SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
2026-07-02 11:10
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 60
2026-07-03 11:31 | VF – en flirt med historien 10
2026-07-02 11:10 | Centrar som stannar i NHL 33

Bra signaler när Sundström är involverad, förbannad

► Det känns plötsligt som lördagens Leksand–Frölunda är en superfräck match att se fram emot.
► Leksand, utan Marek Hrivik, vann i Växjö.
► Frölunda sprakade offensivt i Örebro, men vet ni vad jag gillade allra bäst där?  Att Johan Sundström tog fajten.
► Häng med så får ni även mina fem bästa frölundaiter.

Här hettade det till mellan Johan Sundström och Kristian Näkyvä. Foto: C MORE (skärmdump)

JAG SKREV TIDIGARE i veckan om att Johan Sundström behövde vara bättre för att Frölunda ska lyfta.

Det var han i går.

Visst, det gick säkert att hitta fel om man anstränger sig, jag såg en del kommentarer som klagade på ditt och datt, och när Sundström inledde tredje perioden med att spela fram Rodrigo Abols till 2–2 var ju känslan att det kunde bli en mörk kväll.

Men jag noterade ett jäkla stort kliv fram av Frölundaveteranen som växte in i matchen på ett tilltalande sätt.

Bra samspel med Elmer Söderblom, de två tycktes hitta varandra fint.

Ett 5–2-mål, en bra styrning, en vunnen kamp framför mål, säkert värdefullt för självförtroendet eftersom Sundström inte gjort mål sedan 14/11.

Men framför allt gillade jag detta:

Frölundas nummer 28 var verkligen involverad. Han ville vara det, han var intensiv, tog tag i saker, drog på sig en ledartröja – och han visade känslor.

Jag älskar när idrottare brinner, bär hjärtat på skjortärmen, och det var härligt att se Sundström och Kristian Näkyvä gå en liten fajt med sju minuter kvar.

Någon tycker kanske jag glorifierar våld, då får ni väl tycka det, men så här:

Näkyvä var grinig, irriterad, hans Örebro låg under, ville markera: ”Du står fan inte här framför vår målvakt!”

”Det gör jag fan visst det, det är jag som är störst, det är jag som vinner kamperna”, kontrade Sundström.

Nej, han sa det inte med ord – men hela hans agerande signalerade just detta. Och i en sport som hockey, en bollsport med stora inslag av kamp, är det så grymt viktigt att markera att man aldrig viker ner sig.

Många gånger när jag sett Frölunda har jag saknat den attityden, därför tror jag Sundström var en viktig vägvisare i går.

Jag gillar inte de svenska reglerna som säger att det måste vara matchstraff för den här typen av småfajter med handskarna på, men nu är regelverket som det är, bara att acceptera.

Jag behöver dock inte gilla det.

Jag gillade desto mer Sundström och Näkyvä som brann, som visade känslor, som tillät sig att bli lite förbannade för stunden.

Hockey är snygga mål och dito passningar. Men det är också känslor, passion, ilska, mentala matcher som ska vinnas. Viktigt att minnas.

Nå, Frölunda hade fantastisk effektivitet den här kvällen, kvalitetsskott, snygga mål, och en aggressivitet och intensitet i spelet som Örebrotränaren Niklas Eriksson medgav att hans lag inte kunde matcha i mer än 30 minuter.

Det är ett gott betyg, det.

Nere i Växjö var Leksand på besök, utan SHL:s bäste center vann man skotten mot den formstarka guldkandidaten med 43–26 (!) och tog med sig två poäng hem till Dalarna via Carter Ashtons avgörande i förlängningen.

Jag har tjatat sedan tidigt i höstas om att Leksand är på allvar i vinter. Ni är inga kvar som säger emot, va …?

Skämt åsido, Leksand hade alltså inte med sig Marek Hrivik den här torsdagen, fixade en tvåpoängare ändå. Det kan bli en riktigt mumsig fajt i Tegera Arena på lördagskvällen …

***

Stor applåd till Rögles Leon Bristedt.

Och vilken match det måste ha varit att följa nere i Ängelholm. Magsårsmatch för fansen, men HV71:s anhängare fick i alla fall jubla till slut.

***

Jacob Peterson fortsätter imponera i Färjestad. Snyggt, viktigt mål mot Oskarshamn.

***

Noterbart i Behrn Arena:

## Frölundas effektivitet. Två matcher i rad nu. Och skotten satt högt. Knappt man tror det är sant. Sex spelare med sex utsökta avslut. Krävs mer av den här varan. Men ändå. Imponerande. Och när målen trillar in, då är Frölunda riktigt bra.
Man kan säga att det var lite flyt, lite medstuds när Frölunda ryckte i tredje perioden, men jag köper inte det. Skjuter man med så hög kvalitet, då vinner man ofta hockeymatcher.
”Har Frölunda någon Robert Leino?” frågade jag förresten Roger Rönnberg lite medvetet tyket efter 0–3-förlusten i Göteborg nyligen, jag ville se vad han svarade. Bara att ge herr Rönnberg rätt. 13 mål på två matcher är ett schyst svar.

## Power play-mål. I tredje försöket. Och ett pass över centrallinjen. Det går framåt.

Elmer Söderblom tar stora steg (inte bara kroppsligt) framåt, allt mer vuxen, börjar lära sig att passa pucken – och skottet. Wow. Detroit Red Wings drömmer om en ljusare framtid. Jag hade gett Elmer en ny PP-chans på lördag, även om Jan Mursak är tillbaka. Men slovenen kanske inte är petbar, och ska han in i PP1 så flyttas väl Sundström tillbaka till PP2.

## Bra fotbollsspelare i Frölunda, Patrik Carlsson vid 2–1, Elmer Söderblom vid 4–2.

## När Josh Ho-Sang kommer ur sin försäsong, då han kan bli giftig för Örebro. Lovade väldigt gott flera gånger.

## Frölundas dumma pucktapp i egen zon/mittzon, slarvet att inte få ner pucken djupt, det kunde ha stått laget dyrt. Behöver förbättras.

## Niklas Rubin borde nog varit med på listan nedan, hans insats var rejäl, stabil, bra, men nu finns det bara fem platser.

***

Nu får det räcka, här mina fem bästa:

1 – Mats Rosseli Olsen
* Har en formtopp nu, gör viktiga mål, stjäl puckar, spelar fram, spelar med vilja och attityd.

2 – Jonathan Sigalet
* Älskade hans match, inga krusiduller, rejäl i allt han tog sig för. Målet – riktigt bra skott. Och kanadensaren var involverad fler gånger.

3 – Johan Sundström
* Engagemanget, viljan, målet, kampen, passionen.

4 – Patrik Carlsson
* 100-målsjubilerade, i en kedja som inte riktigt fungerade var han stark, bra i PP1.

5 – Elmer Söderblom
* Gör man ett sådant mål, har en assist, visar att helhetsspelet blir allt bättre, då tar man plats här.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01

Vilka datum är aktuella för spelare som inte fått kontrakt i NHL/AHL? Alltså när de kan tänkas vara tillgängliga för klubbar i SHL.

Av Jasing68
2026-07-12 14:10

Jason Krog minns man minsann!
Tråkigt för Dichow. Frågan är hur den situationen blir för honom i Timrå. Känns ju inte klockrent.

Av STM
2026-07-12 13:03

Jag är dock inte så mycket för sådana "netiketter" :) :)
Har mest hopp om att om tillräckligt många skriver att de inte uppskattar sådana kommentarer att de upphör, men det är kanske att hoppas på för mycket :)

Samtidigt är det kul med ett levande forum med olika åsikter :)

Av Christian
2026-07-12 11:57

Vore märkligt om han inte tar plats i NHL eller
alpligan före SHL.
Är han aktuell för SHL?

Av Richard Hasselqvist
2026-07-12 09:17

Suck..

Av Hampus Olofsson
2026-07-12 00:34

Björck drar till NHL direkt. Då välkomnar vi Djurgården som nästa lag som ska ha in en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-12 00:29

Jag har tagit upp detta med att just Sjöström är en tydlig hackkyckling för några individer här på forumet. Fredrik är inte den mest karismatiska sportchefen i Sverige, men har en gedigen erfarenhet. Det var inget fel på förra säsongens lagbygge och han ligger bakom många starka värvningar. Många av...

Av Karl Forsberg
2026-07-11 18:53

Absolut Claes. Det kokar över för mig under matcher ibland med. Man liksom tycker hela världen är emot Frölunda.
Men när man sansat sig lite så brukar man inse hur det egentligen är.
Så jag har all förståelse för det.

Men som du säger, det är just detta drev mot Sjöström & Co som pågår från...

Av Christian
2026-07-11 13:49

Bra skrivit Christian.
Hit kommer man ju för bra läsning och förhoppningsvis ett insiktsfullt tyckande från oss läsare.
Att det kokar över för vissa under en match kan man ju bara scrolla förbi om man vill.

Men detta drev mot Sjöström, domare mm är bara tröstlöst.
Kommentarerna om att man ska...

Av Claes Olsson
2026-07-11 09:29

Mycket bra skrivit Christian!!

Av ulven84
2026-07-10 23:12

Ja, vi som gillar VF vill ju hellre höra bra analyser som typ Herr Redaktören ger och jag läser tacksamt Björns och flera andras kommentarer som ger något. Christian delar fullt ditt tänk i ditt inlägg om Sjöström m. m. Kan vi inte på denna utomordentligt fina sida slippa sura kommentarer från trött...

Av Split Vision
2026-07-10 18:48

Så sant samma trötta människor.... Sjöström är sämst och alla domare är emot Frölunda! Suck.....

Av benji
2026-07-10 17:18

Håller med. Men samma trötta troll som bidrar med tugget...

Av STM
2026-07-10 16:42

Haha. :) Före något sådant pudlar Göteborgs politiker om Västlänken.

Av Henrik Leman
2026-07-10 15:23

Jag har så svårt att förstå detta förakt mot Sjöström & Co ?
Allt snack om han står handfallen och inte görs. Att nästa nyförvärv kommer bli Sundström, Borg, Carlsson?
Vad kommer detta ifrån?

Har ni gått igenom de senaste årens nyförvärv? Många av spelarna är spelare som en rad toppklubbar ...

Av Christian
2026-07-10 14:50

Det är antagligen där ambitionsnivån fortfarande ligger. Att få in en svensk spelare, eller åtminstone någon med erfarenhet från svensk/europeisk hockey. Om man hade velat så hade man redan kunnat plocka in en "no name"-transatlant likt LHC. Men det är antagligen där det kommer landa till slut ändå.

Av Kalle Kula
2026-07-10 13:42

Jag gissar på att Sjöström pudlar och tar in Johan Sundström i november på ett treårskontrakt.

Av Rasmus Lodén
2026-07-10 12:36