► Frölunda förlängningsföll (2–3) hemma mot Luleå i kvartsfinal 1, Anton Levtchi avgjorde i power play.
► Här får ni snabba analysen. Tisdag morgon har ni en krönika att sätta tänderna i.
SMÅTT OCH GOTT
Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Luleå 2–3
Det går inte att kommentera detta inlägg
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Senaste nytt
Senast kommenterat

Tycker vi gör en bra match, men bjuder på målen. Skoterraggarna kommer få det jobbigt om vi kan fortsätta trumma på.
Den där Stridh, är han med i någon cirkus tro?
Kanske dags att ersätta ena domaren med AI istället? Kan ju inte bli så mycket värre eller? Alternativt kasta upp ena huvuddomaren i situationarummet som kan ta 2or retroaktivt via kamerabilderna…. 3 stora direkt matchavgörande domarskandaler redan och vi har bara kommit till kvart 1 😅
Vi bryter ner Luleå över tid. Märktes ikväll. Frölunda ÄR det bättre laget. Synd domarkåren skämmer ut sig ännu en gång!
Holm, arma lille stackare. Vågar inte ta en av årets tydligaste utvisningar utan står och viftar res dig upp. Fy fan. Ett sånt jävla skämt till domare. Först djurgårdsmålet mot Malmö. Sen detta. Man skäms å SHLs vägnar.
Sicket j-a bottennapp 😡
Tyckte inte det var en slutspelsmatch övet huvudtaget slappt slött å liknöjt som det sett ut efter nyår ingen vilja från energispelare som Lasu å Friberg mfl ! Sen kan mnan alltid skylla på domare och så det övslöjar bara sin egen inkompetens !
Vad är du för en jävla flane?!
Detta Luleå saknar ändå sin bästa back (Sellgren).
Tveksam om jag vill se Lasse i nästa match, även om Normann skulle haft något av målen. Lasse har varit direkt svag efter nyår, kanske plågas av någon skada.
Johannesson gör verkligen ingen bra match. Om man har tappat förtroende för Egli, kanske man skall spela Hasa där. Stenberg gör ett fantastiskt assist till NDN, men utöver det var den kedjan alldeles för veka i egen zon och jag har aldrig sett någon som ramlar runt så mycket som NDN gör. Är inte säker på att man skall behålla den kedjan intakt….
Luleå kom in i zon för lätt längs sargerna och kunde enkelt etablera spel, vi måste stänga till lite bättre där och lyfta ut fler puckar. Sen slog de flera icing när de var trötta, vi vann de efterföljande tekningarna för att lägga enkla lyft på mål, istället för att etablera spel, tror det var tre gånger.
Nu vet vi, Luleå är INGEN drömmotståndare och det är väldigt tveksamt om vi överlever den här kvarten. Vinsten mot Malmö i omgång 52…..Kan vara säsongens sämsta vinst. Ja, det är svårt att lägga sig…
Peterson-kedjan var fantastiskt bra, vad kul att se hur de krigade fast pucken gång efter gång! Vi hade behövt ett mål från firma 25-21…Inte säker på att Lindholm skall vara i den kedjan. Jag hade kanske flyttat tillbaka honom med Stenberg, chansat med Weiss eller Thorell med finnarna.
Johannesson är helt talanglös obegripligt hur han kan gå före Egli !
Weiss hoppas jag man inte tar in i laget, nu har vi höstens lag, det som spelade bästa hockeyn.
Vet inte om Weiss är ett dugg sämre än Thorell och NDN. Problemet är ju VAR han isf skall spela.
Nu ”spelar man in” en iskall Thorell, frågan är om man har råd med det. Han var fullständigt anonym idag och i nuvarande form är Weiss MYCKET bättre.
Pissdomare.
Ska inte vara utvisning på Nilsson. Lueå spelaren tappar skäret innan klubban kom dit. Så felbedömt av domaren. Och sen den ultra mega solklara trippingen på Cederqvist, tittar ju Holm på med båda j@vla ögonen men tar den inte. Får inte ske sådana misstag. Tömmernes blev hakad i Pk med bara en sådan grej. Så tacka domaren för denna förlust!
Blir inget långt slutspel med detta lag tyvärr. För många medelmåttiga spelare
Regel nummer 1 för en domare. Du kan aldrig släppa en solklar utvisning sen ta utvisning på andra laget när de är typ identisk utvisning. Då måste du släppa den andra också.
Finns inget försvar på detta, de gör mig så jävla förbannad. Betalar dyra biljett i ett slutspel och så får man återigen se domar misstag, som inte får hända. Trött på denna jävla ligan alltså.
Ja va fan ska man säga???? Att vi ska behöva nöja oss med dessa slantsinglande zebror…… det är för lågt!
Hoppas man tar detta som Malmö gjorde efter skandalen i 1:a 8-delen, gå ut och kör över asen på onsdag!!!
Man ska ju inte säga saker i affekt och om jag väntat en timme så hade jag nog lugnat mig, men fy-jävla-fan, Leman? ”såg ut att trippas”???
Vet att du aldrig kommer dig för att kritisera domare, men igen…va???
Vi får väl se hur detta tar sig. Det är ändå fascinerande hur många det är som riktar sitt intresse till domarna. Det är oerhört sällsynt att en domare avgör en match. Ännu mer ovanligt för att inte säga omöjligt att desamma avgör en serier av matcher. Sluta nu att fokusera på det. Frölunda var helt enkelt inte tillräckligt bra ikväll
Så sant. Men nån gång per år så kostar jag på mig att ventilera saker jag normalt bara mumlar i soffan… 🙂
För många som under presterar. I ett slutspel ska man ha sin bästa form och där är vi inte tyvärr. Ibland har vi svårt att lyckas slå två pass i rad på bladet till varandra :/
Väldigt många spelare som gömmer sig. Saknar finnarna. Tror inte riktigt på den kedjan. Oavsett om det är utv eller inte så blir det match avgörande. Frölunda sköt fördåligt o har svagt PP trots 1 mål. Man var ringrostig men 3e var bra. Nr 8 som ska vara toppspelare är inte bättre än 7e back. Så mycket måste bli bättre. Luleå skrattar just nu åt vf.
Vilken jävla idiot gör om alla kedjorna i omgång 52, spelar en bra match som inte gället något för att sedan gå in så i ett slutspel?
Spot on. Finnarna bleka, i synnerhet Innala.
Johannesson kan nog behöva en försäsong för att komma in i det. Just nu gör han en del misstag.
Nu måste väl ändå någon runt laget se vad felbyggt detta lag är. Flertalet backar som inte kan vrida på huvudet och se vart motståndarna är
Och ständigt dessa felpass i egen zon. Tror det behövs en rensning De Luxe och få in lite tyngd och jävlar anamma i laget för detta håller inte alls.
Högberg har verkligen inte varit bra på länge, och producerar knappt något sett till att offensiven ska vara hans styrka. Fyller år på mål ett. Sedan är det hönsgård vid mål två, och sist men inte minst så är man fortsatt extremt trubbiga. De här ”spelskickligare” spelarna som Robban gillar, gör inte så mycket med sina noll mål.
Folin måste gå in och markera mot Nurmi! Ta en fight om så behövs. Bidra med fysik och småfult spel. Precis som svinet Engsund gör byte efter byte. Gillar inte att säga det men gör vad som krävs för att vinna!
Domarkåren har stått för horribla insatser denna säsong.
Och man hade ju förhoppning om att det skulle bli skärpning i slutspelet, men där har dom under dessa få matcher varit ännu värre. Jag trodde att botten var nådd under grundserien, men tydligen fanns det en ny botten ännu längre ner.
Frölunda ger bort den här segern. Blöta framör eget mål och odugliga när målchanserna dyker upp. Ingen bra kombo.
Att domarna är fullständigt värdelösa vet ju alla tedan om, att först släppa en solklar utvisning och sedan blåsa för en annan när en spelare tappar skäret säger det mesta.
Tragiskt värdelösa är vad de är, hoppas de dömt färdigt efter detta nya haveri
Nästa match får vi se vad det här laget är gjort av! Laget som vinner på onsdag tror jag går vidare,
Finns det någon rättvisa så vänder vi detta. Folket som håller på Luleå är ju helt efterblivna. Bisarr läsning på sociala medier
Vår centersida inför nästa säsong ser skrämmande dålig ut
Hasa blir väl tredjecenter 😂
Smärtsam förlust. Men, man kan inte gå igenom ett slutspel utan motflyt och domarmissar. Gäller att ladda om och använda frustrationen som bränsle. Mycket som var bra idag – går att bygga på!
Det är så jäkla många gris-aktioner av Luleå som är perfekt i SHL där mer tillåts. De är verkligen rätt fula rakt igenom. Otrevliga som satan. Det ska hånas, det ska hakas, det ska bråkas, det ska förstärkas, det ska fuskas vid varje icing och de gör allt för att komma in under skinnet. Det är precis som Skellefreå bara värre. Allt för att vinna – även om det är pinsamt och skämmigt. Det är så många märkliga individer i det laget.
Shinnimin, Laaksonen, Engsund, Brome, Nurmi, Hedqvist, Gustafsson.
Det är så många som ska hålla på och äckla sig konstant och det är så irriterande att det funkar? Det har inte gjort det tidigare, men nu funkar det. Bulan och de andra har lyckats få alla märkliga skallar under samma game plan. Det är så jäääävla irriterande när det går dåligt men så fruktansvärt kul när det går bra och jag hoppas att de blir rejält hånade av Frölundas spelare när de ska på semester. Ruskigt pinsam klubb rakt igenom. Oetiskt.
Spelsystemet är också oerhört fegt samtidigt och en sorglig utveckling på svensk hockey. Kolla hur förlängingen startar. Det är betongförsvar och 131, 2026, av svenska mästarna. Skämmes och tacksam att sånt aldrig hade hänt i Frölunda. Vi hade aldrig kunnat spela som dom och ha sådana spelare. Det går emot Frölunda som förening. Det är bara Luleå och Skellefteå som kan ha det.
Helt exakt min åsikt också, allt du skriver!
Affe05, du beskriver precis det som jag tycker om Luleå. Fruktansvärt irriterande attityd och spelsätt. Hade Frölunda betett sig som dem, hade jag lagt ner ishockeyn. Uppskattar hård kamp och bra spel. Men den här ”vinna till varje pris-attityden” … fusk och fulspel borde det heta, och det gör mig beklämd.
Bra skrivet!