► Hetast på Frölundas måndagsträning: försäsongens succékedja med Joel Mustonen mellan Max Friberg och Mats Rosseli Olsen.
► Kanske är Mustonen redo. Kanske comeback först på torsdag.
► Det är i alla fall nära nu. Han är inte orolig. Bara spelsugen – så till den milda grad att han känner sig nykär …

KÄNSLAN JAG FICK under träningen: jösses, han sprudlar av spelglädje, Joel Mustonen.
”Han såg bra ut”, sa jag till tränaren Roger Rönnberg som svarade:
– Jag håller med. Säg det till honom.
Det gjorde jag, svaret från Mustonen kom snabbt:
– Sjukt hur sugen jag är på att spela! Speciellt nu när jag fått några veckor på mig att träna så att jag orkar med åkningen och närkamper. Det här är det roligaste som finns.
Lite senare fyllde den leende Frölundacentern på med:
– Jag känner mig nykär …
Inget snack – det syntes. Men desto mer snack om när exakt det är rätt läge för Joel Mustonen, 26, att göra comeback.
Redan mot Skellefteå på tisdagen?
Vänta till mötet med Djurgården på torsdagen?
– Vi får se, självklart vill jag spela (mot Skellefteå) men om det är rätt eller för tidigt vet jag inte. Vi ska in och prata om det så får vi se i morgon. Viktigt att det verkligen känns ”hundra”, att jag inte åker runt och tänker. Men det är väldigt, väldigt nära nu.
Hjärnskakningar är hockeyns gissel, det vet ni. Faran är att man kommer tillbaka för tidigt, att man inte riktigt är redo,
Som LHC:s Almen Bibic, nyligen. Den hårda men schysta tacklingen från tvärhandshöge Ryan Lasch tog så illa att Bibic nu är borta på obestämd tid; jag hör till och med att säsongen kan vara i fara.
Detta för att den store backens hjärna inte var redo att skakas om en gång till, trots att huvudet inte träffades när Lasch klev på.
Den oron har inte Joel Mustonen, trots att han nu haft två hjärnskakningar på drygt ett halvår.
Anledningen: smäll två var långt lindrigare.
Nacken tog värsta smällen, sannolikt stammar huvuddelen av symptomen därifrån:
– En lätt hjärnskakning var det säkert, men jag har ändå mått förhållandevis bra hela tiden, det var bara första veckan som jag tänkte mörka tankar. Om det varit en (svår) hjärnskakning, då hade jag inte varit inne på min tredje vecka av full träning.
Mustonen har att jämföra med. I våras missade han slutspelsserien mot Malmö och mådde allt annat än bra:
– Tre veckor i sängen. Det var hemskt. Nu har jag ändå kunnat leva ett förhållandevis normalt liv, inte varit orolig för att karriären ska vara över, mer känt en frustration över att behöva sitta vid sidan.
Snart är den tiden över. Tisdag? Torsdag? Svaret dröjer ett litet tag till.
Hur som helst var glädjen Mustonen utstrålade så tydlig att till och med Sheldon Cooper kunnat läsa av kroppsspråket.
Frölundas nummer 40 började med mig, fyllde på med GT-Oskar, när sedan även GP-Janlind ville ha några ord sa Mustonen glatt:
– Självklart – vi kör ett hattrick …
Prata med glada människor är det bästa med det här yrket.
***
7200 biljetter sålda vid lunchtid.
***
Backparen de jag skrivit tidigare:
Jonathan Sigalet–Gustav Lindström
Chay Genoway–Anders Grönlund
Viktor Ekbom–Jacob Moverare
Kristoffer Gunnarsson–Mattias Nörstebö
Kedjorna dessa:
Rhett Rakhshani–Joel Lundqvist–Ryan Lasch
Tim Söderlund/Oliwer Fjellström–Pathrik Westerholm–Ponthus Westerholm
Simon Hjalmarsson–Patrik Carlsson–Sebastian Stålberg
Mats Rosseli Olsen–Joel Mustonen–Max Friberg
Här var även Linus Nässén med, han kan gå in som extraforward skulle Joel Mustonen få vänta på sin comeback till på torsdag,
Kan gå in? Ja, för Samuel Fagemo är ännu inte borträknad, han och Filip Westerlund har båda matchat tungt med juniorlandslaget och ska utvärderas innan beslut om spel fattas.
Får jag gissa vilar båda. Men vill Fagemo väldigt gärna så … med tanke på hur killen agerat i SHL-sammanhang är det förstås svårt att säga nej.
***

Jag vill hävda att Sebastian Stålberg (bilden) leder Frölundas mustaschliga.
Förklaringen från anfallaren:
– Jag tjuvstartade.
Jonathan Sigalet är också högt upp på listan vad jag kunde se. Även Roger Rönnberg är med och nosar i toppen.
***
Måndagens gåta: assisterande tränaren Johan Lundskog var inte på is, det väckte viss munterhet hos Roger Rönnberg när frågan kom på tal, men det blev inte mer svar från en leende Lundskog än att han skött sig så bra att fick ledigt.
Han hade väl glömt skridskorna.
Som Frölunda glömde matchtröjan på upptaktsträffen …
***
Förresten – ni minns väl att Joel Mustonen har Skellefteå som lite av ”hem”? Han tillbringade juniortiden där, gjorde också 27 A-lagsmatcher i SHL för klubben som kallas AIK i folkmun.
***
Det här var tråkiga nyheter.
