► Viktor Stålberg vaknade nog och mådde jäkligt bra i dag.
► Knappast Philip Larsen. Och inte Victor Brattström heller. Men den sistnämnde har i alla fall gjort ett jäkla bra avstamp för framtiden.
► Några rader om ex-frölundaiter här, i väntan på mer om dagens lag, inför semifinal 2 mot Luleå i kväll.
I RYSKA HOCKEYLIGAN KHL tog sig Johan Sundströms gamla klubb Avangard Omsk vidare till final i går.
4–2 på Salavat Julajev från Ufa.
Men det tog tid att vinna match 6 och säkra avancemanget – först tio minuter in på tredje övertidsperioden sköt Aleksej Bondarev matchens enda (!) mål.
And shot #70 gets past Metsola. #GagarinCup pic.twitter.com/pj7iejPPBM
— KHL (@khl_eng) April 8, 2019
Han som tog fajten framför mål och såg till att pucken slank förbi skymde målvakten Juha Metsola.
Viktor Stålberg.
Han som försökte hjälpa sin målvakt men istället såg säsongen ta slut:
Philip Larsen.
Två ex-frölundaiter med diametralt olika upplevelser den här måndagen: lycka för Stålberg, sorg för danske Larsen.
För Stålbergs Avangard väntar final mot antingen CSKA Moskva eller SKA St Petersburg, de båda klubbarna gör upp i match 7 i dag tisdag.
Två ex-frölundaiter är båsdörrsöppnande målvakter: Lasse Johansson i CSKA, Magnus Hellberg i SKA.
Philip Larsen, 29, har kontrakt med Salavat Julajev en säsong till, för Viktor Stålberg, 33, går kontraktet med Avangard ut, men blir det inte en fortsättning i KHL så kan Lerums BK-produkten välja och vraka bland kontraktserbjudanden från NLA i Schweiz. Viktor gjorde succé senast han var där, i Dan Tangnes Zug.
***
Fantastisk prestation av Oskarshamn i går, laget har verkligen varit bättre än Timrå när det gällt som mest.
Vi såg det åter igen: laget underifrån har en fördel, det knyter sig lätt för spelarna i det lag som har allt att förlora.
SHL, hockeymördare?
Yeah, right.
Bland det mest patetiska jag vet, det snacket.
Timrå har inte fått bra måvaktsspel från Niklas Svedberg, i match 7 i går fick Frölundaprodukten Victor Brattström göra sin SHL-kvaldebut, och han skötte sig alldeles utmärkt.
22-åringen vaknade säkert ledsen och besviken efter förlusten, men nu när ett nedflyttat Timrå – med gamle Frölundasportchefen Kent Norberg i spetsen – måste riva alla kontrakt och börja om kanske det är så att Brattström visat nog för att vara nummer 1 mellan stolparna i allsvenskan nästa säsong.
En bra vinter i Medelpad, kanske två, så är han redo för större saker.
Precis som Johan Mattsson var efter sina år i Timrå.
Brattström lämnade förresten Frölunda våren 2016 för Timrå, detta i ett läge då Göteborgsklubben valde att gå på Arvid Söderblom för framtiden. Minns jag rätt ville Frölunda skicka ut Brattström i seniorhockeyn som 19-åring (som Söderblom i Hanhals Kings), han och agenterna valde istället ännu en J20-säsong fast med Timrå, sedan ett naturligt steg upp i den klubbens A-lag.
Ingen kan i dag säga det var fel. Tvärtom.
***
Djurgården lyfte när Färjestad tog korkade utvisningar och redan axelskadade (är jag säker på) stjärnan Jacob Josefson tacklades bort från semifinal 2.
0–2 blev 5–3, men jag har ändå svårt att se mitt Stockholmstips gå in.
Inte spelar väl Färjestad lika dumt framgent?
Men Dick Axelsson, vilken kung han är på isen för tillfället. Lägga av? Lägg av!
***

