/backcheck som ger en snabbare/bättre offensiv) – det tror jag ger fansen visst hopp om att sex segrar i rad faktiskt kan bli sju.

17.50. C More Hockey. Klassikerhockey från Löfbergs Arena.

I dessa tunga tider är det ändå något att se fram emot.

***

En del har undrat, därför denna information:

Frölunda åker direkt till Örebro efter kvällens match i Karlstad. Nedsläpp 18.00 söndag i Behrn Arena.

 

22 Kommentarer

  1. Problemet är ju att Färjestad har för dåliga backar, hjälper inte få in en ny tränare o tro backproblemet ska lösa sig.
    Sen så tycker jag det är extremt farligt o signa ett tränare som har inte minsta lilla SHL meriter till 2025.
    Men jag kan ha jätte fel också…

  2. Nervöst inför ikväll! Är inställd på förlust så blir det en fantastisk bonus om vi vinner. Finns så många anledningar till att jag tror detta går dåligt. Historiskt brukar ju hemmalaget oftast vinna mellan dessa två men tror vi vunnit dom 2 senaste i Karlstad? Plus att vi totalt har 5 eller 6 raka segrar? Det är riktigt bra för att vara mot Färjestad, därför känner jag inför kvällens match att nu kommer den sviten snart brytas. Dessutom är det första matchen sedan Färjestad sparkade tränaren, sånt kan också ge en positiv reaktion. Och till sist, när man i en och samma vecka spelar 4 bortamatcher så skulle jag säga det är väldigt små chanser att vinna alla 4. Och eftersom vi börjat med 2 segrar så känns förlusten väldigt nära!
    Mycket negativa tankar här men delar bara med mig av hur det känns just nu 🙂 sjukt laddad i alla fall och tar vi 7e raka blir det party ikväll! 🙂

    • Räknar inte heller med vinst ikväll, FBK lär vara både taggat och revanschsuget! Hoppas i.a.f på en bra insats, sen får man se hur långt det räcker.

      • Japp får va jäkligt nöjd om vi vinner en av dessa 2 fram till imorn kväll. 3-1 på 4 bortamatcher är mycket bra. Vinner vi alla 4 är det överjävligt bra 🙂

    • Har du hört begreppet att be om Något? För du ber ju nu om att vi ska förlora. Stå fast i din tro för laget Klas N

      • Jag tror alltid på seger. Men du behöver inte ta det så allvarligt Klas =) Jag berättade bara om min magkänsla när jag vaknade imorse, thats it! Jag hoppas innerligt att den inte stämmer!

  3. Det är nog inte bara backsidan iFärjestad som felar. Frågan man kan ställa sig är köper alla spelare sina roller. För det handlar om ett rollspel där alla måste medverka och gör man inte det då blir det ett stort hack i skivan. Hoppas vi åtminstone tar en poäng ikväll och skall vi göra det så måste vi vara lika påslagna som vi var mot Skellefteå.

    • Mja, det vet jag inte, själva höjningen kom ju redan i återstarten borta mot Malmö, då saknades fortfarande alla OS-spelare. Mer att det nu finns en bättre förståelse för hur det här laget behöver spela, att alla gör det tillsammans.
      Detta sagt tror jag inte det skadar med den konkurrens som är nu, inte alls, men det är en annan sak.

  4. Svårt se oss vinna i kväll. FBK i grunden supervasst lag och hemmaplan + ny tränare lär ge enorm tändning.

  5. Först vill jag börja med att jag också gillar att sajten är öppen för alla och att du inte har låst den. Visst finns det en och annan som kanske går över gränsen nån gång men generellt så tycker jag att vi håller god ton här. Det är ju inte så att om någon skulle bete sig riktigt illa att den personen inte kan spårat..

    Sen skriver du om att du inte var såld när det kommer till fbk innan säsongen började. Varför? Kollar man på pappret så är det top 3, och inte bäst i shl. Sen vet vi att det ska avgöras på isen men jag hade inte varit tveksam om jag höll på fbk när säsongen inte hade börjat än att laget skulle bli ett topplag. Möjligt att du har skrivit det men vad var det som gjorde att du var tveksam?

  6. Alltid spännande matcher mot färjestad.
    Kan sluta hur som helst.
    Det lag som har hetaste viljan för dagen brukar vinna.
    Kan Frölunda klara topp-4 när grundserien är färdigspelad så är det bra gjort

    • Alltid bra gjort att komma toppfyra. Mem jag skulle vända på det. Klarar de inte topptre med den truppen är det mindre bra gjort. Hade Luleå och Färjestad dör före säsongen och är Färjestad som jag missbedömt mest.

  7. Fint gjort av Leksands klack att visa stöttning till Ukraina. Säger som någon så på radion i Morrongänget: ”känns så omodernt med ett krig”..

  8. HL, spelarna i Färjestad måste väl ändå vilja vinna även om inte Pennan är tränare nästa säsong? Den inställningen tror jag dom har.

    Lite kul att höra RR efter matchen OM Frölunda vinner. Han brukar ju skicka syrliga kommentarer till lag som sparkar sin tränare och inte vinner med en gång.

    Kommer bli en spännande match.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Trevlig midsommar, en skön sommar och semester önskas herr redaktör……. 🌞🍦⛱️😃

Av Kjelle
2026-06-18 00:44

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51