► Frölunda får tillbaka Isac Heens till kvartsfinal 6, Henrik Tömmernes kallas ”frågetecken.”
► Robert Ohlsson bjöd på ett rubrikvänligt citat.
Ohlsson: ”Det är ju en finalmatch vi ska upp och spela”
Ohlsson: ”Det är ju en finalmatch vi ska upp och spela”
Ohlsson: ”Det är ju en finalmatch vi ska upp och spela”
Ohlsson: ”Det är ju en finalmatch vi ska upp och spela”
► Frölunda får tillbaka Isac Heens till kvartsfinal 6, Henrik Tömmernes kallas ”frågetecken.”
► Robert Ohlsson bjöd på ett rubrikvänligt citat.
► Frölunda får tillbaka Isac Heens till kvartsfinal 6, Henrik Tömmernes kallas ”frågetecken.”
► Robert Ohlsson bjöd på ett rubrikvänligt citat.
► Frölunda får tillbaka Isac Heens till kvartsfinal 6, Henrik Tömmernes kallas ”frågetecken.”
► Robert Ohlsson bjöd på ett rubrikvänligt citat.
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Framåt VF!
Hade velat se
Normann givetvis i kassen.
Hasa – Egli
Högberg – Nilsson
Heens – Folin
Wahlberg
Cederquist-Peterson-Thorell
Innala- Ruotsalainen-Westergård
Lindholm Niederbach-Stenberg
Born-Lasu-Friberg
NDN
Du vill sätta en av lagets formstarkaste och vassaste forwards som extra? Du vill inte spela Johannesson alls? Okej, det är ju förste april, men … 🙂
Nå, kul med olika åsikter.
NDN är jag turdelad kring.
Ja han är en av de som visat bäst form i slutspelet men samtidigt tycker jag han ofta tappar puck samt har svårt med balansen.
Johannesson ser jag tyvärr inte alls poängen med. Tycker inte alls att han ens visat mkt av de offensiva kvalitéer han ska ha och är anledning till att han värvats som en ledande offensiv back.
En Egli fast ännu lojare och vekare i närkampsspelet samt svag defensivt.
Respekt för åsikterna.
Helt rätt analys ”Ninjan”..!!
Håller med om allt👍
När jag igår inför matchen tog upp det här med att laget inte spelar fysiskt nog fysiskt skrev du följande ”Problemet: för få mål, för dålig effektivitet.”
NDN kvalar väl in där, även om det ser bra ut fram till själva avslutet?
Noah, likt de flesta andra i Frölunda, skulle behöva avsluta lite bättre . Men de gör mycket bra fram till det sista lilla. Förhoppningsvis, för Frölundas del, får några av dem till det nu.
Johannesson glider mest runt. Att backchecka stenhårt efter tappad puck i offensiv zon finns inte. Verkar faktiskt allmänt vilsen.
Ser aldrig ut att åka i maxfart
Det hoppas jag med.
Pressen ligger mest på Luleå nu. Det här kan glida dom ur händerna. Jag vill ha en skön påskhelg. Frölunda go for it.
Definitivt!
En torsk igen imorgom å en match 7 i Gbg är ett mardrömsscenario för dem!
Nu kan de inte heller vara lika avvaktande som jag upplevde att dem var i den första halvan av matchen där det mest kändes som att de spelade på att Frölunda behövde gå framåt fär att vinna matchen och så länge Frölunda var oförmögna att överlista Ward var det lugnt.
Således inte heller förlita sig på att Ward ska klara att hålla kvar dem i matchen.
Ett lite mer framåtlutat Luleå kan öppna upp mer bakåt, samt tror inte att de orkar hålla uppe tempot vilket ska tala för Frölunda.
Kloka tankar!
Har vi bara is i magen imorgon då kommer vi få många fina kontringar och då gäller det att stänka dit den. Inte ta ett mjukt skott rakt i magplattan, utan distinkt upp i taket. Fundera inte ens på en passning i ett 2 mot 1 läge tex, om det inte är vidöppet för det, utan gå på avslut.
å dra dit eventuell retur!
Blir inte ett dugg förvånad om Robban har haft kontakt med Roger. Låter så när han pratar i dom termerna att det här är en finalmatch. Roger brukar gilla sånt.
Tycker Hasa såg riktigt bra ut. Pigg och stark i kamperna. Om Heens är tillbaks så får nog Johannesson kliva undan. Om Tömmernäs också är tillbaks tycker jag att Folin blir sjunde back.
Heens är tillbaka, som jag skrev i texten så får Johannesson inte alls ”kliva undan”, han gick i par med Folin. Du kan se backparen i texten, Jan.
Om Tömmernes (det tror jag inte) skulle göra snabb comeback, då ryker Hasa.
Eller … förlåt, var det bara din önskan hur du skulle vilja att Frölunda formerade backarna? All respekt för det, givetvis. 🙂
Visst är Tömmernes näsligt bra just nu och säkert har han varit på Näset och kanske har han även lite nästäppa, men… Han stavar fortsatt med E 😁
Sen är det svårt, flera viktiga, ledande spelare som inte alls nått upp till/visat sina bästa nivåer den andra halvan av säsong inkluderat i kvartsfinalserien nu.
Högberg, Folin, Lindholm, Lasu, Niederbach, Thorell men problemet är, så många kan man ju inte sätta åt sidan och vilka skulle spela istället?
Högberg var jättebra i går, Niederbach gjorde sin bästa match. Bara som exempel.
Även Lasu stark
Absolut. Han är ju i princip aldrig dålig.
”- De är jättetrötta. Vi är starka.”
Det kostar på, att forechecka hårt som Luleå väldigt gärna vill göra.
Därför Frölunda, snabbt ut ur egen zon och fortsätt kom med hög fart i mittzonen – samtidigt i anslutning med goda varierande passnings möjligheter till medspelarna.
Man får hoppas att det stämmer, men ser man till hur lite Luleå skapade igår (även om de då var giftiga) så finns det ju fog för det! Vore trevligt om man kan få till en mer övertygande överkörning imorgon kväll, såväl spel- som målmässigt! Är så trött på allt gullande med Luleå och Gubbmark nu, vill att de åker ut så vi slipper höra mer om dem!
Haha … ”Gubbmark” 🙂
Edward: Var nån annan som skrev det i nån matchtråd (minns dock inte vem), tyckte det var fyndigt så jag lånade det! 😊
Grönlund kostade 30 tkr/mån och Johannesson 300 tkr/nån så kravbilden på Johannesson är hög och han har hitintills visat mindre än Grönlund
Tänk så mycket skäll jag fick, mest på Twitter men även här vill jag minnas, när jag skrev att supportrar skulle ha rimliga förväntningar på SJ givet att han kom från en tuff tid i Nordamerika.
Så det kan gå …
Nu delar jag inte alls din åsikt, så svag har killen absolut inte varit, men rimliga förväntningar står jag fast vid.
Jag väntar med att hänga honom till hösten, förutom hans personliga förutsättningar så har han ju landat i ett krislag så det är ju allt annat än bra förspänt! Ser ju i stunder att han har stor potential. Det vi sett överlag är ju en kollektiv kollaps, får hoppas Eglis flytmål igår var början på vändningen! 😊
Hoppas det finns lite ”Leman-hjälpen” i resonemanget med RO om 39 skott🙏 Den lilla del av träningen jag såg handlade om avslut 3 mot 3 på kortsidan i en zon. Såg kul ut och en hel del MÅLskott ”högt upp”. Gänget såg också ut att ha kul!! Därefter 10-12 man som tränade skott, styrningar mm.
Låter lovande, alla ser ju på Toms fina exempel på vad som krävs! Tragikomiskt bara att det ska krävas att en defensiv klippa visar vägen för våra målsumpare! 😅
Jag förstår inte riktigt kritiken mot Samuel Johannesson. Han dominerar inte, men givet återkomsten från en mindre lyckad sejour i Nordamerika, tycker jag han gör det bra.
Angående bristande effektivitet; här finns några saker att ha med sig. Det finns målgörare i Frölunda. Segern med 7-0 i match 2 visar det. Men Luleå har ett erkänt starkt försvar, och det är ett lag som ”på papperet” är bättre än guldlaget från ifjol. Att vinna matcherna med stora siffror varje gång är orealistiskt. Men bättre effektivitet är önskvärt och rimligt. 2-3 måls marginal mål slutet av matcherna skulle kännas bra 😁
När det är öppnare spel blir det fler lägen som är öppna. Men när Frölunda trycker på riktigt hårt framåt, som igår, då backar hela Luleås femma in framför Ward. Det gör det tufft att komma in framför mål, och eftersom Ward är en storväxt och kompetent målvakt så blir det svårt att få in pucken utifrån. Men med mer skärpa så går det.
Hoppas att Tom visar NDN med flera att det är krysset man skjuter mot om det ska bli mål – inte målisens klubbmärke.
Vi får väl se imorgon hur matchbilden blir. Luleå kommer säkerligen att försöka med något taktiskt motdrag, men om man inte lyckas tror jag att matchen kommer att se ut som gårdagens. De är tröttkörda, framför allt deras topp-backar.
Johannesson verkar vara den som det är inne att såga just nu. Tycker inte han varit dålig. Han kan mer offensivt men det kommer nästa säsong.
De som underpresterar mest i förhållande till förmåga tycker jag är Innala och Ruotsalainen. Det är spelare som ska göra skillnad offensivt och ha målskyttet som spets och just nu är det för dåligt. Hoppas de smäller in nån puck imorgon.
Fast Ward är inte precis storväxt (185cm 80kg enligt eliteprospects)
Men helt rätt angående Luleås försvar. Dem är i regel väldigt stark runt egen kasse
Jag tycker det är konstigt och illavarslande att ingen i Frölunda, Ivar undantagen, spelar på personbästa just nu i slutspelet. Den enda som är i närheten av sitt personbästa förutom då Ivar tycker jag är Älgen. Kanske Tom. Nån som har något annat namn som de tycker ligger på personbästa just nu?
Inte många. Friberg har höjt sig rejält iaf.
Norman…
Skulle önska att Stenberg tar skott lite oftare
Vet att det är lite ”svära i kyrkan” men varför inte byta plats på Stenberg och Dower Nilsson? Det kanske kan få fart på finnarnas målproduktion…..