En Frölundafråga, en mardrömssuck, och ett tack till er som betalar

► Nyfiken fråga – blir ni mer intresserade av hockey-VM när många i Sveriges lag har Frölundabakgrund?
► Trött suck – detta mesiga fokus på motstånd i kvartsfinal.
► Tacksamt konstaterande, vänligt påminnande – det är den 25:e, lönedag, tack för att ni som läser rakapuckar.com också betalar för er.

Henrik Tömmernes, Max Friberg, Mats Rosseli Olsen, Carl Grundström – flera VM-spelare med Frölundaanknytning. Foto: TRE KRONOR/TWITTER samt FRÖLUNDA/YOUTUBE

VI KÖR DET gamla vanliga (men ack, så viktiga) först, det är ju ändå den 25:e i dag:

Tack, ni som läser rakapuckar.com

Tack för att ni betalar för journalistiken.

Utan er … ja, ni vet – ni är ovärderliga.

Om någon vecka går sajten nog ner på ettans växel, det kan dyka upp någon text ibland, men annars tankas det för att vara igång igen i slutet av juli, början augusti.

Har en del att fundera på i sommar. Betalningsform. Innehåll. Ork. Medhjälp. Hm.

***

Utan att spela en enda sekund åkte Christian Folin och Elmer Söderblom hem från Finland nyligen. Ändå är det gott om spelare i Johan Garpenlövs sista landslag som har Frölundabakgrund, som varit profiler – mer eller mindre – i Scandinavium genom åren.

I senaste matchen:

Magnus Hellberg målvakt (reserv), i Frölunda 2011–2012.

Rasmus Dahlin, back, i Frölundas organisation 2015–2018.

Erik Gustafsson, back, i Frölunda 2013–2015.

Henrik Tömmernes, back, i Frölundas organisation 2008–2013, 2015–2017.

Carl Grundström, forward, i Frölunda 2016–2018.

Jacob Peterson, forward, i Frölundas organisation 2015–2020.

Carl Klingberg, forward, i Frölundas organisation 2005–2011.

Max Friberg, forward, i Frölunda sedan 2017.

Håkan Olofsson, materialförvaltare, i Frölunda sedan 2003.

I Tjeckiens lag finns Michael Spacek, i Norges Mats Rosseli Olsen (plus Mathis Olimb och ytterligare några med Frölundaförflutet), i Finlands nye Jere Innala, säkert har jag glömt några.

Nå, låt mig bara kasta ut en puck så här på kvällskvisten, dagen före Sveriges kvartsfinal mot Kanada (torsdag, 15.20):

Ni som till vardags följer Frölunda – är ni mer intresserade av VM nu med allt frölundaitiskt i det svenska laget? Har det kanske ingen betydelse?

Jag är enbart nyfiken, lägger absolut ingen värdering i det här, bara kul att veta hur ni tänker.

Själv följer jag ju NHL-slutspelet med långt, långt större intresse. Inte heller här den minsta lilla värdering. Vi är alla olika.

***

Dock måste jag få reagera på en sak, för det är likadant varje gång, vid varje mästerskap. När det stod klart att det skulle bli Kanada i kvartsfinal för Sverige skrevs det omedelbart:

”Värsta tänkbara motstånd.”
”Mardröm.”

Tror ni man resonerar likadant i Kanada? Naturligtvis inte, trots att Sveriges lag på papperet är precis lika bra som det kanadensiska. Men i Kanada vet man vad VM handlar om:

Att vinna.

Inte att gå långt, inte att ta sig förbi kvartsfinalen – att vinna.

So what om man får en tuff motståndare redan i första slutspelsmatchen? Ska man ta guld går det ju inte att rädas något lag, man ska kunna slå alla.

Det svenska ”tänket” är så rasande defensivt, det signalerar mesighet, att ”oj, oj, oj, det hade varit bättre om vi fått Kanada först i semifinal, då hade vi i alla fall kommit lite längre.”

Sverige åker väl till VM för att vinna?

Kan man inte slå Kanada i en kvartsfinal så var man inte bra nog. Oavsett när i slutspelet matchen spelades. Punkt.

Så tycker jag, som för övrigt tänker sätta mig i soffan och titta på torsdagseftermiddagen. Hockey är alltid kul. Speciellt när jag vet att många är engagerade.

***

Det här är bra av Frölunda. Så ska en klubb marknadsföra sina spelare. Kul klipp med två vänner.

 

33 Kommentarer

  1. Håller med dig till fullo! Sticket trams av Wennerholm med flera att det skulle vara en mardröm att möta Kanada i kvarten.
    Rent historiskt så har vi ju dessutom rätt bra statistik mot Kanada i kvartsfinaler om jag inte minns helt fel. 😊

  2. Nä, för mig spelar det ingen roll om det är spelare med Frölundaanknytning med. Spelar Sverige så håller jag på Sverige för färgen och de tre kronorna på tröjan. Sen vem som är ”i” tröjan spelar mindre roll för mig. Sen är det många av de du nämner som inte kommit mig så nära mitt Frölundahjärta. Hellberg, Gustafsson, Grundström, ja de har spelat där men inga som jag förknippar med Frölunda.
    Vad gäller det här med ”mardrömsmotståndare” så håller jag med. Ska man vinna VM-guld så måste man slå alla. Dessutom om jag ska vara sån; har Kanada varit så bra i det här mästerskapet? Visst, nu börjar det på allvar och då kanske de höjer sig. Men att förlora mot Danmark imponerar inte på mig och dessutom förlora klart mot Schweiz (ja, de är bra, jag vet), nja…
    Men som sagt, de lär höja sig. Vi får se imorgon.

  3. Jag följer rangers i NHL slutspelet , måste säga är lite förvånad över hur bra det har gått

  4. Älskar Frölunda och skiter i landslaget! Visst lite kul med Frölunda spelarna i laget men inget som gör att jag följer mer!

  5. Folk är ju, som tur är, olika. Men jag personligen tycker det är kul att studera hur det går för Frölundas spelare i VM. Jag är väldigt stolt över hur fantastiskt bra Max Friberg varit denna turnering. Tycker att han hittills har varit en av lagets absolut bästa spelare.
    Jag tycker också att det är extra roligt att följa f.d. Frölundaspelare i NHL.
    Sedan är ju såklart NHL det allra häftigaste att se på givet den fantastiska hockeyn som spelas där av alla dessa otroligt skickliga spelare.

  6. Frölunda är laget i mitt hjärta kolla bara på tre kronor när vi ställer upp med det bästa vi har typ i Word cup eller OS men visst fan är det kul med många FHC killar i laget.

  7. Frölunda är laget i mitt hjärta kolla bara på tre kronor när vi ställer upp med det bästa vi har typ i Word cup eller OS men visst fan är det kul med många FHC killar i laget.

  8. När det började ramla in NHL spelare i diverse lag, så blev det intressant. Lite som ett halvbra VM. På något sätt saknar jag ändå Ryssland i turneringen, hur konstigt det än må låta. Men finnarna spelar otroligt tråkig hockey, men effektiv. Hoppas vid guds nåde att dom inte vinner. Inte en seger för offensiv hockey.

    • Varför låter det konstigt Ryssland är ju en väldigt bra hockey nation som oftast bjuder på bra underhållning såklart det blir lite tråkigt utan dem ur den aspekten. Men det är ju självklart att dem inte ska få vara med nu och inte i när framtid heller .

  9. Så är det. Men samtidigt är det oerhört löjligt med tänket ”Man ska kunna slå alla”

    Det stämmer verkligen inte. Det signalerar mesighet att säga så. Man skall slå den som är på andra sidan rinken, om det är Kanada har man ju självklart en svårare väg än om det är Tyskland.

    Samma tänk enligt många i SHL. ”Äsch måste ändå kunna slå alla lag för att ta guld”. bullshit, det räcker med en hel del tur bara så är man i en final där allt kan hända.

    Om något är defensivt är det att ”man måste kunna slå alla”

    • Håller inte alls med, hur kan du någonsin få det till defensivt? Märkligt. Går du in ett slutspel med ambition att vinna, då har du bröstet ut med inställningen: ”Vilket lag vi än ställs mot ska vi besegra.” Sedan kommer du inte att ställas mot alla lag, det förstår ju vem som helst, men du måste ha inställningen att du kan slå alla. Naturligtvis kan man fundera över om det är svårare att möta A i kvartsfinal än B, skillnad på lag och lag, men poängen är ju att det inte spelar roll. Om man vill vinna. Då måste du ha attityden att du kan slå alla, vara bättre än alla. Således skit samma om du möter ett på papperet bra lag i kvart eller i final, uppgiften är den samma – du ska vinna. Punkt.

      • Tänker att det handlar om att vinna. Inte att vinna mot alla lag.
        Som Grekland när de vann EM i fotboll t.ex. Det handlar om tur, lottning och din möjlighet att manövrera ut dina motståndare på alla sätt möjliga.
        Alltså flera faktorer som avgör om du kan vinna. Att man är så bra att man kan slå samtliga lag känns, för mig inte så självklart

  10. Följer rangers hoppas de går hela vägen
    Sen även st Louis efter deras underbara bragd 2019
    Gloria säger jag bara
    VM för att se Rasmus Dahlin trolla med pucken och Max arbetsinsats, nhl känns viktigare än VM dock

  11. Är ju bara ett knippe journalister med wennerholm i spetsen som ordar om motstånd hit eller dit.

    Övriga, normalt funtade människor, bryr sig föga om detta.

  12. Vad som än händer i denna eftermiddags-match med Tre-Kronor så måste man ju vara imponerad av klassen på spelarna i detta VM inte minst de Svenska, Fart Fart, snabba spelvändningar och oroligt målvaktsspel, hoppas svenska tränare och spelare jobbar stenhårt med dessa viktiga saker fram till Sep- Oktober månad, här går det att ta steg i alla SHL klubbar. En sak till Tränare Mitell i FBK som kom sent in, hans förklarning till hela vändningen fram till SM guldet : ”såg några matcher före jag tog över, FBK var alldeles för utspritt, det och intensiteten ändrade vi på och automatiskt så blev målvakterna rena väggen”. Här har vi ju konceptet till SM guld.

    • Dahlin är en stark kandidat till Sveriges mest överskattade spelare, någonsin.

  13. Härligt Tre Kronor. Så ska det se ut när man vill ge bort en match. Slutade spela efter Fribergs 3-0.

  14. Mycket svagt av Garpenlöv att inte ta timeout och väcka laget. Bedrövligt svagt poweplay av Sveriges. Divan Nylander gjorde snyggt 2-0 men brände massor lägen sedan. Körde solo och passade ej, är han passa så dåliga slarviga passningar. Klanta och blev utvisad.
    Sverige kasta bort kvarten

  15. Ett värdigt slut för Garpen och Ragnarök.
    Med ännu en fiaskoartad turnering.
    Garpen är inte den mest framgångsrika förbundskapten Tre Kronor haft.

  16. Bara en detalj men att skicka hem Folin till förmån för Markus Pettersson från NHL, vad är poängen? Bygg en stomme, det är rätt få spelare från NHL som tillför något när de kommer in sent.

  17. Garpen är ju helt värdelös ”vi gör de bra fram till utvisningen (dahlin)”
    Det gör de bra en period för fan!!

  18. Dock kul att laget som ville spela hockey vann. Att parkera bussen ska man inte vinna på. Starkt gjort av Canada och fel gjort av Sverige.

  19. Det ger en extra dimension när spelare från Frölunda är med tycker jag. Sen skulle jag troligtvis kollat i samma utsträckning ändå, det vill säga att jag inte följer det slaviskt. Det är ju kul att se spelare som man följt under en hel säsong och se hur de gör sig i en annan omgivning och på en (för det mesta) annan nivå. Max Friberg till exempel.
    Rasmus Dahlin är också rolig att titta på, men det har kanske mer att göra med att det är just Rasmus Dahlin mer än att han spelat i Frölunda förut.
    Jag följer NHL genom att titta på resultat på morgonen. Skulle tittat om jag hade de kanalerna. Men där sympatiserar jag med Rangers tack vare Lundkvist på tal om Frölunda koppling. Jag trodde det skulle ändras efter att han slutade, men det gjorde det inte.
    Så för mig verkar det absolut spela in till viss del.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...

CHL-tisdag – bör bli första steget mot något bättre i SHL

► Matchdag: Frölunda, redan slutspelsklart i CHL, avslutar mot Bordeaux. ► Viktig kväll ändå – som ett första...

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...
Senast kommenterat

Har det någonsin funnits en tydligare slashing på Bordeauxspelaren gentemot Clarke? Domaren står i fritt läge några meter bort och tar inte den? Hur är det möjligt? Ibland går det inte att förstå hur gärna man än vill! Inte undra på att Frölunda sällan får med sig utvisningar i SHL när det är SHL-do...

Av Ovster
2026-10-14 03:23

Bra att Robban inte gick med ett gäng juniorer. Det förefaller som om han vet vad han gör…

Av Sventon
2026-10-13 23:41

Ja, mycket bra att pumpa in självförtroende i truppen inför LHC och SAIK

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:36

Tycker att dagens kedjeformationer faktiskt passade jäkligt bra tillsammans. Visst motståndet, men ändå. 77, 44, 11 samt 10, 40, 70, för att inte tala om 92, 16 & 9 skickade bra signaler. Dessutom Lasu, Friberg med Klyvö alt. Elofsson var kul att se. Tycker alla levererade framåt med ett fråget...

Av Ovster
2026-10-13 23:19

Den kedjan var den största behållningen, och den kan förhoppningsvis bli vår ledande framöver. En riktigt smart center, en playmaker av Niklas Andersson-typ samt en power forward med rätt mycket skills! Sen var det säkert välgörande för många andra i laget att hitta nätet med, inte minst Friberg (va...

Av Johan Carlander
2026-10-13 23:14

Cederqvist och Clarke tillsammans, där snackar vi klass. Hoppas de fortsätter så här resten av veckan, då blir det riktigt kul.

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:05

CHL i Scandinavium funkar ej. Bara final som säljer. 5000 i Scandinavium är totalt värdelöst.
Tragiskt att supportrarna inte vill se sitt favoritlag även i CHL

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:03

Tack och bock för analysen och mini-intervjuerna!

Av theothermarcus
2026-10-13 22:42

Många som fick känna på nätet, alltid bra. Fick lira lite gött helt utan någon som helst press då matchen snabbt var avgjord.

Mycket go känsla in i laget inför kommande SHL-drabbningar, det är alltid bra.

Av Jojje
2026-10-13 22:30

Tack för sammanfattningen.

Av ligula1962
2026-10-13 22:29

11-1 är såklart ett Kalle Anka-resultat, men det visar ju lite att VF är rätt bra när de kan, eller om ost- och vin-mumsarna är usla.

MEN! Det är tråkigt att vi inte lyckas mobilisera mer intresse för en sån här match än att spela den i Borgen. I varje hemmamatch vi haft har det funnits en rätt s...

Av andreas
2026-10-13 22:27

Peterson har dock sina lägen, vissa mer eller mindre öppna, men missar ändå. Han behöver få till några mål så självförtroendet höjs. Det KAN inte vara på topp just nu!

Av Ovster
2026-10-13 21:52

Är verkligen inte nån urbota optimist men idag är kommentarerna så mörka att man kunde trott att alla här håller på ett lag som ligger sist, ett lag utan ungdomsverksamhet och med 12 skadade spelare. Vi kommer igen. Älgen såg bra ut med Clarke, om än mot ett avsevärt sämre motstånd. LDN fick också g...

Av Sulan
2026-10-13 21:34

Frölundas damer hade förmodligen också kört över det här laget. Jösses vilka blåbärsgäng det finns i chl. Kände också det där öronbedövande trycket från publiken, det var grymt. Hoppas det kommer fler sådana här ligor som Frölunda kan satsa ännu mer på. Alltid kul att vinna något om man nu inte sats...

Av Mogge
2026-10-13 21:28

Ja, men i vissa fall tror jag faktiskt att det är så. Som ett slags skydd. Att kunna säga ”vad var det jag sa” istället för att bli helt knäckt när det inte blir något SM-guld.
Själv har jag svårt att se poängen med hockey ifall jag inte tycker att det är roligt, vilket det blir iom att det går up...

Av Bemo
2026-10-13 21:27

Ööööllll- lundaaaa

Av PPP
2026-10-13 21:24

Spelade du internationell hockey när du var 18?
Han skall vara skitglad! Med i anti-mål-protokollet :-)

Av PPP
2026-10-13 21:23

Tur att det inte blev någon överkörning. :)

Av robertkjellner
2026-10-13 21:14

Helt klart!

Av Grundin
2026-10-13 21:11

Min första tanke med!

Av jt630421
2026-10-13 21:08