SMÅTT OCH GOTT
2026-09-10 12:39 | Skadade ex-frölundaiter 1

Inför matchen: Djurgården–Frölunda

► Trots att en del spelare vilar, trots att Frölunda inte behöver poängen:
► Djurgården borta i kväll kan bli ett bra test. För försvarsspelet.
► Bör bli kul att se, detta – för Djurgården lär trycka på gaspedalen.
► Som väntat, ingen Joel Lundqvist – men Jacob Peterson.
► I den här texten diskuterar ni matchen. Välkomna.

DET ÄR NATURLIGTVIS rätt, anser jag, av Frölunda att ställa över de spelare vars skavanker mår bra av att fixas till inför slutspelet.

Frölunda har spelat till sig en tredjeplats, har primärt ett ansvar och det är gentemot sina supportrar, nämligen att komma så bra förberett som möjligt när första kvartsfinalpucken släpps 23/3.

I kväll står alltså Johan Mattsson, Brandon Gormley, Joel Lundqvist och Sebastian Stålberg över, men det behöver inte göra så stor skillnad.

Killar som Oliwer Fjellström (mer speltid), Linus Nässén och Jacob Peterson kommer in med en jäkla hunger, ett jäkla driv, en ”vi ska visa hur bra vi är”-attityd.

Spännande.

Men framför allt: mot ett Djurgården som nog gärna vill ha den där fjärdeplatsen, som får tillbaka Jonathan Davidsson, som vill gå in i slutspelet med formpilen pekande uppåt, så kommer Frölundas försvarsspel att testas.

Kan Johan Gustafsson spela bra?

Kan Jonathan Sigalet & Co agera starkt framför honom?

Kan Frölunda hitta vägar ur Djurgårdens press och inte naglas fast?

Kan Frölunda spela rejält och lagom enkelt i egen zon, försvara sin målvakt, snabbt vända spel och såra motståndaren?

Resultatet är inte av största vikt, men det skadar inte om Roger Rönnbergs gäng tar onsdagståget hem med en känsla av att man vet hur ett tuta och kör-Djurgården ska matchas inne i ett kokande Johanneshovs isstadion.

***

Ni missade väl inte den här texten?

Frölunda satsar på Johan Mattsson. Nu och i framtiden.

***

Om Frölundas match inte är stekhet, kolla här vad SHL bjuder på i afton:

## Malmö–Rögle – slaget om Skåne, båda lagen med chans på topp 6, båda lagen vill positionera sig.

## Färjestad–Luleå – kampen om att vinna SHL:s grundserie och den miljon kronor det medför. Kan Färjestads maffiga offensiv skada Luleås urstarka defensiv?

## Linköping–Brynäs – jakten på tiondeplatsen, två formsvaga lag slåss med varandra och jagande Örebro som bör kunna ta en trea hemma mot avsågade Mora.

## Växjö–Skellefteå – topp 4-jakt för Växjö, Skellefteå vill säkra topp 6 och utmana om topp 4. Potentiella kvartsfinalmotståndare för Frölunda.

Den här hockeykvällen önskar man verkligen att Sverige var brett istället för högt och hade flera tidszoner …

***

Minns ni Max Lindroth? LHC nästa säsong, enligt Mr Madhawk.

***

Påminner eftersom jag fortsatt får frågor:

## Frölundas kvartsfinaler 1 och 3 spelas i Scandinavium.

## Frölundas kvartsfinaler 5 och 7 (om sådana krävs) spelas i Frölundaborg.

Så långt allt klart.

Om Frölunda går till semifinal kan första matchen eventuellt komma att spelas i Frölundaborg, det hänger på om Frölunda börjar hemma eller borta, om man spelar dag 1 eller dag 2. Den här pucken får vi alltså kika på längre fram.

***

Vad: Djurgården–Frölunda

Var: Johanneshovs isstadion

När: 19.00

TV: C More live (18.50)

Övriga matcher: Örebro–Mora, Linköping–Brynäs, Växjö–Skellefteå, Färjestad–Luleå, Malmö–Rögle, Timrå–HV71 (alla 19.00).

***

Intressant 1: Hur ser Frölunda ut när poängen är oviktiga? Kan man spela ett gediget försvarsspel, jobba för att hålla spelet på en hög nivå och ta med sig självförtroende in i träningsveckan som föregår slutspelet?

Intressant 2: Jacob Peterson, 19-årige centern som tagit steget in i vuxenlivet med allsvenska Björklöven, spännande att se honom i kväll. Center när Joel Lundqvist vilar.

Intressant 3: Det vore bra för Frölunda om Rhett Rakhshani var mer synlig och bidrog i offensiven. Ny chans i kväll i kedjan med heta Patrik Carlsson och Mats Rosseli Olsen.

Intressant 4: Djurgården får i kväll tillbaka Jonathan Davidsson, bildar kedja med brorsan Marcus men inte yrvädret Axel Jonsson Fjällby som spelar i den fjärde enheten.

Intressant 5: Ovan nämnda yrväder har annars haft det tungt sedan han i höstas kom hem från Washington Capitals organisation. Första målet kom senast mot Mora, det blev sju förra säsongen.

Intressant 6: På sju matcher har Djurgården inte gjort mål i power play. Fokus på detta, rapporterade HockeyNews.se, under måndagsträningen. NHL-veteranen Jason Garrison – med sitt maffiga skott – tar plats i en av de två PP-uppställningarna.

***

Djurgården

* Fyller 128 år i dag – grattis.

* Nyttige Henrik Eriksson – som ett tag hade 249 matcher i rad – blir borta säsongen ut på grund av en skada.

* Hade fyra förluster på fem matcher, två i rad hemma i Stockholm, innan det blev storseger (7–1) mot Mora senast.

Saknas: Olle Alsing, Andreas Engqvist, Gustav Possler, Henrik Eriksson (skadade).

 

Frölunda:

* Säkrade tredjeplatsen via 6–1 på HV71 i lördags, kan därför förbereda sig på slutspelet utan resultatkrav.

* Har ett bra läge med alla spelare i princip skadefria, de som saknas i kväll hade säkert medverkat om det varit slutspel.

* Tog tisdagståget upp till Stockholm, onsdagståget hem, inga träningar före Brynäsmatchen, bara en förmiddagsvärmning på torsdag.

Saknas: Johan Mattsson, Joel Lundqvist, Sebastian Stålberg (vilar på grund av mindre skavanker), Brandon Gormley (infektion).

***

En öl och en bit mat före eller under matchen?

John Scott’s Avenyn visar alla Frölundas matcher i vinter.

Och kolla här: varje dag är numera ”Burger Day”.

Allt från vanlig via fisk till vegansk.

För bara 99 kronor, dessutom.

Mysigare miljö är svår att finna i Göteborg. Väl värt ett besök. Själv gillar jag andra våningen bäst med biblioteket och den lilla baren.

Men allt är värt att upptäcka.

***

Så startar Djurgården

Kedjor:
15 Jakob Lilja–40 Jacob Josefson–34 Daniel Brodin
31 Dick Axelsson–29 Sebastian Strandberg–10 Nicklas Bergfors
71 Jonathan Davidsson–70 Marcus Davidsson–72 Emil Bemström
91 Axel Jonsson Fjällby–13 Petteri Wirtanen–44 Mattias Guter
28 Dennis Svensson

Backar:
7 Jason Garrison–33 Linus Hultström
56 Robin Norell–43 Tom Nilsson
55 Alexander Urbom–37 Jesper Pettersson
53 Bobo Peterson

Målvakt:
39 Adam Reideborn (35 Robin Jensen)
Så startar Frölunda

Kedjor:
40 Joel Mustonen–44 Jacob Peterson–12 Max Friberg
11 Samuel Fagemo–59 Simon Hjalmarsson–81 Ryan Lasch
46 Oliwer Fjellström–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
51 Mats Rosseli Olsen–72 Patrik Carlsson–49 Rhett Rakhshani
22 Linus Nässén

Backar:
56 Jonathan Sigalet–5 Chay Genoway
15 Anders Grönlund–10 Gustav Lindström
8 Viktor Ekbom–3 Jacob Moverare
55 David Printz

Målvakt:
37 Johan Gustafsson (1 Tex Williamsson)

***

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Köln–Frölunda 5–2 – snabb analys

► Frölunda föll 2–5 mot Köln inför storpublik i Lanxess Arena. 18 104 – nytt CHL-rekord. ► Här hör ni...

Unge Max trivs med veteranerna Lasu och Friberg: ”Koll på läget”

► Matchdag: Frölunda är i Köln för att lira hockey inför drygt 17 000 (CHL-rekord!) öldrickande och korvätande...

Det blir en ljudkuliss modell maffig nere i Köln: ”Vi mot dem”

► Det är ingen vanlig match när Frölunda spelar CHL-hockey i Köln. Storpubliken – och svensktränarduellen. ► Frågetecken för två...
Senast kommenterat

+1 Mogge, ju tidigare vi är ute desto bättre. Fokus på SHL.

Av oscar björn
2026-09-10 23:35

Håller med Andreas, CHL är kul!

Av Tommy Nilsson
2026-09-10 22:48

Jag delar inte den åsikten. Alls.
Är vi med i en turnering så ska vi gå för att vinna den.

Av andreas
2026-09-10 22:44

Svag insats idag. Tydligt att man inte klarar spel när det blir tuffare samtidigt så tog det till 3e tycker jag innan man började attackera målet. Var svårt att ta sig in och styra skott som Köln klarade galant

Av Virlank
2026-09-10 22:35

Nej, Frölunda gjorde ingen bra match. Men det är också lärorikt. Ger anledning att granska spelet och prestationen på ett annat sätt än vid en knapp seger.

Frölundas saknade spelare hade gjort skillnad: Folin, Nilsson samt Lindholm, Thorell och Graeme Clark!

I övrigt, inga skador och mål av ...

Av Karl Forsberg
2026-09-10 22:29

Inget att hänga läpp för. Bra försäsongsmatcher, men ser gärna att det blir en kort CHL resa. Det här behöver dom inte hålla på med under SHL säsongen. Prioritera gärna SHL tack.

Av Mogge
2026-09-10 22:24

Så istället för att bemöta det jag skriver, som du tycker är galet, väljer du att kalla mig troll? Bara av den anledningen att jag inte skriver ofta nog för att du ska ha sett mina inlägg? Visst, jag skriver sällan, men tycker att man kan visa respekt nog att undvika personliga påhopp för den delen

Av Marcus
2026-09-10 22:20

Ovster, förra matcherna tycker jag han var otroligt bra. Men denna matchen var väl ingen som stack ut? Tycker de flesta gjorde väl mycket misstag, sen var ju isen inte den bästa. Då får man göra lite som Köln spela, upp till back och skott på mål med styrningar.

Av Björn
2026-09-10 22:13

Nummer ett, har aldrig sett dig skriva här inne. Tycker du resonerar helt galet, så får inte ihop detta alls, därav skrev jag troll.
Såna här personer har vi haft rätt mycket av i detta forum som skriver ibland och sen bara försvinner från denna sidan.

Av Björn
2026-09-10 22:08

Hade glömt av Tyrväinen hur äcklig/ful han är i spelet! Sen så kan man ju omöjligt tycka om Bulan heller....!
Är orolig över Olausson, mängder av felpass, han gör allt annat än glänser....inte ens medioker. Ser inte riktigt hans kapacitet om han nu haft någon. Scoutingen här ifrågasätts av mig i al...

Av Ovster
2026-09-10 22:01

Håller med Kalle Kula. Ingen slump att RO valde vissa killar att starta i 6 mot 5. Inte var det "namnen" iaf. Om man vill känneteckna våra PP i termer av egenskaper så tror jag de också skulle täcka lagets totala insats. Besviken.....

Av lgk
2026-09-10 22:01

Ja, blir ju speciellt påtagligt i PP och PK... där man får börja jaga direkt vid tekningsförlust

Av Marcus
2026-09-10 22:01

Vi måste få in en center så lite vunna tekningar kommer bli skadligt i shl

Av Hampus Olofsson
2026-09-10 21:59

CHL-matcherna är ett ruggigt bra försäsongsupplägg. Ömsom vin ömsom vatten. Rätt killar som fick näta ikväll mot ett bra motstånd.
Bara bryta ihop och komma igen.

Av STM
2026-09-10 21:59

Ingen blev skada. De svagaste länkarna i den svaga centrallinjen, Noa Hasa och Liam Dover Nilsson, levererade. Kunde varit värre.

Av Karl Forsberg
2026-09-10 21:57

Okej, vem det nu är. Har du något konstruktivt att komma med eller ska du fortsätta med att kalla andra trolls för att de inte delar din åsikt?

Av Marcus
2026-09-10 21:57

Kopia av söthöna.

Av Björn
2026-09-10 21:56

Så om man har andra åsikter så är man ett troll? Höj nivån lite Björn!

Av Marcus
2026-09-10 21:55

Marcus, känns som ett troll.

Av Björn
2026-09-10 21:54

Om att dumpa och stångas i sarghörnen är att ändra spelsystem... ja :)

Av Marcus
2026-09-10 21:54