► Kolla – det går ju. Kombinera matchbiljett med gratis lokaltrafik.
► Frölunda och Västtrafik skulle behöva följa i Luleås fotspår – inte minst när bygget av Västlänken intensifieras.
► – Jag har inte gett upp, säger Åsa Nathell, kommersiell chef i Frölunda.

JAG HAR VARIT inne på det här några gånger, visat på exempel från till exempel Tyskland och fotbollens Bundesliga:
Matchbiljett betyder att man åker utan kostnad med lokaltrafiken.
## Mindre trafik.
## Bättre för miljön.
## Smidigt för den del av publiken som inte bor där bil är absolut nödvändigt.
## Lokaltrafiken kan få fler (betalande) kunder i framtiden eftersom några ”teståkare” med matchbiljett kanske känner att: ”Wow, vad bra det här var.”
Scandinavium är mitt i Göteborg, och tycker ni det är jobbigt att köra bil nu, vänta då till byggandet av Västlänken tarb riktig fart runf Korsvägen.
Det riskerar bli kaos i trafiken runt Scandinavium.
Vana spårvagnsåkare som jag kanske får fler kompisar?

Frölundas Åsa Nathell (kommersiell chef) var i kontakt med Västtrafik i fjol höstas i det här ärendet, ville få till ett försök, men möttes av kalla handen då.
– Det stämmer, jag önskade att vi skulle få till ett samarbete. Vi har ju samma målgrupp, de som gärna tar sin bil till jobbet. Tyvärr hittade vi inte varandra då, men jag har inte gett upp, jag kommer ta en kontakt med dem igen, säger Åsa Nathell och tillägger:
– Vi har ju samma mål, då tänkte jag att vi kunde kolla om vi kunde få fler att åka kollektivt, att vi kunde göra gemensam sak med Västtrafik.
För några år sedan, när jag noterade att bland annat Borussia Dortmund hade en deal med Dortmunds lokaltrafik, var jag själv i kontakt med Västtrafik, men svaret var av typen: ”Vi kan inte sponsra enskilda idrottsföreningar.”
Det ligger kanske något i det, men jag kan ändå känna att när stora föreningar som IFK Göteborg och Frölunda spelar match, eller när det är riktigt stora evenemang i stan (typ Robbie WiIliams, Håkan Hellström), då hade det verkligen varit önskvärt med en deal mellan arrangör och Västtrafik.
Utan att ha alla fakta klara för mig:
Det känns inte som att det borde vara omöjligt.
Lite skulle väl även Västtrafik kunna bjuda på, möjligheten är ju stor att man vinner framtida kunder.
I Luleå går det, för övrigt.
Där gäller matchbiljetten under slutspelet även som biljett på lokalbussarna.
Ska det verkligen vara omöjligt i Göteborg då, där politikerna beslutat om att gräva upp halva stan och verkligen skulle behöva göra livet lite smidigare för göteborgarna?
Hm, säger jag. Hm.
Man ska ha klart för sig att Västtrafik ägs av Västra Götalands-regionen, inte av Göteborg stad, men … jag ger mig inte, på något sätt borde det gå. Om viljan verkligen finns.
Frölunda gör förresten just en publikundersökning där en av frågorna handlar om hur man reser till matcherna, om man kan tänka sig kollektivtrafiken.
***
Fröiunda–Malmö på lördag, men redan på onsdagskvällen är Frölundas J20 i gång, spelar första åttondelsfinalen på bortaplan, även här är Malmö motståndare.
J18 kickar igång åttondelsfinalserien borta mot Djurgården torsdag kväll, U16 spelar slutspel (poolspel) i Linköping i helgen.
***
Jag har hela säsongen på något sätt trott att … Växjö Lakers är nog ändå laget att slå när det väl gäller. Ska inte alls påstå att jag är övertygad om det, men jag blev mycket imponerad av sättet som Sam Hallams gäng besegrade Örebro på i måndags.
Kris Versteegs kedja kan vara ligans bästa, den med Roman Horak och Tuomas Kiiskinen.
Tycker till om detta i en krönika för HockeyNews.se i morgon torsdag.
Ta den med en nypa salt, den är skriven med viss humor, jag ska inte svära på att Växjö tar guld – fast jag svär fucktiskt i krönikan. Va? Lugn, ni förstår när ni läser.
***
Viktor vs Viktor i KHL-slutspelet. Stålbergs Avangard Omsk leder 2–1 mot Svedbergs Barys Astana. Match 4 på onsdagseftermiddagen, svensk tid.
***
Vilken ruskigt stor insats Oskarshamns målvakt Christoffer Rifalk stod för i går mot AIK. Psyket på den killen – wow! Ni minns kanske att han bjöd AIK på segermålet i match 4-förlängningen.
Det bekom inte 22-åringen från Kalix. Toktät på Hovet när Oskarshamn vann match 5. Kolla den här räddningen!
Nära AIK kvittering i denna situation! 🤔 #twittpuck #hockeyallsvenskan pic.twitter.com/zd3PGq9Za1
— TV4 Hockey (@TV4_Hockey) March 19, 2019
För den som inte hänger med i det lätt komplicerade kvalsystemet:
Oskarshamn möter nu Timrå i ett direkt avgörande SHL-kval.
AIK:s chans är inte borta, det blir en bäst av tre-match mot vinnaren av ”slutspelsserien” (Leksand eller Västerås, avgörs i kväll), och segraren i den serien ställs sedan mot Mora i SHL-kval.
Busenkelt, eller hur?
***

