SMÅTT OCH GOTT
2026-09-10 12:39 | Skadade ex-frölundaiter 1

20 frågor inför SHL-premiären, till exempel den om den aktivare coachning

► Timrå–Frölunda. Och sex andra fräcka SHL-premiärer.
► Hockeyns lilla julafton är här – häng med.

Många frågor sitter man med så här dagen då SHL inleds för Roger Rönnbergs Frölunda och de andra 13 SHL-lagen.

Sitter ni också med ett antal frågetecken i skallarna så här just innan första SHL-pucken släpps för säsongen 23/24?
Här får ni några av mina.

FÖRST: NI HAR väl inte missat att ladda upp med podden? Alex Gustafsson och jag snackade Frölunda i knappt en timme under tisdagskvällen. Nedan Podbean – för Spotify klickar ni här.

***

Nå, rakt på mina tankar, sådant jag funderar på inför ännu en SHL-säsong.

1. Roger Rönnberg berättade tidigare i somras här på sajten att han planerar att coacha sitt Frölunda tuffare den här säsongen. Får vi se mycket eller lite av det? Och det här med att Rönnberg ska matcha forwards under matcherna medan Anders Burström ägnar sig åt individuell feedback – hur slår det ut?
Jag vill hävda att en aktivare coachning, alltså mer fokus på att optimera laget för att vinna varje match, så även i november/december, verkligen vore av godo. Detta har jag ibland saknat i Frölundas bås – agera, göra om, fatta snabba beslut när det börjar gå emot, när momentum kraftigt svänger över till motståndaren.

2. Jere Innala – är han på riktigt, kan finländaren ta med sig självförtroendet från försäsongen in i allvaret? Han kan självfallet inte näta varje gång han skjuter, men det vore enormt värdefullt för Frölunda om Innala fortsatte tro, fortsatte vara ett hot.

3. Mycket snack om hur bra kommunikationen varit i Frölunda, Roger Rönnberg tog upp det i måndagstexten nedan, han underströk det igen på onsdagen:
– Det bygger relationer, spelare som förstår varandra, tycker om varandra, spelar för varandra. Det är det viktiga, det här grovjobbet för långsiktig framgång. Det finns i det här laget.
Jag har en känsla av att det finns 13 andra SHL-tränare som känner precis likadant, så frågan är givetvis hur mycket det här rönnbergska snacket är värt. Men – jag hör från flera håll att det är en jäkla bra stämning i Frölunda modell 23/24, det ska vara en lättsammare grupp, och visst kan det vara så att i ett lag där alla tycker om varandra så är det lite större chans att någon har din rygg. Å andra sidan har jag sett vinnande lag där alla spelare inte älskade varandra, så … jag vet inte. Men det blir något att följa, gruppen Frölunda och sammanhållningen.


4
. Timrå har spelat nio hemmapremiärer (inte alla i SHL) utan att förlora, Frölunda har förlorat sina två senaste premiärer, hemma mot Timrå i fjol, hemma mot Brynäs året före. Senast Frölunda inledde en säsong på bortaplan var hösten 2016, då blev det 2–3 mot Malmö. Frågan alltså: spelar historien roll här?

5. Frölundas attackspel har verkligen varit konsekvent på försäsongen. Långt från ”fastna i hörnen”-hockeyn. Är det på allvar, håller det även i motgång eller får vi åter höra tränarklassikern ”Vi blev för runda?”

6. Malte Strömwall har förstås mer att ge men givet hur kort tid 29-åringen varit i Frölunda så han har överraskat positivt, inte bara för poängen utan för kroppspråket, farten, energin – detta har varit smittsamt. Lite som när Anthony Greco bestämde sig för saker, ni vet. Fast Strömwall får nog ut mer. Frölunda hoppas på det, hoppas verkligen på det, den här killen behöver vara en toppspelare för Frölunda.

7. Strömwall med Innala och Gustav Rydahl (som tycks på väg upp) kan visa sig vara en av SHL:s vassaste kedjor. Det samma kan sägas om Timrås Jonathan Dahlén, Anton Lander och Filip Hållander. Mm, den duellen blir intressant i afton.

8. Frölundas power play, speciellt PP1, ser sylvasst ut på papperet. Kan Henrik Tömmernes leva upp till de enormt höga förväntningar som han på sig? Han är ju backarnas Linus Omark, så att säga. Apropå Tömmernes och allt beröm som öses över den gubben så hakade legendaren Håkan Loob på nyligen, han sa till shl.se:
– För mig är det en franchise player. Han kan driva en hel organisation med sin kapacitet.

9. Får Lasse Johansson en kick av att jobba med kompisen och gamle mentorn Peter Iversen igen? Kan denne lyfta Frederik Dichow? Mer här, förresten, på lördag.

10. Hur mycket av snacket i TV4 i kväll kommer handla om Joel Lundqvist? Hur ofta under säsongen kommer Roger Rönnberg, Max Friberg och de andra få svara på frågor om ikonen från Åre, Båstad och Hönö? Och, vilket ju är lika intressant, hur blir det när Joel för första gången ska vara expert på en Frölundamatch? Lillebror Lundqvist är dock ännu inte riktigt redo att börja sitt nya TV-jobb, enligt hans Instagramkonto var det i alla fall inspelning av Mästarnas mästare så sent som för några dagar sedan.

11. Hur länge dröjer det innan Mats Rosseli Olsen vågar testa en riktig hockeyträning? Inte allt för länge, tror jag. Och (hållna tummar!), om allt går bra, är det rimligt att norrmannen går rakt in och spelar SHL-hockey eller behöver han lånas ut för att testa sig själv, sin kropp? Nå, allt detta är förstås sekundärt jämfört med den stora frågan – att ”Rosse” ska slippa framtida men.

12. Blir det här första säsongen sedan 2006 (Modo) då ett lag förlorar premiärmatchen men framåt vårkanten ändå tar SM-guld? Tänk så viktig starten på en säsong är ändå. Jag skrev om det i går – klicka här för att läsa mer. Lite intressant att … ska man nödvändigtvis torska en premiär, då ska det vara mot Timrå.

13. Hur går det för SHL:s stora enigma – Leksand? Nu när fler än jag börjar ifrågasätta att Björn Hellkvist fått ut så lite av sitt ofta profilstarka lag, är det kanske då Marek Hrivik, Peter Cehlarik med flera börjar leva upp till stjärnstatusen? Det skulle faktiskt inte förvåna mig. Inte motsatsen heller, å andra sidan. Absolut inte. Enigma, som sagt.

14. Kan Oskarshamn göra det igen? Alltså skaka lite på sig, hämta in nya spelare, få dem att blomma (inte ”ut”) och lira stor hockey under Martin Filander?

15. Hur blir det i Scandinavium i vinter, lika tyst och tråkigt som det ofta var förra säsongen eller något mer livat?

16. Kommer Juhani Tyrvväinen skapa rubriker på sedvanligt vis? Kan Linus Omark och Pontus Andreasson bara fortsätta där de slutade vårvintern 2022? Luleå är spännande, tycker jag.

17. Simon Ryfors, hemma från två år i AHL varav det senaste riktigt bra. Gustav Rydahl, hemma från ett år i AHL, ett som inte var så där värst bra alls. Hur lång tid behöver de för att hitta tillbaka till sina gamla jag – och vem gör det bäst? Två potentiella toppcentrar i SHL.

18. Kommer någon kommentator utöver Lasse Granqvist och Patrik Westberg ha lärt sig skillnaden på ”var” och ”vart” eller är det fortfarande en orgie i kräkframkallande ”Vart är pucken?” nu när C More blivit TV4?

19. Om jag hoppas att i alla fall några fler supportrar än förra säsongen ska ha förstått att svenska domare är bra, därför inte standardkritisera med meningar av typen ”Åh, den svenska domarstandarden är för låg” – är jag toknaiv då? Sannolikt. Men jag tar den smällen. Envis är mitt mellannamn.

20. Fyra klubbar lever inte upp till de ekonomiska kraven som ska gälla 2025, alltså att det egna kapitalet ska vara minst tio procent av omsättningen. Botten ser ut så här:
Örebro – 8
Malmö – 7
Linköping – 6
Timrå – 5
Givet terrorhot, inflation, hög ränta, ökade bränslekostnader, fan och hans mormor – fixar alla klubbar elitlicensen efter säsongen 23/24? Då är det förresten åtta procent som är gränsen. Ökar till tio säsongen efter.

***
”Lilla” julafton? Ja, riktiga julafton, stora julafton, det tycker jag är när första slutspelspucken släpps. 24/12? Äh, den är ju mest för barn och går lite utanför toton, tycker jag.

***

37 Kommentarer

  1. Vi får också hoppas att TV4 uttalar Karlskrona bättre.

    Staden bär namn från våra kungar, Karl. Alltså borde TV sluta säga Callskrona. (Callskrona som i Calle.)

    ”Karlskrona stad, uppkallades efter sin grundare Karl XI
    Det stora militärområdet och varvet påvisar att Karlskrona som rikets södra port länge ansågs vara en mycket viktig stad att försvara. Än idag bedrivs verksamhet på Karlskronavarvet. Karlskrona var alltså tänkt att överta Stockholms plats som rikets huvudstad men dessa planer realiserades aldrig.”
    Källa Wikipedia

  2. Personligen tror jag att Timrå är ett av två lag som spelar final i vår. Ruggigt nyfiken på kvällens match. Tror att det blir en fartfest de luxe.

  3. Jag tycker att en sån banal sak som att få se det nya? bortastället ska bli intressant att beskåda. Blir det grön hjälm och byxa eller röd hjälm och byxa som förra säsongen. Hoppas på det förstnämnda.

    • Ovster: För alldeles mig själv kallar jag Frölunda för ”Vattenmelonerna”.
      När det handlar om hemmastället med det gröna på topp (ytterskalet), därefter de vita taggarna (innerskalet) och till sist det röda fruktköttet. Visserligen upp och nedvänt det hela. 🙂

  4. Äntligen kör det igång, en spännande och oviss säsong framför oss. Hoppas givetvis på Götaplatsen nästa vår, det är möjligt men det finns en del gupp på vägen som skall forceras. Blir en tuff utmaning ikväll, hoppas ändå på seger.

    • I Expressen igår sa Sanny att Frölunda, Färjestad och Rögle var hans guldfavoriter, med Växjö och SAIK i andra hand.

  5. Sitter fast i Kroatien och kan varken se kvällens match eller lördagens match och det känns ju sådär ( dock självvalt)!
    Apropå stämningen i Kålleseum så försvann den väl när Goa Gubbar tog över efter att Frölunda tagit sig tillbaka till finrummet i början på 90-talet!

    • Var grym stämning från säsongen 2000-2005. Det var ju ett jäkla tryck och en mardröm att komma och möta oss för motståndarna och vi vann ju nästan varenda hemmamatch.

      • Det har du rätt i men det hade mycket lite med GG att göra! mer kontentan av bra spel och bra spelare och det fick igång hela publiken! Som förr!!!

        • Ja absolut hela arenan höll ju igång det var magiskt och man får ju gåshud när man tänker tillbaka på den tiden när Johnson , Kallio och Niklas Andersson var inne och snurrade

  6. ”Å andra sidan har jag sett vinnande lag där alla spelare inte älskade varandra, …”
    En tänkvärd rad från Leman.
    * Var är pucken – varthän tog den vägen? 😉

    • ”Var är pucken, broder,
      ge mig pucken, broder,
      ängslan och skräck jag känner,
      var, var, var?”
      Fritt efter Povel

      Tror det blir tufft mot Timrå.

      • Älskar hur du får in snillet Povel här på sajten! Brukar sjunga den dagarna före julafton när jag fixar med skinkan: ”Var är svålen …?” 🙂

      • Chandler: Vi får väl kanske ändå hoppas på det motsatta vid denna nypremiär – åter mot just Timrå IK. (Om ingenting annat – så är det i varje fall bortaplan för Frölunda denna gången.)
        * Min favorit låt med Povel är ”The Gräsänkling Blues”. 😉

          • ”Den sista jäntan”, sjungen av Monica Zetterlund, mycket bättre blir inte svensk musik.
            ”Ta av dig skorna”
            Ta på dig skridskon… 😉

        • Ja Edward, Gräsänkling Blues sjunger jag ofta på, dessutom kan den vara den första blues som blev populär i Sverige?
          Men det är svårt att sålla bland alla Povels höjdare, Ittma Hohah är en annan favorit.
          Hoppas nu bara Frölunda får upp kokosnöten Timrå…

      • Jämfört mot det som varit tidigare i år. Ända sedan man ändrade får CMore till TV4 så har det varit blandat med extremt ljusa sändningar till bristande bildkvalitet rent generellt.

        • Håller med dig till 100 där. Otroligt dålig kvalitet. Tar för givet att det används bättre kameror/kameramän nu. Matchen i Åby hade kameramannen inte ställt in focus alls, bilden var ju suddig. Matchen mot Rögle var väl den ljusstarkaste matchen man bevittnat. Tror det var rookies även där, inklusive bildproducenten i bussen som skickade iväg denna skräpbild.

  7. En hoppas att de börjar visa repriser på fler situationer än mål och nästan mål.

    Det känns verkligen som bågen är spänd till max med alla spännande nyheter och ändringar i truppen, men aldrig för har tiden till panik i klubbar som knackar varit kortare.

    Egen reflektion efter gårdagens kommentarer om Frölundas ekonomi och Got event. Damerna ska stå sig ekonomiskt på den fria marknaden. Herrarna ska få stöd av kommunen.

    Släpp pucken

  8. Timrå har vunnit rubbet på försäsongen.
    Värdet av det går alltid att diskutera.
    Men ger nog en skön känsla i truppen.
    Men jag tror att kvällen i Medelpad tillhör Frölunda.

  9. Premiären, finns nästan ingenting som slår just denna dag, går som på moln att de äntligen är dags igen!

  10. Jag tycker det ska bli intressant att höra om kommentatorerna har lärt sig att David heter Edstrom och inte Edström.

        • Jo, det hörde jag, men det var ju inte så konstigt, killen hade fått fel papper, ändrade sig sedan när någon påtalade det hela. Alla nya kommentatorer kan inte alla spelare i alla lag.

  11. Surt att man inte längre har abonnemang på Cmore/tv4, jag avslutade det innan sommaren, det är alldeles för dyrt så jag kommer nog inte skaffa det igen.

  12. Timrå fem mot tre var väl en helt rättvis bedöminig?tyskens crosscheckingar mot rydahl var väl helt ok. Det är DETTA som jag reagerar mot ….

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Köln–Frölunda 5–2 – snabb analys

► Frölunda föll 2–5 mot Köln inför storpublik i Lanxess Arena. 18 104 – nytt CHL-rekord. ► Här hör ni...

Unge Max trivs med veteranerna Lasu och Friberg: ”Koll på läget”

► Matchdag: Frölunda är i Köln för att lira hockey inför drygt 17 000 (CHL-rekord!) öldrickande och korvätande...

Det blir en ljudkuliss modell maffig nere i Köln: ”Vi mot dem”

► Det är ingen vanlig match när Frölunda spelar CHL-hockey i Köln. Storpubliken – och svensktränarduellen. ► Frågetecken för två...
Senast kommenterat

+1 Mogge, ju tidigare vi är ute desto bättre. Fokus på SHL.

Av oscar björn
2026-09-10 23:35

Håller med Andreas, CHL är kul!

Av Tommy Nilsson
2026-09-10 22:48

Jag delar inte den åsikten. Alls.
Är vi med i en turnering så ska vi gå för att vinna den.

Av andreas
2026-09-10 22:44

Svag insats idag. Tydligt att man inte klarar spel när det blir tuffare samtidigt så tog det till 3e tycker jag innan man började attackera målet. Var svårt att ta sig in och styra skott som Köln klarade galant

Av Virlank
2026-09-10 22:35

Nej, Frölunda gjorde ingen bra match. Men det är också lärorikt. Ger anledning att granska spelet och prestationen på ett annat sätt än vid en knapp seger.

Frölundas saknade spelare hade gjort skillnad: Folin, Nilsson samt Lindholm, Thorell och Graeme Clark!

I övrigt, inga skador och mål av ...

Av Karl Forsberg
2026-09-10 22:29

Inget att hänga läpp för. Bra försäsongsmatcher, men ser gärna att det blir en kort CHL resa. Det här behöver dom inte hålla på med under SHL säsongen. Prioritera gärna SHL tack.

Av Mogge
2026-09-10 22:24

Så istället för att bemöta det jag skriver, som du tycker är galet, väljer du att kalla mig troll? Bara av den anledningen att jag inte skriver ofta nog för att du ska ha sett mina inlägg? Visst, jag skriver sällan, men tycker att man kan visa respekt nog att undvika personliga påhopp för den delen

Av Marcus
2026-09-10 22:20

Ovster, förra matcherna tycker jag han var otroligt bra. Men denna matchen var väl ingen som stack ut? Tycker de flesta gjorde väl mycket misstag, sen var ju isen inte den bästa. Då får man göra lite som Köln spela, upp till back och skott på mål med styrningar.

Av Björn
2026-09-10 22:13

Nummer ett, har aldrig sett dig skriva här inne. Tycker du resonerar helt galet, så får inte ihop detta alls, därav skrev jag troll.
Såna här personer har vi haft rätt mycket av i detta forum som skriver ibland och sen bara försvinner från denna sidan.

Av Björn
2026-09-10 22:08

Hade glömt av Tyrväinen hur äcklig/ful han är i spelet! Sen så kan man ju omöjligt tycka om Bulan heller....!
Är orolig över Olausson, mängder av felpass, han gör allt annat än glänser....inte ens medioker. Ser inte riktigt hans kapacitet om han nu haft någon. Scoutingen här ifrågasätts av mig i al...

Av Ovster
2026-09-10 22:01

Håller med Kalle Kula. Ingen slump att RO valde vissa killar att starta i 6 mot 5. Inte var det "namnen" iaf. Om man vill känneteckna våra PP i termer av egenskaper så tror jag de också skulle täcka lagets totala insats. Besviken.....

Av lgk
2026-09-10 22:01

Ja, blir ju speciellt påtagligt i PP och PK... där man får börja jaga direkt vid tekningsförlust

Av Marcus
2026-09-10 22:01

Vi måste få in en center så lite vunna tekningar kommer bli skadligt i shl

Av Hampus Olofsson
2026-09-10 21:59

CHL-matcherna är ett ruggigt bra försäsongsupplägg. Ömsom vin ömsom vatten. Rätt killar som fick näta ikväll mot ett bra motstånd.
Bara bryta ihop och komma igen.

Av STM
2026-09-10 21:59

Ingen blev skada. De svagaste länkarna i den svaga centrallinjen, Noa Hasa och Liam Dover Nilsson, levererade. Kunde varit värre.

Av Karl Forsberg
2026-09-10 21:57

Okej, vem det nu är. Har du något konstruktivt att komma med eller ska du fortsätta med att kalla andra trolls för att de inte delar din åsikt?

Av Marcus
2026-09-10 21:57

Kopia av söthöna.

Av Björn
2026-09-10 21:56

Så om man har andra åsikter så är man ett troll? Höj nivån lite Björn!

Av Marcus
2026-09-10 21:55

Marcus, känns som ett troll.

Av Björn
2026-09-10 21:54

Om att dumpa och stångas i sarghörnen är att ändra spelsystem... ja :)

Av Marcus
2026-09-10 21:54