Drömdebut för Söderblom, han såg redan hemma ut i NHL

► Första matchen i NHL. Första målet. Matchvinnarmålet. Okej, det var ju ingen pjåkig debut för Elmer Söderblom.
► Men målet i sig var inte grejen, tyckte jag. I alla fall inte bara.

Drömdebuten. Elmer Söderblom gjorde matchvinnarmålet för Detroit med pappa Martin och mamma Susanne på läktarplats.

Detroit 3–0-vann premiären hemma mot Montreal – men det var bara Elmer Söderblom som överlistade målvakten Jake Allen.
Drömdebut? Sorry, klyschigt – men japp, så var det. Publikfavorit från start. Än mer så efteråt.
Mer intressant, dock: Söderblom såg redan hemmastadd ut, som att han lirat i NHL förr.

SÅ HÄR SÅG det ut när Elmer Söderblom tryckte in 1–0 bakom Jake Allen i en sällsynt tajt match där 2–0 och 3–0 kom först i tom kasse (Michael Rasmussen, Olli Määttä).

Söderblom, i Frölunda oftast lugn som en filbunke efter sina mål, verkade glad och lycklig, nästan lite tagen. För att inte tala om mamma Susanne och pappa Martins reaktion på läktaren.

Såg ut som de nästan hade svårt att ta in vad som hände.

Glada föräldrar. Inte så svårt att förstå …

Kanske lite det samma för Elmer Söderblom,21.

– Svårt att beskriva men det var en otrolig känsla och riktigt kul att spela, sa Söderblom till media efteråt.

Svensken blev nummer 5 i Detroits historia vad gäller det här med att näta i sin NHL-debut.

Söderblom petade in 1–0-pucken från nära håll, bra agerat, men alla (nä, inte alla) kan göra mål ibland. Jag tyckte det var intressantare att se hur Söderblom agerade totalt sett, och där blev betyget mer än godkänt.

Känslan: han såg hemma ut i NHL, som att han lirat en 20, 30 matcher redan; tydligt att göteborgaren snabbt förstått vad som gäller i rinkar där det inte finns lika mycket onödig is.

Söderblom var stark på pucken, vann flera dueller, men han var också smart i beslutsfattandet, släppte pucken snabbare än under Frölundatiden, färre soloaktioner,  betydligt mer synkad med sina kedjekamraterna.

– Han klarade i kväll bättre än vad jag trodde, sa coachen Derek Lalonde till media.

Så här såg Elmer Söderblom ut redan i första bytet. Snacka om att presentera sig, snacka om att bygga på publikfavoritstatusen.

Och vilken kedja det är, The Big Line. NHL:s största, så måste det bara vara.

Söderblom, 202 cm.

Michael Rasmussen, 198 cm.

Oskar Sundqvist, 191 cm.

Enormt jobbig att möta, skapar också offensiv med sin tyngd, sin storlek – som vid Söderbloms mål.

– Det var visionen när vi satte ihop den. När det sedan bar frukt också, det var häftigt, sa coachen Derek Lalonde till media efter matchen.

Än större matchhjälte än Elmer Söderblom var nog finske keepern Ville Husso som behövde göra några riktigt maffiga räddningar för Detroit – precis som Jake Allen gjorde för Montreal.

Elmer Söderblom och Detroit kändes spännande att följa inför nattens premiär.

Inte mindre så nu.

New Jersey Devils väntar på bortaplan i natt (01.00). Sannolikt utan Andreas Johnsson.

Det blev lite av en fairytale ending i natt. Nu ska Elmer Söderblom ge sig i kast med vardagen.

***

Den som vill kan se och höra Elmer Söderblom här.

8 Kommentarer

  1. Fantastiskt spelare. Alla förutsättningar att bli en av våra stora, given i svenska landslaget framåt.
    Hur såg Raymond ut?

  2. En bra start gör så otroligt mycket. Särskilt i NHL där tålamodet från tränarna är på en treårings nivå. Hur klarar Raymond att möta upp förväntningar efter den lite oväntade succén från första året. Blir intressant.

  3. Skall bli kul att följa Detroit i år, spännande att se hur det går för Raymond år två.
    Märkligt hur Ante hamnade i frysboxen. Men han kanske hade en dålig camp?

  4. Han såg nästan oförskämt bekväm ut tycker jag, otroligt roligt att se. Underbart första byte när han trycker ner backen i isen sen blir jagad av honom i 20 sekunder men gör bort honom gång på gång med pucken.:)

  5. Klippet på hans första byte säger ju allt 😂. Vilken lirare. Att han vågar/klarar spela ”sitt spel” direkt. Kul.

  6. Först Raymond, nu Söderblom.. Båda lyckas rätt väl direkt i NHL.. Något borde väl FHC göra rätt då som uppenbarligen förbereder unga för spel i NHL? Jäkla kul att han gjorde så fint avtryck på direkten

    • Absolut, men tar nog ett tag innan det kommer någon ny potentiell storstjärna. Hoppas dock att jag har fel.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Kompisfajten som fick laget att reagera: ”Ibland bubblar det över”

► Det hettade till på Frölundas träning. Två kompisar slogs. ► Robert Ohlsson gillade det. Bästa kompisarna Max Lindholm...

Cederqvist spelar större, tar mer plats, vågar – och lyckas

► På onsdagskvällen ser vi vilket lag Frölunda ställs mot i CHL-slutspelet. På torsdagskvällen (i Linköping) ser...

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...
Senast kommenterat

Det fräcka är ju om Bosse får sitt namn på tröjan, samma match som nr 20 hissa upp i taket. Det lär ju ingen glömma i första taget.

Av ToreL
2026-10-14 16:41

Var det inte Jonas Heed som var inblandad i något liknande på en träning för ca 35 år sedan?
”Bra med känslor” hette det redan då.

Av Totte
2026-10-14 16:19

Det hade ju faktiskt varit en kul grej men säkert finns det någon paragrafryttare som formulerat att minuterna skall bygga på uppdaterad statistik efter avslutad omgång.
Det hade ju varit en boost om man uppmärskammade en duktig junior genom att ge honom tröja i periodpaus eller lät honom göra ett...

Av JonasG
2026-10-14 16:14

Hans Abrahamsson i Sportbladets podd "Abris & Sanny". Placerade Härenstam i Frölunda nästa säsong som ett alternativ. Det är väl bara aktuellt tänker jag om Lasse lägger av eller om Normann drar till Nordamerika.

Av Ante
2026-10-14 16:03

Abris & Sanny

Av davidarvidsson
2026-10-14 16:00

En konstig fråga kanske. Meijer har typ 90 sekunder innan han når 100 minuter, kan han inte få ha med sig en extra med namnet på och byta typ i periodpausen?

Av ligula1962
2026-10-14 15:46

LGK: Ja, det gick över gränsen, därav att lagkamrater reagerade. Sedan var det bra. Så farligt är det inte. :)

Av Henrik Leman
2026-10-14 15:24

Äh, det här hände en gång, inget att hetsa upp sig för. 33 och 77 känner ju varandra väl. Som bröder. :)

Av Henrik Leman
2026-10-14 15:23

Låter inte alls ok.
Robban spelar ner det men inte så säker på att han gillar det. Lite grinigt är en sak, detta låter som något mer, med risk för skador.

Av HenrikM
2026-10-14 15:21

Låter som att Älgen jobbar med rätt saker

Av sincan
2026-10-14 15:09

Vem håller på med detta?

Av Henrik Leman
2026-10-14 14:55

Vuxendagis.

Av HL
2026-10-14 14:54

Riktigt fult av Lindholm, kunde gått illa båda gångerna. Först när han knuffar Högberg baklänges mot målramen och sedan en riktigt svinig crosschecking i ryggen där H åker in med huvudet före. Det var inte bara Älgen som röt till. Mellan dessa tillfällen hann också L - att i vattenpausen - crosschec...

Av lgk
2026-10-14 14:28

Vad säger vi om Love Härenstam ryktet.

Av Ante
2026-10-14 14:13

Fattar hur du tänker men blir ju en sanning med viss modifikation.
De mindre klubbarna har ju ofta en mer driven publik som gillar grejen. De större klubbarna verkar besitta en "mättare" och mer ointresserad publik. Och det är ju publik CHL vill och behöver!

Av STM
2026-10-14 14:09

Kul att Högberg gjort nåt nån gång iallafall

Av pig.king
2026-10-14 14:06

Bra tecken. Tror snart laget kommer se riktigt bra ut

Av Jan Barklund
2026-10-14 13:57

Alltså, mer än grinigt och där smockan inte hängde i luften denna gång.
Cederqvist visar bra ledaregenskaper - han kan tydligen även ryta till när det går överstyr.

Av EDWARD 51
2026-10-14 13:55

Exakt vad baserar du det uttalandet på?

Av Lamprologus
2026-10-14 13:48

Man kanske skulle ha att de "sämre rankade" lagen från mindre ligor skulle kvala in i CHL precis som i fotbollen?

Av Lars S.
2026-10-14 11:23