En orgie i osynk – Rönnbergs men även spelarnas ansvar

► Frölunda fortsätter skapa sina egna problem, och det är tränaren Roger Rönnbergs ansvar att sätta stopp.
► Spelarna gör inte det de ska, men är det lika osynkat utanför som på isen?
► Roger behöver få ut sitt budskap bättre, men eftersom Joel Lundqvist sa till mig att dörren till att förändra spelsystemet är stängd – det vilar ett jäkla ansvar på spelarna också.
► Upp till bevis redan lördag mot LHC.

 

DET ÄR INTE svårt att se Frölundas bekymmer:

## Spelarna får lov att lätta ut pucken vid fara – gör det inte, spelar istället fast sig till förbannelse och ger motståndare initiativet.

## Spelarna vet att de måste vara aggressiva i egen zon – är det alldeles för sällan, tappar närkamper så det står härliga till, och därmed faller en stor del av försvarsspelet.

## Spelarna vet att de måste vara fokuserade hela tiden – är det inte alls, drar på sig massor med två mot en- och tre mot två-lägen, spelar svårt och fel i mittzonen istället för att behålla fokus och smartness.

## Spelarna säger att de ställer upp på spelsystemet – visar det alldeles för sällan, istället är det för ofta en orgie i osynk.

## Tränaren, Roger Rönnberg, säger att problemet inte är bristen på enkelt, rakt, snabbt spel i egen zon – men just den typen av hockey har gett utmärkta insatser mot LHC (3–2) och Skellefteå (3–2).

Det är för mycket som inte stämmer här.

Talas det samma språk i Frölundas omklädningsrum?

Är problemet inte så mycket mellan Rönnberg och spelarna utan mellan spelare och spelare?

… eller är det bara en tidig höst-osäkerhet som vi vid sidan om överdriver, som kanske får Rönnberg & Co att skratta åt okunniga journalister och supportrar? Det är ju ett delvis nytt lag, och det tar tid att få ihop gruppen?

Jag vet inte. Men jag vet att som Frölunda ofta spelat den här hösten, gjort sin egen uppgift svårare … som supporter hade jag varit nära att välja ett annat kvällsnöje, i alla fall för ett tag.

Man kan förlora hockeymatcher, men på det här viset? Stundtals ser det ju bara fånigt nu när Frölunda vägrar lyfta ut puckar.

Rönnberg gillar inte mitt tjat om enklare spel i egen zon, det får jag acceptera, hans roll är att utveckla ett hockeylag, inte att gilla mina säkert dumma frågor, men för mig är det så här:

Backar som Matt Donovan, Jonathan Sigalet växer i en rakare, enklare hockey.

Raka motsatsen när det ser ut som i går.

De är inte nära att prestera vad man kan kräva av meriterade utländska värvningar.

Herregud, när till och med John Nyberg börjar hålla på med stillastående kringelikrokhockey under press i egen zon – då vet man att det är illa.

Rönnberg har självfallet rätt, det är svårt när spelbarheten är dålig, och om aggressiviteten är bra, om Frölunda vinner närkamper, har den där spelbarheten, då kan man vinna puck, vara konstruktiv, spela sig ut ur egen zon.

Visst, absolut medhåll från mig, men det är ju inte grejen.

Solen skiner ju inte alltid. Det kommer dagar när det regnar.

Det är då man måste nöja sig med det lilla, det är då man måste lyfta ut pucken, lätta på trycket, driva upp tempot, på så vis också göra det svårare för motståndarna att läsa nästa situation.

Frölunda skapar sina egna problem just nu – och det är Roger Rönnbergs ansvar.

Antingen måste han blixtsnabbt få spelarna att begripa bättre, eller så måste han ändra på saker.

## Är svårighetsgraden på spelet så hög att den mentala ork som krävs inte finns att kräma ur tillräckligt många i dagens manskap? I så fall krävs en förändring.

## Handlar det om ett budskap som inte går in, då måste en ny kommunikationsväg finnas.

Förbundskaptenen Rikard Grönborg, när jag sa att det inte skulle skada att lyfta ut en puck eller två:

– Det är så Pittsburgh Penguins vunnit två Stanley Cup.

Nu är inte allt från NHL direkt överförbart till svenska isar – men nog fan är det tänkvärt ändå?

Målvaktsspelet? Tja, alla kan se att Johan Gustafsson inte varit bra nog i höst, men Frölunda har inte vunnit varje match med Johan Mattsson heller.

Som jag skrev i en annan text: problemet är så mycket större än så.

Värvningar? Ja, det kommer, jag tror såväl Pathrik Westerholm som Sean Bergenheim kan ersättas med tiden, men … inte heller detta löser alla de bekymmer jag listat i den här texten. Inte ens Sidney Crosby hade hjälpt, det handlar om ett lag som måste följa riktlinjer, agera synkat.

***

Jag pratade med Joel Lundqvist, handledskadan (eller om det är underarm) gör att han inte kan teka, men han kan spela, och han ska inte behöva missa några matcher. Hur det är med Mats Rosseli Olsen (höft) återstår att se.

Joels funderingar kommer i samband med fredagens Morning Mailbag (framåt 10-tiden),. En sak kan jag i alla fall avslöja, angående spelsätt, spelsystem, huruvida det bör förändras:

– Absolut inte, den dörren är stängd, vi tror stenhårt på det vi gör.

***

Fem bästa i Frölunda? Hopplöst svårt den här kvällen. Men, tja:

1. Victor Olofsson
* Aktiv, ville saker.

2. Ryan Lasch
* Målpassare som vanligt, en av få med spets,

3. Pontus Widerström
* Tacklade, vann närkamper.

4. Ponthus Westerholm
* Första målet, också rätt på hugget.

5. Adam Almquist
* Behövde täcka upp för en åter lite naiv Rasmus Dahlin, rätt stabil.

***

Till sist: åh, jag hade velat ägna en massa rader åt Elias Pettersson och hans 3+2-kväll, men man får inte allt här i livet.

Titta och njut av en härlig hockeyspelare här.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...
Senast kommenterat

Lundquist

Erik Karlsson
Sundin
(R.Dahlin)

Pebben
Lundquist
Alfredsson

Av matte
2026-10-12 23:08

Henrik Lundqvist

Sami Salo
Henrik Tömmernes

Tomi Kallio
Jonas Johnson
Niklas Andersson

(Under NHL-blockaden var Kallio-Johnson-Andersson 1:a 5:a)

Av Hedersmedlem
2026-10-12 22:54

Det ser ut som om han bestämt sig; "så här skall jag spela hockey"!

Av lgk
2026-10-12 22:31

Bubblare:
Ulf Sterner
Gert Blome’
Sura Pelle

Av goran
2026-10-12 22:00

Henrik Lundqvist
Lars Erik Sjöberg
Henrik Tömmernäs
Tomi Kallio
Joel Lundqvist
Daniel Alfredsson
Inga frågor på det

Av goran
2026-10-12 21:55

Skrev inte att det var en ”källa”… skrev att det viskas lite kring att det inte rör sig om någon skada… men som jag svarade annan ovan, jag har ingen aning. Skrev bara vad jag fått till mig.

Av dabe1974
2026-10-12 20:55

Fast du missar nog poängen med ryktet som cirkulerar…. Det är ju just det att han inte är skadad…
Men som sagt, jag har ingen aning, skriver bara vad jag fått höra… kan vara rent skitsnack, vilket vi aldrig får veta.

Av dabe1974
2026-10-12 20:53

Tycker Lasu och Joel representerar det "riktiga" Frölunda. Hårt arbete, jobba hem, stark över puck och ställa upp för laget. Båda saknar kanske vissa skills och spets men tänk om killarna med skills hade visat samma inställning som Lasu och Joel!?

I dagens Frölunda tycker jag Friberg, Älgen, Tom ...

Av t.tunberg
2026-10-12 19:26

Det råder hybris i hela föreningen. Pengarna ska in, till vilket pris som helst medan titlar inte är lika viktigt.

Av Jojje
2026-10-12 19:15

Ja, CHL är superviktigt. Viktigare än SHL, där vi kommer dala i tabellen om vi inte spelar med mer edge i grejerna. Apropå dala, ni minns väl Dala Dahlström? Inte stor men tog sig fram även i tät trafik.

Av Jojje
2026-10-12 19:12

Det må så vara ("inga raka svar"), men övervägande huvudregler har väl ändock domarna till sitt förfogande och som de trots allt till sist skall kunna referera till - det tycker jag också.
* Vet inte om engelskans referee (huvuddomare) är besläktad med svenskans referera? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-12 18:55

När man dessutom har Spengler Cup senare i vinter känns det som en no-brainer att minska slitage och skaderisk genom att vila viktiga pjäser.

Årets utmaning med både CHL och Spengler andas lite hybris givet hur tunn man är på centersidan samt förra vårens totala soppatorsk.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:52

Stämmer..

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:43

Chlmatchen visas på tv10 som kanske många har .

Av Peter Johansson
2026-10-12 18:39

Nej. U20 ledigt. Jag delar din uppfattning. Men det vet du ju redan. :)
Skrev om detta i förra veckan.
Nå, Frölunda ser annorlunda på saken. Bara att köpa.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:13

Är U20 upptagna imorgon? Annars hade det ändå varit läge att ta in några fler därifrån för att vila en del av de äldre som spelar väldigt mycket.

Håller inte alls med Robban om att han får spela de som är hela, hade hellre sett en renodlad U20-lina, om de är tillgängliga.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:10

Ingen ide att kasta bort tiden på att titta på detta. Han svamlar ju bara och ger inga raka svar. Jag skulle vilja att dom istället spelade upp situation för situation vid målgranskningar och svarar på exakt varför dom dömer som dom gör i varje situation. Jag har full förståelse för att domare, prec...

Av Daniel Rafalski
2026-10-12 18:01

Stort tack till alla er (99,99 procent) som ställer frågor och resonerar klokt, kan argumentera för och även ta emot ... emot. ;)
Ett nöje att umgås med er.
Tack för i dag.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:00

Det förstår jag inte riktigt. Magskadan (eller vad man ska kalla det) från första säsongen är läkt. Handledsskadan likaså. Inga hjärnskakningssymptom sedan dagarna just efter Färjestadsmatchen. Varför skulle Thorell då inte spela nu? 🤔

Av Henrik Leman
2026-10-12 17:59

Med all respekt till Thorell, det finns viktigare saker än hockey. Det känns från sidan som direkt farligt att ställa killen på is.
Borde komma en domare och ta bort honom på tekniskt knockout innan det blir ännu en skada. Har tappat räkningen på allt han gått igenom.

Av oscar björn
2026-10-12 17:52